Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawarka jako prostownik rozruchowy

danek16 14 Gru 2005 22:55 35783 52
  • Pomocny post
    #31 14 Gru 2005 22:55
    marian11@
    Poziom 20  

Witam.
    Teraz to Cie troche nie rozumie.Masz spawarke na 230V czy na 380V???
    Jezelina 380 to mozesz podłaczyc ja pod 230 i sprawdzic jakie ma napiecie na wtornym.
    Ja na twoim miejscu (jezeli by to było mozliwe)dowinał bym troche odczepow(3,4,5,6,7,8,910,)na pierwotnym i zrobił odczep na wtornym.

• Pomocny post
    #32 15 Gru 2005 00:08
    binkom
    Poziom 14  

Witam
    Jestem tu nowy, ale robiłem już kilka takich zapalarek.
    W chwili obecnej stosuję taki układ trafo z regulacją na pierwotnym.
    Triak BTA 41B sterowane U2008. Posiadam zaprojektowane płytki.
    Trafo ze spawarki najlepszy "twardy" tzn uzwojenie Pierwotne na 220 do 220,
    lub 380 do 380 i tak jest optymalnie.
    Wtórne około 19 - 21 V ( musi być coś do regulacji dla triaka).
    Diody tak co najmniej 150 A.
    Amperomierz do 200 - 400 A.
    Podłączamy układ rozruchowy do samochodu, ustawiamy prąd około 40 - 60 A. Napięcie wynosi około 14 -15 V i odpalamy.
    Prąd podczas odpału od 150 - do 300 A.
    Robiłem kiedyś ze stabilizacją napięcia na wyjściu do wartości 14 V.
    Transoptor włączony w obwód potencjometru U2008. Sterowanie transoptora rezystor i zenerka z wyjścia zapalarki.
    Odwijając spawarkę zmniejszamy napięcie i moc sumaryczną na wyjściu ( zbyt cienki przewód na wtórnym). Dobrze było by go nawinąć z powrotem i połączyć równolegle. Uwaga na sfazowanie uzwojeń. Napięcia muszą być jednakowe - w przeciwnym razie będzie płynął prąd wyrównawczy.
    Pozdrawiam
    Paweł

Dodano po 8 [minuty]:

Sterownik na U2008 jest tak zrobiony, że współpracuje z 220 i 380 bez
    żadnych zmian układowych i steruje też spawarką 1 fazową na 220 lub 380.
    Można jego sterowanie rozszerzyć o stabilizację prądu ładowania z ograniczeniem napięcia po osiągnięciu określonej wartości ( Akumulatory rozruchowe 14,4 V).

• #33 15 Gru 2005 07:56
    marian11@
    Poziom 20  

Witam.
    Mogł bys wysłac mi schemat tego sterownika?
    Z gory dziekuje.
    marian11(malpa)konin.lm.pl

• #34 15 Gru 2005 11:08
    danek16
    Poziom 15  

binkom jakbys mogł to i ja bym poprosil ten schemat (najlepiej z gotowym schematem plytki) danek16(malpa)wp.pl
    Albo umieść to tutaj poprostu na forum jeszcze komus moze sie przydac.

WW moim trafo zaczełem odwijac uzwojenie wturne jakie napięcie powinno zostac jezeli dołącze same diody? CZy w takich prostownikach daje sie tez jakies kondesatory do prostowania prądu?

• #35 15 Gru 2005 11:47
    mczapski
    Poziom 38  

Temat ładnie się rozwija. Tylko, że z prostego zapytania o rozruch silnika samochodu przy pomocy spawarki zrobiono jak wykonać sterowane urządzenie rozruchowe. Jeśli to jest to samo to gratuluję tolerancji. Jak widać zaiteresowany nie może doliczyc się zwojów ani nie radzi sobie z podłączeniem uzwojeń 400 V pod napięcie 230 V. Zapewne zbuduje tyrystorowy regulator z załączaniem w zerze albo coś podobnego.

• Pomocny post
    #36 15 Gru 2005 12:06
    marian11@
    Poziom 20  

Wtam.
    Zalezy ile tych diod załorzysz.
    ale ja w układzie gretza(chyba dobrz napisałem)to spadek jest niewielki.
    Jezeli zrobisz regulacje po stronie pierwotnej (te odczepy o ktorych ci pisałem)to na wtornym co dwijasz zrob minimalny 13V.Jezeli tych odczepow nie dowiniesz to zrob 14-15V.

• #37 15 Gru 2005 12:26
    danek16
    Poziom 15  

mczapski napisał:
    Temat ładnie się rozwija. Tylko, że z prostego zapytania o rozruch silnika samochodu przy pomocy spawarki zrobiono jak wykonać sterowane urządzenie rozruchowe. Jeśli to jest to samo to gratuluję tolerancji. Jak widać zaiteresowany nie może doliczyc się zwojów ani nie radzi sobie z podłączeniem uzwojeń 400 V pod napięcie 230 V. Zapewne zbuduje tyrystorowy regulator z załączaniem w zerze albo coś podobnego.

Ja moge podłączyc podd uzwojenie na 380 napiecie 220 V tylko chcialem sie dowiedziec czy przez to na wturnym napieciu niebede mial mniejszego natęzenia prądu.

A czy jest senss wogule robic taką regulację jezeli ten prostownik bedzie sluzyl jako rozruchowy? bo rozumiem ze to bedzie mi regulowac napiecie na wturnym czy natęzenie?

• Pomocny post
    #38 15 Gru 2005 13:28
    binkom
    Poziom 14  

Witam
    Umieszczę schemat dzisiaj jak go poszukam.
    Gdy podłączymy uzwojenie 380 V do 220V to zmniejszymy magnesowanie rdzenia i jednocześnie spadnie nam moc na wtórnym.
    Podstawowy parametr 45/s na liczbę zwoi.
    Transformator stanie sie " miękki"

Napięcie wtórne zmienne mierzone miernikiem uniwersalnym 19 -21 V.
    Potem diody 2 lub 4 zależności od uzwojenia.
    Bez kondensatorów, akumulator jest potężnym kondensatorem.
    Chyba że chcemy budować do zapalania bez akumulatora to trochę inna konstrukcja.
    Na pierwotne regulator na triaku.
    Dobrze było by założyć miernik prądu i napięcia.

W kwestii co regulujemy:
    Prostownik posiada określoną rezystancję wewnętrzną - źródła prądu.
    Jeśli ustawimy na regulatorze 14,5 V przy prądzie około 40-60 A
    Zaczniemy uruchamiać silnik, prąd rozrusznika około 300 - 600 A
    - zależy od typu rozrusznik ( samochód diesel - benzyna wielkość silnika ) ) stan okablowania stan przewodów i zacisków - masy.
    To napięcie spadnie do około 9,5 -11 V i wtedy nasz zasilacz zwiększy prąd do około 120 - 200 A lub nawet więcej. I tak to ma być.
    Akumulator w samochodzie ładowany jest alternatorem o ograniczeniu prądu do wartości znamionowej alternatora np 60 A i do napięcia 14,2 do 14,6 - optymalnie 14,4 . Tak że krótkotrwałe ładowanie akumulatora prądem około 50 A i to sparadycznie jak używamy zapalarki nie jest niebezpieczne dla akumulatora.
    Można rozbudować układ o ograniczenie prądu.
    Zrobiłem kiedyś taki wypasiony zasilacz i prąd był ograniczany przy 500 A.
    Napięcie 16 V
    Moc rozrusznika zaczyna się od około 1,5 kW do około 8 kW.
    Potem większe to z reguły na 24 V

Pozdrawiam
    Paweł

Dołączam schemat regulatora na U 200B.
    Jest to bardzo prosta aplikacja a można regulować transformatory i silniki
    komutatorowe prądu zmiennego zachowując rozsądny moment obrotowy.
    Triaki w zależności od potrzeby od 8 do 40 A na 600 V i o prądzie bramki około 50 mA.
    Posiadam projekt płytki Eaglu i w Corelu.

• Pomocny post
    #39 15 Gru 2005 20:49
    Nstan
    Poziom 31  

danek16 napisał:
    Witam! zaczelem odwijac w soim transformatorze jednak uzwojenie. i Mam takie pytanie. czy moge podlaczyc uzwojenie na 380 do napiecia 220 V i odwinac troche mniej zwojow czy lepiej podlaczyc normalnie pod 220??? niestrace w pierwszym przypadku na mocy?

a i jakie zostawic napięcie na uzwojeniu wturnym?

>>>To jest trafo ze spawarki a więc dużej mocy więc nie musisz martwić się że moc będzie za mała. Nie zostawiaj zbyt dużego napięcia gdyż to nie jest małe trafo od prostownika na którym spadnie napięcie pod obciążeniem. Moim zdaniem zostaw 12V

• #40 15 Gru 2005 22:12
    danek16
    Poziom 15  

jezeli transformator na wtornym da ok 150 A to jaki triak zastosowac na pierwotnym do sterowania?
    >>binkom mozesz wstawic rysunek plytki
    pozdrawiam

• Pomocny post
    #41 15 Gru 2005 22:47
    binkom
    Poziom 14  

Jednoznacznie nie można tego określić .
    Przeprowadźmy symulację:
    Trafo zasilane z 220 po przez triak.
    Na wyjściu Trafa bez regulacji około 20V.
    Regulujemy tak aby na wyjściu było 14 V i 150 A czyli 14 V + 1,5V spadku na diodach i spadek na kablach i to daje około 16 V .
    Przełożenie trafa 220:20 = 11
    jeśli ma być 16 x 11 + 10% na spadki = 193 V.
    Mamy oszacowane napięcie.
    Teraz Prąd = straty + 16 V x 150A i to daje około 2600 W 2600 : 193 około 14 A
    Jest to prąd średni, my regulujemy fazą i chwilowy prąd jest większy.
    Należy w miarę możliwości zastosować triak o co najmniej 100 % zapasie prądu. Ja stosuję BTA 41B na 40A.
    Układ posiada miękki start i nie należy rozłączać triaka od transformatora.

