Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uzwojenia symetryczne

24 Lis 2005 17:27 1297 5
  • Poziom 2  
    Witam
    Posiadam transformator z uzwojeniami symetrycznymi. Dwie pary - 2*12V i 2*9V. Każde uzwojenie jest wyprowadzone na oczka lutownicze na karkasie. Czyli są dostępne dwa osobne uzwojenia 12V i dwa osobne 9V. Chce je wykorzystać, prostowanie w dwudiodowym pełnookresowym prostowniku. Zastanawia mnie jedno - czy w tym przypadku ważne sa poczatki i końce uzwojeń?????

Dodaje rysunek, sorki za jakośc niestety nie mam niczego do rysowania schematów.
  • Poziom 26  
    a mozesz jakos sprecyzowac problem? bo ja nie moge zrozumiec. tak jak narysowales jest w porzadku. doprowadzenia w trafkach z rdzeniem ksztaltowym sa zwykle robione po kolei i tak umieszczane na karkasie. masz symbol tego trafka ?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Witam
    Początki i końce są ważne, przy błędnym podłączeniu uzwojeń będziesz miał jednocześnie na anodach diod te same potencjały. Z regóły trafa nawijane są tak że początek jednego uzwojenia jest w pobliżu końca drugiego. Nie przejmuj się, w razie pomyłki nic nie może się stać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Aleksander_01 napisał:
    Witam
    Początki i końce są ważne, przy błędnym podłączeniu uzwojeń będziesz miał jednocześnie na anodach diod te same potencjały. Z regóły trafa nawijane są tak że początek jednego uzwojenia jest w pobliżu końca drugiego. Nie przejmuj się, w razie pomyłki nic nie może się stać.
    Pozdrawiam

Czyli punkt masy to koniec izwojenia 1 i początek 2, lub początek 1 i koniec 2. Niżej rysunek. Uwzględniłem na nim dwie opcje podłączenia uzwojeń. Czerwone kropki oznaczaja początek uzwojenia. Przosze sprawdźcie czy jest dobrze.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Witam
    Dobrze narysowałeś i dobrze myślisz. Przy prawidłowym połączeniu(koniec pierwszego początek drugiego) sumaryczne napięcia na uzwojeniach powinny wynosić około 2*9=18 V i 2*12=24 V.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dziękuje za pomoc