Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus HGS 120 ? Super Kolumny.

VeriiS 21 Lis 2005 15:33 7184 12
  • Witajcie.
    Chcę się z wami podzielić moimi (nie mojej produkcji) kolumnami.
    Są to kolumny, które dostałem od sąsiada. Robił je w 90-tych latach, a więc troszkę czasu temu. Opis jak je zrobić był podobno w jakiejś gazecie z lat osiemdziesiątych. Jak wiadomo w tamtych czasach większość zestawów opierała się na głośnikach Tonsila. Te kolumny również są na nich zrobione.
    Wysokotonowy: GDWK 9/120 - 8 Ohm
    Średniotonowy: GDM 18/80 - 8 Ohm
    Niskotonowy: GDN 30/60/1 - 6 Ohm
    Zwrotnice są własnej roboty wg podanego w tej gazecie schematu jednak nie za bardzo jeszcze znam się na elektronice, dlatego nie podam wam schematu. Mogę wysłać komuś zdjęcia zwrotnic.
    W głośnikach do wymiany było zawieszenie oraz w wysokotonowych wypadało tez już cewkę wymienić. Nie wiele się zastanawiając zabrałem się za ich naprawę. Pierwsze, co zrobiłem to wykręciłem głośniki i zawiozłem je do regeneracji(średniotonówki i niskotonówki). Gwizdki sam naprawiłem. Za naprawę Niskotonowego zapłaciłem 75zł za sztukę a za średniotonowego 35zł za sztukę. Do wysokotonowego wystarczyło kupić cewkę za 8zł i ją zmienić. Tyle było mojej zabawy z głośnikami. Kiedy wykręciłem głośniki zobaczyłem, z czego wykonane są obudowy. Jest to sklejka o grubości 25mm. Nie nadaje się ona do kolumn, ponieważ nie tłumi drgań występujących w kolumnie tylko je przenosi tworząc nieprzydatny rezonans. Obudowy mają 75 cm wysokości szerokości 35cm oraz głębokość w najwęższym miejscu 25cm a w najgrubszym 35(widać na zdjęciu). W środku wytłumiona jest jedynie tylna ściana. Nie ma b-r.
    Podłączyłem je do mojego wzmacniacza ws-303 i rozległa się muzyka... Wszystkie tony wyraźnie słychać. Bas jest wyraźny donośny schodzi bardzo nisko, lecz czegoś w nim brakuje. Podejrzewam, że to przez słabe wytłumienie oraz przez tą sklejkę. Nie wykluczam, że przez małą moc wzmacniacza. Bardzo polecam tę konstrukcję. Dla zainteresowanych mogę zrobić więcej zdjęci i wysłać na maila. Oceńcie te kolumienki oraz poradźcie czy z innym wzmacniaczem lub obudową będę czuł dużą różnice. A tu trochę fotek.

Fajne!
  • #2 21 Lis 2005 23:47
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

A mi sie wydawalo ze sklejka jest lepsza od wiorowki. Gdyby dgrala to pare rozporek i po bolu. Konstrukcja bez rewelacji zwykly altus - w dodatku nie jest to twoja robota.

• #3 21 Lis 2005 23:58
    trolu609
    Poziom 10  

Proszę pozbądź się pobierania punktów jeżeli możesz.

Pozatym to że jest to nie jego konstrukcja to nie znaczy że nie może być w tym dziale :) Robione ręcznie więc DIY :]

Ogólnie mnie się nie podobają. Może po prostu mam już taki gust. Natomiast z tego co wyczytałem to dość kosztowna była ta regeneracja.

Pozdrawiam
    Arek

• #4 22 Lis 2005 12:55
    sloy8
    Poziom 16  

witam

nie rozumiem tego... jest to dzial DIY czyz nie tak?? wiec nie rozumiem czemu ustawiasz pobieranie plikow na punkty :-/ jesli same Ci wyskakuje ze trza za punkty to po prostu zmniejsz zdjecia i po problemie... a teraz sama sprawa kolumn... mnie tez sie za bardzo nie podobaja, zwykla przecietna robota i tak jak to powiedzial chaka nie Twoja robota, wiec czym tu sie chwalic?? pokazac swoje umiejetnosci?? ehh... ale koniec tej krytyki.. rozumiem ze jest to Twoje pierwsze dzielo ze tak to ujme, wiec w sumie mozna sie pogodzic, ze tak to wyglada a nie inaczej... w koncu czlowiek uczy sie na bledach... jak kazdemu i Tobie zycze coraz lepszych kolumn, no i w sumie tak bedzie... kazda kolejna bedzie lepsza od poprzedniej...

pozdrawiam Sloy

• #5 22 Lis 2005 18:11
    Marcin_126
    Poziom 16  

Mi też się nie podoba takia konstrukcja (ale może to dlatego że nudziło mi się mieć takie kolosy, no przynajmniej tonsilopodobne samoróby :) ).
    Chociaż nie powiem bo kopa miały.

Pozatym mam wrażenie że w średniaku pracuje plastik a tego to już wcale nie popieram.
    Z doświadczenia mogę powiedzieć że z plasiku (i wcale nie mówię tutaj o wynalazkach typu 888 tylko tonsil) średnie tony są w takim raczej mierne).

• #6 22 Lis 2005 21:41
    !ron
    Poziom 21  

Chwila moment jakos nie burzyliscie sie gdy inni ludzie na forum w DIY dawali regeneracje... Wiec cos tu nie gra:/

Co do kolumn, to z Altusow mają chyba tylko pierścienie na glośnikach i potencjometry. Założe sie że grają o niebo lepiej od starych Altusow z tamtych lat. Poza tym ta robota jest napewno lepsza niż wiele na tym forum, a besztacie te kolumny i to równo. Nie mówie ze są super ale napewno sa fajne i godne uwagi.

• #7 23 Lis 2005 11:38
    sloy8
    Poziom 16  

!ron moze masz racje ale zgodzisz sie chyba ze mna ze nie autor tematu nie powinien ustawiac prowizje za fotki ktore wystawil... przeciez to bezsensu... mniej osob bedzie ogladalo jego dzielo przez ta walona prowizje, co prawda jest znikoma, ale niektorzy maja malo punktow i licza sie z kazdym nim wydanym... a co do tego jak to wyszlo to juz sprawa gustu, do mojego jakos nie przypadly...

pozdrawiam

• #8 23 Lis 2005 18:34
    VeriiS
    Poziom 9  

Przepraszam za prowizje...
    Moje niedopatrzenie - jestem początkujący juz zmieniam fotki na mniejsza rozdzielczość. Teraz powinno być już wszystko OK. A zamieściłem te kolumny bo myslę, że komuś może jakiś pomysł podsunąć ta konstrukcja, a nie po to żeby się chwalić.

• #9 23 Lis 2005 19:42
    61320
    Usunięty  
  • #10 25 Lis 2005 16:05
    rysiu126
    Poziom 14  

jakie dziwne rozmieszczenie głośników (a fe) ale jak za darmo dostałeś to ok. troche drogo cie wyszła regeneracja a po regeneracji to już gra inaczej nie to samo co fabryka , i wogule dziwna ta konstrukcja jakieś skośne one są? ale jak ci sie podoba to ok. mi nie ale każdy ma swój gust

• #11 25 Lis 2005 23:40
    adammc

Poziom 26  

staraj sie staranniej budowac zwrotnice i nie mocowac cewek przy pomocy metalowych uchwytów a jeżeli juz budujesz cewke na rdzeniu ferrytowym to taka do zastosowań audio nie powinna miec zamkniętego rdzenia tylko posiadać sporą szczelinę powietrzną.
    zastanawia mnie jeszcze jakby przebadac ta zwrotniće bo fakt jest taki że konstrukcja zwrotnic to poważna sprawa wymagająca wielkiej precyzji itp a jeżeli juz konstrukcja jest na oko to powinno się stosowac najprostrze rozwiązania typu 6 dB/oct bo taka czasem daje lepszy efekt niz nieprawidłowo wykonana skomplikowana..

co do przeróbki altusów to jeden gość kiedys przerobił altusy na estradowe:
    midbasy 30cm 200W tonsil nie pamiętam jaki model ,
    srednie te same tylko dość stłumione rezystorami.
    wysokotonowe gdwt9/120..
    i ponoć jakos mu to grało ale chyba nie długo bo potem je rozebrał na części,podejżewam że był zawiedziony.

• #12 26 Lis 2005 15:31
    50146
    Usunięty  
  • #13 21 Maj 2006 14:58
    kalach666
    Poziom 17  

Witam, no konstrukcja nawet fajna, rzecz gustu.
    ALe to nie są altusy 120 hgs.

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME