Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PMR446, czyli krótkofalówki dla każdego - minikompendium

Urgon 05 Mar 2023 09:58 2598 12
Optex
  • PMR446, czyli krótkofalówki dla każdego - minikompendium
    Każdy, kto wychował się na filmach z lat 80tych i 90tych, zwłaszcza na filmach akcji, katastroficznych i wojennych, kojarzy przenośne radia używane przez bohaterów, ich adwersarzy, a także przedstawicieli różnych służb. Niejeden przedstawiciel mojego i starszych pokoleń chciał mieć taką "zabawkę", i dzięki naszym przyjaciołom z Chin takie zabawki były dostępne już w latach 90tych. Ja i mój brat mieliśmy parę takich zabawkowych krótkofalówek, zasilanych bateriami 6F22. Kanał był jeden, zasięg był poniżej 300 metrów, a baterie nietanie. Posiadanie pary bardziej "zawodowych" krótkofalówek nie wchodziło w rachubę, ze względu na znaczną cenę. Zresztą wtedy radio CB robiło furorę.

    Obecnie krótkofalówki niemal zniknęły, zarówno w mediach, jak i w świadomości zwykłych ludzi. Królem mobilnej komunikacji osobistej stał się smartfon, a i w jego przypadku normalne rozmowy telefoniczne są od jakiegoś już czasu wypierane przez różne sieci społecznościowe oferujące wideorozmowy przez Internet. Z krótkofalówek korzystają wciąż służby, firmy ochroniarskie czy budowlane i inni zawodowcy, gdzie pewna łączność między wieloma osobami jest przydatna. Ceny sprzętu spadły, i nawet tanie "zabawki" oferują możliwości 25-30 lat temu dostępne tylko w sprzęcie profesjonalnym.

    W obecnych czasach jednak warto wrócić do tematu krótkofalówek, zwłaszcza że czasy są niepewne, a poważna awaria sieci energetycznej czy wojna może pozbawić nas zarówno dostępu do Internetu, jak i do normalnej łączności GSM.


    Czym jest PMR446?


    PMR446, czyli Private Mobile Radio 446MHz to wydzielone pasmo częstotliwosci i zbór regulacji opisujący zasady łączności na tym paśmie. Pasmo to jest przeznaczone do użytku prywatnego z pomocą mobilnych radiostacji zwanych potocznie krótkofalówkami lub walkie-talkie. Pasmo to obejmuje 16 kanałów w zakresie od 446,0MHz do 446,2MHz. W Rosji można używać tylko pierwszych ośmiu kanałów, dlatego urządzenia Motoroli wymagają "odblokowania" pasma.

    Istnieją dwa standardy nadawania: analogowy FM i cyfrowy FM, używający kodowania FSK-4 z prędkością 3,6kbps. Przed styczniem 2018 roku pierwsze osiem kanałów używało wyłącznie transmisji analogowej, a drugie cyfrowej. Teraz obie formy dostępne są na wszystkich 16 kanałach. Niektóre urządzenia obsługują oba standardy.

    Regulacje ograniczają moc nadawania dp 500mW i nakazują, by antena była zintegrowana z urządzeniem. Powyżej 500mW wymagana jest już licencja. ale większe moce są przeznaczone bardziej na potrzeby działalności gospodarczej, niż dla amatorów, a do tego jeszcze wtedy stają się dostępne stacje bazowe z dużo większymi zasięgami.

    Każdy z 16 kanałów może być jeszcze "podzielony" na prywatne "subkanały". Jest to realizowane przez nadawanie wraz z głosem dodatkowego tonu, który sygnalizuje odbiornikowi, by ten odebrał dany sygnał, jeśli ma nastawiony ten sam ton. System CTCSS oferuje 38 "kodów", z czego kod 0 nie ma żadnego tonu. System DCS obejmuje 121 kodów, z czego pierwsze 38 to kody CTCSS. Dzięki temu nowsze urządzenia są kompatybilne wstecz ze starszymi. Tu ważna uwaga: kody te nie gwarantują prywatności, a jedynie pozwalają na to, by więcej grup użytkowników mogło korzystać z tego samego kanału w tej samej przestrzeni. Uniwersalny odbiornik, jak skaner czy radio UHF na pasmo 446MHz bez problemu odbiorą wszystkie transmisje PMR446.

    Zasięg krótkofalówek PMR446 wynosi od kilkuset metrów (warunki miejskie) do nawet kilkudziesięciu kilometrów (oba nadajniki wysoko nad ziemią bez żadnych przeszkód między nimi). Zasięg ten mocno zależy od ilości i rodzaju przeszkód i warunków propagacji. Ponieważ celem systemu PMR446 jest zapewnienie łączności lokalnej, to zasięg 100-300 metrów w większości przypadków wystarczy.


    Na co komu krótkofalówka?


    Standardowe pytanie mojej żony brzmi "A na co Ci to? Masz za mało gratów?". Faktycznie, na pierwszy rzut oka radio PMR446 wydaje się zbędnym wydatkiem, zwłaszcza w dobie smartfonów. A jednak jest wiele powodów, by zainwestować w parę krótkofalówek, zwłaszcza że ich ceny są relatywnie niskie biorąc pod uwagę możliwości. Oto niektóre z nich:

    Komunikacja nawet poza zasięgiem sieci

    PMR446 to świetna opcja na wszelkiego rodzaju rodzinne wyprawy w dzikie ostępy zapewniając komunikację nawet gdy nie ma zasięgu sieci komórkowej. Takie dziury zdarzają się w lasach, obszarach słabo zaludnionych, górskich dolinach, etc. Zasięg od kilkuset metrów do kilku kilometrów wystarczy na potrzeby rodzinnej wycieczki.

    Odporność na brak prądu, awarię infrastruktury i działania wojenne

    Zaleta zwłaszcza dla preppersów. Najtańsze modele mogą być zasilane "paluszkami", te odrobinę droższe mają akumulatory litowo-jonowe i możliwość ładowania z powerbanku, w tym z takiego posiadającego ogniwa fotowoltaiczne. Plus, w razie awarii sieci komórkowej komunikacja nadal jest możliwa. W optymalnych warunkach propagacji możliwa jest łączność na dziesiątki kilometrów.

    Małe, poręczne, solidne

    Nawet tanie krótkofalówki są wykonane w miarę solidnie i dobrze znoszą złe traktowanie. Bez problemu mogą przetrwać upadek z metra, podczas gdy smartfon kończy z pękniętym ekranem. Dlatego wciąż są popularne na budowach i w innych sytuacjach, gdzie wymagana jest pewna komunikacja i bezawaryjność. Odstępstwem od tej reguły mogą być modele najtańsze, choć z drugiej strony ich uszkodzenie przez upadek nie będzie tak bolało, jak strata smartfona.

    PTT, czyli prosta łączność grupowa

    Gdy wszyscy w grupie ustawią się na ten sam kanał i kod, wystarczy że jedna osoba zacznie nadawać by wszystkie inne w zasięgu ją usłyszały. Niby telefonia komórkowa oferuje funkcję rozmowy konferencyjnej, ale w praktyce jest to mało wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkim kontakcie. Z walkie-talkie wystarczy wcisnąć przycisk i przemówić, nie trzeba czekać aż odbiorca odbierze. Funkcja Push To Talk jest tak użyteczna, że producenci telefonów komórkowych próbowali ją implementować, ale przy braku wsparcia ze strony operatorów lub/i wysokich cenach usługi, to się nie przyjęło.

    Łatwe i tanie wejście w świat łączności radioamatorskiej

    PMR446 to nie tylko rozmowy na budowie czy kontakt w czasie rodzinnej wycieczki, ale też prosty i tani sposób by rzucić okiem na świat łączności radioamatorskiej. Ba, są nawet grupy ludzi, którzy umawiają się na jeden kanał i jedną porę, by sobie po prostu pogadać. Nie jest to może popularne, ale na pewno próg wejścia jest niższy, gdy nie trzeba ani licencji, ani kosztownego sprzętu.

    Anglojęzyczna Wikipedia podaje, że na terenie Europy przyjęło się stosować poszczególne kanały i ustawienia CTCSS do specyficznych rodzajów komunikacji. Listę kanałów opisuje taka tabela:

    KanałCTCSSPrzeznaczenie
    10Nianie elektroniczne
    19Kierowcy ciężarówek
    110Kanał dziecięcy
    112Kanał ratunkowy
    2-Kanał górski w krajach niemieckojęzycznych, geocashing, kanał namiotowy
    31Kanał prepersów w razie katastrofy
    314Kanał górski w Polsce
    44Kanał fanów terenówek
    414Interkom operatorów dronów
    416Kanał na łódkę
    55Kanał harcerski/skautowski
    6-Kanał organizacyjny
    612Kanał dla myśliwych
    620"Free Radio Channel"
    77Kanał górski w Hiszpanii
    88Kanał wywoławczy, kanał górski w Irlandii
    816Kanał górski we Włoszech
    818Kanał alarmowy
    9-Kanał wywoławczy i alarmowy dla transmisji cyfrowych


    Pozostałe kanały nie mają przypisanych funkcji. Z kolei polska Wikipedia podaje te informacje:

    KanałCTCSSPrzeznaczenie:
    11Kanał alarmowy
    2-Kanał prepperski, kryzysowy. Trzynastego każdego miesiąca w godzinach 8:00 - 20:00 prowadzone są testy zasięgu
    3-Ogólnopolski kanał wywoławczy
    314Kanał górski/ratowniczy
    414Piloci dronów
    55Kanał harcerski/skautowski
    616Żeglarze śródlądowi
    8-Drogowcy
    88Kanał wywoławczy
    816EmCOM
    9-Kanał dla transmisji cyfrowych, kontakt i cyfrowy kanał alarmowy
    10-Ogólnopolski kanaał łączności cyfrowej
    13-Lokalne rozmowy w Krakowie


    Sposób by mieć dzieci na oku

    Dla małego dziecka krótkofalówka to wciąż coś ciekawego. Jak ma się dwoje lub więcej, to można dać im po krótkofalówce, i zachować jedną dla siebie. Jeden z youtuberów przypina krótkofalówkę swojemu czteroletniemu synowi z tyłu jeansów, by nadawać mu ostrzeżenia i polecenia, gdy młodzieniec pędzi na swoim rowerze na kilkaset metrów od rodziców. Drugą, większą krótkofalówkę dał żonie, bo ta ma pojemną torebkę.

    PMR446 a radio CB

    Radio CB, bardzo popularne wśród kierowców zawodowych ma, moim zdaniem, trzy zasadnicze wady. Po pierwsze, jest relatywnie drogie w porównaniu z PMR446. Zwłaszcza urządzenia przenośne potrafią sporo kosztować. Po drugie, nie oferuje wcale aż tak wielkiego zasięgu, średnio 1,5-3km na każdy wat mocy wypromieniowanej. Po trzecie, jest popularne wśród kierowców zawodowych. Inaczej pisząc nie za bardzo nadaje się dla dzieci. Tak więc nie polecam tego rozwiązania, chyba że macie dużą tolerancję na wulgarny język.


    Jaki sprzęt wybrać?


    Producentów nie brakuje, choć połowa z nich to tylko "rebranding". Modeli jest jeszcze więcej, i łatwo się pogubić w gąszczu ofert. Warto też pamiętać, iż dzięki standaryzacji nie jesteśmy przywiązani ani do marni, ani do konkretnych modeli. Postaram się jednak zaproponować kilka rozsądnych opcji.

    Motorola

    Marka znana i kojarzona zarówno ze sprzętem radiowym, jak i z telefonami komórkowymi. Oferta walkie-talkie obejmuje zarówno urządzenia budżetowe, jak i sprzęt całkowicie profesjonalny. Nawet najtańsze modele, jak T42 oferują dobrą jakość dźwięku, przyzwoitą czułość i spory zasięg i łatwe parowanie. Model T42 reklamowany jest jako przeznaczony na rodzinne wyprawy, ale jego pewną wadą jest zasilanie "paluszkami" AAA. Niska pojemność takich baterii ogranicza czas pracy do ok. 16 godzin, ale samo urządzenie dzięki temu jest małe i poręczne. Model T62 zasilany już jest akumulatorami NiMH w rozmiarze AA, ma też wyższą cenę, ale pozwala na ręczny wybór kodu CTCSS/DCS. Wyższy model, T82 to sprzęt niemalże profesjonalny, zwłaszcza z wyglądu. Dzięki poprawionej czułości odpbiornika zasięg jest odrobinę większy. Warto też zwrócić uwagę na serię XT, już w pełni profesjonalną i zawierającą wiele funkcji na codzień nieprzydatnych. Motorola oferuje zestawy różnej wielkości, zawierające od dwóch do nawet 10 urządzeń. Warto też pamiętać, iż urządzenia Motoroli mają fabrycznie zablokowane górne osiem kanałów, trzeba je odblokować kombinacją klawiszy wskazaną w instrukcji.

    Retevis

    Retevis oferuje urządzenia cenowo i funkcjonalnie atrakcyjne względem Motoroli. Nawet tani zestaw RT22 oferuje funkcje dostępne tylko w wyższych modelach Motoroli. Nie ma tu wyświetlacza, za to są komunikaty głosowe. Dodatkowo zasilanie z akumulatora Li-Ion i ładowanie przez USB są bardziej praktyczne, niż rozwiązanie w konkurencyjnym cenowo modelu T42. Dobrej jakości odbiornik i wbudowana bramka szumów pozwalają na w miarę dobry kontakt nawet do 1-1,5km w terenie zabudowanym. Dla mnie zaletą jest wygląd - nie wygląda jak zabawka. Kolejnym, ciekawym modelem jest RT24, Wygląda dość tradycyjnie z powodu olbrzymiej wręcz anteny, ale dzięki temu zasięg 1,5km w terenie zabudowanym i >30km w terenie otwartym to nie problem. Zestaw jest dość bogaty, a akumulator pojemny. Plusem jest też solidne wykonanie. Cena jest nadal poniżej T62 od Motoroli. Podobnie wygląda model RT27, który może pracować na trzech różnych zakresach (z czego dwa są w Polsce nielegalne). Wartp też rzucić okiem na RT86, model trochę droższy, ale z dużym akumulatorem, możliwością łatwej synchronizacji ustawień i całkiem dużym zasięgiem.

    Retevis generalnie sprawia wrażenie dobrego wykonania i wysokiej jakości przy bardzo konkurencyjnej cenie. Sam rozważyłbym model RT24 jako oferujący najlepszy stosunek ceny do możliwości.

    BaoFeng

    Niekwestionowany król chińskiego budżetu. Z jedną, ogromną wadą: większość oferowanych na polskim rynku urządzeń jest nielegalna. Dilerzy BaoFengów nie przejmują się regulacjami, ani nawet właściwą konfiguracją swoich produktów, tak więc fabrycznie przekraczają dopuszczalną moc nadawania kilkukrotnie (reklamowane są nawet jako oferujące moc 2-5W, co daje większy zasięg), a do tego nie są nawet ustawione na zakres PMR446. Posiadanie nielegalnej, wymiennej anteny to przy tym tylko drobna wada. Na szczęście BaoFenga można przeprogramować i ograniczyć jego moc i ustawić właściwe kanały. Z wymiennymi antenami większości modeli nie da się nic zrobić, chyba że je na stałe wkleimy by być bardziej legalni. Model UV-5R i jego pochodne nie są legalne wcale - wymagają licencji krótkofalarskiej. Jeśli jednak powstrzymamy się od nadawania, to może sprawdzić się świetnie jako odbiornik nasłuchowy. Pierwszym modelem wartym uwagi jest BF-T3, z którym mam pewien problem - egzemplarze zamawiane z Chin mogą być skonfigurowane w systemie amerykańskim FSR/GMSR (22 kanały), a zatem nielegalne. W Polsce jednak można też trafić na wariant PMR446, który jest już jak najbardziej legalny. Niska cena, solidne wykonanie i legalna moc 0,5W to zalety. Zasilanie bateryjne to pewna wada, ale przy tej cenie jest naprawdę nieźle. Za kilka złotych więcej jest model T6, który już ma zasilanie akumulatorem Li-Ion. Kolejnym ciekawym modelem jest BF-T17 - w miarę niska cena, niezły zasięg, solidne wykonanie. Trzeba jednak mieć kabel do programowania, bo fabryczne ustawienia mogą nie pokrywać się z tym, co jest legalne. Drugim, niezwykle popularnym modelem jest BF-888S - tu już bankowo moc będzie ustawiona na maksa, za to cena będzie niska. I to jest najlepsza rzecz, jaką można powiedzieć o BaoFengach - niska cena przy sporych możliwościach.

    Alan, ICOM, Midland, Kenwood

    Marki znane fanom radia CB i krótkofalarzom, z ceną adekwatną do napisu na obudowie. Nie będę wymieniał poszczególnych modeli, bo znajdziemy tu sprzęty profesjonalne z cenami i możliwościami porównywalnymi do górnej półki Motoroli. Midland wydaje się najtańszy z tej czwórki.

    Inni

    Poniżej stówki łatwo znaleźć całą masę krótkofalówek bezmarkowych albo o markach nikomu nieznanych - w tym sporo oznaczonych jako "dla dzieci". Tak oznaczonymi modelami nie warto sobie zawracać głowy, zwłaszcza że w ich cenach mamy wspomnianego BaoFenga T3. Zaletą jest też kompatybilność z innymi modelami i markami krótkofalówek, z czym zabawki mogą mieć problem.

    A co z droższymi, niezabawkowymi krótkofalówkami? Z nimi może być różnie, ale raczej nie będą to najgorsze produkty. Psmiętajcie jednak o zasadzie caveat emptor, czyli strzeż się, kliencie.


    Podsumowanie

    PMR446 to prosty sposób by wejść w świat radia i przy tym wygodna metoda szybkiej łączności dla całej rodziny. Myślę, że każdy powinien mieć w domu przynajmniej parę krótkofalówek gotowych do użycia, zwłaszcza gdy mieszka na obszarze, gdzie łatwo o utratę łączności komórkowej czy długoterminową awarię prądu. Warto też pamiętać o dwóch rzeczach:
    1. Łączność PMR446 nie jest szyfrowana w żaden sposób. Każdy może podsłuchać, co inni w zasięgu mówią.
    2. Używajcie kodów prywatności i nie przeszkadzajcie innym użytkownikom pasma. I nie przeklinajcie, bo mogą Was dzieci słuchać.

    Jak zawsze, zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Napiszcie też, czy macie krótkofalówki, i jak ich używacie. Czy Wam się przydają? Czy używacie ich na rodzinnych wycieczkach?

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Urgon
    Editor
    Offline 
    Has specialization in: projektowanie pcb, tłumaczenie, mikrokontrolery PIC
    Urgon wrote 5949 posts with rating 1897, helped 195 times. Live in city Garwolin. Been with us since 2008 year.
  • Optex
  • #2
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Może tak (poza tytułem i istotnymi nawiązaniami) nie pisać wszędzie "krótkofalówka" - która z założenia działa na falach krótkich tylko np. samo "PMR" lub "Radio PMR"?
    A co do konkretnych typów - w podpunkcie o Motoroli dorzuciłbym serię TLKR Extreme, która różni się od serii T (którą niemal w całej rozpiętości modeli przerobiłem na właśnie budowach dróg) i innych bardziej "amatorskich" serii jak dzień od nocy pod względem zasięgu jak i jakości dźwięku....
  • Optex
  • #3
    metalMANiu
    Level 20  
    Ja na pewno mogę odradzić tańsze modele Baofeng.
    Jak zapomnisz wyjąć baterii, to po tygodniu musisz dać 4 nowe paluszki. Urządzenia dwa, więc 8 nowych paluszków za każdym razem, gdy zapomnimy po zabawie opróżnić krótkofalówkę (albo jak Kol. Kotbury woli "PMR") z baterii.

    Do tego deklarowany zasięg 3 km może da się osiągnąć w laboratorium. W życiu jest to 500, max. 700 metrów.

    Moderated By tmf:

    Treści nie na temat usunłąem

  • #4
    zgierzman
    Level 30  
    Urgon wrote:
    Każdy z 16 kanałów może być jeszcze "podzielony" na prywatne "subkanały". Jest to realizowane przez nadawanie wraz z głosem dodatkowego tonu, który sygnalizuje odbiornikowi, by ten odebrał dany sygnał, jeśli ma nastawiony ten sam ton.


    Używam w pracy i osobiście uważam te "subkanały" za niepotrzebny gadżet.

    Jeżeli dwa urządzenia będą nadawały jednocześnie na tym samym kanale, ale z innym CTCSS to i tak jest duża szansa, że będą się wzajemnie zakłócać, bo częstotliwość nośna jest ta sama.
    Dlatego wolę tego nie używać, przynajmniej wiem, czy kanał jest wolny...
  • #5
    fotomh-s
    Level 24  
    Urgon wrote:
    Anglojęzyczna Wikipedia podaje, że na terenie Europy przyjęło się stosować poszczególne kanały i ustawienia CTCSS do specyficznych rodzajów komunikacji. Listę kanałów opisuje taka tabela:

    Ta tabelka to jakiś żart. Jest w niej kanał dla dzieci, kierowców ciężarówek (oni raczej stosują CB, nie PMR), nawet dla jakichś morderców? Że co?! Z drugiej strony nie ma np. kanału dla budowlańców.

    Urgon wrote:
    2. Używajcie kodów prywatności i nie przeszkadzajcie innym użytkownikom pasma. I nie przeklinajcie, bo mogą Was dzieci słuchać.

    No to powiedz to budowlańcom.
    Realia są takie: Na CB jest klęcie tirowców, na PMR budowlańców. Już nawet u szewca jest bardziej kulturalnie.
  • #6
    Zenereczek
    Level 13  
    RT24 i RT27 zdaje się mają odkręcaną antenę, czyli sprzęt nie może być u nas legalnie używany bez licencji?
    Brak o tym wzmianki.

    Przede wszystkim dzięki za to zestawienie, sam ostatnio myślę o czymś takim. Łączność na ciężkie czasy itp. Oraz jako zabawka dla dzieci, którą można pożytecznie wykorzystać podczas spacerów, wycieczek. Na pewno z tego skorzystam.
  • #7
    blekis
    Level 24  
    Mi w tej całej tabelce brakuje przy kanałach częstotliwości. Jak kiedyś szperałem to miałem wrażenie że każdy podawał co innego.
  • #8
    szeryf3
    Level 26  
    Z tego co widzę to moi młodsi koledzy preferują Baofengi UV-5.
    Z względu na zakres częstotliwości, oraz skaner no i cenę.
    Sam kiedyś myślałem nad zakupem radyjka, które by pracowało w częstotliwościach KF i UKF.
    Bo fajnie by było posłuchać KF wieczorem.
    Za to od czasu do czasu uruchamiam aplikację ,,Zello" na swoim telefonia, aby posłuchać co dzieje się na drogach.
  • #9
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Quote:
    Mi w tej całej tabelce brakuje przy kanałach częstotliwości


    Te raczej poprawne - Stareńki PMR Switel wyświetlał mi je razem z numerem kanału - i zgadza się z większością WiKi

    Kanał Częstotliwość [MHz]
    1 446,00625
    2 446,01875
    3 446,03125
    4 446,04375
    5 446,05625
    6 446,06875
    7 446,08125
    8 446,09375

    A że ósmy jest dla drogowców... 20 lat tłukę się po drogach i dopiero się dowiedziałem....
  • #10
    TechEkspert
    Editor
    Te przypisania użycia kanałów są mocno umowne i mało znane, w CB było to bardziej rozpowszechnione.

    Dla prepersów pojawiają się projekty w których smartfon dostaje zewnętrzne urządzenie do komunikacji z innymi smartfonami nawet gdy brak jest zasięgu GSM np.: https://www.crowdsupply.com/mord-technologies/socorad32
  • #11
    Zenereczek
    Level 13  
    Pytania dwa:
    1. Czy taki Retevis RT-24 będzie pracował na legalnych, europejskich częstotliwościach?
    2. Czym mozna przeprogramować Baofenga BF-T17? Bo widzę kable i oprogramowania do innych baofengów (UV-5R, UV-82), ale dla tej konkretnie nie widzę.
    3. I czy takiemu BF-T17 idzie ograniczyć moc? Bo ona chyba też jest grubi ponad to, co jest legalne. Chciałem dla dzieciaków, ale jak mi zaczną nadawać na kilka km dookoła...
  • #12
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Widzę redachtor Urgon słyszy, że dzwonią, ale nie wie, w którym kościele.
    Artykulik to poprawy.
    Michał
  • #13
    andrzejlisek
    Level 29  
    kotbury wrote:
    Może tak (poza tytułem i istotnymi nawiązaniami) nie pisać wszędzie "krótkofalówka" - która z założenia działa na falach krótkich tylko np. samo "PMR" lub "Radio PMR"?

    Bardziej ogólna i powszechnie przyjęta nazwa takiego ręcznego urządzenia (niezależnie od częstotliwości pracy) to "radiotelefon".

    W niektórych sklepach pracownicy chodzą ze słuchawkami i mikrofonem. Raz, w jakimś sklepie z gadżetami zapytałem pracownika, kto usłyszy, jak on zagada do mikrofonu. Powiedział, że usłyszą wszyscy pracownicy i też potwierdził, że może podsłuchiwać wszystkie rozmowy między pracownikami toczone przez ten sprzęt. Wydaje mi się (ale nie jestem pewien), że gdzieś przy uchu jest przycisk "PTT", który trzeba wcisnąć, żeby zagadać. Czy to są też radiotelefony PMR, czy inne, czy coś co tylko udaje radiotelefon, a korzysta z WiFi lub 4G?

    Słyszałem też o urządzeniach, które przypominają radiotelefon, a nimi nie są. Zasadnicza różnica to fakt, że komunikacja nie jest bezpośrednia, tylko poprzez WiFi lub 3G/4G. Nawet nie wybiera się kanału ani częstotliwości, tylko konfiguruje się podłączenie do sieci.

    Dodano po 16 [minuty]:

    Urgon wrote:
    Po pierwsze, jest relatywnie drogie w porównaniu z PMR446. Zwłaszcza urządzenia przenośne potrafią sporo kosztować. Po drugie, nie oferuje wcale aż tak wielkiego zasięgu, średnio 1,5-3km na każdy wat mocy wypromieniowanej.

    Czy przenośne CB (przypominające ręczny radiotelefon) jeszcze się produkuje? Jak nie było PMR, to nie było alternatywy, ale jak jest PMR, to nie widzę żadnej przewagi ręcznego CB. Podstawowy problem to fala, która wcale nie jest taka krótka (ok. 11m), a im antena jest krótsza od 2,5m (ćwierć fali), tym mniejszy zysk i tym samym mniejszy zasięg przy tej samej mocy (czyli większe straty energii). Antena powiedzmy 50cm jest bardzo krótka dla pasma CB. Do PMR pełnowymiarowa antena to nie problem, bo ma tylko ok. 15cm.

    Z drugiej strony, już istnieje PMR samochodowy https://www.konektor5000.pl/index.php?p3579,t...mr-16-kanalow-antena-30cm-na-magnesie-jak-gb1 , który ma zintegrowaną antenę, żeby odpowiadał regulacjom prawnym. Ciekawe, dlaczego nie przyjął się na szerszą skalę. Chyba łatwiej byłoby wozić antenkę UKF, która byłaby pełnowymiarowa (czyli maksymalny możliwy zasięg przy danej mocy), niż wielką antenę, która nie jest pełnowymiarowa (czyli zasięg mniejszy niż możliwy z tego samego nadajnika), zwłaszcza, gdy korzysta się z nieswojego samochodu i zachodzi konieczność przenoszenia sprzętu. Jeszcze jeden argument za PMR i przeciw CB to sporo zakłóceń w paśmie CB, które zmniejszają faktyczny zasięg łączności.

    Dodano po 2 [godziny] 1 [minuty]:

    Urgon wrote:
    Niejeden przedstawiciel mojego i starszych pokoleń chciał mieć taką "zabawkę", i dzięki naszym przyjaciołom z Chin takie zabawki były dostępne już w latach 90tych. Ja i mój brat mieliśmy parę takich zabawkowych krótkofalówek, zasilanych bateriami 6F22. Kanał był jeden, zasięg był poniżej 300 metrów, a baterie nietanie.

    To chyba o taką zabawkę chodzi: https://www.youtube.com/watch?v=Dj92cAkTcmw
    Ja miałem identyczną w roku 1994, ktoś też przyniósł takie same do przedszkola (tak naprawdę, to była "zerówka"). Pamiętam, że jakieś 3 lata później wieczorem biegałem z kolegą po budynku szkoły sprawdzając słyszalność i było tak sobie (chodziliśmy na dodatkowe zajęcia z angielskiego, bo ich zakończeniu się bawiliśmy, więc w szkole było bardzo mało ludzi). Ja na parterze, kolega na trzecim piętrze, rozumieliśmy się, ale szumiało.