Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zaprezentowano Windows 11 na komputerze jednopłytkowym Rock 5B (z Rockchip RK3588)

ghost666 12 Mar 2023 14:35 744 2
Computer Controls
  • Zaprezentowano Windows 11 na komputerze jednopłytkowym Rock 5B (z Rockchip RK3588)
    Większość użytkowników prawdopodobnie będzie chciała uruchomić Linuksa na swoim komputerze jednopłytkowym z procesorem ARM, ale Windows 11 może być również opcją dla platformy Rock 5B i innych jednostek, bazujących na SoC Rockchip RK3588, a także odrębnych, wydajnych SoC ARM, dzięki projektowi: „Windows on Raspberry”. Wspomniany koncept, znany również jako: „Windows on R”, jest prowadzony przez Mario Bălănică. Autor zamieścił niedawno na Twitterze zrzut ekranu przedstawiający system Windows 11 działający na komputerze jednopłytkowym Radxa ROCK 5B wykorzystującym SoC Rockchip RK3588 z rdzeniami ARM Cortex-A76A i A55, który jest taktowany zegarem 1,2 GHz (zamiast typowo 2,2/2,4 GHz). Jednak posiada on wsparcie dla USB 2.0 i 3.0 i interfejs wyświetlacza, wszystko to najwyraźniej pracowało dobrze pod Windowsem. Wygląda na to, że PCIe zostało wykryte, ale ponadto nie spełniało swojej funkcji.

    W analizie zauważono również, że wirtualizacja działała od razu po instalacji i nie wymagała dodatkowych zabiegów, w przeciwieństwie do komputera Raspberry Pi 4, pokazującego podsystem Windows dla Linuxa (WSL 2) i PowerShell na poniższym zrzucie ekranu.

    Zaprezentowano Windows 11 na komputerze jednopłytkowym Rock 5B (z Rockchip RK3588)


    Wirtualizacja umożliwiła również uruchamianie aplikacji na Androida w środowisku Windows 11 Arm, jak pokazuje to ujęcie poniżej z widocznym kadrem z gry Angry Birds.

    Zaprezentowano Windows 11 na komputerze jednopłytkowym Rock 5B (z Rockchip RK3588)


    Jednakże głównym problemem jest to, że nie ma sterowników dla GPU i VPU, więc system może pracować wolno, nie zaprezentowano również demo. Benchmark Geekbench 5 mógłby działać dobrze, ale ponieważ taktowanie procesora wynosi zaledwie 1,2 GHz, wyniki są niższe niż w Linuksie czy Androidzie. Kod jest wciąż w użytku, a autor konceptu informuje, aby sprawdzać stronę internetową projektu i repozytorium na GitHubie w poszukiwaniu aktualizacji. W tej chwili jednak nie ma tam nic nowego na temat tej platformy Rockchipa. Wątek na forum Radxa wskazuje na port EDK2 UEFI dla celów RK35xx, który najwyraźniej był używany do uruchamiania systemu Windows 11 na Rock 5B.

    Źródło: https://www.cnx-software.com/2023/03/09/windows-11-rock-5b-arm-sbc-rockckip-rk3588/

    Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11608 posts with rating 9802, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • Computer Controls
  • #2
    Mateusz_konstruktor
    Level 31  
    Ode mnie: plus.
    Artykuł o tyle ciekawy, że wskazuje na przełamanie bariery sprzętowej.
    Projekt sam w sobie wyczekiwany przez niejedną osobę.
  • #3
    andrzejlisek
    Level 29  
    Jak widać, zbudowano jednopłytkowca ARM kompatybilnego z Windows 11 i Androidem. Ciekawe, kiedy pojawią się komputery jednopłytkowe kompatybilne z komputerami Apple M1 i zdolne do uruchomienia MacOS, lub ewentualnie z możliwością dostosowania pod OSX. Jakby nie było, tu jest ARM i tu jest ARM. Za laptopy M1, nawet używane to chcą jak za zboże, zdecydowanie za drogo, jak na użytkowanie od czasu do czasu do zabawy lub testów. Hackintoshe skończyły się wraz z prockami x86 w komputerach Apple. A że wydajność jednopłytkowca nie-Apple będzie znacznie niższa od najnowszego laptopa Apple, to już inny temat.

    A może niedługo, zwykłe komputery PC też będę mieć ARM? W takiej sytuacji x86 odejdzie w zapomnienie i być może powrócą hackintoshe.