Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Element JZ na wejsciu DMX+ i DMX-.

Marceli_Szpak 18 Mar 2023 22:56 81 5
 • #1
  Marceli_Szpak
  Level 7  
  Cześć, prośba o pomoc w identyfikacji elementu. Oznaczone to jest JZ i w przekroju wyglada jak na zdjęciu. Dwa takie elementy znajdują się na wejściu DMX + DMX- Na jednym ze zdjęć jest wylutowane ale wiadomo gdzie to było. Oznaczenie na plycie sugerowaloby jakiś dławik ale nie mogę znaleźć zamiennika po samym oznaczeniu JZ, nawet na Alliexpres. Ktoś się z tym spotkał?
  Element JZ na wejsciu DMX+ i DMX-. Element JZ na wejsciu DMX+ i DMX-. Element JZ na wejsciu DMX+ i DMX-.
 • Helpful post
  #3
  wotkontozapasowe3
  Level 11  
  To będzie bezpiecznik polimerowy, lub jakiś inny rodzaj bezpiecznika resetowalnego.
 • #4
  Marceli_Szpak
  Level 7  
  Też tak myślalem na początku, ale rezystancja na poziomie kilkunastu ohmow? Sprawdzilem na innym sterowniku i też jest ten element w tym samym miejscu i tez maja po 18 ohmow. Cos za duzo na bezpiecznik.
 • Helpful post
  #5
  wotkontozapasowe3
  Level 11  
  Marceli_Szpak wrote:
  Cos za duzo na bezpiecznik

  One tak mają. Ten na zdjęciu będzie miał prąd zadziałania rzędu 200-300 miliamperów a może nawet jeszcze mniej, także rezystancja rzędu kilkunastu, nawet kilkudziesięciu omów to norma. Bierz pod uwagę że jak wszystkie bezpieczniki, muszą się nagrzać by zadziałać. Także rezystancja musi być duża by bezpiecznik zadziałał przy niskim prądzie.
  I tak jak są termistory NTC i PTC które w miarę liniowo zmieniają rezystancję w funkcji temperatury, bezpieczniki polimerowe to odmiana termistorów CTR, które rezystancje zwiększają nagle i bardzo gwałtownie.
 • #6
  Marceli_Szpak
  Level 7  
  Da sie dobrać jakiś zamiennik „na oko”? Oczywiście schematu nie ma a chiński producent ma mnie gdzieś :) Gdybym nie musiał czekać miesiąc to bym to olał i kupil drugi.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Ok, znalazlem go po Twojej wskazowce. Wyglada identycznie i rzeczywiscie bezpiecznik. Dzieki!