Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Parcie na technologię 3 nm zmusza TSMC do zmagania się z nowymi narzędziami

ghost666 22 May 2023 13:19 471 0
Altium Designer Computer Controls
 • Parcie na technologię 3 nm zmusza TSMC do zmagania się z nowymi narzędziami
  Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) stara się sprostać zapotrzebowaniu swojego czołowego klienta Apple na chipy wytwarzane w technologii 3 nm. Według analityków, z którymi rozmawiał portal EE Times, walka przedsiębiorstwa z narzędziami i efektywnością produkcji utrudniła rozpoczęcie masowego wdrożenia 3 nm, jako wiodącej na świecie techniki. TSMC i Samsung, jego kolejny największy rywal w branży odlewniczej, ścigają się o pierwsze miejsce w wytwarzaniu układów 3 nm dla klientów takich jak Apple i Nvidia w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) i smartfonach. TSMC stało się ostatnim podmiotem, który ogłosił swoją pozycję w technologii 3 nm przy okazji prezentacji wyników kwartalnych w zeszłym tygodniu.

  Parcie na technologię 3 nm zmusza TSMC do zmagania się z nowymi narzędziami
  C.C. Wei
  „Nasza technologia 3 nm jest pierwszą w branży półprzewodników gotową do produkcji na dużą skalę z dobrą wydajnością” — wskazał dyrektor generalny TSMC, C.C. Wei (na zdjęciu po prawej), podczas telekonferencji z analitykami. „Ponieważ zapotrzebowanie posiadanych klientów na N3 [terminologia TSMC dla 3 nm — przyp.red.] przekracza nasze możliwości dostaw, spodziewamy się, że N3 zostanie w pełni wykorzystane w 2023 roku, przez HPC, jak i smartfony. Oczekuje się, że znaczny udział w zyskach z N3 obserwowany będzie w trzecim kwartale, a N3 zapewnić ma, średnio, jednocyfrowy procent naszych całkowitych przychodów z produkcji chipów w 2023 roku”.

  TSMC, Samsung i Intel dążą do objęcia przywództwa technologicznego, aby służyć klientom, w tym Apple, Nvidia i innym, którzy projektują procesory do centrów danych. Ewentualny lider wyścigu do 3 nm zgarnie lwią część profitów w obszarze produkcji kontraktowej, która przez dziesięciolecia wyprzedzała rozwój całej branży półprzewodników. Według Mehdiego Hosseiniego, starszego analityka ds. badań giełdowych w Susquehanna International Group, na razie to TSMC utrzymuje się na pierwszym miejscu.

  Teraz główna trudność, z punktu widzenia fabryk polega na tym, aby niezwykle drogie narzędzia produkcyjne, kupowane od wielu dostawców, współdziałały razem z najwyższą wydajnością. „Naszym zdaniem firma TSMC pozostaje preferowanym wyborem dla producentów kontraktowych najnowocześniejszych węzłów. To dlatego, że Samsung Foundry musi jeszcze zademonstrować stabilną technologię procesową, a IFS [Intel Foundry Services] dzieli, póki co wiele lat od zaoferowania konkurencyjnego rozwiązania” — wskazuje Hosseini w raporcie, który dostarczył EE Times.

  Wiodący klienci

  Według Hosseiniego w drugiej połowie 2023 roku TSMC zwiększy liczbę procesorów Apple A17 i M3 produkowanych w węźle N3. A także zaoferuje jednostki serwerowe oparte na układach ASIC, wytwarzanych w N4 i N3. TSMC będzie również przygotowywać chipy graficzne Intel Meteor Lake w technologii N5, procesory Genoa dla AMD i Grace dla Nvidia w węzłach N5 oraz N4. Wytwarzany ma być również procesor graficzny Nvidia H100. Ten zaprojektowany jest do wykorzystania węzła N5, jak wskazał Hosseini w swoim raporcie.

  Parcie na technologię 3 nm zmusza TSMC do zmagania się z nowymi narzędziami
  Brett Simpson
  Apple zapłaci TSMC za wytwarzane, dobre chipy, a nie standardowe ceny produkcji całych wafli — przynajmniej przez pierwsze trzy do czterech kwartałów wdrażania technologii N3. A więc do momentu, gdy rentowność w tym węźle wzrośnie do poziomu około 70%, przekazał Brett Simpson (na zdjęciu po lewej), starszy analityk w Arete Research, w raporcie dostarczonym do EE Times.

  „Uważamy, że w pierwszej połowie 2024 roku TSMC przejdzie do normalnych stawek opartych na płytkach dla N3 dostarczanych do Apple, po średnich cenach sprzedaży około 16-17 000 dolarów” — powiedział Simpson. „Obecnie sądzimy, że wydajność produkcji N3 w TSMC dla procesorów A17 i M3 wynosi około 55% [to poprawny poziom na tym etapie rozwoju N3 — przyp.red.]. TSMC planuje zwiększyć efektywność o około 5 punktów procentowych lub więcej w każdym kwartale”. W przypadku chipa dla iPhona — A17 — TSMC wykona 82 warstwy maski z rozmiarem matrycy przypuszczalnie w zakresie 100-110 mm², czytamy w raporcie Arete. Oznacza to wydajność około 620 chipów na wafel przy czteromiesięcznym cyklu produkcji, jak obliczono w dokumencie. Według Arete, układ M3 prawdopodobnie będzie miał powierzchnię około 135-150 mm², co przełoży się na 450 chipów na substrat. „Aktualnie TSMC koncentruje się na tej wczesnej fazie rozwoju, aby zoptymalizować efektywność i czas cyklu płytek w celu zwiększenia wydajności” — powiedział Simpson.

  Hosseini wskazał ponadto, że TSMC opóźniło wprowadzenie do produkcji techniki 3 nm ze względu na konieczność wdrożenia technologii wielokrotnej ekspozycji przy pomocy litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV), oferowanej przez dostawcę narzędzi EUV, firmę ASML. „Podczas gdy wysoki koszt tworzenia wzorów w EUV sprawił, że stosunek wydatków do zysków w przypadku EUV jest nieatrakcyjny, poluzowanie zasad projektowania w celu zminimalizowania liczby warstw z wieloma ekspozycjami w EUV doprowadziło do wydatnie większego rozmiaru struktury” — wyjaśnia Hosseini. Dodał on, że: „prawdziwy” węzeł 3 nm nie będzie skalowalny, dopóki system EUV o wyższej przepustowości — NXE: 3800E — firmy ASML, nie będzie dostępny, a to ma się stać w drugiej połowie 2023 roku. NXE:3800E pomoże zwiększyć przepustowość linii do produkcji płytek o około 30% w stosunku do obecnego NXE:3600D, obniżając całkowity koszt litografii z wielokrotną ekspozycją w EUV, jak twierdzi Hosseini.

  TSMC przyspieszy przyjęcie NXE:3800E. Planuje zrobić to w pierwszej połowie 2024 roku, gdy odlewnia skalować będzie N3E i inne odmiany węzła technologicznego 3 nm dla szerszej liczby klientów, oznajmia on dalej w raporcie.

  TSMC otrzymuje pomoc od klienta Nvidii w zakresie litografii. Oprogramowanie i sprzęt: „cuLitho” przenosi kosztowne operacje na procesory graficzne Nvidia, co pomoże TSMC wdrożyć odwróconą litografię i głębsze uczenie się, zgodnie z tym, co zapowiada C.C. Wei. „Ostatnio widzieliśmy, jak TSMC nawiązało współpracę z Nvidią, Synopsys i ASML w zakresie produkcji w technologii 2 nm i nie tylko” — informuje Brad Lin, analityk ds. badań w Bank of America. „TSMC jest obecnie jedyną fabryką w tej grupie”.

  Utrzymanie pozycji lidera

  TSMC spodziewa się, że jego kolejny węzeł, N2, rozpocznie produkcję w 2025 roku. „W N2 obserwujemy wysoki poziom zainteresowania i zaangażowania klientów” — wskazał Wei. „Nasza technologia 2 nm będzie najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem półprzewodnikowym w branży. Odnosi się to zarówno do gęstości, jak i sprawności energetycznej, kiedy zostanie wprowadzona, a także jeszcze bardziej rozszerzy naszą pozycję lidera technologicznego w przyszłości”.

  Obecna korekta zapasów chipów, która realizowana jest w niemalże całym sektorze, była na wyższym poziomie niż oczekiwano w TSMC trzy miesiące temu i może przedłużyć się do trzeciego kwartału tego roku, podała firma. W rezultacie TSMC spodziewa się teraz, że jego przychody mogą spaść po raz pierwszy od prawie dekady. Marka będąca liderem branży elektronicznej prognozuje, że jej sprzedaż może podupaść nawet o kilka procent.

  Parcie na technologię 3 nm zmusza TSMC do zmagania się z nowymi narzędziami
  Najlepsi klienci TSMC bez własnych możliwości produkcyjnych.


  „Uważamy, że w przypadku innych graczy rynku produkcji kontraktowej, sprzedaż może obniżyć się bardziej niż w tym roku, przy standardowym, wygaszonym ożywieniu w drugiej połowie periodu” — powiedział Simpson. Pomimo pewnego załamania w sektorze, TSMC trzyma się tego samego budżetu na wydatki kapitałowe, co w zeszłym roku, ulokowanego gdzieś w przedziale pomiędzy 32 a 36 miliardów dolarów. W związku ze spadkiem spożytkowania sprzętu, TSMC liczy na odbicie w biznesie w trzecim kwartale bieżącego periodu. Wykorzystanie jest kluczowym wskaźnikiem rentowności. „Spodziewamy się, że mieszany wskaźnik spożytkowania spadnie w drugim kwartale 2023 roku do około 66%, a ten dla N7 poniżej 50%” — informuje Hosseini. „Zakładamy, że współczynniki wykorzystania odbiją w drugiej połowie 2023 roku, napędzane przez nowe produkty”.

  Źródło: https://www.eetimes.com/tsmcs-3-nm-push-faces-tool-struggles/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11701 posts with rating 9875, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls