Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kolumna estradowa do basu

Blues-66 24 Nov 2005 08:20 1985 9
    Blues-66
    Level 11  
    Witam wszystkich!
    Jestem tu nowy i mam następujący problem.
    Od niedawna gram na gitarze basowej i hobby to wiąże się ze sporymi kosztami sprzętu - przynajmniej jednorazowo.
    Mam już bass i wzmacniacz ale nie wystarczyło mi na kolumnę. Dlatego pomyślałem żeby zrobić ją we własnym, zakresie - 500W/4 Ω.
    Dysponuję dwoma głośnikami Eminence Beta 10 - 250W/8 Ω
    http://editweb.iglou.com/eminence/eminence/pages/products02/speakers/beta10.htm
    Próbowałem zbudować do tego jakąś skrzynkę o poj. 157 litrów ale lepiej nie pisać jak to brzmi - za to nabrałem doświadczenia w stolarce :D.
    Poszukałem w necie i znalazłem program WINisd. Wg obliczeń z tego programu wychodzi mi kolumna o wymiarach zewn. 620x991x372 mm i obj. 228,3 litrów. To trochę spore wymiary.
    Czy można je w jakiś sposób zmniejszyć?
    A może ktoś z Forumowiczów już coś takiego zbudował?

Pozdrawiam!

Tu są linki do podobnych kolumn basowych:
    http://www.swrsound.com/products/search.php?partno=4410700400
    http://www.gallien-krueger.com/products_bl_ca_210blx.html
    http://www.eden-electronics.com/products/cabs/indiv/d210xlt.asp
    http://www.warwickbass.com/amps/amps07.htm#211 - chodzi mi o ten 211 pro

We wszystkich w/w kolumnach są dodatkowo piszczki, ale ja obejdę się bez nich.
  • Helpful post
    Trenton
    Level 18  
    Nie jestem pewny ale ten głośnik chyba nie nadaje sie na suba bo ma fs na poziomie 53 Hz ale oczywiscie moge sie mylic. A jezeli sie myle to wsadz je do obudowy 140 l i strojenie na około 45 Hz według mnie będzie optymalnie.Pozdrawiam
  • Helpful post
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Gdzie dwa 10 calowce w 150 litrow netto? Po 50 na leb to juz sporo. Jakie ma byc zastosowanie tego wszystkiego? Chcesz jeszcze driver domontowac - czy to ma jako nadstawka pracowac?...
  • Helpful post
    kaman44
    Level 15  
    Ja też jestem nowy i też mam hobby. Producent podaje dla tego głośnika obudowę 54 - 89 litrów. Przy 120 litrach dla dwóch głośników będzie Fb=53 Hz i F3=53 Hz. Dla tego strojenia dwa otwory o średnicy 8 cm i głębokości 3 cm, w środku pomiędzy głośnikami. Jakieś tłumienie i do uskuteczniania hobby musi wystarczyć. Oczywiście można inaczej, kwestia wyboru.
  • Helpful post
    toadi
    Level 36  
    ja bym tez nie dal wiecej jak jakies 90L i to duzo i pokombinowa z zamknieta i br beta 10 jest takim sobie glosnikiem wiec cudow nie zmoan sie spodziewac co najwyzej poprawnego grania .
    (metoda minimalnie destrukcyjna)
    Zaczolbym od wsadzenia dwuch rur o sr 7-8 cm i dlugosci ok 20cm i pozniej skracal notujac sobie w glowie lub na papierze przy jakiej dlugosci zagralo najlepiej i takie rury zastosowac . Mozan tez sprobowac z obudowa zamknieta bas powinien byc szybki ale bedzie go mniej
    Blues-66
    Level 11  
    Serdeczne dzięki za szybką reakcję:D
    Jeszcze jedno mnie nurtuje: czy proporcje mają jakieś znaczenie (wys./szer./głęb.) oraz w jaki sposób rozmieścić te głośniki i gdzie dać otwory BR.
    Kurde, trzy rzeczy wyszły, a miało być jedno.... :D
    Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam!!

Dodano po 19 [minuty]:

Acha! zapomniałem o wyjaśnieniach, więc po kolei:

Trento - przy doborze głośników kierowałem się najniższym pasmem przenoszonym przez głośnik wg dany producenta. Nie wiedziałem, że należy sugerować się fs. Gdybyś był tak uprzejmy i wyjaśnił tą sprawę - czyli czym się kierować przy doborze głośników, to byłbym wdzięczny.

Tomaszo - na razie kolumna ma mieć zastosowanie do grania w domu i na próbach, a w przyszłości na scenie, ale z postów wynika, że w tej ostatniej roli raczej się marnie sprawdzi... niestety.
    Co do nadstawki, to na razie będzie musiała wystarczyć tylko ta kolumna. Być może w przyszłości dorobię paczkę basową o niższym paśmie na jakimś 15" lub 18" głośniku (ale będę już cwańszy i najpierw popytam na forum co i jak:D).

Kaman - chyba wybiorę Twoją opcję 120 l i 8 cm BR-y. No ale zdradź nam co to za hobby :D.

Toadi - co rozumiesz przez poprawne granie? Wypróbuję tą metodę eksperymentowania z długością.

Tak poza tym, to poczekam jeszcze kilka dni, moze pojawią się jakieś nowe rewolucyjne posty, a następnie zabiorę się do dzieła.
    Całość prac mam zamiar udokumentować cyfrówką i ew. udostępnić na forum - niezależnie od efektu końcowego (ku przestrodze:D)
  • Helpful post
    kaman44
    Level 15  
    Głośnik ma pasmo użyteczne do 4 kHz, więc odpowiednie proporcje lepiej zachować. Np: 0,8x1x1,25. Wymiar środkowy przyjmuje się jako 1 i dzieli przez najmniejszy. Dla przykładu - 1:0,8=1,25 1;0,6=1,7. Jak najdalej od sześcianu. Ja pakując dwa głośniki do jednej obudowy przyjmuję proporcje dla pojedyńczego głośnika i potem je dodaję.
    Blues-66
    Level 11  
    Na 95% zrobię taką obudowę 440x610x380. W związku z tym, jaką przyjąć Fs?
    Okazało się, że ktoś zbudował sobie paczkę do basu o w/w wymiarach na eminencach Delta 10 (2x350w). I do tego 610x610x380 na Delta 15 LF(1x500W).
    Dla zainteresowanych link:
    http://www.woobiedoobie.com/MAGAZYN/FORUM/viewtopic.php?t=275&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=97ee162c28a7976a949a44bef6e03fe6

Dzięki wszystkim jeszcze raz!!

Oczywiście dalej proszę o ew. uwagi, przestrogi itd., bo nie chciałbym 3 paczki robić :D.
    Blues-66
    Level 11  
    Sorry za upierdliwość, ale może by się ktoś wypowiedział:
    - jakie ma znaczenie geometria rozmieczczenia głośników? czy mają być w skrajnie na dole lub na górze, a moze na środku? a może nie ma to znaczenia?
    - to samo odnośnie BR.
    Blues-66
    Level 11  
    Trochę odświerzę temat... paczkę już zrobiłem ... w grudniu ... :D
    Gra pięknie - w ocenie nie tylko mojej, ale kilku innych osób, które miały doczynienia ze sprzetem ze średniej i wysokiej półki.
    Serdeczne podziękowania dla DIY Mańka! Gość naprawdę zna się na rzeczy i wie o czym pisze. Trzymałem się ściśle jego wskazówek więc efekt końcowy jest również jego udziałem.
    Docelowote osłony na głośniki zastąpi krata na cały przedni panel.