Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oznaczenie plusa i minusa: Gniazdo baterii wykrywacza Poltras III - przewody czerwony i brązowy

AssasinM 27 Feb 2023 20:38 126 2
  • #1
    AssasinM
    Level 9  
    Oznaczenie plusa i minusa: Gniazdo baterii wykrywacza Poltras III - przewody czerwony i brązowy Oznaczenie plusa i minusa: Gniazdo baterii wykrywacza Poltras III - przewody czerwony i brązowy

    Mam taki zabytek do wykrywania instalacji podziemnych co się zwie Poltras III. Dzisiaj urwały się przewody z gniazda do którego wkłada się baterie. W środku kable czerwony i brązowy... Idzie jakoś sprawdzić który to plus, a który minus, żeby to dobrze przylutować?
  • #2
    LEDówki
    Level 39  
    Czerwony to raczej plus. Sprawdź na płycie czy np. brązowy dociera do pola masy, a czerwony jest połączony z + kondensatora elektrolitycznego. Bardzo możliwe, że taki kondensator jest tuż przy punktach lutowniczych kabli z baterii. Można też polaryzację określi po znalezieniu półprzewodników (tranzystor PNP plus od strony emitera, NPN - minus od strony emitera).
  • #3
    maciej_333
    Level 38  
    AssasinM wrote:
    Idzie jakoś sprawdzić który to plus, a który minus, żeby to dobrze przylutować?

    Musiałbyś najlepiej rozkręcić cały wykrywacz, by się tego dowiedzieć. Można oczywiście założyć, że czerwony to "+". Jednak nie ma pewności, że ktoś tego kiedyś omyłkowo nie zamienił. Jeżeli obudowa jest metalowa, to warto sprawdzić, czy biały przewód ma z nią kontakt.

    Odnośnie zastępczego złącza można zastosować taki klips: link, zwany też czasem kijanką. Tutaj widać, że ktoś wstawił złącze pochodzące z demontażu zużytej baterii 6F22. Dziś już nie ma sensu tak się bawić.