Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.

bambus94 23 Apr 2023 16:25 5142 28
  • O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.

    Czyli dlaczego przewód zakopany w ziemi nie ma ciągłości.
    Odpowiedz jest prosta, ktoś go przeciął.
    Kto? Ogrodnik który przygotowywał ogród do rozpoczęcia sezonu.
    Gdzie go przeciął? A no tego to nikt do wczoraj do godziny 14 nie wiedział.
    Dlaczego go przeciął? Bo wykonawca który ten przewód kładł spartolił robotę i położył go za płytko, przez co przy areacji vel wertykulacji przewód przeszedł proces podziału, jak stułbia, z jednego zrobiły się trzy. Bo był dziabnięty w dwóch miejscach.

    Dobra, jak to znalazłem. Najpierw chciałem użyć metody TDR, ale w przypadku jednej żyły jest to niemal niewykonalne. Jak nie to, to inaczej, rezystancja względem gruntu ma ogromne wartości, kilkadziesiąt kΩ, no to podpinam fazę do jednego końca i szukam miernikiem UniT UT-210E ustawiony na funkcję NCV, niestety czułość miernika jest za niska i kabelka w ziemi nie łapał. Tak, tak, zaraz znajdą się oburzeni, że to niebezpieczne. Tak, niebezpieczne, całość trwała może 2 minuty, a o małym prądzie upływu niech świadczy to że RCD nie zadziałało.
    No to metoda spadków napięć, do jednego końca przewodu podłączyłem plus zasilacza, minus zasilacza do szpilki wbitej w ziemię i woltomierzem szukam miejsca w ogrodzie gdzie napięcie względem szpilki będzie największe. Teoretycznie powinno to zadziałać, tworzy się wtedy prosty dzielnik napięcia złożony z rezystancji gruntu.

    Ale żeby nie było w życiu za prosto, zasilacz dawał max 36 V. Praktycznie zerowy prąd, większość ogrodu miała napięcie ok. 0,2 V.

    No to pora na coś grubszego, przetwornica 12 VDC>230 VAC pozbawiona mostka H dzięki czemu powinna dawać po 320 VDC, ale moja przy zasilaniu 14 V daje 420 VDC. Prąd jaki płynął? Zabójcze 1,5 mA. Suchy grunt, to też dlatego RCD nie zareagowało. Co pokazał woltomierz? Większość ogrodu miało napięcie ok 0,4 V lokalnie 0,5 V. Co ciekawe mierząc nawet 1 cm od szpilki też pokazywało 0,3-0,4 V może wytworzyło się ogniwo elektrochemiczne, ale szpilka i sonda była ze stali nierdzewnej, tyle, że jedna z 304 a druga z 308, nie ważne. Metoda się nie spisała, trzeba wymyślić coś innego.

    Szybki research w internecie, i jest metoda polegająca na podaniu wysokiej częstotliwości na przewód i odbieranie tego sygnału za pomocą cewki ze wzmacniaczem.

    No to budujemy, nadajnik to bardzo prosta sprawa, ZVS albo inaczej przetwornica Mazzillego, po prostu generator przeciwsobny samowzbudny pracujący w rezonansie.
    Akurat ten układ miałem gotowy, czasami bawię się z wysokim napięciem.

    Odbiornik to dwa wzmacniacze tranzystorowe w klasie A połączone szeregowo, tranzystory to 2N3904. Schemat na zdjęciu. W punktach A i B ustawiłem napięcie początkowe 1,5 V, ze zwartymi stykami cewki szukającej. Cewka szukająca, to cewka rozmagnesowująca kineskop. Powinno tam być ok 50 zw, złożone na 4 razy daje ok. 200 zw, Φ jakieś 120 mm. Wzmocnienie jest na tyle duże, że ucinało szczyty sinusoidy i wychodził niemal prostokąt, ale jak widać na schemacie jest potencjometr do regulacji wzmocnienia.
    Schematy:

    O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.

    Nadajnik:

    O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.
    O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.

    Odbiornik:

    O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.
    O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.

    Szukanie może odbywać się na dwa sposoby, szukania maksimum sygnału lub minimum.

    O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.

    Idąc i machając cewką równolegle do ziemi można łatwo i szybko orientacyjnie wyznaczyć trasę przewodu (detekcja minimum). Ale w pewnym momencie sygnał się rozjeżdża, brak wyraźnego minimum, tak jakby się gubiło przewód. Wtedy warto przejść w tryb detekcji maksimum. Można dosyć dokładnie określić gdzie sygnał ma największą amplitudę i gdzie zaczyna zanikać. Tam gdzie zanika to tam jest koniec przewodu, inaczej mówiąc miejsce przerwania.

    Teraz wystarczy odkopać to miejsce, połączyć i zakopać. Ja musiałem połączyć w dwóch miejscach, jedno z nich było bardzo blisko miejsca gdzie w metodzie spadków napięć było 0,5 V.

    O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie. O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie. O tym jak znalazłem przerwę w przewodzie.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    bambus94
    Level 32  
    Offline 
    bambus94 wrote 1863 posts with rating 482, helped 178 times. Been with us since 2008 year.
  • #2
    wada

    VIP Meritorious for electroda.pl
    To jako ciekawostkę podam jak ja dawnooooo temu szukałem przerw, i jak leci przewód.
    Silniki szczotkowe bardzo mocno sieją zakłócenia na falach średnich dowolnego radyjka, wystarczy podpiąć odkurzacz pod taką instalację i szukać radiem, antena ferytowa bardzo dokładnie namierzy sygnał, a przy takim pojedynczym drucie, można sygnał zakłóceń podłączyć z którejś szczotki silnika przez kondensator kilka nanofaradów.
    Były to lata osiemdziesiąte i jakoś trzeba było sobie radzić.
  • #3
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Zapytam z innej beczki, do czego służy ten jednożyłowy przewód w ziemi?
  • #5
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    ArturAVS wrote:
    Zapytam z innej beczki, do czego służy ten jednożyłowy przewód w ziemi?

    To może być znacznik granicy trawnika dla kosiarki autonomicznej.
  • #6
    E8600
    Level 40  
    bambus94 wrote:
    podpinam fazę do jednego końca i szukam miernikiem UniT UT-210E ustawiony na funkcję NCV, niestety czułość miernika jest za niska i kabelka w ziemi nie łapał.

    Fazer 777 powinien się lepiej sprawdzić bo ma regulację czułości detekcji napięcia.

    Przy okazji znacie jakiś patent jak znaleźć cienką rurę kanalizacyjną z PCV ma głębokości 0,5-1 m w gruncie?
  • #7
    bambus94
    Level 32  
    Kiedyś ze znajomym szukaliśmy ukrytego gniazdka w ścianie (tynkarze zatynkowali), i mój unit lepiej się spisywał niż fazer, nie wiem czy to konkretnie ten model ale był żółty z opisem fazer.

    A masz możliwość wepchać do rurki przewód? Albo może wystarczy woda np z sodą żeby zwiększyć przewodność i podobną metodą jak ja.
  • #8
    szym86
    Level 12  
    Ja przerwę w kablu od kosiarki znalazłem podłączając akumulator 12 V na początku kabla i sprawdzałem kabel probówką dzieląc odcinki na pół.
    Słyszałem, że podobna metoda używana jest w informatyce do przeszukiwania baz danych.
  • #9
    Jarkon2
    Level 25  
    Ja tak przy okazji, do czego może służyć taki kabel. Właśnie kładę 1-żyłowy przewód wzdłuż ogrodzenia podwórka (kilka-naście cm pod ziemią), aby zbudować "niewidzialne ogrodzenie dla psa", wybrałem typ KD-990. Pies przeskakuje przez płot betonowy i mam nadzieję, że ten wynalazek go powstrzyma.
  • #10
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Jeśli to przewód od kosiarki - można użyć jako generatora oryginalnej bazy kosiarki a jako detektora (podobnie jak kol. wada) - dowolnego starego radyjka na baterie z zakresem MW (lub jeszcze lepiej - LW jak ma). Rzecz wypróbowana kilka razy na różnych chińskich zestawach kosiarek NAC. Tam stacja wbija w przewód prostokąt o częstotliwości ok. 7 kHz. Bardzo ładnie słychać burczenie z radyjka, które zanika na przerwie przewodu.
    Patent sprawdza się do ok. 200 m od stacji.
    Podobnie można użyć czajnisowego zestawu do detekcji ciągłości przewodu (nadajnik z dwoma przewodami i odbiornik zielony lub pomarańczowy jak duży ołówek). Przewód czerwony nadajnika do przewodu od bazy kosiarki, czarny do szpadla i w glebę). Ale mam wrażenie że patent z radiem jest lepszy.
    Fazer 777 słabo łapie w wilgotnej glebie.
    Ale wypróbuję i układ autora....
  • #11
    bambus94
    Level 32  
    Nie wiedziałem, że stacja daje 7 kHz. Jak sprawdzałem oscyloskopem, to nie było żadnego przebiegu, a stacja była włączona. Może kosiarka musi jakoś to zainicjować.
  • #12
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Może sporo zależy od producenta. U mnie w NAC MEX1200 oraz RLM600 (właściwie to samo) na oscyloskopie jest non stop prostokąt 7,1.... Khz amplituda przy otwartym obwodzie 300 mV. Ktoś tu na forum badał inne kosiarki i tam był np. odwrócony kod manchester. Ale to, że kosiarka ma non stop komunikację dwukierunkową z bazą - mało prawdopodobne ale....
    Przy większym modelu NAC MEX1800 (ta sama "firma" i typoszereg, ale sprzęt kompletnie innej konstrukcji i prawdopodobnie od innego czajnisa) także sygnał z bazy był non stop, ale o innych parametrach (musiałem przestrajać radyjko żeby go znaleźć).
  • #13
    Mlody_Zdolny
    Level 25  
    Dobry przykład jak spożytkować swoją wiedzę elektroniczną w walce z problemami życia codziennego.
    Mniej istotne czy układ zaprojektowany tak czy inaczej - najważniejsze, że spełnił swoje zadanie.
  • #15
    austriackimalarz
    Level 21  
    wada wrote:
    Silniki szczotkowe bardzo mocno sieją zakłócenia na falach średnich dowolnego radyjka, wystarczy podpiąć odkurzacz pod taką instalację

    Albo wiertarkę. Każdy fachowiec doskonale wie, że do szukania przewodów najlepiej spisuje się wiertarka. :) Szczególnie wtedy gdy nie chcemy ich znaleźć...
    Ale sposób bardzo ciekawy, warto zapamiętać.
  • #16
    bonanza
    Power inverters specialist
    bambus94 wrote:

    No to pora na coś grubszego, przetwornica 12 VDC>230 VAC pozbawiona mostka H dzięki czemu powinna dawać po 320 VDC, ale moja przy zasilaniu 14 V daje 420 VDC. Prąd jaki płynął? Zabójcze 1,5 mA. Suchy grunt, to też dlatego RCD nie zareagowało.


    A czy różnicówkę miałeś wpiętą po przetwornicy? Jak sądzę, była ona nadal w instalacji domowej. Tam nigdy nie zadziała, jeśli używasz transformatora albo izolowanej przetwornicy.
  • #18
    Mlody_Zdolny
    Level 25  
    szym86 wrote:
    Słyszałem, że podobna metoda używana jest w informatyce do przeszukiwania baz danych.

    Zasada którą się posłużyłeś jest szeroko stosowana w algorytmach i strukturach danych, np. w wyszukiwaniu binarnym w posortowanym ciągu danych, w drzewach BST, w implementacji kolejek priorytetowych bazujących na kopcach binarnych. Złożoność czasowa odnalezienia szukanego elementu wynosi O(logn), co oznacza, że np. w ciągu 512-elementowym znajdujemy dany element w 9 krokach zamiast 512.
    W bazach danych stosuje się indeksy zaimplementowane jako bardziej złożone struktury, ale podobne w działaniu do BST - drzewa wyszukiwań binarnych.

    Jarkon2 wrote:
    Pies przeskakuje przez płot betonowy i mam nadzieję, że ten wynalazek go powstrzyma.

    Jak pies wyczuje przewód pod ziemią?
  • #19
    bambus94
    Level 32  
    Mlody_Zdolny wrote:

    Jak pies wyczuje przewód pod ziemią?

    Jak przekroczy linie przewodu to pewnie poczuje skutki przepływu prądu przez szyję. Obroża z paralizatorem.

    @bonanza wspomniałem o RCD przy pisaniu o przetwornicy bo chodziło mi o to że mimo 420VDC prąd upływu był bardzo mały, więc i różnicówka nie miała jak zadziałać w sytuacji opisanej chwilę wcześniej gdzie podpinałem przewód fazowy do tego zielonego zakopanego w ziemi.
  • #20
    wada

    VIP Meritorious for electroda.pl
    kotbury wrote:
    Jeśli to przewód od kosiarki - można użyć jako generatora oryginalnej bazy kosiarki a jako detektora (podobnie jak kol. wada) - dowolnego starego radyjka na baterie z zakresem AM (lub jeszcze lepiej - LW jak ma).
    czym niższa częstotliwość i LW (fale długie) tym mamy większy zasięg i dodatkowo ta częstotliwość bez problemu przechodzi przez ziemię i można bez problemu badziewnym radyjkiem znaleźć rury, kable do 1,5 m pod ziemią , bardziej czułe radyjko to pewnie i głębiej. Ale jak szukamy czegoś dokładnie to lepiej przejść na fale średnie i znaleźć częstotliwość gdzie nasze zakłócenia będzie najsłabiej słychać, i będąc blisko kabla dźwięk mocno narasta, dokładność co do centymetra, znając w którym miejscu jest antena ferrytowa w radyjku i nie trzymamy przy jej ręki.
    Tym sposobem znajdowałem uszkodzone kable od ogrzewania podłogowego, jak też którędy lecą rurki Alupex w podłodze.
    Zdradzę jeszcze inny patent, jaki do szukania alupeksa w zeszłym roku wykorzystałem - do grobu nie zabiorę ;)
    Każdy pewnie wie jaka była pierwsza transmisja radiowa, i jaki nadajnik.
    Były to nadajniki telegraficzne iskrowe, a samemu można zrobić mając jakiś przekaźniczek ze stykami rozłącznymi, podłączamy zasilanie przekaźnika przez te styki, a ze styku który w szeregu jest podłączony do cewki przekaźnika wyprowadzamy przewód, który używamy do podpinania się do instalacji.
    Przekaźnik zaczyna piszczeć i solidnie siać zakłócenia do instalacji, ten sam pisk usłyszymy w radiu na różnych częstotliwościach.
    na cewce indukuje się dość spore napięcie (które jest wpuszczone w antenę), styki przekaźnika niestety dość szybko mogą się wypalić, ale robota jest szybko i sprawnie wykonana.
    Zamiast przekaźnika można dać jakiś staroświecki dzwonek do drzwi który też ma iskrownik , a żeby nie hałasował to ściągnąć mu czaszę dzwonka.
  • #21
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    bambus94 wrote:
    wspomniałem o RCD przy pisaniu o przetwornicy bo chodziło mi o to że mimo 420VDC prąd upływu był bardzo mały, więc i różnicówka nie miała jak zadziałać

    A to RCD to było dla prądu DC mamy rozumieć?
    @wada osobiście dawno temu używałem generatora na typowym ceramicznym rezonatorze 455kHz z dodatkowym podwajaczem (na wejście wzmacniacza wchodziło ~ 910kHz) i wzmacniaczem około 1-2W. Wzmacniacz był modulowany AM kluczowanym sygnałem 500Hz/1kHz (łatwiej było odebrać takie coś). Odbiornikiem było radyjko z zakresem fal średnich. Działało do kilkuset metrów, dalej nie sprawdzałem.
  • #22
    wada

    VIP Meritorious for electroda.pl
    @ArturAVS mi chodzi o to, że każdy laik i bez żadnego nakładu finansowego może wykonać te różne poszukiwania.
    A nadajnik TV i zasięg 50Km też robiłem i musiał spełniać ostre normy PIRu - spójrz na mój Awatar :wink:
    A sianie zakłóceń w szerokim paśmie radiowym do takich poszukiwań jest lepsiejsze niż stałe częstotliwości, bo podłączamy różne anteny (przedmioty) o różnych częstotliwościach rezonansowych.
  • #23
    bambus94
    Level 32  
    ArturAVS wrote:

    A to RCD to było dla prądu DC mamy rozumieć?


    Nie, RCD typowe dla AC, w instalacji domowej.
    Widzę że albo ja źle tłumaczę albo inni nie rozumieją.
    Przy 420VDC (Izolowane od sieci energetycznej dwukrotnie, najpierw zasilacz 230V>19V[później jest regulowana przetwornica step down] a potem sama przetwornica ma trafo izolujące.) prad upływu był 1,5mA
    Więc przy wcześniejszej próbie z podpięciem fazy z sieci energetycznej ten prąd upływu był pewnie na równie niskim poziomie i dlatego RCD nie zareagowało.
  • #24
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Ja wtedy musiałem zlokalizować kilka kabli na terenie firmy a że nie było żadnych planów/map z czasów PRLu to takie cóś na szybko ulepiłem z zalegających gratów..
  • #25
    wada

    VIP Meritorious for electroda.pl
    ArturAVS wrote:
    to takie cóś na szybko ulepiłem z zalegających gratów..
    I tu je pis pogrzebany - tanio i to co jest w danej chwili pod ręką ;)
    bez szukania nie wiadomo czego i czekania na czyjąś litość.
  • #26
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Firma dysponująca profesjonalnym wykrywaczem zaśpiewała tyle za usługę że szef stwierdził; - Panie Arturze, niech Pan coś wymyśli! :D
    wada wrote:
    tanio i to co jest w danej chwili pod ręką

    Dokładnie :D Większość miałem na warsztacie w firmie, a z domu tylko jakiś tranzystor (chyba BD coś tam) przyniosłem do końcówki mocy.
  • #27
    Pan.Kropa
    Level 31  
    kotbury wrote:
    dowolnego starego radyjka na baterie z zakresem AM (lub jeszcze lepiej - LW jak ma).
    Popraw swoją literówke. AM to jest rodzaj modulacji. LW to zakres w zakresie pasma radiowego.
  • #28
    klamocik
    Level 32  
    Ten temat kiedyś już był, moja metoda to kilkanaście zwojów na transformatorze żarówki kompaktowej tak trzeba przerobić by pracowała bez rury ale wcale nie przeszkodzi by była sprawna i świeciła, jedna końcówka do ziemi, druga do przewodu i radio z zakresem dł lub średnie słychać warkot pisk do momentu zakończenia druta.
  • #29
    0ceanborn
    Level 25  
    Ciekawy temat, dużo wiedzy zbyt dużo by to przewertować nawet na 2 posiedzenia (przy mojej niecierpliwości).
    Kiedyś miałem podobny problem, a rozwiązałem go szybko i prosto miernikiem za 10 zł. Przewód do fazy - jeden koniec woltomierza uziemiłem ale w miarę dużej odległości od uszkodzonego przewodu drugi do sondki i badałem ziemię. Najwięcej było chyba 4-6V i tam kopałem oczywiście po uprzednim odłączeniu fazy.