Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja akumulatora żelowego.

Kolek 06 Gru 2007 08:46 266081 383
    ZGG
    Poziom 27  
    Wasze akumulatorki poprostu powysychały .Od tak zwanego ładowania podtrzymującego. czyli ciągłego przeładowywania.Prądem o małym natężeniu. Tak skonstruowane są Zasilacze w UPSach. Zapobiega to zasiarczaniu płyt. Ale niestety wysusza akumulatory. Dobry sposób na sprzedaż większych ilości ak.Pokręcone płyty ,to skutek ogromnych prądów rozładowania. podczas przcy UPS-a. Regenerację przeprowadzacie prawidłowo.Jak widzę. Można nawet nalać elektrolitu. Ale taki akumulator może pracować tylko tam gdzie nie uszkodzi niczego.[oparami jak i samym kwasem]w szereg z akumulatorem dobrze jest podłączać odpowiednią żarówkę. To dobrze zabezpiecza ak.Przed wzrostem prądu ładowania. Im gorętrze włókno. Tym większy opór. Powodzenia.
  • AdexAdex
    apad6
    Poziom 14  
    Wiecie moze jak zreanimować akumulator 6V 4,5AH.Akumulator jest lekki ,kupilem drugi taki sam i jest sporo cieższy.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Możesz go podłączyć pod napięcie 6.8V na długi czas - rzędu paru miesięcy. Sprawdź, jaka jest różnica ciężaru
    - jeśli większa od ciężaru wody o objętości akumulatora, to znaczy, że ten stary akumulator to jest imitacja, więc
    cudów nie należy oczekiwać; mniejsza może być rezultatem utraty wody na skutek nadmiernego ładowania, można
    spróbować dostać się do środka (on ma pokrywkę, pod którą są korki) i dolać destylowanej, ale nie za dużo.
    apad6
    Poziom 14  
    Jak można zreanimować akumulator 6V?Napiecie bez obciążenia spada do poniżej 3V.Dolałem troszkę wody destylowanej i ładyje go napieciem 12V co dalej robic?:|:arrow::?:
  • AdexAdex
    apad6
    Poziom 14  
    Po kilku minutach ma napiecie ponad 6V ,ale zaraz spada do 4V.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Możesz spróbować potrzymać go pod napięciem 6.5-6.8V przez dłuższy czas - jeśli "nauczy się" trzymać ponad 6V,
    to jest szansa, że jeszcze będzie się dało go używać, tylko regeneracja może potrwać parę miesięcy; jeśli powiedzmy
    po dwóch tygodniach ładowania napięcie będzie mu spadać do 4V, to raczej już tylko na złom (a raczej na wymianę
    przy zakupie - jeśli kupujesz nowy i nie oddajesz starego, to musisz zapłacić kaucję, i to sporą).
    apad6
    Poziom 14  
    A nie da mu się płynów troche dolać?A można go ładować taką ładowarką na 7V.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Można dolać wody destylowanej - nie wiem, czy to pomaga, jak na razie robiłem tylko jedną próbę
    tego typu, i chyba bez powodzenia - akumulator nadal nie działał - więc wolałbym działać ostrożnie.

Istotne jest nie co napisano na ładowarce, a jakim prądem i do jakiego napięcia będziesz ładował.
    apad6
    Poziom 14  
    Teraz naprawiam akumulator 12V 5AH.I dolałem wody destylowanej pare razy po troszeczku i pomaga.
    mateusz885
    Poziom 23  
    Ja natomiast mam problem tego typu że posiadam aku żelowy KOBE 12V 7 Ah. Na górnej płycie jest 6 kółeczek xD jak by korki, nie wiem. Akumulator znaleziony wraz z zestawem pielgrzymkowym u kumpla na strychu gdzieś rok temu, wzmacniacz i aku służył nam np przy grze w piłkę, ale nie do końca nas satysfakcjonował ze względu na to że wzmacniacz przy głośniejszym graniu zniekształcał itd, więc przed każdym wypadem dostawał gdzieś 15V przez 2h z zasilacza od kolejki "PIKO" :D
    Nie stety na długo to nie wystarczało a akumulator po pewnym czasie nie używania dał ciała i teraz daje napięcie ok. 4V. Po kilku minutach pod owym prostownikiem od kolejki przy 15V trzyma niewiele ponad 5V ale w krótkim czasie (bez obciążenia) napięcie spada do 4V a nawet 3,8/3,9V.
    Wieczorem przeczytam temat od początku bo tylko przejrzałem go.
    Można coś z tego zrobić? Ewentualne wskazówki dla zachowania bezpieczeństwa?

_jta_
    Specjalista elektronik
    Może warto zdjąć tę pokrywę, pod którą są korki (i może same korki też) - po pierwsze kwestia bezpieczeństwa, żeby
    jak ogniwo gazuje przy ładowaniu, to ciśnienie gazów nie rozsadziło obudowy, po drugie żeby widzieć, czy gazuje.

Jeśli akumulator nie daje się naładować do nominalnego napięcia nawet przez długotrwałe ładowanie, to ma zwarcie
    w części ogniw, i z tego go już nie "zreanimujesz"; jeśli się daje - potrzymać parę miesięcy pod napięciem 13.5V.
    Uwaga: jeśli któreś ogniwo jest zwarte, to przy napięciu 13.5V pozostałe ogniwa mogą gazować!
    mateusz885
    Poziom 23  
    A jak bezpiecznie zdjąć te korki czy tam całą pokrywę ?

@edit
    Ładowanie robiłem w bardzo krótkim czasie, ok 15 minut i napięcie wzrosło gdzieś o te 0,5-0,8 V
    teodor2424
    Poziom 11  
    witam. Poderwę troszkę temat do życia:)
    Posiadam Akumulator żelowy Vipow 12V 14Ah kupiony nowy użytkowany 2 m-ce
    zastosowanie pastuch elektryczny dla koni:)
    No więc całkowicie nieświadomy o przymusowym doładowywaniu takich akumulatorów, pozostawiłem go na łące. pewnego dnia przestał działać więc go pod ładowarkę do takich aku podłączyłem która na wyjściu ma 14,55V.
    ładowałem jedną noc i dalej pod pasuch. Tyle tylko że tym razem wytrzymał 2 dni.
    no i teraz sprawdziłem i miał 4,5V czy taki aku jest już śmieciem?
    Podłączyłem pod ładowarkę i tak stoi juz 3 dobę w tej chwili ma 11,7V czy cos to ładowanie da?
    jak otworzyłem górną płytkę to w 4 celach było podciśnienie otworzyłem je i sykkkk.
    Co mogę jeszcze zrobić by może uratować chociażby na chwilę aku??

Dodano po 4 [godziny] 20 [minuty]:

Przy dzisiejszym ładowaniu właśnie przed chwila przy napięciu 12,5 V jeden z korków gumowych na komorze wystrzelił.
    co to oznacza??
    czy przestać lądować dolać wody destylowanej, co mam dalej robic??
    Rozładować przez żarówkę czy jak??
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Jak wystrzelił korek, to znaczy, że na skutek elektrolizy wytworzył się wodór i tlen...
    pewnie prąd ładowania był za duży. A ta ładowarka była do takich żelowych?

Pytanie, czy jeszcze wszystkie ogniwa jako tako działają... ogólnie z żelowymi może
    być taki problem, że jak raz się za mocno naładuje, to potem gorzej działa recykling
    wodoru i tlenu (one są zrobione tak, żeby z wodoru i tlenu z powrotem robić wodę, ale
    mechanizm, który to robi, uszkadza się przez zbyt intensywne ładowanie, i potem już
    gorzej działa); poza tym może się zrobić zwarcie ogniwa, albo brak połączenia...
    I jak typowy akumulator kwasowy, taki żelowy też ulega zasiarczeniu.
    Jeśli jedynym uszkodzeniem jest utrata wody z elektrolitu na skutek nadmiernego
    ładowania, to myślę, że można dolać odrobinę destylowanej.
    teodor2424
    Poziom 11  
    ładowarkę mam specjalna do żelowych, przynajmniej sprzedawca mnie o tym zapewniał.
    jej parametry:
    wejście 220-240V 50Hz: 0,11A
    Wyjście 14,5V /600mA
    teodor2424
    Poziom 11  
    o Kurcze o tym nie pomyślałem, gwarancję gdzieś mam. Ale z tym otwieraniem to faktycznie mogli by nie uznac.
    A jak myślisz gdybym go wysłał w stanie 5V tez by uznali??
    teraz jestem na etapie rozładowywania żarówka 10W i napięcie z początkowego 11,7V spadło po 30 min na 11,27V zobaczymy co będzie dalej A i do jakich wartości mam rozładowywać i czy dolewać wody??
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Proponuję nie rozładowywać poniżej 11V. Jeżeli przy rozładowaniu potrafi przez jakiś czas trzymać napięcie ponad 11V,
    to raczej wszystkie cele działają, i być może jest tylko zasiarczony - powinno mu pomóc długie ładowanie napięciem od
    13.50V do 13.65V (tak przez miesiąc). Z dolewaniem wody ostrożnie: jeśli to jest prawdziwy żelowy, to wody (elektrolitu)
    powinno w nim być na tyle niewiele, żeby w żelu pozostały mikropęknięcia, a z tym ręcznie trochę trudno trafić.
    teodor2424
    Poziom 11  
    możecie cos na podstawie tych danych o napięciach powiedzieć o akumulatorku:
    napięcie naładowanego 12,8V
    po podpięciu żarówki 10W stabilne przez ok 1 min 12,4V później wolno spada, mamy godzinę 11:22
    godzina 13:05 -- 12,19V
    godzina 13:23 -- 12,17V
    15:12 -- 12,02V
    15:47 -- 11,97V
    17:57 -- 11,75V
    20,13 -- 10,07V
    No i teraz ponowne ładowanie ładowarką jak wyżej, po ustabilizowaniu na pinach podłączonego aku po 10min jest napięcie 12,50V

