Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar na lampach VFD IV-17.

wojo1971 09 Mar 2023 00:46 2043 16
Altium Designer Computer Controls
  • Zegar na lampach VFD IV-17. Poniżej opis i prezentacja, zaprojektowanego i wykonanego przeze mnie, zegara opartego na lampach VFD IV-17.

    Impuls do wykonania zegara w dużym stopniu zainspirowany jest prezentacją wideo działania zegara Wiktor:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3196412.html

    Konstrukcja wykorzystuje noty aplikacyjne lampy VFD:

    http://www.spark-tube.com/wp-content/uploads/2018/08/iv-17-datasheet.jpg
    https://www.eevblog.com/forum/projects/driver-for-iv-4-iv-17-18-segment-vfd-tube/

    Po wcześniejszym wykonaniu zegara na lampie IV18 (i nabraniu pewnego doświadczenia) stwierdziłem, że pora zabrać się za dużo bardziej skomplikowaną – znacznie bardziej reprezentacyjną lampę 18-segmentową IV17.
    Tu uwaga: lampy IV4 (IV-4, ИВ-4) i IV17 (IV-17, ИВ-17) są zamiennikami, i czasem w tym opisie może pojawić się oznaczenie IV4.

    Główne założenia dla projektu zegara IV17:

    - zegar na 6 lampach IV17;
    - zastosowanie, do sterowania segmentami, układu scalonego HV (w zegarze IV18 użyłem kluczy NPN do sterowania segmentami, da się, ale mnóstwo dodatkowej robocizny);
    - elementem sterującym będzie STM32F103.

    Schemat zegara IV17:

    Zegar na lampach VFD IV-17.


    Omówienie zasadniczych obwodów:

    Konstrukcja zegara sprowadza się do układu właściwej obsługi zasilaniowo-logicznej 6 lamp VFD IV17. Z założenia dla VFD 18-segmentowej wybrano tryb pracy z multipleksowanym wyświetlaniem.






    ZASILANIE.

    Zasilacz podwyższonego napięcia DC oparty na standardowym MC34063, z ciekawą opcją usprawnienia sterowania MOSFET, zapożyczoną z linku:
    http://mirley.net/przetwornica_podwyzszajaca_do_lamp_nixie.html

    Zastosowano cewkę 120uH (Imax>1A), tranzystor MOSFET IRL540 z obniżonym napięciem włączenia UGS(th). Napięcie wyjściowe tej przetwornicy DC-DC to 45V. Taką wartość napięcia dobrano w celu przedłużenia żywotości lamp VFD (przy pracy multipleksowanej nota sugeruje 50-70Vdc, dla pracy statycznej 25-30Vdc) przy zachowaniu wystarczającej jasności świecenia.

    Zasilanie żarzenia lamp wraz z rezystorami 1R włączonymi do obwodów dobrano tak, aby zapewnić katalogowe warunki pracy Ufill~2.4V. Zastosowano zmianę biegunowości potencjału żarzenia – wykorzystano scalony układ mostka L9110.

    STEROWANIE.

    Zgodnie z założeniami wykorzystano mikrokontroler SMT32F103C8T6 (stosowany np. w modułach BluePill). Zasadnicze sterowanie 18 segmentami odbywa się z pośrednictwem scalonego demultipleksera wysokonapięciowego HV5812 (prosty protokół szeregowy z taktowaniem), natomiast załączanie 45Vdc dla siatek 6 lamp IV17 wykonano na kluczach NPN (BC847)-PNP(BC856). Dla czytelności schematu nie pokazano 18 rezystorów 220k przyśpieszających rozładowanie przełączanych napięć anodowych.

    Układ ma aktywny obwód podtrzymania bateryjnego (CR1220), źródłem czasu jest wewnętrzny RTC z podłączonym zewn. kwarcem 32768Hz. Korekta dokładności zegara RTC możliwa dwustopniowo (korekta_1 czasu 24h oraz korekta_2 czasu 14dni ) poprzez wprowadzanie odchyłek w menu ustawień.
    Dostępnych jest 5 stopni regulacji jasności wyświetlania – odbywa się to przez zmianę wsp. wypełnienia (aktywności Ugrid) dla danego slotu czasowego konkretnej lampy VFD. Max. poziom swiecenia lamp VFD dobierany w menu ustawień.

    Taktowanie zmianą biegunowości zarżenia Ufill poprzez wyjścia (PWM 50%) komplementarne Timer1 – z częstotliwością ok. 102Hz.

    Zegar jest przygotowany do pracy z danymi ze stacji pogodowej, które to dane otrzymuje via USART3_9600 (złącze Z2) jako ramkę z 28B (temp, cisn,wilg, ubatt, lux, - rozpis ramki w załączniku *txt). Praca bez ww. danych ze stacji pogodowej jest możliwa, tylko poziom świecenia VFD - nie jest wtedy automatycznie ustawiany do otrzymywanej aktualnej wartości nat. oświetlenia [lux] ze stacji pogodowej.

    Menu ustawień dostępne poprzez klasyczny enkoder: up/down/enter. W ustawieniach można wybrać: tryb wyświetlania (tylko_czas/czas+data/czas+dane_pogodowe), max. poziom świecenia VFD, wprowadzić: 2 stopnie korekt dokładności zegara.

    Z uwagi na dużą ilość dostępnych interfejsów cyfrowych w STM32F1 na schemacie dodano rozwojowo interfejs do ew. komunikacji z I/O Raspberry, innymi urządzeniami via SPI lub I2C.

    OBUDOWA,PCB - wykonanie.

    Rzeczywiste wykonanie zegara opiera się na 3 płytkach pcb:
    – płytka główna zawiera: uC, wszystkie obwody zasilaczy, sterownik segmentów HV5812 , interfejsy USART,SPI,I2C;
    – płytka pośrednia wyświetlacza zawiera: klucze NPN (BC847)-PNP(BC856) sterowania 6 siatkami lamp VFD, złacza 2xIDC12 do każdej lampy IV17 ;
    – płytka lampy VFD IV17 zawiera: złacza 2xIDC12, 1 lampę IV17.
    Zegar na lampach VFD IV-17. Zegar na lampach VFD IV-17. Zegar na lampach VFD IV-17.
    Taki podział pcb daje pewną uniwersalność dla zbudowania zegara/urządzenia opartego na innych lampach VFD (u mnie np. IV11) . Wtedy potrzebne tylko dedykowane płytki pod lampę VFD i przeprojektować prostą płytkę pośrednią wyświetlacza. Płyta główna z uC pozostaje bez zmian.

    Zegar na lampach VFD IV-17. Zegar na lampach VFD IV-17. Zegar na lampach VFD IV-17.

    Obudowa drewniana wykonana z zamówionych dociętych 3 deseczek dębowych 17mm sklejonych, tworzących właściwą bryłę. Potem zostało dokładne wydrążenie miejsca na płytki pcb oraz wywiercenie otworów 20mm pod lampy VFD, 6mm pod enkoder i otwór pod złacze zasilania USB_print. Dolna część obudowy zaślepiona dociętą 3mm płytą pilśniową. Całość pomalowana szelakiem.

    Zegar na lampach VFD IV-17. Zegar na lampach VFD IV-17. Zegar na lampach VFD IV-17.

    Samo uruchomienie przebiegło bezproblemowo, zasilacz na MC34063 generuje 45V, przy obciążeniu wyświetlaniem napięcie praktycznie nie spada. Prąd zasilania zegara ok. 400mA, to głównie prąd obwodów żarzenia lamp (Ifill ok. 300mA).

    Odrębna sprawa to oprogramowanie uC, zdefiniowanie własnych znaków na 18-segmentowy wyświetlacz oraz opracowanie sposobów korekty niedokładności rezonatora kwarcowego 32768Hz...trochę to czasu zajęło...

    Zegar na lampach VFD IV-17. Zegar na lampach VFD IV-17. Zegar na lampach VFD IV-17.

    Poza zdjęciami elementów zegara , zamieszczam krótki film z działania zegara (widoczna opcja wyświetlania czas + dane pogodowe). Niestety zdjęcia i film nie oddają w pełni barwy i płynności animacji (w realu nie jest widoczne żadne migotanie) :(



    Zegar na lampach VFD IV-17.

    Dodatkowo w załączniku wsad *.bin do STM32F103C8T6 .

    Podsumowanie

    Koszt zasadniczy to lampy ok 100pln, koszt wykonania płytek pcb 100pln reszta elementów max 100pln. Razem 300pln, ale oczywiście kolejny taki zegar to byłby już koszt 150pln. Jedyne co nadal byłoby równie trudne to praca/adaptacja obudowy drewnianej do elektroniki...

    Wrażenia optyczne działającego zegara na 6 lampach IV17, jak dla mnie, przebijają wizualnie lampę IV18. Większe cyfry, bardziej złożone kształty, możliwość mini-animacji. Oczywiście hipnotyczny/spokojny turkusowy kolor VFD bez zmian :)

    Projektowanie i budowa zegara zajęła mi kilka miesięcy w 2022 roku, a niniejszy post jest dokończeniem tematu moich przygód z VFD zaczętych przez zegar na IV18 jeszcze w 2020.

    Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
    About Author
    wojo1971
    Level 11  
    Offline 
    własne DIY, hobby elektronika
    wojo1971 wrote 34 posts with rating 88. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2006 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    pikarel
    Level 36  
    Wzorowy projekt, wzorowe wykonanie prototypu, przejrzysty opis ze wskazówkami.
    Mi jednak brakuje tego, co powinien mieć każdy zegar cyfrowy: panel wyświetlacza z filtrem kontrastującym i maskującym montaż segmentów.
    Uległeś modzie "wypinania się" :) , czyli wystawiania na widok tego, czego nie powinno być widać i powinno być zabezpieczone przed uszkodzeniem.
    Urządzenie traci przez to charakter użytkowy i estetyczny, stając się eksponatem celowo pokazującym konstrukcję wewnętrzną, tutaj konstrukcję wyświetlacza.
    Możesz spróbować dobudować panel-skrzyneczkę na lampy, w którym tylko front byłby z pleksi, oklejonej folią przyciemniającą (np. do szyb samochodowych) , gwarantuję ci, że wtedy to byłby gwarantowany efekt WOW. Dla pokazania lamp ciekawskim wystarczyłoby go podnieść.

    Wielki plus ode mnie, a w skali 1 do 10 daję 17.
  • #4
    CosteC
    Level 37  
    Szalenie staranny projekt. Dobrze wykonany od schematu po obudowę. Tylko więcej takich.
    I mam słabość do VFD. Niebieskie LEDy przy tym są takie prymitywne, wręcz chamskie.
  • #5
    KJ
    Level 31  
    Bardzo ciekawe lampy - wykonanie ładne tylko nie do końca rozumiem tą trójwarstwową kanapkę to się dało na jednym pcb zmieścić i obudowa byłaby znacznie niższa. No i budowanie w 2023 roku przetwornicy na MC34063 ... niby działa ... jakoś ale ten driver to po prostu stare dziadostwo.
  • #6
    CosteC
    Level 37  
    KJ wrote:
    budowanie w 2023 roku przetwornicy na MC34063 ... niby działa ... jakoś ale ten driver to po prostu stare dziadostwo

    A masz jakiś zamiennik o podobnej funkcjonalności i cenie tylko 2x wyższej? Kupowalny rzecz jasna.

    @wojo1971 C22 powinien być do 5V. Tam gdzie jest wyłącza zabezpieczenie klucza przed przeciążeniem.
  • #7
    wojo1971
    Level 11  
    KJ wrote:
    budowanie w 2023 roku przetwornicy na MC34063 ... niby działa ... jakoś ale ten driver to po prostu stare dziadostwo


    W początkowej fazie projektu, przed testami na lampach VFD, uruchomiłem prototypową przetwornicę DC-DC na LM2577, działała poprawnie, ładnie trzymała Uwy ok.50V pod obciążeniem. Problem w tym że pracuje max. do 65V a na etapie początkowym nie chciałem mieć ograniczeń dojścia z napięciem do Umax w okolice 70V... stary dobry MC34063 z dodatkowym tranzystorem mnie nie ograniczał :)

    CosteC wrote:

    @wojo1971 C22 powinien być do 5V. Tam gdzie jest wyłącza zabezpieczenie klucza przed przeciążeniem.


    Tak, rzeczywiście 100u (tantal) powinien mieć C15 - kondensator C22 jest zbędny. Zasugerowałem się konstrukcją tej przetwornicy w wykonaniu:

    https://threeneurons.wordpress.com/nixie-power-supply/

    C22 zakłóca pomiar prądu cewki w obwodzie I_sense (niby chroni przed przepięciem, którego z uwagi na niską rezystancję R24 i tak nie będzie).

    Ale ale -> to dodatkowy dowód na "idioto-odporność" układu MC34063. Dodany zbędny kondensator w dość kluczowy obwód, nie przeszkadza w poprawnej pracy i uzyskaniu zakładanego Uwy...
  • #9
    CosteC
    Level 37  
    wojo1971 wrote:
    Zasugerowałem się konstrukcją tej przetwornicy w wykonaniu:

    https://threeneurons.wordpress.com/nixie-power-supply/

    Mało kto rozumie dokładnie jak działa MC34063. Nie dziwię się, bo dokumentacja jest pełna sprzeczności i błędów. W dodatku jest wykonany w starej technologii i jest powolny. To powoduje dziwne zachowania jeśli się projektuje metodami pod "nowe scalaki sprzed 30 lat" :D :D
    Lubię MC34063 za elastyczność, ale nie nadaje się do niczego małego albo większej mocy... Tutaj - moim zdaniem idealnie pasuje.
  • #10
    pikarel
    Level 36  
    MC34063 działa jak należy, jeśli układ zasilający, korzystający z tego układu zaprojektowany jest zgodnie ze sztuką projektowania. Nawet testowe układy należy wykonywać na PCB z odpowiednią topologią ścieżek, wszelkie pająki testowe można sobie "włożyć w buty". Proszę popatrzeć, jak ułożono ścieżkę zasilającą 7 i 1-8 na PCB z PDF-a ONsemi.
    Nie wymieniałem jeszcze tego układu w fabrycznych urządzeniach z powodów innych, niż wyschnięte kondensatory elektrolityczne.
  • #11
    pawelr98
    Level 39  
    MC34063 ma jedną zaletę, jest tani.
    I na tym zalety się kończą bo nie posiada żadnych innych.

    Gdy zasilanie jest powyżej 5V, to po prostu można się zainteresować UC3843. A to nie jest jakiś duży problem, bo teraz ładowarki do telefonów potrafią dostarczać 9-20V.

    A jak ma być koniecznie 5V, to UCC280x jak 2803/5, startujące od 4.1V.
    8 pinowy scalak, w zasadzie taki sam jak UC3843 (piny, działanie) ale w nowszej technologii.
    Scalak nigdy nie widzi napięcia zasilania, to może sobie sterować napięciami i po 1000V. Pomiar prądu, jak w każdym nowoczesnym układzie jest od strony masy.

    Problem zasadniczy z MC34063, to jest scalak przeznaczony do stosowania z tranzystorami bipolarnymi, a jest usilnie stosowany z tranzystorami Mosfet, poprzez dodawanie "protez".
  • #12
    CosteC
    Level 37  
    pawelr98 wrote:
    MC34063 ma jedną zaletę, jest tani.
    I na tym zalety się kończą bo nie posiada żadnych innych.

    Szanowny kolega trolluje albo bredzi.
    MC34063 pracuje w każdej topologii (buck, boost)
    MC34063 ma pomiar prądu po stronie wysokiej co jest bardziej uniwersalne niż po stronie niskiej i pracuje z ochroną klucza przed zbyt dużym prądem.
    MC34063 można kupić od wielu dostawców, super tanio, wszędzie.
    MC34063 działa od 3 V do 40 V
    MC34063 ma wewnętrzny klucz 1.5 A 40 V i łatwo dodać zewnętrzny klucz.
    MC34063 jest powolne.
    Znajdź mi proszę nowoczesny scalak który obskakuje te cechy. Chętnie poznam coś równie uniwersalnego. UCC280x jest szybsze. Dużo droższe, tylko boost, tylko zewnętrzny klucz, start od 4.1 V Bida panie, bida.
  • #13
    Gizmoń
    Level 28  
    Warto by pomyśleć o wygaszeniu zera w liczniku dziesiątek godzin, bo - choć cyfry są naprawdę ładne - 8 38 02 jest czytelniejsza niż 08 38 02. Swoją drogą, ja tu widzę niezły mix na tej płytce! Szkoda, że Chińczycy jeszcze czegoś nie dopisali po swojemu :D
    Zegar na lampach VFD IV-17.
  • #14
    wojo1971
    Level 11  
    Gizmoń wrote:
    Warto by pomyśleć o wygaszeniu zera w liczniku dziesiątek godzin, bo - choć cyfry są naprawdę ładne - 8 38 02 jest czytelniejsza niż 08 38 02. Swoją drogą, ja tu widzę niezły mix na tej płytce! Szkoda, że Chińczycy jeszcze czegoś nie dopisali po swojemu :D


    Prezentacja czasu cyfrowego np w zegarku Casio też jest z zerem nieznaczącym na godzinach .., ale to kwestia gustu 🙂

    Co do zamieszczenia napisu cyrylica... To robiłem pcb przed lutym 2022... Teraz napisałbym odmianą ukrainska ☹️
  • #15
    Gizmoń
    Level 28  
    Nie o cyrylicę mi chodziło - uprzedzeń do tych literek nie mam - ale o jej połączenie z opisami angielskimi i polskimi, i to na jednej płytce. Rzadko się widzi taki "międzynarodowy" projekt ;)

    Co do zegarka Casio - dzięki za informację. Nie widziałem jeszcze takiego!
  • #16
    pawelr98
    Level 39  
    CosteC wrote:
    pawelr98 wrote:
    MC34063 ma jedną zaletę, jest tani.
    I na tym zalety się kończą bo nie posiada żadnych innych.

    Szanowny kolega trolluje albo bredzi.
    MC34063 pracuje w każdej topologii (buck, boost)
    MC34063 ma pomiar prądu po stronie wysokiej co jest bardziej uniwersalne niż po stronie niskiej i pracuje z ochroną klucza przed zbyt dużym prądem.
    MC34063 można kupić od wielu dostawców, super tanio, wszędzie.
    MC34063 działa od 3 V do 40 V
    MC34063 ma wewnętrzny klucz 1.5 A 40 V i łatwo dodać zewnętrzny klucz.
    MC34063 jest powolne.
    Znajdź mi proszę nowoczesny scalak który obskakuje te cechy. Chętnie poznam coś równie uniwersalnego. UCC280x jest szybsze. Dużo droższe, tylko boost, tylko zewnętrzny klucz, start od 4.1 V Bida panie, bida.


    Buck na 34063 to jeszcze gorszy archaizm, bo sprawność jest już niska.

    W topologii boost ten scalak broni się tylko dzięki zewnętrznemu tranzystorowi mosfet doklejonemu jako "proteza".

    Przy 3V i tak generalnie żadnego zewnętrznego tranzystora nie bipolarnego nie wysteruje, nawet logic level. Napięcie jest zjadane przez złącza PN wewnętrzne oraz zewnętrzne (do sterowania mosfetem), podczas gdy w nowszych scalakach jest dobrze wykorzystane do sterowania bramką bezpośrednio przez driver.
    Tutaj też objawia się poważna "nieuniwersalność" mierzenia "od góry", bo scalak z pomiarem od dołu można zasilać z innego napięcia niż sam tranzystor kluczujący. A po co to może być?

    Jeżeli te kilka złotych boli (bo te nowsze scalaki kosztują w porywach kilkanaście złotych) i chcemy jeszcze sobie oszczędzić tranzystorów mosfet logic-level (też za to trzeba dorzucić) to nie ma żadnego problemu wyzwolić taniutkie 3843 o wyższym napięciu progowym (8.5V), żeby potem się zasilał sam.
    Potencjalna pompa ładunkowa już na płytce drukowanej się znajduje, driver od zasilania żarnika. On oraz rejestr przesuwny, zasilany z 5V.

    W przypadku rodziny scalaków 384x i ich nowszych odpowiedników, pomiar prądu może mieć znacznie obniżone napięcie progowe, podnosząc sprawność.
    Nie wiem też skąd zarzut o "ochronę klucza", kiedy te wszystkie scalaki też to mają.
    Jeszcze można pokazać UCC2813 jako kolejny z zewnętrznym kluczem.
  • #17
    CosteC
    Level 37  
    @pawelr98 - nie zaproponowałeś nic bardziej uniwersalnego niż MC34063... Wysoka sprawność nie zawsze jest potrzebna. A jak będę potrzebował wysokosprawny boost to wezmę coś lepszego niż stare UC384x z progiem na kluczu 1 V. Nikt nie mówi, że nie ma lepszych specjalizowanych układów. Są. Nie ma dzisiaj uniwersalnych układów.

    Tutaj autor ładnie użył MC33063 i nie potrzebował wysokiej sprawności. Idę o zakład zresztą, że na UCC3803 większej by nie dostał bo oszczędność 50 mW dla VFD nie ma znaczenia.