Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niebo -> Gwiazdy -> Sufit -> LEDy???

dee jay G 27 Lis 2005 20:28 77647 196
    dee jay G
    Poziom 26  
    Na zdjęciu, na którym widać połączenia elementów JEST BŁĄD!!! Zamienione zostały przewody zasilające.
    Czerwony razem z rezystorem powinien być tam, gdzie jest biały i na odwrót!!! Dlatego zamieściłem schematy.
    Układ działa z większością tranzystorów bipolarnych NPN (z tymi małymi od ruskich też ;) ).
    Kolor LEDów też nie ma znaczenia i nie chodzi tu o żaden efekt tunelowy, ani zenera.
    UWAGA!!! Po podłączeniu zasilania za pierwszym razem trzeba chwilkę odczekać (niewiem dlaczego tak jest, ale tak jest i już!)

Pozdrawiam
    Łukasz.

PS:
    Cytat:
    Te schematy są całkowicie błędne i nie mają prawa działać. Raz, że tranzystor jest źle spolaryzowany(wyższy potencjał na emiterze), dwa nic nie ma na jego bazie;)

Właśnie na tym polega cały "myk" tego układu, że tranzystor jest spolaryzowany odwrotnie, a baza ma nie być podłączona (bo niema gdzie i niema poco ;) )
    kcbr
    Poziom 13  
    A co myślicie o tym, jakby zamiast zwykłych 3 lub 5mm LEDów wsadzić tam małe LEDziki od podświetlania z komórek?
    Efekt mógłby być jeszcze lepszy i nie raziłoby tak…;)
    dee jay G
    Poziom 26  
    Niezły pomysł z tymi LEDami SMD, nie byłoby ich wtedy prawie widać w dzień jak nie świecą, a jasność mają wystarczającą do tego, tylko jaka cena?

Pozdrawiam
    miszkoo
    Poziom 28  
    pomysł spox ale ja bym jednak świecenie led ograniczył do minimum może zaraz przed ledą konkretny rezystor tak z 500Ω i by coś zajażyło słabiej no nie wiem pozatym wkońcu chodzi ten układ bo mi też nie pasuje coś ale nie wiem możliwe a jak chodzi to jak wpadłeś na ten układ przecież to nie logiczne
    aleexander
    Poziom 14  
    Witam :)
    Ja już zacząłem montaż LEDów na suficie, póki co mam 3 :) Montuję mieszane, białe i niebieskie. Nie będzie ich dużo bo mam dość ograniczony budżet ;). Zasilać je będę z 12V, przy każdej rezystor 1kΩ i do tego jakaś regulacja jasności, myślę też o układzie który by nimi sterował pod bass muzyki :)
    dee jay G
    Poziom 26  
    Faktycznie efekt z tymi ledami nadaje się bardziej na sufit do dyskoteki niż do domu (niepotrzebnie kupiłem superjasne LED).
    Druga sprawa jest taka, że kaseton sufitowy, to tylko jakieś tam tło do tych LED, przecież to wcale nie musi być kaseton, ale na próbę myślę, że to był najlepszy wybór. Na początku myślałem nad wykonaniem wielkiej siatki maskującej z wplecionymi w nią diodami LED (Ostatnio trochę "świeciłem" na różnych imprezach plenerowych i taki pomysł był by super np. na tylnej ścianie estrady)
    Co do układu, to wpadłem na niego, ale przez przypadek błądząc po jakiejś stronce o tematyce elektronicznej. Zmontowałem, no i działa ;)

Pozdrawiam
    Łukasz.
    aleexander
    Poziom 14  
    Te 3 co już mam, to sprawdzałem jak działają. Są superjasne, ale w gruncie rzeczy, nie powiem, żeby oślepiało. Widać punkciki, dość jasne ale w niczym to nie przeszkadza. Diody bardzo niewiele wystają ponad kaseton, dlatego z boku ich światło jest mało intensywne. Za to w dół świecą dobrze, można chodzić po pokoju bez obawy o wpadnięcie na biurko/krzeslo/kaloryfer :D Efekt naprawdę jest ciekawy ;)
    dee jay G
    Poziom 26  
    Dajesz diody z rezystorami czy nie, bo ja daję bez rezystorów :D i cały ładunek z kondensatora leci od razu na LED, dlatego moje błyskają bardzo jasno.
    W ten sposób się nie uszkodzą (za krutki czas przepływu prądu), ale napewno zmniejsza sie ich żywot(ność) ;)

Pozdrawiam
    aleexander
    Poziom 14  
    Hehe :) Ja to w sumie jstem leniwy :) I daję LED+rezystor i tak równolegle :) Bez układów migacza, jest mniej elementów. Całość traci może przez to trochę uroku, ale zadecydowało głównie to, że LEDy kosztują :D I na inne elementy zabrakło by mi funduszy :)
    cezar80
    Poziom 27  
    naprawde fajne mogę tylko dodać że fajnie to wygląda jak diodki mają najmniejszą powierzchnię (o najmniejszej średnicy) i jak ich soczewki są spiłowane wtedy bardiej to przypomina gwiazdki a jak ma być do końca efekt kasetony świetnie się malują
    dee jay G
    Poziom 26  
    Niemów cezar80, że Ci działa ten układ... , bo z tego co czytam, to tylko u mnie działa ;)
    daniel93
    Poziom 29  
    Po pomieszniu zwykłych ledów z super jasnymi może dać niezły efekt.
    Po przypadkowym rozmieszczeniu na suficie, reakcji na myzyke, regulacji jasności i włączeniu poprzez klaśniącie efekt może być naprawde niezły ;)
    miszkoo
    Poziom 28  
    ej no ale troche bidnie to będzie chyba wyglądało jak pod takt muzyki to ma imitować gwiazdy a nie światła dyskotekowe moim skromnym zdaniem to ledki niebieskie i białe ale nie o podwyższonym świeceniu i każda przygasa a nie miga co chwilę i właśnie nie wiem jak ten układ działa czy te ledy błyskają czy przygasają co chwile a z włączniem na klaśnięcie to jak najbardziej tylko teraz taki układ zrób i żeby go nie wyłaczył stukot karka w kuchni ani przejeżdrzający traktor
    Deepone
    Poziom 22  
    @aleexander nie są takie drogie te ledy jak się kupuje paczke np 50szt, bo faktycznie idąc do sklepu płaci się np 1.5zł a paczka powiedzmy około 7zł (na serwisach aukcyjnych takie ceny widze).

Efekt ciekawy aczkolwiek jak zobaczyłem filmik to troche jak dla mnie za szybko migają.
    Z ciekawości co trzeba by zrobić by te diody bardziej powoli się zapalały i gasły powoli?
    dee jay G
    Poziom 26  
    Można zwiększyć pojemność kondensatorów, ale to zwiększy wymiary układu, które i tak są już dość duże.
    kbc_seba
    Poziom 13  
    zajebisty pomysł!!!!!!!!!!! Zrobie sobie coś takiego :)
    Dzieki za materialy :)
    Pozdrawiam serdecznie!!
    dee jay G
    Poziom 26  
    Ciesze się, że Wam się podoba ;)
    miszkoo
    Poziom 28  
    może układ by się zwiększył ale nie wiele tak mi się wydaje
    daniel93
    Poziom 29  
    "może układ by się zwiększył ale nie wiele tak mi się wydaje"

O co chodzi ???
    aleexander
    Poziom 14  
    Witam wszystkich :)
    Rozwiązałem problem LEDów :) Urodzinki za parę dni... :) Zabiorę się do roboty i napiszę jakie efekty :)
    Pozdrawiam, Alex
    Medeis
    Poziom 21  
    Witam

Efekt mi sie podoba :) ale 5 diod na jeden kaseton to troche za duzo jak dla mnie :) dalbym moze max 3. Sam kiedys planowalem podobny efekt, zasilany z trafa "halogenowego" ktore i tak zasila oswietlenie, zmontowac tylko dodatkowy przelacznik ktory wylacza oswietlenie zwykle na diody :D
    Ciekaw jestem czy daloby rade tak zrobic dziure w kasetonie zeby led nie wystawala a przeswietlala tylko bardzo cieniutka warstwe kasetonu :) Ew. podobny efekt bylby jakby to wszystko pomalowac na bialo ;)

Pozdrawiam

PS. a co to jest "fisut" ??? :D :D :D "Planuję wyłożyć sobie cały fisut takimi "gwieździstymi" kasetonami" hehe
    Artas
    Poziom 19  
    Pomysł fajny, ale myślę, że te diody jeśli nie będą dobrze umocowane to z otworka będzie niechiane światło widać, taką obwódke albo coś. Na twoim miejscu zrobiłbym lepszy bajer. Ustawiłbym diody w znaki zodiaku, konstelacje gwiazd na całym suficie, ładnei by to wyglądało, do tego jakieś sterowanie, jedno wygasa, drugie się rozjaśnia z tym, że inne gwiazdki sobie mrugają... Nie obeszło by sie pewnie bez programowania uC. :) Oraz diody koloru białego, najlepiej ze ściętym łebkiem. Pozdrawiam...
    daniel93
    Poziom 29  
    Jak wy te białe diody chcecie umieścic ???
    Patryk987
    Poziom 17  
    a może by tak w każdy kaseton wsadziś po 3 diody RGB i całość do sterownika pod port drukarki :D jakiś programik i wdedy można by efekty robić jakie kto chce od oświetlenia w dowolnym kolorze przez niebo z mrugającymi gwiazdkami po sufitowy kolorofon dyskotekowy
    Deamon :)
    Poziom 21  
    A mi wszystkie 3 schemaciki działają :D zastosowałem BD139. Na 220V zamiast rezystora 87k dałem 47k i ładnie sobie błyska :)
    stormblast
    Poziom 14  
    Fajne.

dee jay G, mógłbyś spróbować na takich niebiańskich kasetonach tłuc kasiorę. Naprawdę gratuluję pomyślunku.

Tylko trzeba byłoby trochę bardziej zróżnicować wielkości, barwy i jasności gwiazd. I jeszcze poukładać je konstelacje.

Niebo -> Gwiazdy -> Sufit -> LEDy???
    dee jay G
    Poziom 26  
    Hehe, teraz to już zapuźno ;) Wszyscy znają pomysł i schematy :D Wyobraź sobie taka konkurencje :)
    daniel93
    Poziom 29  
    Yo ja żeby nie łamać regulaminu pytam się czy mogę wykorzytać pomysł do celów komercyjnych :)
    dee jay G
    Poziom 26  
    Mogę Ci sprzedać prawa autorskie :D
    Jeśli tylko nie będziesz wchodził z tym na "mój teren" (dolny śląsk), to proszę bardzo ;) ;) ;) Hehe.

Pozdrawiam
    Łukasz.

PS: Dla mniej "humorzastych" - żartowałem :) , róbcie sobie z tym co chcecie ;)

Trzeba by było tylko sprawdzić układ "czasowo" (ja tego nie zrobiłem)... Może się okazać, że po kilku godzinach działania, zaczynają dziać się jakieś dziwne żeczy (LEDy zaczynają świecić, zamiast błyskać, albo jeszcze coś innego) i co wtedy?
    Jak masz to w domu, to pal licho, ale jak sprzedasz kilkadziesiąt takich bajerów i ludzie zaczną marudzić, że układ już nie działa :(