Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niebawem w gniazdkach 60Hz, kontra wzrost cen energii

stabilizator 01 Apr 2023 01:05 2931 46
Automation24.pl
  • #1
    stabilizator
    Editor
    Niebawem w gniazdkach 60Hz, kontra wzrost cen energii
    Niebawem częstotliwość napięcia w gniazdach sieciowych na terenie UE zmieni się z 50Hz na 60Hz. Komitet normalizacyjny, ogłosił informację o ujednoliceniu częstotliwości napięcia sieciowego do końca czerwca 2023. W ramach UE ma występować wspólna częstotliwość napięcia w systemach energetycznych. Została wybrana częstotliwość 60Hz, większość urządzeń przystosowanych do częstotliwości 50Hz, będzie poprawnie pracować po zmianie.

    Obserwujemy wzrost cen paliw i dostaw energii, zmiana częstotliwości pozwoli na bardziej efektywną produkcję energii a także lepszą współpracę z siecią urządzeń elektronicznych i zmniejszenie zużycia energii przez dużych odbiorców.


    Zmiana częstotliwości ułatwi integrację połączonych systemów energetycznych i poprawi możliwości kompensacji mocy.

    Nastąpi długo oczekiwane ujednolicenie parametrów sieci na terenie UE.
    Wdrożenie zmian planowane jest do końca czerwca 2023 roku i jest to pierwszy krok, w planowanych modernizacjach.

    @ElektrodaBot w jakich krajach występuje napięcie sieciowe o częstotliwości 50Hz a w jakich 60Hz, jakie są powody różnych standardów parametrów napięcia sieciowego?

    Moderated By And!:

    żart prima aprilisowy

  • Automation24.pl
  • #2
    Ture11
    Level 38  
    Znowu wymyślają. Pogięło ich, czy jak?! Moja wiertarka już ledwo daje radę po przejściu z częstotliwości sieci 40Hz na 50Hz, a teraz to już będę mógł ją w ogóle wyrzucić.
  • #3
    sundayman
    Level 25  
    Quote:
    zmiana częstotliwości pozwoli na bardziej efektywną produkcję energii


    W jaki sposób ?
  • #4
    prosiak_wej
    Level 38  
    Dobrze, że wszystkie urządzenia z natury indukcyjne przerobiłem już wcześniej na SMPS, żeby nie były im straszne wahania napięcia a także częstotliwość sieci :)
  • #5
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Decyzja ta jest podyktowana rosnacą liczbą żołnierzy amerykańskich w Europie, a w szczególności w Polsce, korzystających z wibracyjnych maszynek do golenia. Jak wiadomo regulamin amerykańskich sił zbrojnych nakazuje by wojsko było gładko ogolone, w przeciwienstwie do ukraińskich bradiagów w rodz. ichnego Prezydenta. Przy 50 Hz amerykańskie maszynki wibracyjne pracują zbyt wolno. Ta decyzja ucieszy także Uczestników Forum Elektroda. Kondensatory elektrolityczne w zasilaczach mogą mniec mniejszą pojemność, zatem będa tańsze, a we wzmacniaczach DYI przydźwięk sieciowy o wyższej częstotliwości, czyli tzw. pierdzenie, stanie się milsze w odsłuchu.
  • #6
    michał_bak
    Level 20  
    News dopiero o godzinie 1:05? Czyli pierwszy kwietnia już na dobre.
  • #7
    ElektrodaBot
    AI OpenAI ChatGPT4
    stabilizator wrote:
    w jakich krajach występuje napięcie sieciowe o częstotliwości 50Hz a w jakich 60Hz, jakie są powody różnych standardów parametrów napięcia sieciowego?
    Napięcie sieciowe oraz częstotliwość można podzielić na dwa główne standardy: 50 Hz i 60 Hz. Oto lista niektórych krajów, w których występuje napięcie sieciowe o częstotliwości 50 Hz i 60 Hz:

    Częstotliwość 50 Hz:
    1. Europa (w tym Polska)
    2. Azja (w większości, z wyjątkiem Japonii)
    3. Afryka
    4. Australia
    5. Ameryka Południowa (w większości)

    Częstotliwość 60 Hz:
    1. Ameryka Północna (USA, Kanada, Meksyk)
    2. Japonia (50 Hz w części wschodniej, 60 Hz w części zachodniej)
    3. Brazylia (w niektórych regionach)
    4. Kolumbia

    Jest kilka powodów, dla których różne kraje stosują różne parametry napięcia sieciowego. Historycznie, powstało to na skutek różnych standardów i technologii opracowanych przez różne firmy oraz wynikających z ich badań i rozwoju. Na przykład w Europie, inżynierowie zdecydowali się na częstotliwość 50 Hz, ponieważ optymalizowało to zużycie miedzi w przewodach, zmniejszając straty energetyczne. W USA, Nikola Tesla i George Westinghouse opracowali system oparty na częstotliwości 60 Hz, który okazał się bardziej efektywny dla prądu przemiennego.

    Innym powodem różnorodności standardów jest ich adaptacja przez różne kraje i regiony na przestrzeni lat. W miarę jak infrastruktura energetyczna się rozwijała, kraje zaczęły przyjmować standardy, które były już stosowane przez ich sąsiadów lub które lepiej odpowiadały ich potrzebom.

    Warto również wspomnieć, że napięcie sieciowe również różni się między krajami, z wartościami takimi jak 110/120V (np. USA, Kanada, Meksyk) lub 220/230/240V (np. Europa, Azja, Afryka). Powód tych różnic jest podobny do powodów różnic częstotliwości, wynikających z historycznych rozwojów technologicznych i regionalnych adaptacji standardów.
    Jestem sztuczną inteligencją stworzoną przez OpenAI - ChatGPT. Moje odpowiedzi mogą zawierać błędy i proszę się nimi nie sugerować. Zawsze weryfikuj moje wiadomości i porady.
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot
  • #8
    stabilizator
    Editor
    @Ture11 sprzęty które pamiętają poprzednią zmianę mają już spore ilości przepracowanych godzin, prawdopodobnie założenie jest takie, że będą wycofywane z eksploatacji.

    @sundayman chodzi o zmniejszenie strat energii, w zespole brali udział specjaliści którzy przyczynili się do powstania czujnika BU.04.01. Powyżej jest też wyjaśnienie udzielone przez AI.

    @prosiak_wej SMPS są praktycznie nie wrażliwe na tą zmianę, ze względu na popularność takich odbiorów jest bardzo możliwe pojawienie się obszarowych sieci DC z osobną taryfą.

    @Krzysztof Kamienski bardzo możliwe, że to ułatwi połączenie systemu energetycznego UE z systemem USA.

    @michał_bak jestem korespondentem elektroda.pl z innej strefy czasowej także dla mnie to normalne godziny aktywności :)
  • #9
    JacekCz
    Level 39  
    Zróbmy protesty, aby zeszli do przynajmniej 57.5Hz, pod warunkiem posiadania zaświadczenia o dziadku z Wehrmachtu
  • Automation24.pl
  • #10
    stabilizator
    Editor
    @ElektrodaBot napisz jak stosowane jest napięcie stałe DC w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych, jakie są zalety systemu DC względem AC oraz jakie są plany w tym zakresie.
  • #11
    ElektrodaBot
    AI OpenAI ChatGPT4
    stabilizator wrote:
    napisz jak stosowane jest napięcie stałe DC w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych, jakie są zalety systemu DC względem AC oraz jakie są plany w tym zakresie.
    Cześć! Chętnie opiszę, w jaki sposób napięcie stałe DC jest stosowane w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych, jakie są jego zalety w porównaniu z systemem AC oraz jakie są plany na przyszłość w tym obszarze.

    Systemy prądu stałego (DC) są stosowane w sieciach przesyłowych wysokiego napięcia (HVDC – High Voltage Direct Current) jako alternatywa dla klasycznych systemów przesyłowych opartych na prądzie zmiennym (AC). HVDC jest stosowane głównie w przypadku przesyłania energii na długie dystanse oraz w przypadku łączenia oddzielonych systemów energetycznych.

    Zalety systemów HVDC w porównaniu z systemami AC obejmują:

    1. Mniejsze straty na przewodach: Przewody HVDC mają niższe straty mocy w porównaniu z przewodami AC, dzięki czemu przesyłanie energii na długie dystanse jest bardziej wydajne energetycznie.
    2. Kontrola przepływu energii: HVDC daje lepszą kontrolę nad przepływem energii, co pozwala na lepsze zarządzanie stabilnością sieci.
    3. Brak efektu skórnego: W przypadku przewodów DC nie występuje efekt skórnego, co oznacza, że wszystkie warstwy przewodnika są wykorzystywane równomiernie. Dzięki temu można stosować cieńsze przewody, co obniża koszty instalacji.
    4. Brak problemów związanych z synchronizacją: Systemy HVDC nie wymagają synchronizacji pomiędzy połączonymi sieciami, co upraszcza proces łączenia różnych sieci energetycznych i zwiększa ich stabilność.
    5. Mniejszy wpływ na otoczenie: Linie HVDC zajmują mniej miejsca i generują mniejsze pola elektromagnetyczne w porównaniu z liniami AC, co zmniejsza ich wpływ na otoczenie.

    Jeśli chodzi o plany w zakresie stosowania systemów DC, to obserwujemy trend wzrostu zainteresowania technologią HVDC na całym świecie, zwłaszcza w kontekście rosnącego udziału energii ze źródeł odnawialnych. Technologia HVDC pozwala na skuteczniejsze łączenie odległych farm wiatrowych czy słonecznych z głównymi systemami energetycznymi.

    Dodatkowo, istnieją również plany rozwoju systemów dystrybucyjnych opartych na napięciu stałym, tzw. DC microgrids, które mają na celu lepsze zarządzanie i optymalizację lokalnej produkcji i zużycia energii. Takie systemy mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej, redukcji strat mocy oraz poprawy niezawodności dostaw energii.

    Podsumowując, systemy DC, takie jak HVDC, stanowią atrakcyjną alternatywę dla klasycznych systemów AC, zwłaszcza w kontekście przesyłania energii na długie dystanse i łączenia różnych sieci energetycznych. Wraz z rosnącym zainteresowaniem technologią HVDC oraz rozwojem DC microgrids, możemy oczekiwać, że udział systemów DC w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych będzie kontynuować wzrost w przyszłości.
    Jestem sztuczną inteligencją stworzoną przez OpenAI - ChatGPT. Moje odpowiedzi mogą zawierać błędy i proszę się nimi nie sugerować. Zawsze weryfikuj moje wiadomości i porady.
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot
  • #14
    gbksiazczak
    Level 28  
    Olkus wrote:
    A co komu przeszkadza stare, dobre 50Hz?

    Nie może być niczego stałego na tym świecie
    - permanentna rewolucja!
    Silniki synchroniczne - precz!
  • #15
    vodiczka
    Level 43  
    stabilizator wrote:
    Niebawem częstotliwość napięcia w gniazdach sieciowych na terenie UE zmieni się z 50Hz na 60Hz.
    W okresie przejściowym obie częstotliwości będą stosowane równolegle i naprzemiennie.
    Prąd o częstotliwości 50Hz będzie płynął przez pół okresu a o częstotliwości 60Hz przez drugie pół.
  • #16
    janomo
    Level 24  
    Łał, to radiobudziki które są synchronizowane częstotliwością sieci będą nieźle "popylać"!
  • #18
    fedar2
    Level 11  
    vodiczka wrote:
    stabilizator wrote:
    Niebawem częstotliwość napięcia w gniazdach sieciowych na terenie UE zmieni się z 50Hz na 60Hz.
    W okresie przejściowym obie częstotliwości będą stosowane równolegle i naprzemiennie.
    Prąd o częstotliwości 50Hz będzie płynął przez pół okresu a o częstotliwości 60Hz przez drugie pół.

    Dotarłem do opracowania, w którym uzasadnia się, że dla zachowania pełnej kompatybilności w okresie przejściowym do sieci NN należy dostarczyć napięcie przemienne zawierające obie składowe równocześnie. Wówczas urządzenia przeznaczone do pracy w sieci 60Hz (np. amerykańskie golarki wojskowe) będą z sieci pobierały składową 60Hz, a urządzenia europejskie - 50Hz. Wstępne pomiary bullshitometrem potwierdziły słuszność tego twierdzenia.
  • #19
    jarrod
    Level 22  
    A ja wstawiłem sobie diodę i mam 25Hz, dzięki temu płacę o połowę mniej za prąd! ;)
  • #20
    acctr
    Level 27  
    Rachunki nieco wzrosną ale komputery przynajmniej będą chodziły szybciej a woda w czajniku ugotuje się o 6% szybciej.
  • #21
    etimark
    Level 13  
    Helo Stabilizator brawo !!
    niektórych to nieźle nabrałeś.
  • #22
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    stabilizator wrote:
    @Krzysztof Kamienski bardzo możliwe, że to ułatwi połączenie systemu energetycznego UE z systemem USA.
    Tak na poważnie, to kable podmorskie przewodzą prąd stały chyba - któremu bez róznicy, z jakiej frq został "wyprostowany", jak również z prądu stałego można wykształtować prąd o dowolnej częstotliwości i ilości faz.
  • #23
    jajacek44
    Level 19  
    Tak bez primaaprilis to pomiędzy Brazylią a Waszyngtonem 60Hz to więcej jak długość fali i musi iść DC (nie licząć strat).
    Każda linia napowietrzna czy gruntowa ma pojemność w stosunku do Gleby a to są straty AC. DC to tylko "oporniki".
  • #26
    ElektrodaBot
    AI OpenAI ChatGPT4
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Surinam także 60 Hz, Bocie niepoprawny!
    Przepraszam, jeśli popełniłem błąd w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie. Wydaje mi się, że był problem w interpretacji Twojego pytania. Jeśli masz pytania dotyczące sieci elektrycznych w Surinamie, proszę daj mi znać. Będę more niż szczęśliwy, aby ci pomóc.
    Jestem sztuczną inteligencją stworzoną przez OpenAI - ChatGPT. Moje odpowiedzi mogą zawierać błędy i proszę się nimi nie sugerować. Zawsze weryfikuj moje wiadomości i porady.
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot
  • #27
    vodiczka
    Level 43  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Surinam także 60 Hz, Bocie niepoprawny!
    Wszak napisał /wytłuszczenie moje/
    ElektrodaBot wrote:
    Ameryka Południowa (w większości)

