Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator kwarcowy przestrajany 5 MHz - materiały, schematy

20 Lis 2005 17:36 9148 19
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam problem ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć materiałów na ten temat czy jakiś schematów.
    Generator musi być niestety dość stabilny:
    - stabilność krótkoterminowa 2x10^-10
    - stabilność długoterminowa(na miesiąc) 3x10^-8
    - zakres przestrajania +- 2x10^-7.

Znalazłem, że dobrą stabilność ma dwu tranzystorowy generator Butlera tylko nigdzie nie mogę nic o nim znaleźć.
    Jest to zadanie na projekt więc czysto teoretyczne, więc nie trzeba sie martwić czy w praktyce da się to wykonać.

Proszę o jakieś linki, wskazówki, schematy, bo w książce na ten temat poświęcone są zwykle tylko z 2-3 strony i to tych podstawowych układów.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam! Znalazłem go w książce,,Układy Nadawcze i Odbiorcze dla Krótkofalowców,, na stronie 60-siątej, jak będziesz miał trudności z dobyciem tej książki, to Ci ten schemat przerysuje.
    Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kiedyś był taki TCXO-5 produkcji OMIG.
  • Poziom 10  
    janek11389 napisał:
    Witam! Znalazłem go w książce,,Układy Nadawcze i Odbiorcze dla Krótkofalowców,, na stronie 60-siątej, jak będziesz miał trudności z dobyciem tej książki, to Ci ten schemat przerysuje.
    Pozdrawiam

Postaram się w jakiś sposób tą książkę pożyczyć, ale nie wiem czy mi sie uda.
    Jest w niej dużo o kwarcach?
    Mógłbyś zeskanować lub zrobić zdjęcie i wrzucić tutaj stronę ze schematem?
  • Poziom 37  
    zxpt napisał:
    Witam, mam problem ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć materiałów na ten temat czy jakiś schematów.

W/g podanych przez Ciebie parametrów bardzo dobrze pasuje generator GWM5-1.
    Stosowany jako wzorzec f w licznikach PFLxx.

Spróbuj poszukać na allegro, czasami tam sprzedają za niewielkie pieniądze.
    Wykonanie w warunkach amatorskich jest mozliwe, ale musisz dysponować zapleczem pomiarowym, jak również odpowiednim materiałem( rezonator o odopwiednim cięciu- żeby pracował stabilnie).
    A tak kupujesz gotowca, możesz nawet zmienic konstrukcję.

Schemat tego generatora też chyba posiadam, ale w warsztacie bede dopiero pod koniec miesiąca.Jeżeli byłby potrzebny do przypomnij.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc, ale to zadanie czysto teoretyczne, zresztą jest w odpowiednim dziale i taki układ mam zaprojektować.
    Zależy mi na tym aby był jak najprostszy i spełniał stawiane mu wymagania.
  • Poziom 37  
    No cóż.... jak czas Ci na to pozwoli żeby zaczekać, to w rzeczonym terminie mogę dostarczyć odpowiednie materiały.
    Niestety, wczesniej nie bedzie to mozliwe.
  • Poziom 36  
    Witam
    zxpt napisał:
    Jakoś nie widać tu zakresu przewidywanych temperatur pracy! :?:
    Jeśli chcesz zakres przestrajania +- 2x10^-7 i stabilność krótkoterminową 2x10^-10, to w tym "krótkim terminie" reaktancje obciążające kwarc nie mogą się zmieniać więcej niż 1x10^-3 (w tym również udział ma napięcie strojące!). Bez piecyka się chyba nie obejdzie, choćby ze względu na wymaganą stabilność długoterminową (na miesiąc) 3x10^-8. Potrzebujesz do tego kwarcu AT z zerowym współczynnikiem dryftu w zakładanej temperaturze pieca.
    Pozdro
  • Poziom 10  
    serwis napisał:
    W/g podanych przez Ciebie parametrów bardzo dobrze pasuje generator GWM5-1.
    Stosowany jako wzorzec f w licznikach PFLxx.
    ......
    Schemat tego generatora też chyba posiadam, ale w warsztacie bede dopiero pod koniec miesiąca.Jeżeli byłby potrzebny do przypomnij.

Właśnie się dzisiaj dowiedziałem, że to co mam zaprojektować to ma wyglądać jak ten generator, znaczy mam się na nim wzorować.
    Tylko niestety nigdzie nie mogę znaleźć żadnych danych na ten temat, wiec jakbyś mógł to zeskanować schemat i jakiś opis to byłbym bardzo wdzięczny.
  • Poziom 37  
    Jasne, tak jak napisałem; pod koniec miesiąca jak będę w zakładzie to sprawę załatwimy.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc a jak w pspice nazywa sie kwarc istnieje taki element?
  • Poziom 37  
    Przejrzalem tem schemat GWM5-1; nie wiem czy będzie Ci pasował.
    Jest to zrobione bardzo sprytnie- na diodzie tunelowej+ kwarc w obudowie szklanej i termostat.

Schemat jest co prawda nie bardzo czytelny, ale jak będziesz zainteresowany, to postaram się jakoś to obrobić.

Kwarc w pspice to pewnie bedzie x-tal.
  • Poziom 10  
    serwis napisał:
    Przejrzalem tem schemat GWM5-1; nie wiem czy będzie Ci pasował.
    Jest to zrobione bardzo sprytnie- na diodzie tunelowej+ kwarc w obudowie szklanej i termostat.

Schemat jest co prawda nie bardzo czytelny, ale jak będziesz zainteresowany, to postaram się jakoś to obrobić.

Kwarc w pspice to pewnie bedzie x-tal.

Jakbyś mógł to byłbym wdzięczny. Z tym schematem jest aż tak źle?

A w której bibliotece jest ten x-tal, bo nie mogę go znaleźć, na razie zamiast elementu zacząłem używać schematu zastępczego.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Schemat w załączeniu.Jakość jest denna, ale może coś wydukasz.Wartości pisane odręcznie są zczytane fizycznie z urządzenia.

Co do oznaczenia kwarcu, x-tal jest to ogólna symbolika tego elementu występująca we wszystkich programach cad'owskich, to i pewnie w pspice też występuje.Poszukaj w miscellaneous library , jezeli taka biblioteka występuje.
  • Poziom 10  
    Dzięki jeszcze raz bo wcześniej dałem pomógł:D
    W necie znalazłem całą dokumentacje do tego generatora ftp://ftp.control.slupsk.pl/pub/upload/gwm-5-1.rar.

I teraz mam problem bo mam tam opisane elementy:
    transformator kompletny: D-4274-009
    cewka: D-4342-027 i D-4342-027
    tranzystor: BSXP-93, BSXP-87, BUYP-52
    rezonator kwarcowy: RWS-5-1M
    dioda tunelowa: ZJ 101 B
    dioda: BAY-55(lub RAY-55, nie mogę odczytać), BZP611C8V2,
    BZJP611C5V1, BZYP611C5V1

I problem jest taki, że w katalogach internetowych nic z tego nie ma, chyba dlatego że te elementy są dość stare i nie wiem gdzie teraz szukać ich parametrów.
    Będą może gdzieś w jakiś książkowych katalogach?
    Czy w takich katalogach też podają parametry np. transformatora?
    Jakie katalogi książkowe polecacie jak coś, które są najobszerniejsze?
  • Poziom 10  
    Dobra bedzie pasował 2N2222A, a ten mocy jeszcze musze dobrać.

Czym da sie zastąpić diode tunelową, bo już ich nawet chyba nia ma w produkcji?
  • Poziom 37  
    zxpt napisał:
    Dobra bedzie pasował 2N2222A, a ten mocy jeszcze musze dobrać.

Czym da sie zastąpić diode tunelową, bo już ich nawet chyba nia ma w produkcji?

Tranzystor jaki określiłes, w tym układzie nie bedzie pracował poprawnie.

Co do diody tunelowej--- ten akuraty typ nie jest produkowany, ale jest jeszcze wiele innych,tez w "podeszłym wieku" i jest nadal produkowanych

Możesz zastosowac 1N3816 - 1N3819( chyba nie pomyliłem typu, jeżeli tak to niech mię ktoś poprawi), bardzo popularne diody, stosowane były m.in w oscyloskopach OS150,lub zastosować jakiś sowiecki odpowiednik.

Nic nie napisałeś,że masz zamiar akurat ten układ wdrożyć jako działający model- myslałem ,że rozważania mają byc czysto teoretyczne.

Ale, jezeli juz zdecydowałeś się na ten konkretny układ, to moge Ci pomóc tylko w ten sposób,że z orginalnego urzadzenia, które posiadam jako rezerwowe zciągne dane podzespołów krytycznych takich jak indukcyjności i pozostałe elementy nie ujete jawnie w dokumentacji.
  • Poziom 10  
    Dlaczego sądzisz że ten tranzystor nie będzie działał?
    Wydaje mi sie że masz racje bo w katalogu znalazłem inne jego zamienniki.
  • Poziom 10  
    Pracuje nad tym dalej :)

Układ generatora, bez termostatu.
    D1 - to dioda tunelowa, tylko niestety w pspice nie ma jej modelu

Na razie upraszamy układ:

I jeszcze bardziej diodę tunelową modelujemy rezystancją dynamiczna Rd=-90(dla AEY 30A)

Kwarc jest na 1MEG:

Obliczam impedancje kwarcu.
    Następnie Zq(impedancja kwarcu)+ZL2(impedancja cewki L2)=Zz(impedancja zastępcza)
    Część urojona Zz musi sie odjąć dla 5Mhz i z tego wyznaczam L2=407.5045708uH

Część rzeczywista Zz musi sie skompensować z n^2 z rezystancją widzianą na wejściu transformatora.

I teraz pierwsze pytanie jaką rezystancja jest na wejściu pierwszego uzwojenia, bo nie będzie to tylko Rd?

A drugie to czy wie ktoś dlaczego niezależne od tego co zmieniam z rezonatorem zawsze na wyjściu mam cały czas taki sam sygnał(ala szum z paroma piknięciami).

Pozdro