Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera

ghost666 28 Mar 2023 02:16 936 6
Automation24.pl
  • Każdy przetwornik cyfrowo-analogowy PWM wymaga filtrowania analogowego w celu oddzielenia pożądanej składowej DC od niewskazanych tętnień prądu przemiennego. Najprostszym filtrem jest jednostopniowy, dolnoprzepustowy RC. Daje on Vrpp (amplituda tętnień międzyszczytowych wyrażona jako ułamek pełnej skali) na poziomie ok. Tpwm / 4RC, gdzie Tpwm = czas cyklu PWM, dla najgorszego przypadku 50% periodu pracy, a R i C to wartości elementów filtra. Oczywiście każdy pożądany stopień tłumienia tętnień można osiągnąć, odpowiednio zwiększając składową RC (np. RC = 64Tpwm dla Vrpp = 1/28 = jeden LSB 8-bitowego przetwornika ADC). Jednak w takiej sytuacji ucierpi czas odpowiedzi DAC:

    Czas odpowiedzi ≈ 64 x ln(2^8) x Tpwm

    Co daje około 355 x Tpwm dla dokładności 8-bitowej. Dwustopniowy kaskadowy filtr RC (rysunek 1) może działać lepiej (patrz ustalanie wyjścia w czasie 41 x Tpwm pokazane na rysunku 2). To dlatego, że pożądane tłumienie tętnień można uzyskać przy znacznie krótszych stałych czasowych RC, np. osiągając period stabilizacji wyjścia na poziomie 702 µs (jak na rysunku 2), a nie 16 ms (jak dla układu jednostopniowego).

    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.1. Filtr pasywny RC drugiego rzędu. Wartości zawarte na schemacie odnoszą się do przetwornika 8-bit, Tpwm = 256 µs.


    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.2. Filtr pasywny RC drugiego rzędu, stabilizacja do 8 bitów (1 LBS), tętnienie międzyszczytowe równe 0,004 i czas stabilizacji napięcia stanowiący 41Tpwm.


    Jednak co, jeśli stabilizacja napięcia w opcji 41Tpwm nadal nie jest wystarczająco szybka? Co należy wtedy zrobić? Oczywiście wartości filtra RC można dalej zwielokrotniać, jak przedstawiono na rysunku 3 z jego stałą RC 500 µs, co daje czas stabilizacji napięcia równy 30Tpwm. Jednak teraz tętnienia zwiększają się do 1/128, czyli 2 LSB, co może w wielu układach być nie do zaakceptowania.

    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.3. Zmniejszona stała RC powoduje szybszą stabilizację — 30Tpwm — ale dwukrotnie wyższe napięcie tętnienia.


    Istnieje lepsze rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu związku fazowego sygnału tętnień z oryginalnym PWM, jak zobrazowano na rysunku 4.

    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.4. Tętnienie półsinusoidalne jest przesunięte w fazie z sygnałem PWM o 180°.


    Każdy stopień filtra pasywnego RC, oprócz tłumienia tętnień, przesuwa je również w fazie o -90°. Powoduje to, że końcowy sygnał tętnienia jest opóźniony o pół cyklu, a zatem odwrócony w stosunku do oryginalnego PWM. Sprawia to, że ​​proste sumowanie pasywne jest równoważne z odejmowaniem. Odpowiedni obwód pokazano na rysunku 5.


    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.5. Obwód do usuwania tętnień przez analogowe odejmowanie bez inwertera.


    Dzielnik napięcia R3 R4 sumuje składową PWM o amplitudzie 1 LSB, aby zredukować tą tętnienia wyjściowego netto o około 50% z 2 LSB do 1 LSB, takie samo tłumienie osiągnięto na rysunku 1. Wynikowy sygnał wyjściowy — z jednakim czasem ustalania 30 Tpwm, co na rysunku 4 — zaprezentowano na rysunku 6.

    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.6. Tętnienie i stabilizacja sygnału przy pasywnym odejmowaniu sygnału PWM.


    Chociaż tematem tego artykułu jest redukcja tętnień bez aktywnego inwertera sygnału (np. bramki NOT), nadal kuszące jest porównanie tych wyników z alternatywą (pokazaną na rysunkach 7 i 8). Czas ustalania sygnału osiąga około 25Tpm i wkracza dwukrotnie ponad prędkość stabilizacji 41Tpm oryginalnego filtra RC II stopnia z rysunku 1 bez uszczerbku dla napięcia tętnień równego nadal 1 LSB.

    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.7. Układ filtra tętnienia z bramką NOT do negacji.

    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.8. Eliminacja tętnień przy zastosowanym inwerterze na bramce NOT.

    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.9. Pasywne odejmowanie tętnień można również wykonać za pomocą (nieco) prostszego obwodu.

    Usuwanie tętnienia z sygnału PWM DAC metodami analogowymi, ale bez inwertera
    Rys.10. Parametry sygnału dla obwodu z rysunku 9 są praktycznie takie sama jak dla tego z rysunku 5.


    Źródło: https://www.edn.com/cancel-pwm-dac-ripple-with-analog-subtraction-but-no-inverter/

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11693 posts with rating 9880, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • Automation24.pl
  • Automation24.pl
  • #3
    marusmk
    Level 14  
    Kiedyś rosjanin zaproponował swój wynalazek (jak na rysunku) który miał prawie całkowicie eliminować tętnienia.

    Sztuczka polegać miała by na tym, że na rdzeniu toroid nawijał uzwojenie L1, do tego przyklejał drugi taki sam rdzeń i uzwojenie L2 nawijał już na obydwa rdzenie.
    Dawno to było i rysowałem z głowy, coś tam jeszcze było na wyjściu- chyba też kondensator, uzwojenia były w fazie.
    Może ktoś sprawdzi sobie, na zdjęciach z oscyloskopu wyglądało to super- ale kto wie co on fotografował :)
  • #4
    Urgon
    Level 38  
    AVE...

    Wielostopniowy filtr LC jest za drogi do masowej produkcji, dlatego tego rozwiązania nawet nie pokazują. Z tego samego powodu filtry RC używają dużych wartości rezystancji, ale pojemności są liczone w setkach nanofaradów, zamiast setek mikrofaradów - kondensatory dużych pojemności są duże i drogie. W artykule jest mowa o potrzebie zachowania niskiej stałej czasowej filtra, by dało się szybko zmieniać wartość sygnału analogowego, ale na tyle dużej, by pozbyć się składowej zmiennej sygnału PWM. Dla mnie logicznym rozwiązaniem jest zwiększenie częstotliwości PWM. Drugą opcją jest użycie multiplikatora pojemności. Układ taki nie zmienia stałej czasowej filtra RC, ale zwiększa poziom tłumienia sygnałów niepożądanych. Z punktu widzenia odbiornika pojemność wydaje się pomnożona przez wzmocnienie prądowe tranzystora, stąd zresztą nazwa, a do tego wydajność prądowa źródła nie jest ograniczona rezystorem filtra RC...
  • #5
    wada

    VIP Meritorious for electroda.pl
    Szeregowo Dławik SMD i kondensator SMD kilka nanofaradów do masy, jest często używany w różnych przetworniczkach, jak i w sprzęcie Audio z dolnej jak i górnej półki. Cena takiego filtru dolnoprzepustowego LC, prawie jest podobna do filtrów RC, a skuteczność dużo większa nawet od tych drogich wynalazków aktywnych z dodatkowymi wzmacniaczami operacyjnymi....

    Zapominanie o filtrach LC skutkuje potem takimi przykładowo kwiatuszkami jak podłączanie ledów mocy pod przetwornice PWM, i dziwienie się że ledy dość szybko padają - bo przecież prąd średni był na poziomie dopuszczalnym, ale nikt nie myśli że prąd szczytowy przekraczał kilkadziesiąt razy maksymalną moc jaką wytrzymuje LED, a wystarczyło dać zamiast RC , dać LC, i nie było by problemów
    Led byłby wiecznie żywy (jak lenin) o tym zapominają projektanci chińskich żarówek LEDowych.
  • #6
    _lazor_
    Moderator of Designing
    Filtry LC nie są idealne i też mają swoje wady. Dobrze wykonany dławik jest drogi (w kontekście dużej produkcji) a tani będzie siać zakłócenia. LC też wprowadza problem rezonansu, który jak ktoś przeoczy to może narobić dużych kłopotów lub potrzeby dodania rezystor + kondensator aby tłumić rezonans, co dalej podbija koszt. A że rezonans przypada w punkcie cut off to o pomyłkę łatwo.

    Dodatkowo charakterystyka fazy jest kiepska w przypadku LC, co powoduje problemy z stromością oraz overshootami
  • #7
    CosteC
    Level 37  
    wada wrote:
    A co z bardziej staroświeckim analogowym filtrowaniem - LC i zwielokrotnianiu tego filtra ?

    Proszę się nie krępować i pokazać, że się opłaca: że filtr LC jest mniejszy albo tańszy dla tak samo szybko wystabilizowanego/wyfiltrowanego przebiegu.