Co myślicie o tym Aku??
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Trochę niskie napięcie po naładowaniu - może nie jeszcze całkiem naładowany?
    Powinno być 13.5V kiedy jest podłączony do ładowarki, po odłączeniu 13.2V.

Wykazał się pojemnością około 5.5Ah od początku rozładowania do 17:57 - może
    nawet 7Ah do końca sensownego zakresu rozładowania - czyli do napięcia 11V..
    może potrafi dać z siebie więcej, jak się go dobrze naładuje?

Ponoć akumulatory kwasowe mają ze 2 razy większą trwałość, jak przy rozładowaniu
    nie wykorzystuje się całego ładunku akumulatora, a tylko jakieś 80% - wypadałoby,
    jeśli chce się mieć większą twałość, kończyć przy napięciu np. 11.75V.
    teodor2424
    Poziom 11  
    no to po nocnym ładowaniu ładowarką wystrzeliły mi dwa korki na celach i teraz po ustabilizowaniu napięcia po odłączeniu ładowarki aku ma stałe 12,74V i po ponownym podłączeniu ładowarki wzrastało do 14,5V i stanęło.
    może by tak ładować dalej poprzez żarówkę 10W bo napięcie na wyjściu ładowarki jest pewnie zbyt duże że korki strzelają:) Po podłączeniu żarówki napięcie na zaciskach aku wynosi: 13,27V a po podłaczeniu żarówki 5W 13,02V z której opcji skorzystać a może z samej ładowarki? czy teraz pierw rozładowac a potem ładować przez żarówkę cały okres czy w tej chwili naładowany aku doładowywac przez żarówkę i jaką??
    Co dalej robić by poprawić jeszcze troszkę pojemność?
    na pewno już nie uzyskam pojemności początkowej ale chciałbym chociażby te 10Ah
    Zbyszek_64
    Poziom 21  
    Ważna jest zasada ładowania prądem 1/10 pojemności .Zasadę napięciową można zastosować do akumulatorów w układach tzw. buforowych czyli pracujących cały czas na zasilaczu i po zaniku napięcia sieci przełączanych na zasilanie akumulatorem.W Twoim opisywanym przypadku lepiej zmierzyć prąd ładowania i utrzymywać go przez odpowiedni czas.Jeśli okarze się ,że po ładowaniu odpowiednim napięciem i prądem aku nie utrzymuje wymaganej pojemności najlepiej pomyśleć o wymianie akumulatora.Dalsze czynności to " pudrowanie trupa"
    teodor2424
    Poziom 11  
    a teraz charakterystyka przy ponownym rozładowywaniu żarówką 10W:
    napięcie stałe 13,21V godzina 21:16 podpięcie żarówki
    i 12,64V godzina 21:18
    12,63V godzina 21:45
    12,60V -- 22:11
    12,57V -- 22:41
    12,52V -- 23:30
    12,46V -- 00:30
    w tym momencie po odłączeniu żarówki zmierzone ustabilizowane napięcie po 1 min to 12,65V.

Na mój chłopski rozum to ten akumulator jeszcze do czegoś się przyda i nie jest to z pewnością truposz:)

Co teraz myślicie o jego pojemności?? może ktoś to wyliczyć z podanych danych??
    Z góry dziękuję
    prez8s
    Poziom 33  
    Mam pytanie, czy jezeli z akumulatora smierdzi gnojówką podczas ladowania i rozladowywania, to czy taki akumulator da sie wogole odratowac? co jest przyczyną takiego smrodu?
    Mam taki aku zelowy 12V 65Ah i byl on uzywany w samochodzie, az w koncu juz nie mial sily kręcic i zaczął wydzielać sie z niego taki właśnie smród. Dodam ze napiecie jałowe trzyma 12V.
    eit
    Poziom 17  
    Witam
    Dostałem kilka UPS-ów - akumulatory 12V 7Ah.
    Leżało to gdzieś w magazynie to niewiadomo ile (pewnie parę lat) oczywiście bez ładowania.
    Teraz wszystkie akumulatory mają po ok 1-2V. Czy da radę je zregenerować metodami o których piszecie czy raczej mała szansa ? Bo nie wiem czy jest sens się zabierać za te trupy.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    :arrow: teodor2424 - trochę za mało danych (trzeba było dłużej testować), na pewno więcej, niż 2.7Ah, myślę że nawet ponad 8Ah.

:arrow: eit - można spróbować podłączyć pod zasilacz regulowany, i stopniowo podnosić im napięcie, sprawdzając, czy trzymają
    to, do którego zostały naładowane; trudno powiedzieć, jaka jest szansa powodzenia, myślę że od 20 do 50%, oceniam
    to według doświadczenia z chińskimi akumulatorami, które poleżały i były rozładowane do zera - odratowałem 2 z 10.

:arrow: prez8s - to jaką chemię ma ten twój akumulator? ołowiowy z kwasem organicznym? w Unii są zakazane, chiński?
    KaW
    Poziom 34  
    Z tego wszystkiego wynikają głowne wnioski:
    1-bardzo rzadko akumulatory są konserwowane -po prostu brak prawidłowej informacji o możliwośći i trudnośćiach konserwacji.
    2-przy braku tylko konserwacji ale zasilaniu buforowym-podtrzymanie sieci w komp. -trudno mówić o zasiarczeniu akumulatora .
    Po prostu wysycha i po dolaniu wody destylowanej daje się uruchomić .
    3-zasiarczony akumulator to taki który ma zmniejszoną powierzchnie aktywna płyt -na skutek reakcji kwasu zawartego w elektrolicie .
    Dotyczy akumulatora zalanego kwasem ,uruchomionego prawidłowo -ale
    nie używanego -nie znajdującego się w obwodzie elektrycznym doładowującym go/praca buforowa/.I taki akumulator -najcżeściej w samochodzie -lub innym sprzęcie ,pozostawiony-nieużywany -bez pracy buforowej/bo skad?/-ulega procesowi zasiarczenia płyt.
    Zasiarczenie płyt się sumuje i dotyczy każdego dnia -w ciągu którego
    akumulator nie był doładowany pradem konserwacyjnym-lub cyklem ładowania.Po jakimś okresie cały kwas siarkowy przechodzi w reakcji w płyty aku. -blokuje ich powierzchnię siarczanem ołowiu .
    Mierząc taki akumulator ma się wrazenie ,że kwas odparował -ale to nieprawda .On jest uwięziony w płytach tego zasiarczonego aku.
    Dolewanie kwasu -nowej porcji -to błąd .A usunięcie siarczanu - odsiarczenie to trudne zajęcie .Wtedy po zabiegu odsiarczania -wzrasta gęstość elektrolitu -on wzbogaca się w kwas siarkowy -ale aby uwolnic płyty akumulatora od całego siarczanu , trzeba czasu -starannośći -i dokładności pomiarowej./narzędzi pomiarowych/.I mierzyć ...i odsiarczać .W sumie efekty sa czasami ale b. energochłonne i nikt tego nie robi .
    Zatem lepiej jest KONSERWOWAĆ i dbać o akumulator .
    Kolek
    Poziom 25  
    :arrow:eit

Nie wiem czy "gra jest warta świeczki", akumulator 12V7.5AH kosztuje 45zl na alledrogo.

PS. W małych UPSach takie akumulatory są skazane na szybką zagładę, temperatura powoduje szybkie wysychanie.