Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta XIAO ESP32S3 zyskuje trochę zmysłów dzięki modułowi kamery i mikrofonu

ghost666 31 Mar 2023 17:55 360 0
Nazwa.pl
 • Płyta XIAO ESP32S3 zyskuje trochę zmysłów dzięki modułowi kamery i mikrofonu
  Niedawno pisaliśmy o nowej płytce XIAO ESP32S3, małym module z ESP32-S3 firmy Seeed Studio. Marka ta wprowadziła teraz do sprzedaży XIAO ESP32S3 Sense. Jest to jednostka wzbogacona o moduł kamery i mikrofonu podłączony przez złącze płytka-płytka. Całość posiada także okrągły wyświetlacz, który może pomóc ludziom w łatwym tworzeniu urządzeń do noszenia z ekranem dotykowym opartym na dowolnej płycie z rodziny XIAO.

  Specyfikacje XIAO ESP32S2 Sense:

  * Bezprzewodowy mikrokontroler — dwurdzeniowy Espressif Systems ESP32-S3R8 z rdzeniami Tensilica LX7 taktowanymi 240 MHz i z 512 KB pamięci SRAM, 8 MB PSRAM, Wi-Fi 4 oraz łącznością Bluetooth 5.0 w dwóch trybach (Classic + BLE);
  * Pamięć masowa — 8 MB SPI Flash oraz slot na kartę microSD;
  * Antena — zewnętrzna na złączu u.FL;
  * USB — port USB typu C do zasilania i programowania;
  * Kamera — czujnik kamery OV2640 o rozdzielczości do 1600×1200 pikseli;
  * Dźwięk — wbudowany mikrofon cyfrowy;
  * Opcje rozszerzeń I/O: dwa 7-pinowe złącza z 1x UART, 1x I²C, 1x SPI, 11x GPIO (PWM), 9x ADC, 2x dodatkowe GPIO na module kamery/mikrofonu;
  * Napięcie we/wy 3,3 V (nie toleruje 5 V na pinach I/O);
  * Debugowanie — pady interfejsu JTAG;
  * Różne — przycisk resetowania i rozruchu, 1x dioda użytkownika i ładowania;
  * Zasilanie:
  — 5 V przez port USB typu C,
  — obsługa akumulatorów LiPo do 4,2 V z układem ładowania, prąd ładowania: 100mA,
  — pobór mocy przy 5 V: WiFi — 110mA w trybie aktywnym, BLE — 102mA w trybie aktywnym, kamera internetowa — średnio: 138mA; zdjęcie: 341mA, nagrywanie z mikrofonu na kartę SD — średnio: 46,5 mA; szczytowo: 89,6 mA.
  * Wymiary — 21 mm x 17,5 mm x 15 mm;
  * Zakres temperatur pracy — od -40°C do 65°C.

  Płyta XIAO ESP32S3 zyskuje trochę zmysłów dzięki modułowi kamery i mikrofonu


  XIAO ESP32S3 Sense dodaje również gniazdo kart microSD do nagrywania obrazów lub dźwięku. Prąd ładowania ogniwa jest dwukrotnie większy niż w XIAO ESP32S3. Moduł jest także bardziej gabarytowy i zużywa więcej energii, nawet jeśli kamera i mikrofon nie są używane. Strona Seeed Studio udostępnia dodatkowe szczegóły techniczne i instrukcje, aby rozpocząć pracę z Arduino 2.0 IDE. Prowadzone przez producenta wiki wyjaśnia, jak migać diodą LED. Jednak nie ma tam żadnych próbek kodu ani wskazówek dotyczących możliwości uczenia się aparatu, mikrofonu lub ESP32-S3. Te mogłyby się tam znaleźć, znając potencjał wykorzystanego mikrokontrolera.

  Płyta XIAO ESP32S3 zyskuje trochę zmysłów dzięki modułowi kamery i mikrofonu

  Płyta XIAO ESP32S3 zyskuje trochę zmysłów dzięki modułowi kamery i mikrofonu


  Płytę XIAO ESP32S3 Sense ze wbudowaną kamerą i mikrofonem można zamówić w przedsprzedaży za 13,99 dolarów oraz koszty dostarczenia, przy czym dostawy rozpoczną się 12 kwietnia. Dla porównania, oryginalna jednostka XIAO ESP32S3 jest możliwa do nabycia w cenie 7,49 USD plus wydatek na poczet wysyłki, więc moduł Sense jest o około 6,5 dolara droższy.

  Okrągły wyświetlacz dla XIAO

  Płyta XIAO ESP32S3 zyskuje trochę zmysłów dzięki modułowi kamery i mikrofonu


  Podpięcie wyświetlacza może powodować co najmniej dwa potencjalne konflikty. Po pierwsze, obie płytki obsługują ładowanie akumulatorów litowo-jonowych i nie jest jasne, w jaki sposób zostało to zorganizowane, gdy podłączone są ze sobą. Po drugie, XIAO ESP32S3 Sense jest również wyposażony w gniazdo kart microSD, więc w tym przypadku dostępne są dwa. Seeed Studio ma na to odpowiedź. Tutaj akurat producent zastrzega w dokumentacji, że: „jeśli połączysz XIAO ESP32S3 Sense z tym ekranem rozszerzenia, transmisja danych z karty będzie działać z Seeed Studio XIAO ESP32S3 Sense. Tymczasem karta TF w ekranie nie będzie używana”.

  Wiki dla modułu wyświetlacza wyjaśnia, jak rozpocząć pracę z Arduino IDE. Dostarcza też dokładne instrukcje w zależności od konkretnej płyty XIAO wybranej dla projektu. Jednak we wszystkich przypadkach opiera się na bibliotece TFT_eSPI z obsługą okrągłego wyświetlacza. Seeed Studio zapewnia również przewodnik dla początkujących dotyczący biblioteki graficznej LVGL, który może pomóc w projektowaniu całkiem zaawansowanych interfejsów, a nawet jest używany w produktach komercyjnych, takich jak smartwatch Xiaomi S1 Pro.

  Płyta XIAO ESP32S3 zyskuje trochę zmysłów dzięki modułowi kamery i mikrofonu


  Seeed Studio przyjmuje zamówienia w przedsprzedaży na okrągły wyświetlacz XIAO w cenie 18 dolarów plus wysyłka, a dostępność jest zaplanowana na 3 kwietnia.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2023/03/29/xiao-esp32s3-sense-camera-and-a-microphone-round-touchscreen-display/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11701 posts with rating 9875, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Nazwa.pl