Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń

ghost666 20 May 2023 21:17 2457 70
Computer Controls
  • Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń
    Europa musi zwielokrotnić masową produkcję kluczowych półprzewodników z powodu powiększających się zagrożeń geopolitycznych w azjatyckich ośrodkach wytwarzania chipów, powiedziała niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej — Ursula von der Leyen. Wypowiedziała się ona podczas wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę układów scalonych o wartości pięciu miliardów euro w Dreźnie, jednego z serii nowych projektów półprzewodnikowych, realizowanych obecnie w Niemczech.

    UE ściga się, by zmniejszyć zależność od półprzewodników produkowanych w Azji. W zeszłym miesiącu wprowadziła nowe porozumienie mające na celu podwojenie udziału w światowym ich rynku do 20 procent w 2030 roku, co pozwoliło na zmobilizowanie ogromnych inwestycji. Von der Leyen oznajmiła, że w Europie działa wiele wiodących firm z sektora chipów, ale w ostatnich latach nie traktowano produkcji tych elementów jako priorytetu. Ta obecnie koncentruje się na Tajwanie i Korei Południowej, regionach podatnych na różne polityczne konflikty. „Jakiekolwiek zakłócenia w handlu, natychmiast zaszkodziłyby silnej bazie przemysłowej Europy i naszemu rynkowi wewnętrznemu” — zakomunikowała. „Widzieliśmy, jak napięcia geopolityczne wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat”. Dodała także, że ważne jest, aby region ten wzmocnił swoje łańcuchy dostaw. „W przypadku półprzewodników, które są tak istotne, potrzebujemy większej masowej produkcji tutaj w Europie” — wskazała.

    Status Tajwanu jako centrum wytwarzania chipów powoduje geopolityczne zamieszanie. To dlatego, że Państwo Środka coraz bardziej zagraża wyspie, samorządnej demokracji, którą Komunistyczna Partia Chin nie uznaje i obiecała pewnego dnia przejąć. Tymczasem Korea Południowa stoi w obliczu wiecznie napiętych stosunków z Koreą Północną, która w 2023 r. przeprowadziła rekordową serię strzelań rakietowych i to pomimo sankcji.

    Szefowa UE powiedziała również, że mają miejsce prace nad zapewnieniem Europie dostępu do krytycznych surowców wykorzystywanych do wytwarzania elektroniki użytkowej poprzez niedawno ujawniony projekt rozporządzenia. Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, przemawiający przy tej samej okazji w Dreźnie oznajmił, że chipy — które znajdują się niemalże wszędzie, od smartfonów po myśliwce wojskowe — były: „często określane jako ropa naftowa XXI wieku. [...] Jedyny element, od którego zależy prawie wszystko inne”.

    Pandemia koronawirusa dała już Europie przedsmak problemów spowodowanych zakłóceniem łańcuchów dostaw półprzewodników, a niedobory uderzyły w wiele branż i wciąż to robią.

    Nowa siedziba Infineon w Dreźnie ma zostać otworzona jesienią 2026 roku i stworzyć 1000 miejsc pracy. Niemiecka grupa inżynierska Bosch, amerykański gigant technologiczny Intel i amerykański producent chipów Wolfspeed ogłosili ostatnio duże inwestycje w półprzewodniki ulokowane w Niemczech, największej gospodarce Europy.

    Źródło: https://techxplore.com/news/2023-05-europe-boost-chip-production-asia.html

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Offline 
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 11695 posts with rating 9883, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • Computer Controls
  • #2
    TAAG
    Level 19  
    ghost666 wrote:
    Europa musi zwielokrotnić masową produkcję kluczowych półprzewodników

    Dla mnie dziwne że dopiero teraz ktoś to zauważa.
  • #3
    khoam
    Level 42  
    Najpierw komisarze UE będą musieli zdecydować, co to jest "chip". Następnie, ile CO2 może zostać wydzielone do atmosfery oraz ile litrów wody zużyte podczas produkcji pojedynczego chipa. A na końcu będą musieli podjąć decyzję, komu przydzielić dotację z podatków, aby te chipy były w jakiejkolwiek rozsądnej cenie. To wszystko są ważne rzeczy.
  • Computer Controls
  • #5
    gulson
    System Administrator
    Niestety EU to będzie lalka szmaciana rozgrywana między USA a Chiny. Widać to w Chipach i widać to w AI. Europa fajna, aby obejrzeć sobie zabytki, przyjechać i wypić winko w Barcelonie. Poza tym, zero innowacji. Zaraz cała motoryzacja w EU padnie z powodu Euro 7, a już Chiny przebierają nóżkami, jak tu tanie elektryki do Europy sprowadzić. Cieszę się, że w końcu trochę się produkuje w Europie paneli fotowoltaicznych, ale z elektrykami nie pójdzie tak łatwo.
  • #6
    TAAG
    Level 19  
    W obecnych czasach (wg. mnie), każdy kraj, a już nie mówię kontynent czy mocarstwo, powinien być niezależny od obcych produktów i surowców.
    Rosja (i nie tylko) właśnie zdała sobie z tego (wg. mnie) sprawę, i do tego teraz dąży.
  • #7
    KonradGatek
    Level 28  
    TAAG wrote:
    W obecnych czasach (wg. mnie), każdy kraj, a już nie mówię kontynent czy mocarstwo, powinien być niezależny od obcych produktów i surowców.

    Dziwnie szybko zmieniamy zdanie. Jeszcze do niedawna było zupełnie na odwrót. Po co produkować coś, skoro można to kupić?
    Po co mieć fabryki samochodów, jak można je sprowadzić z DE?
    ghost666 wrote:
    Europa musi zwielokrotnić masową produkcję kluczowych półprzewodników

    Towarzysze, co tam półprzewodniki! Nas stać na produkcję całych przewodników! Produkcja będzie koło CPK, a siedziba w Warszawie. Niedaleko lotniska, w dzielnicy Warszawa Radom.
    ghost666 wrote:
    by zmniejszyć zależność od półprzewodników produkowanych w Azji

    My już dawno zmniejszyliśmy swoją zależność. Mieliśmy takie przedsiębiorstwo, co się CEMAT nazywało i produkowało krzem mono. Byliśmy zależni od dostaw polikrystalicznego czystego krzemu (surowca).
    Sprzedaliśmy je http://www.topsil.com/
    Nasi profesjonalni Politycy na szczęście pomogli zlikwidować toto dziadostwo. Teraz są biura, parkingi i magazyny. https://www.cemat70.com.pl/
    I jesteśmy niezależni!
  • #8
    Mobali
    Level 41  
    ghost666 wrote:
    Europa musi zwielokrotnić masową produkcję kluczowych półprzewodników z powodu powiększających się zagrożeń geopolitycznych w azjatyckich ośrodkach wytwarzania chipów...
    Warto byłoby najpierw wyjaśnić, kto do takiej sytuacji doprowadził. Kto odpowiadał za wieloletnie "gaszenie" i wyprowadzanie produkcji do Azji. Warto mieć także na uwadze fakt, że zwykle produkcja jest ściśle powiązana z sektorem badań, rozwoju i wdrożeń. A więc straty wynikające z wyprowadzenia produkcji są zdecydowanie większe, niż to wynika z prostej kalkulacji. Co gorsza, dystans w tej dziedzinie będzie bardzo trudny, o ile w ogóle możliwy do nadrobienia.
    ghost666 wrote:
    Nowa siedziba Infineon w Dreźnie ma zostać otworzona jesienią 2026 roku i stworzyć 1000 miejsc pracy...
    Oby nie skończyło się na powołaniu kolejnej instytucji, której głównym profilem będzie... Przerabianie wspólnotowych pieniędzy i karuzela stanowisk. A komisja dorobi stosowne dyrektywy ;-)
  • #9
    Grzegorz_madera
    Level 37  
    Niech lepiej zmuszą producentów do produkcji łatwo naprawialnych urządzeń, wtedy zapotrzebowanie na półprzewodniki spadnie. Ponadto urządzenia typu telefony, komputery, czy telewizory powinny mieć możliwość prawidłowego działania do czasu ich naturalnej śmierci, a nie tak jak jest teraz, że kończy się wsparcie i sprawny komputer czy telefon jest wyrzucany, a mógłby działać jeszcze przez lata.
  • #11
    sstasinek
    Level 13  
    Ostrzega ten sam Amerykanski Kanclerz który 7 lutego 2022 stał obok Bidena i milczał gdy Biden mówił "położymy kres Nord Stream 2 nie będzie już Nord Stream" na to dziennikarka "ale jakto panie prezydencie Józefie, przecież to Niemieckie rury "Obiecuje będziemy w stanie to zrobić" - Olaf milczał mało tego zmienił temat. https://www.whitehouse.gov/briefing-room/stat...ral-republic-of-germany-at-press-conference/|

    Milczał a teraz wielki figofagos. A Urszula Von Der Layen - normalnym trybem powinna siedzieć w więzieniu za podejrzenie korupcji kiedy jeszcze była ministrem obrony narodowej Niemiec. Narazie wszystko czego się dotknęła przynosi pecha. Konfiskata pieniędzy w Europejskich bankach okazała się porażką. Więcej stracilły Europejskie firmy znajdujące się na terenie Rosji odcięte od SWIFT niż Europejskie banki. Kumoterstwo w sprawie zakupu szczepionek - jej mąż pracuje w branży pokrewnej. Podobnie zresztą było z elektrowniami atomowymi, czy to w Belgii czy Niemczech możliwościa odkręcenia jednej sprawnej na 3 zniszczone rury itd. Zresztą polski gwiazdor jest do niej podobny. Po jednej szkole z Davos. Niemiecki ZEISS i Holenderski ASML odgrywają tu klouczową rolę w dostarczaniu maszyn do produkcji. Można się więc spodziewać że TSMC i ta ich najnowsza 18mld inwestycja zostanie poświęcona na ołtarzu Amerykańskiej wojny. Więc europejscy namiestnicy dostali cynk - co się szykuje. Jakby nie było ostrzeżenie należy potraktować poważnie. Amerykańcy generałowie grożą Tajwanowi w szczególności TSMC - głównym partnerem handlowym tej firmy jest nie kto inny jak matecznik - kontynentalne Chiny. Jakby nie było przytemperują tą Tajwańską firmę jeśli dołączą się do Amerykańskich sankcji. Handel międzynarodowy odbywa się za pośrednictwem Chińskich portów przeładunkowych. Biorąc pod uwagę że istnieją alternatywy dla Chin to SMIC który mimo sankcji na Europę (ani ZEISS ani ASML nie mogli dostarczyć im maszyn) jakimś cudem podobno wdrożył 12nm FinFETy. Dla pamięci półprzewodnikowych Koreański SKHynix, Samsung swego czasu przecież robili procesory do iPhonów w FinFET, mają praktycznie monopol na pamięci. Intel 10nm robi w Karolinie Południowej (czy tam północnej) snuje plany na 2nm (20A) starsze technologie klasyczne półprzewodniki większej mocy to myślę że o tym mowa.

    Ostrzeżenie należy traktować poważnie problem w tym - że trochę za późno, nie wiem co się stało z GlobalFoundries przecież Drezno było wyposażone w 32nm plus maszyny dla IBM wieki temu, wieki temu całe sprzedali maszyny do Rosji na tym powstał Elbrus. SMIC chyba kupiło jedną z ich fabryk. ARM zaczyna "gwiazdorzyć" świat się powoli odwraca na RISC-V nie wiem co się stało z NXP całe tryliony lat wstecz. Była własność Holenderskiego Philipsa. Microchip zakupił europejskiego Atmela. Broadcomm jest chyba Singapurski - tzn centrala jest w USA ale korzenie sięgają Singapuru. Mało znam co się dzieje w temacie ale odnoszę wrażenie że Europie niedługo zostanie jedynie uprawa szparagów.

    Nie jest tajemnicą że gospodarka Europejska jest hamowana, mamy ograniczyć wszystko o połowę do 2030r kraje takie jak Włochy rządzone przez namiestnika USA - faszystkę jak jej tam.. ? Meloni? Pokazała prawdziwe oblicze niedawno. Pewnie żeby nam dać wszyskim szansę Marko Rute w Holandi kładzie Holenderskie rolnictwo. Więc słowa słowami będą robić wszystko - tak żeby ewentualnie i tak położyć Europę. Chodzi pewnie tylko żeby nie było terapii szokowej tylko tak na spokojnie odciąć od Chin podpiąć pod USA.

    Jest na YouTube bardzo ciekawy kanał o nazwie Asianometry, ma masę półgodzinnych "artykułów" na temat poszczególnych krajów poszczególnych firm. Wiem piąte przez dziesiąte z jego opowieści. Wiem też że kuczowa dla handlu jest stawka podatku VAT. W Polsce jest wyższa niż w Niemczech. Za towary sprowadzone skądkolwiek - czy to z Chin jak obecnie czy USA podatek płaci importer na terytorium kraju w którym towar przechodzi odprawę celną więc dopuki Polska ma wyższą stawkę VAT na tej "transformacji" napewno nie skorzysta. Będziemy cały czas źródłem taniej siły roboczej - w tym milionów obywateli ze zrujnowanej Ukrainy

    https://www.youtube.com/@Asianometry
  • #12
    Staszek_Staszek
    Level 24  
    Mobali wrote:
    ....Co gorsza, dystans w tej dziedzinie będzie bardzo trudny, o ile w ogóle możliwy do nadrobienia.

    Zgadzam sie tylko że uważam że jest już za późno i ten dystans nie jest możliwy do nadrobienia, na pewno nie do 2030 roku.
    Od pół wieku produkcję przenoszono do Azji. Proces ten trwał dosyć długo i wymagał czasu. Tak samo proces odwrotny będzie wymagał co najmniej pół wieku.
    Kiedyś, pod koniec lat 70-tych czytałem pewną czytankę w podręczniku do angielskiego autorstwa Leszka Leona Szkutnika.
    W czytance było że teraz nikt nie chce pracować w fabryce. Każdy woli w banku albo w handlu czy w gminie. Pod wpływem likwidacji zakładów produkcyjnych zaszły głębokie zmiany społeczne.
    Nie wystarczy postawić fabrykę, trzeba będzie pozyskać kadry. Oczywiście teraz są nowocześniejsze technologie i zachęta finansowa też zadziała, ale zadziała także na finalny koszt wytwarzania.
    Jeżeli władcy Świata Zachodniego będą konsekwentni to za jakieś 50 lat można by spodziewać się rezultatów. Tylko czy będą?
  • #13
    Macosmail
    Level 34  
    Już chyba jest za późno. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak zaawansowane i samowystarczalne technologicznie są Chiny. Tam jest chyba więcej producentów różnych MCU niż w całej reszcie świata razem wziętych, a w ogóle producentów układów scalonych i prostszych półprzewodników różnego typu są grube dziesiątki albo i więcej. Większość tych firm powstała w ciągu ostatnich 20 lat. Nie brakuje takich, które zyskują popularność na całym świcie, jak choćby Espressif ESP32.
    Ceny bywają bezkonkurencyjne, 32-bit MCU można kupić w cenie NE555 podczas, podczas gdy popularny, ale wiekowy już i o przeciętnych parametrach zachodni układ ds18b20 kosztuje kilkanaście PLN za to można mieć ze 20 mikrokontrolerów np. WCH32V003 z 32 bitowym rdzeniem V-RISC.
    Imponujące jest jak szybko i z jaką determinacją chińskie firmy podejmują inicjatywę oraz ponoszą ryzyko realizują to na co wydawałoby się nie ma już miejsca na rynku. A one to robią i to wypala.
    Czyżby to oznaczało, że wbrew pozorom wolność gospodarcza jest tam większa niż w zbiurokratyzowanej Europie..
    Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń
  • #14
    Mateusz_konstruktor
    Level 32  
    Macosmail wrote:
    Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń

    Kolega nie podał źródła pochodzenia tego zdjęcia, które jest mojego wykonania i które pochodzi z mojego artykułu:
    Quote:
    Ewolucja wnętrza testera podzespołów elektronicznych-zmiana mikrokontrolera z Atmegi na APT32F172

    umieszczonego pod tym adresem internetowym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3973041.html .

    Osoby zainteresowane tematyką rozkwitu branży chińskich mikrokontrolerów zapraszam do przeczytania powyższego artykułu przedstawiającego praktyczny przykład skali i zasięgu całego zjawiska.
  • #15
    Macosmail
    Level 34  
    Tak zgadza się Kolego. Zdjęcie znalazłem w Google chociaż byłem świadomy skąd ono pochodzi, a nawet udzieliłem się w Twoim temacie.
    Po prostu w Google nie ma lepszego zdjęcia tego MCU. W ogóle jest bardzo mało informacji o wielu być może ciekawych półprzewodnikach z Chin.
    Ja sam w przypadku np. MCU WCH śledzę chińskie fora i blogi na translatorze.
  • #16
    Mateusz_konstruktor
    Level 32  
    @Macosmail
    Treści prezentowane w Intenecie mają to do siebie, że nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość.
    Z doświadczenia napiszę: tą drogą pozyskuje się mocno wykrzywiony obraz sytuacji i z wieloma dopowiedzeniami.
    Jest sporo zdjęć i opisów pochodzących chociażby wprost z katalogów i ofert sprzedaży całych urządzeń.
    Tymczasem nie wszystkie szeroko prezentowane modele są równie szeroko stosowane czy w ogóle dostępne w zakupie.
    Do tego powszechne są zmiany podzespołów przy zachowaniu identycznego wyglądu zewnętrznego całego urządzenia.
    Oferty sklepów i aukcje internetowe potrafią być popularne i wysoko wypozycjonowane w wyszukiwarkach intenetowych, ale faktyczny udział w całym rynku sprzedaży może być znikomy.
    Po prostu często oglądamy dane mikrokontrolery i często o nich czytamy w różnych miejscach.
    Z drugiej strony Internet nie realizuje prezentacji danych statystycznych całego obrotu handlowego obejmującego te czy inne produkty, a jedynie skrawek.
    Jednocześnie nie wiemy tego, jaka ilość i których producentów jest montowana w obecnie produkowanych urządzeniach.
    Tak więc takie zestawienie zdjęć ma zbyt duży udział czynników mody oraz marketingu poszczególnych sprzedawców.
  • #17
    coberr
    Level 20  
    Ja się w ogóle dziwie - że tej chinskiej tandety od lat nikt nie zablokował - tylko wlewa się to wszystko nieprzerwanym i coraz wiekszym strumieniem nie tylko do nas ale i do całej europy...
    Przyznam szczerze, że kol.Macosmail zaszokował mnie iloscią chinskich podróbek jednego tylko układu scalonego (w zasadzie jednego).
    I jak tak patrzę na te trendy - aż strach kupować cokolwiek na takim alliexpress...
    STrach to wszystko stosować we własnych konstrukcjach... Strach w zasadzie naprawiać juz wiele urzadzeń - własnie ze względu na smieciowe chinskie tandetne nieudolne podróbki...
    STrach uzywac ich urzadzeń - czesto niespełniających żadnych norm i zagrażajacym niejednokrotnie zdrowiu i zyciu ludzkiemu...
    Dziwne jest również to ze u nas w zasadzie nie wylapuje się róznych takich 'kwiatków" i nie skazuje się chociazby na odsiadkę (lub wysokie kary pieniężne) - dystrybutorów tej calej tandety.

