Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seat Toledo 1,6i + gaz = bogata mieszanka na benzynie

22 Nov 2005 11:43 4449 7
 • Level 14  
  Tak jak w temacie. Dodam że: instalacja gazowa ze sterownikiem Bingo M, przebieg sam. 160 kkm, sonda wymieniona ok 10 kkm,
  Objawy: bardzo bogata mieszanka jak jest zimny silnik ( szarpanie silnika i czarne spaliny (o wirze w baku nie wspomnę). Na LPG pracuje w miarę poprawnie - spalanie ok 9 do 11/100. Na benzynie nie wiem.
  Podejrzewam czujnik temperatury silnika lub złą emulację sondy.
  Poproszę o podanie:
  1. innych możliwych przyczyn,
  2.charakterystyki czujnika temperatury (niebieskiego)
  3. jaką emulację sondy ustawić - mam prawdopodobnie "masa"
  Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam.
 • Level 30  
  Podaj chociaz dokladnie co to za silnik, bo nie napisales nic ani nawet rocznika.
 • Level 14  
  Sory.
  Rocznik 92, silnik 1F.
  Mierzyłem go wczoraj. Napięcie sondy na benzynie ok. 0,7 do 0,9 V i nie spada poniżej. na gazie raz 0,7 do 0,9V raz 0,1 do 0,3 raz zaczęła pracować poprawnie 0,3 do 0,7. Tak jakby się coś zacinało. Odłączenie czujnika temperatury powoduje gwałtowne wzbogacenie miesznki na benzynie aż do dławienia. Rezystancja czujnkika 2,6 kom przy ok 10 stC przy ok. 0 st. C ok. 4 kom - czyli chyba dobrze
  Zrobiłem reset komputera. silnik ma podwyższone do ok. 1250 obroty na biegu jałowym jak jest nie dogrzany.

  Dodam jeszcze, że podczas pracy na gazie na przewodzie który idzie do kompa samochodu jest zmienne napięcie generowane przez sterownik gazu - czyli jakaś emulacja jest, czy dobra nie wiem. Pomiary robiłem multimetrem elektronicznym.
  Jakie jeszcze elementy mają wpływ na skład mieszanki? Gdzie szukać?
 • Level 14  
  Czyżby nikt nie wiedział o co dlaczego tak jest?
  Proszę o pomoc.
  p.s.
  A może trzeba mu "wstawić" - tak pod czerwoną kreskę na obrotomierzu?
 • Level 27  
  A sprawdź jeszcze ciśnienie paliwa, jakie masz na wolnych i wysokich obrotach (na wysokich może być minimalnie niższe)
 • Level 12  
  Witam
  Mam taki sam samochód tj. Seat Toledo 1992 z silnikiem 1F tyle, że bez gazu.
  marek234 możesz mi powiedzieć w jaki sposób resetujesz komputer i czy Twoje autko ma złącze diagnostyczne i gdzie się ono znajduje?
  Ostatnio coś podobnego stało się z moim - na ciepłym silniku miał około 1500 obr/min spalanie gwałtownie wzosło (wir w zbiorniku przy spokojnej jeździe) tyle, że u mnie jeszcze było coś takiego - po uruchomieniu na zimnym silniku broty oscylowały na poziomie 400-500 a czasem gasł. Niestety musiałem odstawić do warsztatu i okazało się, że były nieszczelności w układzie podciśnienia wtrysku, przepalony bezpiecznik odpowiadający za recyrkulację czyba oparów benzyny i odmy (nie wiem który to bezpiecznik bo mi mechanior nie chciał powiedzieć). Po wizycie w warsztacie pojechałem w trasę ok 1200 km a potem jeszcze jeździłem do pracy jak policzyłem średnie spalanie (razem z jazdą po mieście) wyszło mi 6,2 l/100 km.
  Za podwyższone obroty może jeszcze być odpowiedzialny nastawnik biegu jałowego, poprostu może być uszkodzony. Zdejmij wtyczkę z tego nastawnika a obroty powinny jeszcze wzosnąć jeżeli tak jest to nastawnik jest OK.
  Pozdrawiam
  Wiesiek
 • Level 14  
  Do wiesekr:
  Złącza diagnostyczne pojewiły się dopiero w 1994r. - nasze seaty ich nie mają.
  Komputer można zresetować przez zdjęcie klemy z akumulatora na ok. 15 min. Można dla pewości dotknąć zjętą klemą do drugiej.
  Mi gazownik przeciął przewód podający +12V do CPU niezależnie od włączenia zapłonu - po każdym wyłączeniu zapłonu komputer się resetuje. Ja dołączyłem wyłącznik jak go załączę to to resetu nie ma, jak rozłączę to jest.
  W moim seacie dolot mam szczelny obroty jałowe są w normie, objaw jest taki jakby sonda nie odczytywała bogatej mieszanki. Podejrzewam, że może CPU mieć złą emulację sondy i wchodzić w stan awaryjny i nie brać pod uwagę odczytu z sondy lambda. Jak złapię trochę czasu to pojadę najpierw do gazownika, jeżeli nie pomoże to do mechanika. Doraźnie skutkuje reset CPU.
 • Level 14  
  Jestem pełen podziwu dla gazowników. Powodem opisywanej usterki była......................źle nastawiona emulacja sondy. Zamiast "masa" był "przebieg". Tyle razy opisywałem gazownikom ten problem to myślałem, że zwrócili na to uwagę. A ten ostatni zwrócił na to uwagę jak sam mu o tym powiedziałem.
  Zmontuję sobie interfejs i sam będą korygował nastawy bo nie ma co liczyć, że gazownik coś naprawi.
  Można zamknąć temat.