Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini wieża Panasonic SA-PM15 - zwiększenie możliwości (moduł BT)

SylwekK 14 Apr 2023 15:22 1890 12
 • Być może kogoś zainteresuje przeróbka nieco wiekowej już mini wieży Panasonic SA-PM15 na taką, która potrafi odgrywać muzykę po BT czego mi bardzo brakowało w dzisiejszych czasach.
  Standardowo w skład wieży wchodzi tuner AM/FM, odtwarzacz CD, magnetofon i wejście AUX.
  Na tym ostatnim się skupimy. Można by powiedzieć, że taka przeróbka jest bez sensu, bo przecież kabelek łączący wyjście audio telefonu z wejściem AUX załatwia sprawę, ale... to jednak kolejny kabelek. Jako, że na co dzień wejście AUX nie jest mi potrzebne to postanowiłem właśnie pod nie podpiąć się modułem BT. Był też początkowo plan na magnetofon (u mnie uszkodzona mechanika), ale poległem na rozszyfrowywaniu sygnałów sterujących. Udało mi się ustalić część zezwalającą na start odtwarzania (sterowanie odpowidnim cyklem napięć podawanym na wejścia analogowe procesora), ale ze sterowaniem mechaniki to jakiś hardcore, a ja nie mam doświadczenia serwisowego.
  Wróćmy do AUX. Chciałem aby przeróbka była w miarę elegancka, więc w dobrym tonie było całkowite wyłączanie modułu BT gdy nie pracuje. Dzięki temu mniej niepotrzebnych zakłóceń idzie w eter. Jak więc to najłatwiej zrobić? Zauważyłem, że standardowo sygnał audio jest mutowany z każdego segmentu wieży i dopiero kiedy procek dostanie info o gotowości to audio jest odblokowane. Dobre rozwiązanie, bo na pewno mniej niepotrzebnych trzasków w głośnikach dzięki temu. Co ciekawe sygnał jest wspólny dla wszystkich modułów oprócz AUX - ten ma własny obwód MUTE co zresztą logiczne, bo jeśli by grało audio i ktoś podłączył coś na AUX to byłby mix :) I ten właśnie sygnał MUTE AUX wykorzystałem aby włączyć moduł BT. Oczywiście bezpośrednio nie da się tego zrobić z dwóch powodów. Pierwszy to napięcie (bliskie 5V) jest o bardzo małej wydajności. Właściwie służy tylko jako referencyjne do sterowania sygnałami w całym urządzeniu i już obciążenie go modułem BT powoduje spadek napięcia dlatego trzeba było użyć dodatkowego stabilizatora i zrobić 5V z dużo mocniejszego gotowego 9V. Drugi powód to taki, że sygnał blokowania wejścia ma stan wysoki (bliski 5V), czyli nawet jak by to 5V było wydajne to i tak załączane jest akurat wtedy gdy AUX jest wyciszony. Powstał więc na szybko bardzo prosty układ (schemat poniżej, który załącza BT w momencie gdy na MUTE jest stan niski. Zmontowałem go na jakiejś starej płytce od innego urządzenia, aby jako moduł przykleić go gdzieś w środku w bezpiecznym miejscu. Rezystor 2.2k między SG nieco pomaga przy wyłączonym p-mosfecie, bo napięcie sterujące nie jest w pełni 5V. Układ mimo prostoty działa zgodnie z założeniami czyli włącza i wyłącza BT w momencie aktywacji i dezaktywacji AUX.
  Jeszcze słowo o module. Jest to bardzo popularny moduł już opisywany na elektrodzie. Moja wersja jest gadająca, ale to akurat mi nie przeszkadza. Bardziej dokuczliwy jest fakt, że te moduły po prostu cichutko popiskują (pierdzą... jak kto woli) co się jeszcze wzmaga gdy złapią transmisje. Podczas normalnego s łuchania to nie przeszkadza, ale gdy jest akurat cisza to jest to już słyszalne. Prawdopodobnie jeśli trafię na coś lepszego to podmienię, bo z tym akurat nie ma problemu - moduł umieszczony jest w kieszeni kasety i nawet nie trzeba będzie obudowy rozkręcać.
  Wszelkie połączenia co i gdzie pokazałem na zdjęciach.
  Mini wieża Panasonic SA-PM15 - zwiększenie możliwości (moduł BT) Mini wieża Panasonic SA-PM15 - zwiększenie możliwości (moduł BT) Mini wieża Panasonic SA-PM15 - zwiększenie możliwości (moduł BT) Mini wieża Panasonic SA-PM15 - zwiększenie możliwości (moduł BT) Mini wieża Panasonic SA-PM15 - zwiększenie możliwości (moduł BT) Mini wieża Panasonic SA-PM15 - zwiększenie możliwości (moduł BT)

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  SylwekK
  Level 32  
  Offline 
  Tu można zajrzeć www.sylwekkuna.com
  SylwekK wrote 2703 posts with rating 2633, helped 82 times. Live in city Lipsko. Been with us since 2007 year.
 • #2
  pier
  Level 24  
  Parę lat temu zrobiłem podobnego upgrad-e swojej Aiwie. Z powodu sparciałych pasków przestały w niej działać decki i CD a taki moduł z BT i uSD dał jej drugie życie.
  Mini wieża Panasonic SA-PM15 - zwiększenie możliwości (moduł BT)
 • #3
  zadam1
  Level 12  
  Witam , temat przerabiałem jakiś czas temu , w kwestii zakłóceń jak to autor nazwał "moduły po prostu cichutko popiskują (pierdzą... jak kto woli) " zastosowanie osobnego zewnętrznego zasilacza do modułu powoduje uciszenie tych objawów. Pozdrawiam.
 • #4
  misiek1111
  Level 32  
  Ten moduł jest chyba bez APT-X. Do muzyczki to minimum powinno być.
  Ja słyszę różnicę między A2DP, a APT-X.
 • #6
  awalacik
  Level 2  
  misiek1111 wrote:
  Ten moduł jest chyba bez APT-X. Do muzyczki to minimum powinno być.
  Ja słyszę różnicę między A2DP, a APT-X.

  o to ciekawe, a nie przypadkiem między SBC a APTx?
 • #8
  Przemek7
  Level 19  
  Jakiś ranking modułów BT?
 • #10
  misiek1111
  Level 32  
  Stanley_P wrote:
  Szczególnie na sprzęcie klasy miniwieża.

  Nie mam sprzętu klasy miniwieża.
  Słuchu nie mam z drewna, a gratulację przyjmuję z uznaniem :]
 • #12
  sq3evp
  Level 33  
  zadam1 wrote:
  Witam , temat przerabiałem jakiś czas temu , w kwestii zakłóceń jak to autor nazwał "moduły po prostu cichutko popiskują (pierdzą... jak kto woli) " zastosowanie osobnego zewnętrznego zasilacza do modułu powoduje uciszenie tych objawów. Pozdrawiam.


  Zasilam z ładowarki USB i jest ok - nie słychać nic niepotrzebnego.
 • #13
  E8600
  Level 40  
  Ten moduł z artykułu jest ok. Zarówno ja jak i kilku innych kolegów go przetestowało i opisało na forum.
  Jedyne na co należy zwracać uwagę to czy "gada" przy parowaniu.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3597537.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3857679.html