Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie licznika przez jego złącze serwisowe w Golfie 3

bednarus3 06 Apr 2023 13:42 150 1
 • #1
  bednarus3
  Level 12  
  Uważam, że już nikt nie będzie skręcał licznika w tak starych autach, żeby ukryć faktyczny stan pojazdu i tym samym osiągnąć korzyć materialną podczas sprzedaży, więc to nie jest wpis niezgodny z regulaminem. Potrzebę programowania licznika będą mieli pasjonaci marki, którzy posiadają Volkswagena Golfa trzeciej generacji, albo Passata B4, itp i z powodu awarii, albo chęci posiadania srebrnych tarcz lub obrotomierza zamiast zegarka wymienili licznik w swoim ulubionym aucie i chcą aby na wyświetlaczu pokazywał się autentyczny przebieg. Z racji leżenia w łóżku po świeżo zrobionej operacji zszycia całkowicie zerwanego ścięgna Achillesa i tego co napisałem powyżej, chcę zrobić łatwe w użyciu rozwiązanie umożliwiające umiejącemu podłączyć właściwie przewody laikowi w dziedzinie elektroniki oraz nieposiadającemu drogich narządzi lub programów zmianę wskazań drogomierza i jak się uda indeksu prędkościomierza. Niestety nie mam żadnej wiedzy na temat tego złącza serwisowego. Jedynie na sowieckiej stronie znalazłem następujący opis styków: GND, TxD, +5V, RxD i że poziomy napięć są zgodne z TTL. Z tego opisu przypuszczam, że jest to port do komunikacji szeregowej co rodzi pytania:
  1. Jaka jest prędkość przesyłania bitów?
  2. Jak wygląda ramka?
  3. Jaki wyglądają komendy?

  Widziałem film jak z komputera został zmieniony przebieg w liczniku z Golfa 3, gdzie przy wyłączonym zasilaniu licznika została wysłana jakaś komenda przez ów złącze, po której po podaniu zasilania na wyświetlaczu pojawiły się znaki --P--, po czym zostały przesłane dane do wpisania i po chwili wyświetlił się nowy przebieg. Chcę osiągnąć to samo przy użyciu Arduino Nano z układem CH340 w roli interfejsu między komputerem a licznikiem oraz napisanego przeze mnie programu w C# umożliwiającego użytkownikowi wprowadzenie danych.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  DJOstry
  Level 25  
  golf 3 posiada liczniki firm TRW, Motometer, VDO, oczywiście każdy producent w miarę czasu wypuszczał PCB z nowym HW, do tego dochodziło nowe SW, i sprawa wygląda tak, że ramka nie jest taka sama np w VDO i TRW, do tego zapewne w nowszym rocznikowo z tej samej firmy może być inna. Akurat tu się nie bawiłem w łapanie ramek, ale mam takie urządzenie co to robi, i nie wszystkie golfy 3 zrobi poprzez złącze z tyłu licznika, T4 chyba z tego co pamiętam to "szły". Wszystko zależało od SW i HW i marki.