Posiadam kilka sztuk płytek wytrawionych z soldermaską i opisem, mojego autorstwa. Jeśli jest ktoś zainteresowany proszę o kontakt binkom(Malpa) binkom.pl
    Zaznaczam iż elektroniką zajmuję się hobbistycznie i jestem praktykiem i każdy układ sprawdzam metodą prób i błędów.
    A z błędów to czasem sie kopci i pali i wybucha.

• #42 15 Gru 2005 22:56
    danek16
    Poziom 15  

czy zamiast tego triaka moge zastosowac tyrystor (mam taki na 40 A)

ile bys Chciał za taką płytkę?

• Pomocny post
    #43 15 Gru 2005 23:38
    binkom
    Poziom 14  

Musi być Triak
    W hurtowni po około 8-9 zł.
    W sklepie po 11 zł.

Dodano po 17 [minuty]:

I płytka do sterownika fazowego
    Rezystor R1 2.2 K 2 W należy zastosować 2 równolegle.
    Lepsze gaszenie dużych trafo.
    Koszt płytki wyszedł mnie około 5 zł. za sztukę.
    Soldermaska, pobielenie, sitodruk, wiercenie, gruba miedź.

• #44 16 Gru 2005 10:42
    Nstan
    Poziom 31  

Witam
    Jeśli chodzi Ci o regulator na triaku do Trafo spawarki to wstawiłem fotkę gdy opisywałem trafo które chcę wykorzystać do migomatu. Pomyśl i Ty czy nie chciałbyś wykonać dodatkowo migomatu przy okazji robienia urządzenia rozruchowego. Regulator jest sprawdzony i sprawuję się znakomicie. Wykonałem nawet 3 szt. w tym 2 na zapas na pewno wykorzystam. Dołączam fotki.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1902921#1902921
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...&sid=fcb113f4b32c4a48279a79a942b68bcd#1923560

• #45 16 Gru 2005 10:59
    Nstan
    Poziom 31  

[quote="danek16"]jezeli transformator na wtornym da ok 150 A to jaki triak zastosowac na pierwotnym do sterowania?

>>>Jest to regulator na triaku 40A tak że nie ma obawy że będzie za mały ,wcześniej zadziała zabezpieczenie w domu.

Nstan

• #46 16 Gru 2005 12:07
    marian11@
    Poziom 20  

Witam.
    Mam pytanko do binkom i Nstan :
    Ile kosztuje taki regulator??mie wiem czy bym se poradził w złozeniu takiego urzadzenia.
    Czy mozecie takie cos zrobic i za ile pln.?
    A co to jest ten migomat,czym sie rozni od zwykłej spawarki i co mozna nim spawac???

• #47 16 Gru 2005 22:40
    Nstan
    Poziom 31  

Spawarką transformatorową spawamy elektrodami otulonymi. Migomatem spawamy drutem w osłonie gazu. Migomatem spawa się łatwiej gdyż jest możliwość nawet kilkukrotnego nanoszenia spawki w to samo miejsce. W przypadku elektrod musimy najpierw oczyścić spawkę ze szlaki( obić a nawet gdy spawka jest źle położona wyszlifować). Elektrodą jest problem pospawać cienkie blachy, nawet najlepsi spawacze mają z tym problem. Dochodzi do odkształceń materiału pod wpływem wysokiej temperatury. Migomatem możemy spawać nawet najcieńsze blachy dlatego znalazły zastosowanie w blacharce samochodowej i nie dochodzi do takich odkształceń materiału jak przy spawaniu acetylenem.

• #48 10 Sty 2006 16:57
    t99
    Poziom 12  

Chciałbym narysować schemat eletryczny regulatora swojego prostownika ale nie mam pojęcia w jakim programie mogę to zrobić(chodzi o kondensatory,tranzystory i inne elementy). Proszę o link lub program

• #50 07 Lis 2006 19:28
    mision
    Poziom 9  

Proponuje kupić prostownik i po kłopocie bo podczas takich eksperymentów można sobie narobić w instalacji

• #51 09 Gru 2006 00:02
    wesolek
    Poziom 10  

Ja bym to zrobil tak: wypuscil kabel od polowy ilosci uzwojen wtornych i dal na ten kabelek diode tylko taka duza albo dwie takie diody w szereg to by bylo takie ograniczenie pradu. Kiedys tak robilem z jedna dioda i bylo dobrze.

• #52 09 Sty 2009 19:10
    p66
    Poziom 8  

podpowiedzcie,czy przy wyjsciu na spawarce 25,2V nie wystarczy dac 2 akumulatory w szereg zeby bezpieczie rozruszac silnik?

• #53 04 Maj 2014 15:21
    Robin888
    Poziom 11  

Przy podłączeniu do prostownika samochodowego po stronie pierwotnej te urządzenie się montuje? A co się stanie jeśli wtyczkę się zamieni i zamiast fazy będzie 0, a na 0 będzie faza? Czy to przeszkadza?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo