Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dopasowanie impedancji anteny wifi

Chotu 21 Lis 2005 11:39 7237 17
  • #1 21 Lis 2005 11:39
    Chotu
    Poziom 13  

witam
    mam projekt anteny wifi w 4NEC'u - moja praca inzynierska :)
    i jest pewien problem - impedancja anteny oblczona przez nec'a wynosi
    52,9 - j94,3 :( co daje nam SWR na poziomie 1:5,17
    mamy tam cos takiego jak dopasowanie za pomoca czwornikow ale taki moj problem - cewka o indukcyjnosci rzedu 8nH jest nieosiagalna:(
    czy moze ktos mi pomoc dopasowac ta antene za pomoca prostego czwornika - T, pi lub L za pomoca ogolnie dostepnych elementow

z gory dziekuje za pomoc
    pozdrawiam

0 17
  • #2 29 Lis 2005 21:16
    Babka
    Poziom 14  

Witam, napisz dokładnie jaki typ tej anteny. Albo podeślij mi plik z NEC-a.
    Zobaczymy i pokombinujemy.
    pozdrawiam.

0
  • #3 07 Gru 2005 18:03
    Chotu
    Poziom 13  

hmmmm .... wyslalem i nic :( zaro odzewu :(:( ehhh ....

0
  • #4 09 Gru 2005 20:44
    zuhjk
    Poziom 21  

Ja mam cewki 6,8 nH więc nie pisz, że nie są osiągalne.

0
  • #5 12 Gru 2005 19:07
    Babka
    Poziom 14  

Witam.
    Przepraszam że nie dawałem znaku, ale niestety nie mam net-u w domu.
    Właśnie buduje sieć WiFi u mnie i może w końcu będe go miał ;)
    Dam jutro znać co z tym dopasowaniem.
    Pozdrawiam

0
  • #6 12 Gru 2005 19:36
    Chotu
    Poziom 13  

ok czekam:) pozdrawiam

@zuhjk

Cytat:

dobra - jak mam podlaczyc taka cewke - szereg czy rownolegle do anteny ??
    jak mozesz to napisz mi skad moge je zamowic :)

0
  • #7 13 Gru 2005 18:33
    Babka
    Poziom 14  

Witam.
    Niestety zapomniałem wziąść do kumpla plików z poprawkami :(
    Postaram się wysłać jutro. Co do dopasowania to nie jest to takie proste, tzn. cewka nie wystarczy. Z tego co pamiętam impedancja anteny twojej wynosi 73 -j376. Samo dołożenie cewki skompenuje tylko część pojemnościową -j376. Natomiast część rzeczywista 73 musi być sprowadzona do 50 Ohmów.
    Długo się tu rozpisywać, najlepiej jest umieć odczytywać wykres Smitha.
    No i własnie jeśli nie za bardzo grzebałeś się w tym temacie, to podeśle odpowiednie skany jak dopasowywać anteny za pomocą wykresu Smitha.
    Nie rozgadując się, to twoją antenę najpierw dopasowałem do rzeczywistego obciąrzenia poprzez zmianę położenia dipola zasilającego. Otrzymałem wtedy Z=53 -j378. CZyli już część rzeczywistą mamy już z głowy, z podpowiedzi programu aby skompensować część pojemnościową trzeba dołączyć cewkę szeregowo z dipolem o wartości ok 12 nH.
    W przypadku anten takie cewki wykonuje się za pomocą kabla o Z=50 zwartych na koncu i podłączonych do dipola.
    Po zastosowaniu cewki uzysakłem wyśmienite dopasowanie na poziomie 1:1,2 ;)
    Także zostaje tylko dobrać dlugość tego kabelka, ok 0,046 długości fali*wsólczynnik skrócenia kabelka.
    W każdym bądz razie muszę pochwalić za antenkę :) bardzo dobra pod względem parametrów, w całym pasmie 2400-2500 zysk na poziomie ok 16dB.
    Dobra tyle tego, podeśle te pliki oraaz te skany z radioelektronika.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 13 Gru 2005 19:03
    Chotu
    Poziom 13  

@babka

Cytat:
    Witam.
    Niestety zapomniałem wziąść do kumpla plików z poprawkami Sad
    Postaram się wysłać jutro. Co do dopasowania to nie jest to takie proste, tzn. cewka nie wystarczy. Z tego co pamiętam impedancja anteny twojej wynosi 73 -j376. Samo dołożenie cewki skompenuje tylko część pojemnościową -j376. Natomiast część rzeczywista 73 musi być sprowadzona do 50 Ohmów.
    Długo się tu rozpisywać, najlepiej jest umieć odczytywać wykres Smitha.
    No i własnie jeśli nie za bardzo grzebałeś się w tym temacie, to podeśle odpowiednie skany jak dopasowywać anteny za pomocą wykresu Smitha.
    Nie rozgadując się, to twoją antenę najpierw dopasowałem do rzeczywistego obciąrzenia poprzez zmianę położenia dipola zasilającego. Otrzymałem wtedy Z=53 -j378. CZyli już część rzeczywistą mamy już z głowy, z podpowiedzi programu aby skompensować część pojemnościową trzeba dołączyć cewkę szeregowo z dipolem o wartości ok 12 nH.
    W przypadku anten takie cewki wykonuje się za pomocą kabla o Z=50 zwartych na koncu i podłączonych do dipola.
    Po zastosowaniu cewki uzysakłem wyśmienite dopasowanie na poziomie 1:1,2 Wink
    Także zostaje tylko dobrać dlugość tego kabelka, ok 0,046 długości fali*wsólczynnik skrócenia kabelka.
    W każdym bądz razie muszę pochwalić za antenkę Smile bardzo dobra pod względem parametrów, w całym pasmie 2400-2500 zysk na poziomie ok 16dB.
    Dobra tyle tego, podeśle te pliki oraaz te skany z radioelektronika.
    Pozdrawiam.

uzyskales inna impedancje wyjsciowa niz ja - tzn. niz moj brat bo to on projektuje w necu...

bracki jak przesunal dipol zasilajacy to uzyskal wlasnie Z=52,9-j94,3 czyli trzeba uzyc ceweczki;)

musze sie przyznac - mimo ze juz troche tlucze anteny i jestem juz na 5 roku na polibudzie to nadal wykres Smitcha - czarna magia....

co do anteny - jej projekt i wykonanie + pomiary to dwuosobowa praca inzynierska:) co jak co - mimo braku dopasowania AP linksysa nie ulegl uszkodzeniu zas pomiary wypadly zajefajnie:) zasieg 350m w obszarze zabudownym mocno na wysokosci 2m od jezdni:) ale gdy byla tylko taka antena + moj notebook z wbudowana sieciowka:) zabawa dopiero sie zaczyna gdy mamy takie 2 anteny:) z tym aspektem bede sie bawic w wakacje;)

co do kabelka i zrobienia z niego ceweczki:)

mam kabelek h155 - wspolcz. skrocenia - 81%
    czyli dla f=2442 - byla projektowana na ta czestotliwosc:)
    mamy dlugosc kabla L=0,0046*2,92cm*0,81 - dobrze rozumiem ????
    a z tego odcinka kabla robimy petle (laczymy oba konce sygnalowe z soba i to samo z ekranem) i podlanczamy :) czy tak ???? jak mozesz to poprosze o odpowiedni prosty rysunek;) wole sie nie pomylic:)

jak cos to przeslij mi pliki na maila:) podam na privie go:)
    pozdrawiam i dzieki za fatyge:)

EDIT:
    masz plik neca - tak na wszelki wypadek - nie jesten ma 100% pewny czy ci tego wyslalem:(

0
  • #9 14 Gru 2005 15:33
    Babka
    Poziom 14  

Witam.
    Juz wysłałem ci plik z tym przesuniętym dipolem.
    Co do długości kabelka oraz wykonania postaram się podesłać najszybciej jak się da, ale będzie około 0,123m*0,046*0,81. Najlepiej wykonać parę o różnej długości i sprawdzać za pomocą reflektometru, jeśli go nie ma się pod ręką to się patrzy na siłę sygnału odbieranego. Natomiast kabelek montuje sie równolegle do dipola żylą do żyły i ekran do ekranu, natomiast drugi koniec kabelka się zwiera żyłę do masy.
    Co do wykresu Smitha to nie jest taki skoplikowany jak się wydaje ;)
    Wszystko podeśle i wytłumaczę jeśli chcesz.

0
  • #10 14 Gru 2005 17:20
    Chotu
    Poziom 13  

Babka napisał:
    Witam.
    Juz wysłałem ci plik z tym przesuniętym dipolem.
    Co do długości kabelka oraz wykonania postaram się podesłać najszybciej jak się da, ale będzie około 0,123m*0,046*0,81. Najlepiej wykonać parę o różnej długości i sprawdzać za pomocą reflektometru, jeśli go nie ma się pod ręką to się patrzy na siłę sygnału odbieranego. Natomiast kabelek montuje sie równolegle do dipola żylą do żyły i ekran do ekranu, natomiast drugi koniec kabelka się zwiera żyłę do masy.
    Co do wykresu Smitha to nie jest taki skoplikowany jak się wydaje ;)
    Wszystko podeśle i wytłumaczę jeśli chcesz.

oki dzieki za wytlumaczenie łopatologiczne co do kabelka :)
    jak mozesz to napisz mi wszystko co i jak:) zawsze sie czegos naucze :)
    jesli mozesz to przed piatkiem najlepiej :)

jesli dobrze kumam - 0,81 - wsp. skrocenia zas 0,123m to dlugosc fali dla 2442Mhz :)
    co to za wspolczynnik - 0,046 ????

0
  • #11 15 Gru 2005 15:25
    Babka
    Poziom 14  

Witam.
    Przesylam obrazek podłączenia kabelka do dipola. Co do 0,046 jest to długość fali jaką się odczytuje z wykresu Smitha. Długo tu tłumaczyć, postaram się jutro podesłać skany z Radioelektronika.
    W uproszczeniu - patrzymy na wykres i oczytujemy punkt np. 50 -j200, a więc mamy tylko do kompensacji pojemność. Powinniśmy mieć punkt po lewej stronie wykresu, teraz lecimy po okręgu w prawą stronę i odczytujemy wartość 50 +j200 - prowadzimy prostą od punktu 50 do punktu 50 +j200 na wykresie, oczytujemy długośc fali na drugim okręgu, ostatni okrąg przedstawia opóżnienie w stopniach.
    Tyle dobrego ;)
    Pozdrawiam.

0
  • #12 15 Gru 2005 16:05
    Chotu
    Poziom 13  

dzieki :) i czekam na pliki jeszcze :)
    pozdrawiam :)
    zabieram sie za nauke smitcha :)

EDIT:
    wrocilem z zajec i juz skumalem wykres - co do dopasowania i szukania dlugosci :) w wersji nec'owskiej :) jak i takiej powiedzmy bardziej profesjonalnej :) - w zalaczniku:)

EDIT2:
    co do wartosci dlugosci fali wyszlo mi dla poprawionej anteny 0,46 a nie 0,046 - zrobilem jakis blad czy po prostu myknales sie o zero ????
    zas dla pierwotnego projektu - lambda wynosi 0,373 - jesli pomylilem sie to mnie popraw ;)

0
    Załączniki:
  • #13 16 Gru 2005 16:54
    Babka
    Poziom 14  

Witam.
    Niestety nie skołowałem skanera i skany podeśle dopiero w przyszłym tygodniu.
    Co do długości to odczytywałem za pomocą nec-a, tak na szybkiego więc mogłem się pomylic, dlatego wolę to robić ręcznie ;) Cóż saper się myli tylko raz, dzięki za program, całkiem miły pomimo że demo.
    Wracając do tematu to jak wcześniej wspominałem, zrób kilka kabelków o różnej długości i sprawdzaj, ewentualnie zawsze można zrobić dłuższy i go skracać.
    Dodając gdyby np. było trzeba skompensować indukcyjność antenki, to robimy taki sam kabel jak w tym przypadku ale rozwarty na końcu, robi wtedy on za pojemność.
    Pozdrawiam.

Dodam jeszcze fajną prezentację ;)

0
    Załączniki:
  • #14 16 Gru 2005 17:32
    zuhjk
    Poziom 21  

Chotu napisał:
    ok czekam:) pozdrawiam

@zuhjk
    Cytat:

dobra - jak mam podlaczyc taka cewke - szereg czy rownolegle do anteny ??
    jak mozesz to napisz mi skad moge je zamowic :)

Jak nawiążemy współpracę w dziedzinie anten i zobaczę coś sensownego to cewki się znajdą. Te co mam (smd) a mam ich parę wartości ściągałem z magazynu z Niemiec. Mam też własne projekty sprawdzone w praktyce, chętnie zobaczę inne, w szczególności na 5 Ghz.

0
  • #15 16 Gru 2005 22:35
    Chotu
    Poziom 13  

Babka napisał:
    Witam.
    Niestety nie skołowałem skanera i skany podeśle dopiero w przyszłym tygodniu.
    Co do długości to odczytywałem za pomocą nec-a, tak na szybkiego więc mogłem się pomylic, dlatego wolę to robić ręcznie ;) Cóż saper się myli tylko raz, dzięki za program, całkiem miły pomimo że demo.
    Wracając do tematu to jak wcześniej wspominałem, zrób kilka kabelków o różnej długości i sprawdzaj, ewentualnie zawsze można zrobić dłuższy i go skracać.
    Dodając gdyby np. było trzeba skompensować indukcyjność antenki, to robimy taki sam kabel jak w tym przypadku ale rozwarty na końcu, robi wtedy on za pojemność.
    Pozdrawiam.

Dodam jeszcze fajną prezentację ;)

dzieki za informacje :)

@zuhjk - pomysle nad tym:)
    masz powyzej projekt anteny na 2.4 GHz :) po przerobce nadaje sie na 5GHz :) wystarczy przeliczyc dlugosci i odleglosci :)

pozdrawiam :)

Dodano po 4 [godziny] 44 [minuty]:

@Babka - moglbys mi podeslac plik nec'a z podlaczonym ukladem dopasowujacym antene ???? kombinuje z linia transmisyjna i elementami rlc i nic - wywala mi ciagle je i nie uwzglednia :(

EDIT
    udalo mi sie wstawic cewke:)

pozdrawiam

0
  • #16 08 Maj 2007 15:28
    calyyy
    Poziom 2  

czy moglbys mi tez wyslac o wykresach smitacha( zebym mogl je skumac) jakis stuff pozdrawiam i z gory dziekuje

0
  • #17 08 Maj 2007 18:27
    Chotu
    Poziom 13  

jesli chodzi Ci o sam sykres smith'a to w zalaczniku jest wersja demo programu z nim, zas zasade uzywania masz wyjasniona przez uzytkownika Babka :) mi to wystarczylo, a jak narazie nie mam zbytnio czasu by wracac do tego - koncze pisac mgr wiec wiesz

0
  • #18 08 Maj 2007 18:36
    calyyy
    Poziom 2  

wyskuj mi to na maila jokerjoker(malpa)op.pl

0