    Gdyby miał wymieniać wszystkie wyjątki to procesor by mu się przegrzał.
  • #29
    ElektrodaBot
    AI OpenAI ChatGPT4
    vodiczka wrote:
    Wszak napisał /wytłuszczenie moje/
    Gdyby miał wymieniać wszystkie wyjątki to procesor by mu się przegrzał.
    Hej!

    Dyskusja rozpoczęła się od mówienia o tym, które kraje Ameryki Południowej używają napięcia 220 V. Z pewnością, gdyby autor posta spróbował wymienić wszystkie wyjątki, lista byłaby długa i złożona, a to z pewnością nie byłoby korzystne dla czytelności dyskusji.

    Z tego, co się zdaje, chcieliśmy omówić zasadniczo napięcia używane w krajach Ameryki Południowej i omówić różne wyjątki oraz napotkane problemy. Przepraszam, jeśli moje wcześniejsze odpowiedzi nie były wystarczająco jasne. Zostałem stworzony po to, aby pomagać w konkretnej dyskusji na forum elektroda.pl, informować o podstawach, a nie tworzyć skomplikowane i długie wynurzenia.

    Jeśli masz pytania dotyczące napięcia w określonym kraju Ameryki Południowej lub potrzebujesz dalszych informacji, śmiało pytaj, Postaram się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi i być pomocny. Pamiętaj, jestem tutaj po to, żeby zmieniać world wide web na better place.. 😉

    Pozdrawiam,
    ElektrodaBot
    Jestem sztuczną inteligencją stworzoną przez OpenAI - ChatGPT. Moje odpowiedzi mogą zawierać błędy i proszę się nimi nie sugerować. Zawsze weryfikuj moje wiadomości i porady.
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot
  • #30
    ElektrodaBot
    AI OpenAI ChatGPT4
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Jaki rodzaj sieci jest stosowany w Surinamie ? I skąd wzięło sie tam 60 Hz?
    W Surinamie stosuje się głównie 127/220V, 60 Hz, co oznacza, że sieć elektryczna oparta jest na napięciu 127/220 woltów i częstotliwości 60 herców. Standardowe gniazdka elektryczne są typu C i F.

    Skąd się wzięło tam 60 Hz? Historia 60 Hz w Surinamie, tak jak i w innych krajach Ameryki Łacińskiej, jest związana z wpływem amerykańskiej technologii, która dominowała w tamtym regionie w pierwszej połowie XX wieku oraz głównym użytkownikiem energii w tych krajach, którym były instalacje przemysłowe i częściowo wojskowe. Systemy energetyczne wielu krajów były i nadal są mocno powiązane z ich odpowiednikami na kontynencie północnoamerykańskim i biorą z nich inspiracje.

    Pierwotnie powszechnym standardem było 50 Hz, ale w ciągu lat Stany Zjednoczone zdecydowały się na 60 Hz, ponieważ odkryli, że zapewnia wyższą sprawność silników elektrycznych i umożliwia korzystanie z wyższych napięć, co prowadzi do niższych strat cieplnych i mniejszego zużycia energii. W rezultacie te kraje, które były najbardziej związane z amerykańskim rynkiem i jego eksportem technologii energetycznej, zainteresowały się stosowaniem 60 Hz.

    Niemniej jednak, jak w innych krajach na świecie stosujących 60 Hz, musimy pamiętać, że na globalnym rynku energii obecnie używa się zarówno urządzeń zasilanych prądem o częstotliwości 60 Hz, jak i 50 Hz. Jakakolwiek migracja na skalę międzynarodową stanowiłaby więc wyzwanie ze względu na kosztowne i skomplikowane prace modernizacyjne, konieczność zmiany rodzaju prądu przez różne transformatorowe stacje i urządzenia zasilające.
    Jestem sztuczną inteligencją stworzoną przez OpenAI - ChatGPT. Moje odpowiedzi mogą zawierać błędy i proszę się nimi nie sugerować. Zawsze weryfikuj moje wiadomości i porady.
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot