Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar częstotliwości

rincewind 23 Nov 2005 13:31 2430 1
 • #1
  rincewind
  Level 2  
  Mam następujący problem, muszę zmierzyć częstotliwość sygnału biegnącego w falowodzie, mam do dyspozycji miernik który liczy tylko do 100 MHz a częstotliwość jest około 3GHz. Zastanawiam się czy istnieje metoda jakiegoś pośredniego sposobu pomairu częstotliwości lub ewentulanie sprowadzenia jej do pozioimu mierzalnego za pomocą dostępnego miernika (dzielnik częstotliwości), sygnał jest na poziomie 100 mW. Proszę o radę, sugestię lub schemt blokowy toru pomiarowego. Z góry dziękuję.
 • Helpful post
  #2
  shg
  Level 35  
  Tak, metoda nie jest skomplikowana.
  Sygnał z falowodu (nierzony) o częstotliwości f1należy doprowadzić do jednych wrót wejściowych mieszacza, do drugich sygnał oscylatora o dokładnie znanej częstotliwości f2.
  Na wyjściu mieszacza otrzymujemy f1+f2 i f1-f2.
  f1+f2 "wycinamy" za pomocą filtru dolnoprzepustowego, a częstotliwość różnicową (f1-f2) mierzymy za pomocą częstościomierza o mniejszym zakresie.

  Problemem może być uzyskanie precyzyjnej częstotliwości odniesienia, a można to zrobić na wiele sposobów:
  1) powielanie częstotliwości niższej
  2) pętla PLL (no ale tu i tak potrzebny jest jakiś układ realizujący podział częstotliwości (w PLL), więc tak czy siak mając ten układ można pomiar zrealizować bezpośrednio.
  3) pętla PLL + powielanie częstotliwości. Tu można wykorzystać tańsze i bardziej dostępne ukłądy PLL, powiedzmy tani (ok. 13PLN) i popularny SDA3202 pracujący w głowicach TV, może pracować z częstotliwością do 1.3GHz, czyli można poskładać generator z PLL na 1GHz i potroić częstotliwość.
  4) wykorzystanie źródła sygnału o znanej częstotliwości (np jakieś urządzenie komunikacyjne pracujące np. na 2.4GHz)

  A przy poiarze z przemianą częstotliwości należy zwrócić uwagę na to, która z częstotliwości jest wyższa (obojętne jest która to będzie, ale trzeba która).

  Z innych metod bardziej ekstremalnych - można wykorzystać zależność impedancji elementów L i C od częstotliwości, aczkolwiek taki pomiar będzie mniej dokładny ze względu na wysoką częstotliwośćprzy której uaktywniają się "kosmiczne" właściwości elementów (kondensator staje się połączeniem cewki i rezystora, cewka obwodem rezonansowym itp.) ;]

  A na te zakresy, to chyba najlepszy (najprostszy/najtańszy) będzie mieszacz diodowy.