Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ulepszenie wzmacniacza Unitra WS-303

smolek 30 Kwi 2017 11:21 10827 35
    000andrzej
    Poziom 37  
    No, racja typowego układu nie ma... dawno schematu w ręku nie miałem i pisałem z głowy - czyli z niczego.
    W takim razie dopiszę T113 i T114, które również nie muszą być niskoszumne.
  • TermoPasty.pl
    zygiprocesor
    Poziom 12  
    Za układem różnicowym T106 i T107 znajduje się tranzystot wysokich częstotliwości T8- BF257. Wymieniać, jeżeli tak to dokładnie na jaki? Znalazłem też dokładnie taki sam BF257, nieużywane ze starych zapasów.
  • TermoPasty.pl
    000andrzej
    Poziom 37  
    Nowszy to BF459, nie musi być F, może być też zwykły BD139.
    zygiprocesor
    Poziom 12  
    Regeneracja sprzętu UNITRA to czysta przyjemność. WS-303 dostał nowe życie na nowych kondensatorach i tranzystorach. Potencjometrem R-177 wyregulowałem napięcie stałe na wyjściu głośnikowym 0V z odchyłką do 5 mV. Problem polega na wyregulowaniu prądu spoczynkowego potencjometrem R-179. Ustawianie napięcia na rezystorach emiterowych na 25mV nie odnosi się do większości wzmacniaczy. Instrukcje serwisowe opisują sposób ustawiania za pomocą oscyloskopu, którego nie posiadam. Tylko w instrukcji serwisowej od PW-9013 jest podane napięcie na rezystorach 5mV do 10mV. Zapomniałem dokonać pomiaru tego napięcia w WS-303 przed wymianą tranzystorów. Może ktoś dokonał pomiaru w takim wzmacniaczu zanim zostało coś zmienione?
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  
    Ustaw te 25mV, będzie OK.
    zygiprocesor
    Poziom 12  
    Miałem ostatnio doświadczenie ze wzmacniaczem Fonica PW7010. Po wymianie lewej końcówki dokonałem pomiaru i wyszło, że prawa oryginalna miała 5mV a lewa 6mV bez regulacji. Zacząłem drążyć temat, na forach gdzie proponowali różne ustawienia od 10 do 30mV. Ustawiłem prawy na 5mV a lewy na 25mV. Po godzinie grania na 50% mocy lewy radiator był dosyć ciepły a prawy zimny. W WS303 zrobiłem to samo lewy na 5mV a prawy na 30mV. Po godzinie grania temperatura była podobna ale lewy miał 5mV a prawy 50mV na rezystorach. Najprawdopodobniej przegrzał się BF257 w prawym kanale. W instrukcji od PW-9013 jest podane 5 do 10mV ale to inna końcówka. Szkoda, że nie dokonałem pomiaru przed wymianą elementów.