    COś mnie się wydaje - że tak jak wspominali już przedmówcy - to raczej nie za bardzo wypali.
    Nie mamy za bardzo jak konkurować z chinami - zwłaszcza siłą roboczą.
    Takie działanie miałoby sens ale trzeba by było założyć całkowitą blokadę - na cokolwiek z chin.
    Może wtedy by się ci mali kłamcy i matacze czegoś nauczyli... (kłamcy i matacze- bo jezeli ktoś poznał choć trochę metody chinczyków - wie o czym tu piszę)
    moim zdaniem nierealne... to juz chyba zaszło wszystko za daleko.
  • #18
    Macosmail
    Level 34  
    Te mikrokontrolery nie są podróbkami, a zamiennikami mniej lub bardziej zgodnymi.
    Tak samo jak kupujesz część do samochodu poza ASO to też jest zamiennik. Hurtownie są tym zalane.
    Nie należy ich mylić z typowymi podróbkami.
    Wracając do MCU. One mają mniejsze lub większe modyfikacje np. dodatkowe peryferia np. driver wyświetlacza 7 segmentowego, jak PY32F030 lub klawiatury dotykowej, inną koncepcję pamięci Flach, jak np GD32F103, a nawet rdzeń RISC V, zamiast ARM jak np. CH32V203, często lepsze parametry np. 144MHz, zamiast 72MHz, a rdzenie ARM są licencjonowane.
    Wysyp chińskich ARM - ów nastąpił wraz ze złagodzeniem opłat i zmianą modelu licencjonowania w odpowiedzi na zyskującą popularność architekturę RISC V.
    Wg. informacji znalezionych w Internecie ARM udziela licencji ponad 500 klientom.
    Zestawów rejestrów, znaczenia poszczególnych bitów oraz efektów działania danego peryferium (które może być fizycznie zbudowane inaczej) raczej nie można zastrzec/opatentować. Tak samo pinologii i podobnego systemu nazewnictwa.
    Oferty tych producentów bywają dość szerokie i mają sporo autorskich opracowań poza seriami będącymi zamiennikami STM32, które są często traktowane, jako sposób na przyciągnięcie klienta i zwrócenie uwagi na takiego producenta.
    Przypomnijcie sobie, jak było w latach 80 na zachodzie. Przecież tam się "klonowali", jak tylko mogli np. taki Z80.
    Tutaj jeszcze jeden ciekawy, przykładowy układ (a jest ich więcej) obrazujący stosunek ilości do ceny. 32MB RAM oraz 533MHz w cenie ATMega328.
    Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń
    Albo taki układ 240MHz 1MB Flash i 288KM RAM za trochę ponad 1$.
    Europa musi zwiększyć produkcję chipów w obliczu azjatyckich zagrożeń
  • #19
    RitterX
    Level 39  
    To nie jest problem podróbek a tego kto jaki ma opanowany proces oraz jakie uzyski. Chińczycy pomimo embarg opanowali produkcyjnie 14nm i przymierzają się do 7nm. Europa pod tym względem leży. Obecnie stawiane jest kilka fabryk europejskich koncernów. Pozostałe to inwestycje np. Intela, który będzie produkował na europejski rynek czyli marża poleci za ocean.
    Nałożenie embarga na układy z Chin może jedynie pogorszyć i to dramatycznie sytuację. Dlatego, że gros drobnicy np. przetwornice, stabilizatory to już praktycznie wyłącznie Chiny. Chiny nawet nie zadadzą sobie trudu by dokonać jakiś odwetowych działań. To raczej będzie pocztówka dla ciotki Urszuli Na jednej stronie będzie napisane "Podążajcie dalej za swoimi marzeniami" a po drugiej "Jak nie chcecie to nie kupujcie". To wszystko.
  • #20
    khoam
    Level 42  
    RitterX wrote:
    Chiny nawet nie zadadzą sobie trudu by dokonać jakiś odwetowych działań.

    Chyba już powoli zaczną. Właśnie zakazały korzystania z chipów firmy Micron Technology w systemach infrastruktury "krytycznej", czyli prawie wszędzie. Z powodu tego, że "chipy firmy Micron nie przeszły testów bezpieczeństwa" oraz, że "są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego kraju" ... Jest to pierwsza tego typu duża "odwetowa" akcja i sądzę, że Chińczycy dają sygnał USA, że nie będą się cackać i nadstawiać do bicia. Dla Micron Technology to tylko 10% rynku (jakieś 30 mld USD przychodów rocznie)
  • #21
    Staszek_Staszek
    Level 24  
    coberr wrote:
    Ja się w ogóle dziwie - że tej chinskiej tandety od lat nikt nie zablokował - tylko wlewa się to wszystko nieprzerwanym i coraz wiekszym strumieniem nie tylko do nas ale i do całej europy...

    A co z wolnością gospodarczą?
    coberr wrote:
    STrach uzywac ich urzadzeń

    A czy jest jakiś przymus?
    coberr wrote:
    Takie działanie miałoby sens ale trzeba by było założyć całkowitą blokadę - na cokolwiek z chin.
    Może wtedy by się ci mali kłamcy i matacze czegoś nauczyli...

    Już kiedyś Chiny same otoczyły się murem.
    Może dlatego nie podzieliły losu Cesarstwa Rzymskiego.
  • #22
    Mobali
    Level 41  
    coberr wrote:
    Ja się w ogóle dziwie - że tej chinskiej tandety od lat nikt nie zablokował
    Tandety? Przecież o "tandetności" decyduje przede wszystkim zamawiający. A zamawiający zamawia tandetę, bo chce mieć tanio. Przecież ci sami Chińczycy produkują elektronikę w najwyższych standardach. Tyle tylko, że za najwyższą jakość trzeba odpowiednio więcej zapłacić. A cała chińsko-europejska sztuczka polega na tym, żeby kupić tanią tandetę, odpowiednio opakować ją marketingiem i sprzedać w Europie jako świetny produkt. I to zwykle z logo znanego europejskiego producenta i dopiskiem Design in Germany czy Sweden. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zakazać takiej działalności. Jestem za ;-)
    coberr wrote:
    Nie mamy za bardzo jak konkurować z chinami - zwłaszcza siłą roboczą.
    Znowu się mylisz. Chiński pracownik wcale nie jest już typową tanią siłą roboczą. Choć kraj wciąż jest niezwykle konkurencyjny, to przewaga jest raczej budowana obecnie przez ogromny potencjał i efekt skali. A niejeden Chińczyk zarabia lepiej niż przedstawiciel "białego świata". Zapewniam, że czasy "pracy za miskę ryżu" skończyły się w Chinach baaardzo dawno temu. To zdecydowanie inny kraj, co poniektórym wciąż bardzo trudno sobie wyobrazić ;-)
    coberr wrote:
    Może wtedy by się ci mali kłamcy i matacze czegoś nauczyli... (kłamcy i matacze- bo jezeli ktoś poznał choć trochę metody chinczyków - wie o czym tu piszę)
    I tutaj nabieram przekonania graniczącego z pewnością, że jednak nie wiesz o czym piszesz. Poznaj najpierw ten kraj i tych ludzi, poznaj Azję. Być może wtedy przestaniesz generalizować i bezmyślnie używać takich określeń. A w języku polskim, nie tylko "Europa", ale także słowo "Chińczyk" piszemy wielką literą. Wynika to nie tylko z reguł naszego języka, ale także z szacunku dla każdej nacji ;-)
  • #23
    TAAG
    Level 19  
    KonradGatek wrote:
    Dziwnie szybko zmieniamy zdanie. Jeszcze do niedawna było zupełnie na odwrót. Po co produkować coś, skoro można to kupić?

    Ja nigdy tak nie twierdziłem.
    Właśnie myślałem, że do takich sytuacji dojdzie prędzej czy później, szczególnie jak (coś ok. 1995r.) wysiadła fabryka pamięci RAM, i z dnia na dzień poszły ponad dwukrotnie w górę.
    Od tego czasu uważałem że każdy większy kraj, powinien mieć taką własną fabrykę.
  • #24
    Staszek_Staszek
    Level 24  
    Może by tak producenci przestali wpychać chipy do wszystkiego tylko dlatego że są małe i się zmieszczą.
    Oj tam, czy lodówka musi być inteligentna?
    Kubeł zimnej wody dobrze zrobi zarówno tym od marketingu jak i nabywcom tych "Schodów Do Nieba".
  • #25
    TAAG
    Level 19  
    Staszek_Staszek wrote:
    Kubeł zimnej wody dobrze zrobi zarówno tym od marketingu jak i nabywcom tych "Schodów Do Nieba".

    Jestem zaa, prawdziwa dobra lodówka ma mrozić, i jak dawny Mińsk, działać ponad 20 lat bez awarii.
  • #26
    Mobali
    Level 41  
    Staszek_Staszek wrote:
    Kubeł zimnej wody dobrze zrobi zarówno tym od marketingu jak i nabywcom tych "Schodów Do Nieba".
    Dokładnie! Znacznie cenniejsze dla klienta będzie prostsze urządzenie działające niezawodnie przez wiele lat od tego, które dzięki najnowszej technologii "inteligentnie" się zepsuje. No, ale tu tez dochodzimy do sedna sprawy. Bo przecież niekończące się aktualizacje, wymiany softu czy w końcu brak wsparcia dla produktu to tylko kolejne z form planowanego postarzania produktu. Trochę bardziej zawoalowane, ale równie podłe i szkodliwe.
  • #27
    stachu_l
    Level 34  
    Mobali wrote:
    Bo przecież niekończące się aktualizacje, wymiany softu czy w końcu brak wsparcia dla produktu to tylko kolejne z form planowanego postarzania produktu. Trochę bardziej zawoalowane, ale równie podłe i szkodliwe.
    Ble, ble ble - sami tego chcemy.
    Mobali wrote:
    Dokładnie! Znacznie cenniejsze dla klienta będzie prostsze urządzenie działające niezawodnie przez wiele lat od tego, które dzięki najnowszej technologii "inteligentnie" się zepsuje.
    Którego klienta? Dla ciebie, dla mnie i kilku kolegów z elektrody?
    Wielu klientów chce się pochwalić swoim nowym telefonem, bajerami które użyją raz lub dwa razy. Oni wyznaczają trend rynku oczywiście zachęcani przez producentów dodających te bajery.
    Brak wsparcia - produkując ciągle nowe wersje kiedy jest czas na obsługę oprogramowania które napisałeś 10 lat temu?
    Zobacz, że takie NASA kilka lat temu szukało programistów FORTRAN bo ci starzy właśnie odchodzili z pracy a sonda (Viking albo Voyager) ciągle działa i czasem trzeba wysłać poprawki. Tylko program kosmiczny to troche inne koszty produktu niż to co chcesz zapłacić w sklepie.
    Producenci w tym całym wyścigu mają swój udział podobnie jak coroczne kolekcje mody ale my to akceptujemy kupując takie wyroby. Wielu padło na produkcji lepszych wyrobów bo niestety były droższe i mieli ograniczona liczbę klientów. Są jednak firmy od dóbr luksusowych, produkowanych jednostkowo czy małoseryjnie ale tu klientami jest świat snobów ewentualnie tych co potrzebują oferowanych specyficznych właściwości.
  • #28
    piotrek0207
    Level 20  
    TAAG wrote:
    Jestem zaa, prawdziwa dobra lodówka ma mrozić, i jak dawny Mińsk, działać ponad 20 lat bez awarii.


    U teściowej Mińsk 16 działał 40 lat i do samego końca.
  • #29
    metalMANiu
    Level 20  
    piotrek0207 wrote:
    U teściowej Mińsk 16 działał 40 lat i do samego końca

    Czyjego końca?
  • #30
    RitterX
    Level 39  
    khoam wrote:
    Chyba już powoli zaczną. Właśnie zakazały korzystania z chipów firmy Micron Technology w systemach infrastruktury "krytycznej", czyli prawie wszędzie. Z powodu tego, że "chipy firmy Micron nie przeszły testów bezpieczeństwa" oraz, że "są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego kraju" ... Jest to pierwsza tego typu duża "odwetowa" akcja i sądzę, że Chińczycy dają sygnał USA, że nie będą się cackać i nadstawiać do bicia. Dla Micron Technology to tylko 10% rynku (jakieś 30 mld USD przychodów rocznie)

    To dotyczy USA a nie UE. To czyni sporą różnicę gdyż USA posiada u siebie fabryki w tym Micron-a a UE mocne zapewnienia o wielkim potencjale oraz wspaniałych planach i niewiele poza tym. W tym przypadku pan Xi wyśle wujkowi Joe kartkę także z sentencją "Podążajcie dalej za swoimi marzeniami" a po drugiej będzie stylizowane zdjęcie Sylewster 2032 w Tajpej gdzie na maszcie TaiPei 101 będzie flaga ChRL.