Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przenośny zasilacz serwisowy 0,5-30V / 0-4A na XK-4KX

Adaś Niezgódka 23 Feb 2023 13:15 3213 16
  • Przenośny zasilacz serwisowy 0,5-30V / 0-4A na XK-4KX
    Przenośny zasilacz serwisowy 0,5-30V / 0-4A na XK-4KX
    Chciał bym pokazać zasilacz jaki wykonałem ze względu na sytuacje które zdarzają się gdy użycie zasilania podłączonego do sieci jest utrudnione albo nie możliwe.
    "Schemat blokowy"
    Przenośny zasilacz serwisowy 0,5-30V / 0-4A na XK-4KX
    Zasilacz opiera się na zgrabnym i funkcjonalnym module XK-4KX, moduł jest przetwornicą podwyższająco - obniżającą napięcie z regulowanym napięciem do 30V prądem do 4A, i mocą 30W.

    Moduł wykonany jest w oparciu o sterownik buck/boost FP5139 , mikrokontroler i sterownik wyświetlacza lcd.

    Jako źródło zasilania zastosowałem pakiet 4s 1p akumulatorów LI-ion złożony z ogniw LG M29 połączonych balanserem XR3636 , zasilacz laptopa 19,5V / 3,5A, moduł ładowarki HW-083 ,diodę BY550, wzkaźnik poziomu naładowania akumulatora MH-DL18S, włącznik 10A/250V, całość prawie udało się zamknąć w obudowie o wymiarach 9X7X11 cm, prawie bo zasilacz niezupełnie się zmieścił i lekko wystaje z tyłu obudowy.
    Przenośny zasilacz serwisowy 0,5-30V / 0-4A na XK-4KX
    Tak więc zasilacz poskładany, akumulatorek naładowany, pierwsza próba na zwarcie i... pyk i dymek, zwarcie w module które spowodował wykonawczy mosfet zabierając ze sobą jeden z tranzystorów wspomagających sterowanie bramką, na szczęście FP5139 nie został uszkodzony, hmm podmiana na irf1407, BC556 i... pyk to samo.
    Przenośny zasilacz serwisowy 0,5-30V / 0-4A na XK-4KX
    Pół dnia nad szukaniem przyczyny usterki i jest - jeden z rezystorów w filtrze pwm napięcia odniesienia z mikrokontrolera dla kontroli prądu wyjściowego był uszkodzony na przerwę.
    Przenośny zasilacz serwisowy 0,5-30V / 0-4A na XK-4KX
    Po naprawie wreszcie całość działa jak fabryka chciała.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Adaś Niezgódka
    Level 13  
    Offline 
    Has specialization in: wynalazki
    Adaś Niezgódka wrote 237 posts with rating 957. Live in city Krosno. Been with us since 2009 year.
  • #2
    maurycy123
    Conditionally unlocked
    Pomysł ciekawy. Osobiście zrobiłbym taki zasilacz na 7 akumulatorach (7 x 4,2V = 29,4V). Albo lepiej na ogniwach 21700. Zasilacz dałbym o odpowiednim napięciu żeby nie potrzeba było przetwornicy. Ale jak jest zrobiony z "przyda się" to może być. Ważne, że Tobie pasuje.
  • #3
    E8600
    Level 40  
    Bardziej uniwersalnym jest "połączenie" modułu XK-4KX lub innego podobnego buck/boost z akumulatorem wkrętarki. Oczywiście chodzi mi by obudowa zasilacza była wyposażona w adapter pod posiadany system akumulatorów do elektronarzędzi co pozwala na szybką wymianę akumulatora w przypadku rozładowania.
  • #4
    krzbor
    Level 25  
    A czy ten moduł przechodzi "test diody"? Polega na ustawieniu trybu CC, stosunkowo wysokiego napięcia np. 20V i prądu 10mA. Teraz podłączamy diodę LED (bez rezystora). Jeśli świeci, to jest OK, jeśli tylko błyśnie, to test negatywny. Tu fajny filmik (test pozytywny);




    Moderated By ArturAVS:

    Edytor forum umożliwia wstawienie do postu filmu z YT. Proszę o tym pamiętać.

  • #5
    mamakapcia
    Level 17  
    Bardzo fajny pomysł. Jedynie montaż ładowarki wewnątrz uważam za niepotrzebny. Poza plusem, że nigdy jej nie zgubisz, to widzę same minusy.

    Sam zrealizowałem coś podobnego, tyle że na 6 ogniwach (napięcie robocze 21,6V). Zasilacz wykonany z dwóch połączonych ze sobą obudów uniwersalnych, w jednej upchnąłem akumulatory i balanser, w drugiej woltomierz i amperomierz, wyłącznik oraz przycisk reset (do użycia np. po zwarciu). Ładowanie przez zasilacz z zewnątrz. Dość prymitywne rozwiązanie, ale działa już 2 lata. Jedynie wymieniałem dwa razy mierniki, ponieważ uszkadzały się od podłączania silników szczotkowych.

    Teraz chodzi mi po głowie pomysł zbudowania czegoś mocniejszego, prawdopodobnie w konfiguracji 8 ogniw szeregowo, na kilka napięć wyjściowych jednocześnie. Chętnie poczytam Wasze uwagi w tym temacie.

    Pozdrawiam!
  • #6
    sq3evp
    Level 32  
    Dobrze sprawdza się coś jak to:
    XYS3580 DC DC Buck Boost Converter CC CV 0,6-36V 5A
    - input voltage 6-36V
    - output voltage 0,6-36V
    - output: 5A, 80W.

    Użytkuję od czasu do czasu, dodałem tylko pastę pod radiator - poprawiło chłodzenie, później załącza się wentylator na radiatorze, a pewnie z większym radiatorem można poprawi się praca.
  • #7
    lukiiiii
    Level 28  
    Skoro już i tak wbudowany jest zasilacz ładowarki, to można zrobić przełącznik, bypass układu ładowania i baterii i mamy zasilacz przewody do ~19V :)
  • #8
    Adaś Niezgódka
    Level 13  
    krzbor wrote:
    A czy ten moduł przechodzi "test diody"? Polega na ustawieniu trybu CC, stosunkowo wysokiego napięcia np. 20V i prądu 10mA. Teraz podłączamy diodę LED (bez rezystora). Jeśli świeci, to jest OK, jeśli tylko błyśnie, to test negatywny.


    Myślę, że 100% sprawny moduł ten test powinien przejść, mój po naprawie działa ale nadal są jakieś problemy bo po włączeniu za długo ustala CC diodę zdąży uszkodzić, nie chce mi się na razie w nim już szukać, w ogóle to dostałem go przez przypadek zamówiłem na ali coś zupełnie innego a przysłali mi to do tego wadliwe, chociaż pieniądze oddali, a modułek pozwolili zostawić.
  • #10
    krzbor
    Level 25  
    Adaś Niezgódka wrote:
    Myślę, że 100% sprawny moduł ten test powinien przejść
    Niekoniecznie - mam wrażenie, że znaczna część zasilaczy, które konrolują parametry (prąd) przez MCU raczej go nie przechodzą.
  • #11
    rb401
    Level 38  
    Adaś Niezgódka wrote:
    Zasilacz opiera się na zgrabnym i funkcjonalnym module XK-4KX, moduł jest przetwornicą podwyższająco - obniżającą napięcie z regulowanym napięciem do 30V prądem do 4A, i mocą 30W.



    Fajna konstrukcja, choć w zasadzie złożona z gotowców. Ale tu ważne jest że udało Ci się złożyć w jedną całość bardzo praktyczne urządzenie.
    Ale jak tu kolega krzbor rzucił hasło o teście diody, to przypomniało mi moje testy z modułem XK-4KX i pewne niepokojące jego zachowanie.
    Ponieważ u Ciebie występuje podobna konfiguracja jak w moim teście, czyli zasilanie ok 12V i wyłącznik po drodze na tym napięciu, to jestem ciekaw czy u Ciebie też to zjawisko występuje, czy tylko coś nie tak z moim modułem.

    Test polega na tym że dołączamy do wyjścia LED z szeregowym opornikiem (np. 330om) i ustawiamy napięcie np. 4V. Dioda świeci. Regulujemy powoli napięcie w dół, aż do napięcia kiedy dioda zgaśnie. I mając napięcie w ten sposób ustawione wyłączamy napięcie zasilające moduł.
    I właśnie w tym momencie u mnie LED błyska, czyli napięcie z przetwornicy w momencie wyłączenia znacząco rośnie ponad nastawę w postaci impulsu. Co gorsze jak dociążałem wyjście opornikami o niskiej wartości było tak samo. Czyli energia tego impulsu jest spora i to stawia w wątpliwość użycie tego modułu do zasilania np. jakiś mikrokontrolerów na 3,3V bo można je uszkodzić tą przetwornicą.
    Głębiej tego groźnego zjawiska nie badałem, tylko odstawiłem ten moduł "do rozpoznania" i leży dość długo. A szkoda bo mam dla niego obudowę z mocnym zasilaczem transformatorowym i byłby fajny zasilacz. Co prawda przy ładowaniu akumulatorów to zachowanie można by akceptować, ale nie samym ładowaniem człowiek żyje.
  • #14
    marusmk
    Level 14  
    Prawie wszystko na tym serwisie jest z elektrody.
  • #16
    gulson
    System Administrator
    Tam podobno przestało obowiązywać prawo autorskie. Rżną wszystko i wszystkich, każde oprogramowanie. Nie chciałem wprowadzać znaków wodnych, bo to zawsze jakieś pewne utrudnienie dla czytelnika, jak znak wodny coś gorzej wybarwi schemat lub zdjęcie, ale chyba nie będzie wyboru. Od razu z nickname usera, bo Wasz brand jest najważniejszy. To Wasza praca i twórczość.