Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100

katakrowa 24 May 2023 19:50 1212 4
 • Nie przedstawię tu nic wybitnego a pokażę jedynie, że czasem warto zajrzeć "do środka" bo tanio i szybko można coś poprawić.

  Bardzo nie podobała mi się wizja ciągłego wynoszenia kolumn do ogrodu a potem chowania ich przed ewentualnym deszczem...
  Dlatego choć wszystkie zestawy głośników jakie posiadam są samoróbkami to nie podjąłem wyzwania zrobienia kolumn zewnętrznych i poszedłem jak normalny człowiek kupić gotowe w sklepie.
  Zakup poprzedziłem przeczytaniem kilku opinii w Internecie oraz specyfikacji na stronie producenta koncentrując się głównie na kolumnach z obudową zamkniętą. Z budżetem też nie chciałem szaleć i z całą instalacją chciałem zmieścić się w 2 000zł wliczając to wzmacniacz DIY (do którego części w większości już mam), niezbędne końcówki, przewody, gniazdka itp... itd...

  Wybór padł na TAGA Harmony TOS PLATINUM 100.

  Kolumny przywiozłem do domu podłączyłem i... i "pupa" tak zajechało plastikiem (i nie chodzi tu o zapach), że zastanawiałem się czy ich nie oddać.
  Z drugiej strony wśród kolumn z obudową zamkniętą wielkiego wyboru nie ma a same kolumny wyglądają na wykonane "całkiem ok".
  Niestety to brzmienie a właściwie wybrzmiewanie plastikowej obudowy nie dawało mi spokoju... Zapewne każdy zna ten charakterystyczny dźwięk tanich plastikowych kolumn do komputerów. Do tego całe brzmienie jakieś takie "rozwalone" a bas bez sensu...
  Dlatego już po trzecim odsłuchanym utworze nie wiele myśląc i żegnając się z gwarancją postanowiłem je otworzyć.

  Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100
  Powyżej zdjęcie przed modyfikacją - oryginalne wypełnienie.

  Okazało się, że jest tak jak myślałem. Wytłumienia producent pożałował całkowicie a obudowy choć nie całkiem cienkie bo jednak dość sztywne to wciąż nie wystarczające.

  Przeróbka...

  Z poprzednich projektów DIY zostało mi sporo różnych materiałów tłumiących, które mogłem wykorzystać.
  Zacząłem od oklejenia ścianek, tyłu i frontu kawałkami maty bitumicznej w celu zminimalizowania drgań plastikowej obudowy.

  Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100 Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100 Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100

  Później różnymi materiałami wygłuszającymi wypełniłem wnętrze obudowy. Miałem nawet jeszcze trochę wełny owczej :-)
  Obudowę wypełniłem dość luźno ale w miarę możliwości całą objętość.

  Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100 Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100 Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100 Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100 Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100 Udana modyfikacja kolumn zewnętrznych TAGA Harmony TOS PLATINUM 100

  Wnioski po modyfikacji.

  Po ponownym złożeniu wszystkiego "do kupy" nastał niemal cud. Kolumny zagrały całkiem sensownie (jak na ten budżet i jednak plastikowe obudowy). Nie jest to dźwięk jakiś wybitny ale jak na potrzeby ogrodowe. Basu nie jest dużo i do ideału brakuje mu wiele ale za to teraz jest zdecydowanie bardziej tam gdzie być powinien.
  Różnica "na plus" jest spora zatem przeróbka zdecydowanie się udała.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  katakrowa
  Level 22  
  Offline 
  katakrowa wrote 776 posts with rating 694, helped 8 times. Live in city Chorzów. Been with us since 2012 year.
 • #2
  bogo11
  Level 15  
  Rzeczywiście tak proste działania mogą pozytywnie zaskoczyć. Warto jeszcze uszczelnić połączenie tych dwóch części obudowy. Tutaj już wszystko oklejone masą bitumiczną, ale w takich działaniach na początku można też przykleić kawałki plastiku na najdłuższych bokach dla usztywnienia. Przypominają mi się lata 90-te i pierwsze "jamniki" z odłączanymi kolumnami. Proste działania na samym uszczelnieniu obudowy i ew. usztywnieniu potrafiły 'odnaleźć" bas w kolumienkach. Oczywiście wszystkie te technologie dobieramy do wartości modyfikowanych kolumn.
 • #3
  katakrowa
  Level 22  
  bogo11 wrote:
  Rzeczywiście tak proste działania mogą pozytywnie zaskoczyć. Warto jeszcze uszczelnić połączenie tych dwóch części obudowy.


  Uszczelkę producent akurat dał.
 • #4
  James596
  Level 22  
  Proste, a skuteczne. Wbrew pozorom, często w takich kolumienkach ogrodowych dało się spotkać całkiem sensowne głośniki i nienajgorsze zwrotnice.

  Tak swoją drogą, czy membrany są plastikowe czy z jakiegoś rodzaju papieru? Otwierałem kiedyś spore ogrodowe plastikowe Yamahy - co najbardziej mnie w nich zdziwiło, to zastosowanie papierowych membran - w kolumnach do użytku zewnętrznego!
 • #5
  katakrowa
  Level 22  
  James596 wrote:
  Tak swoją drogą, czy membrany są plastikowe czy z jakiegoś rodzaju papieru?

  Jakieś tworzywo. Producent pisze:

  "Membrana z wełny TWCD Taga Woolen Cone Driver (aluminiowa kopułka przeciwpyłowa i kosz, powiększone magnesy Φ100 w TOS Platinum-100 SE) oraz podwójna cewka z uzwojeniem z czystej miedzi (...)".

  Trzeba jednak wiedzieć, że producent także pisze, że "POLIMEROWA OBUDOWA - jest bardzo sztywna i mocna co minimalizuje zniekształcenia, wibracje i niepożądane rezonanse. "...

  Oraz "Wysokiej jakości, precyzyjnie selekcjonowane komponenty zwrotnicy zapewniają absolutną neutralność, są odporne i niezawodne.".
  Co daje do myślenia bowiem rodzi się pytanie z czego i pod jakim kątem je selekcjonują?

  Co do papierowych membran w kolumnach zewnętrznych faktycznie ofert nie brakuje. Niby malowane / impregnowane itp... ale jakoś do mnie nie przemawiają.