Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostki prostownicze 50 A a diody prostownicze dużej mocy

26 Lis 2005 16:29 21377 13
  • Poziom 10  
    Witam. Mam w domu spawarkę typu ET1-115 zasilaną z sieci 230V z maksymalnym zmiennym prądem spawania 140A. Chciałbym ją przerobić na prostownik do ładowania akumulatorów ołowiowych o pojemności 200Ah a także aby służyła jako " mini-matka" do odpalania wózka widłowego. Wiem, że potrzebny jest układ prostujący prąd w postaci mostka Greatza. I tu zaczyna się dylemat. Nigdy wcześniej "nie bawiłem się" prądami powyżej 20A i nie wiem czy mostki prostownicze typu DY50100M Mostek prostowniczy 50A/1000V obudowa:KBPC kostka 29×29×11mm będą nadawały się do tego prostownika. Wiem, że do ładowania akumulatora na pewno wystarczą, tylko teraz chodzi o rozruch samego silnika. Zastanawiam się czy gdybym połączył równolegle trzy mostki 50A to czy otrzymałbym 150A ? Najprostszym rozwiązaniem byłoby kupienie czterech diod prostowniczych o odpowiedniej mocy ale to podwyższyłoby koszta. Jeśli chodzi o napięcie wyjściowe z spawarki to właśnie jestem w trakcie odwijania uzwojenia wtórnego. Aha. Prawdopodobnie będę miał możliwość zakupu używanego mostka prostowniczego z MIG-omata. Jaka jest granica cenowa takiego mostka ? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam .
  • Poziom 21  
    Gdy będziesz przerabiał gotową spawarkę na prostownik służący do rozruchu i ładowania możesz napotkać pewne trudności techniczne związane z przebudową trafo.Trudno będzie Ci doradzić nie znając gabarytów trafa.Ja osobiście gdy projektuję prostownik do ładowania i rozruchu stosuję następujące zależności: dla napięcia 12 V - ładowanie od 10 do 15 V rozruch 17 V ,dla napięcia 24V ładowanie od 20 do 30 V rozruch 32 V.Regulacja prądu przez odczepy po stronie pierwotnej ,a napięcia po wtórnej trafo.Jeśli chodzi o układ prostowniczy to budowałem go na diodach 100A ,ale najlepiej zastosować 200A z zapasem mocy.Pozdrawiam.Ps .napięcia podane są po wyprostowaniu przez prostownik,należy dodać po ok.2V na spadek na diodach.
  • Poziom 15  
    iragos napisał:
    Witam. Mam w domu spawarkę typu ET1-115 zasilaną z sieci 230V z maksymalnym zmiennym prądem spawania 140A. Chciałbym ją przerobić na prostownik do ładowania akumulatorów ołowiowych o pojemności 200Ah a także aby służyła jako " mini-matka" do odpalania wózka widłowego. Wiem, że potrzebny jest układ prostujący prąd w postaci mostka Greatza. I tu zaczyna się dylemat. Nigdy wcześniej "nie bawiłem się" prądami powyżej 20A i nie wiem czy mostki prostownicze typu DY50100M Mostek prostowniczy 50A/1000V obudowa:KBPC kostka 29×29×11mm będą nadawały się do tego prostownika. Wiem, że do ładowania akumulatora na pewno wystarczą, tylko teraz chodzi o rozruch samego silnika. Zastanawiam się czy gdybym połączył równolegle trzy mostki 50A to czy otrzymałbym 150A ? Najprostszym rozwiązaniem byłoby kupienie czterech diod prostowniczych o odpowiedniej mocy ale to podwyższyłoby koszta. Jeśli chodzi o napięcie wyjściowe z spawarki to właśnie jestem w trakcie odwijania uzwojenia wtórnego. Aha. Prawdopodobnie będę miał możliwość zakupu używanego mostka prostowniczego z MIG-omata. Jaka jest granica cenowa takiego mostka ? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam .

Witam.

Zrób jak radzi Zbyszek lepiej zastosuj diody i to 200A aby był zapas, na 100A powinno działać, choć istnieje możliwość uszkodzenia się jednej podczas rozruchu lub jakiegoś zwarcia. Zdecydowanie odradzam stosowania kilku mostków połączonych równolegle, ponieważ podczas uszkodzenia się jednej diody w obojętnie którym nastąpi efekt lawinowy i ,,padną" następne. Nie bedzie to dobry interes.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź. Czyli nie ma się co zastanawiać tylko zainwestować w porządne diody i to najlepiej 200A. Jak tylko je kupię od razu biorę sie do roboty. Dziękuje i Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    iragos napisał:
    Dziękuję za odpowiedź. Czyli nie ma się co zastanawiać tylko zainwestować w porządne diody i to najlepiej 200A. Jak tylko je kupię od razu biorę sie do roboty. Dziękuje i Pozdrawiam.

Witam.

Tak diody są najlepszym rozwiązaniem, wczoraj nie dopowiedziałem ale pomiędzy diodami 200A, a 100A są jeszcze 150A i te też można założyć do twojej spawarki. Rozejrzyj się dobrze to niedrogo je kupisz i spokój.
    Reasumując diody 200A lub ewentualnie 150A i powodzenia.
    Oczywiście do diod obowiązkowo musi byc radiator, jeżeli byłoby miejsce można dodatkowo zainstalować wentylator jeżeli go nie ma.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie. Jestem juz na etapie odwijania zwojów. Mam juz 19V i diody. I tu zaczął się problem. Mam narazie 3 diody o takim oznaczeniu: D 200/1200-C Typ 05. Po podłączeniu jednej diody do jednego z wyprowadzeń trafoka okazuje się, że po zmierzeniu napięcia wychodzi, że na jej wyjściu jest niecałe 3V stałego napięcia. O co tu w tym wszystkim chodzi ? Nie wiem dlaczego ale wydaje mi się, że gdybym miał mostek z 4 diód to byłoby wszystko ok. Co o tym sądzicie ?
  • Poziom 1  
    Witam!
    Własnie robię to samo co kolega powyżej. Buduję rozruch ze spawarki.
    kupiłem 4 diody 200 A . Połączę je jutro w mostek. i dam znać jak działa.
    Pozdrawiam
  • Specjalista - spawarki
    Obawiam się że spotka Was niepowodzenie. Otóż przy napięciu spawarki ok . 60V i zwarciu jej zacisków otrzymuje się ok 130A. Po odwinięciu zwojów do ok. 20V i zwarciu zacisków otrzyma się ok 50A. Teraz dokladając mostek i podlączając akumulator otrzymacie prąd ladowania ok kilku amper, a przy rozruchu ok. kilkunastu A, z prostownika. Tak więc zastosowanie mostka 50 A zupelnie wystarczy. To jest moje teoretyzowanie, jaka będzie rzeczywistość to sprawdzicie. Jeśli rzeczywistość będzie niekorzystna to da się jeszcze trochę naprawić.
  • Poziom 21  
    Jeżeli ingerujesz w transformator to można wykonać prostownik na dwóch diodach , dając 2 razy 12V . Czasem można odłamać kawałek karkasu i wpiąć się na odpowiedni odczep i wtedy będzie spawarka nadal i prostownik do ładowania i rozruch ...
  • Poziom 2  
    mam spawarke 240V 120A transformatorową czy jest sens przerabiać ja na prostownikową słyszałem ze one lepiej spawają
  • Poziom 23  
    Witam. co do tej spawarki to oprócz diod trzeba dać tez dławik bo bez dławika nie bedzie zmian z / bez diod.

Pozdrawiam!
    Filip

P.S. Mam do sprzedania 4 diody D-161-200 czyli albo 160A 200V albo 200A 160V :) cena 35zł
  • Poziom 22  
    Jeśli chodzi o te zmierzone 3V to sprawdz na mierniku czy przełaczyłeś na pomiar napięcia stałego a jesli tak to sprawdz omomierzem tą diodę - bo nie jest to normalne! Może być dioda uwalona!
  • Poziom 39  
    Diody dużej mocy mają spory prąd wsteczny, nic dziwnego, że miernik o Rwej=10Mom głupoty pokazuje. Podłącz jakieś obciążenie, chociażby żarówkę i dopiero wtedy zmierz.
  • Poziom 15  
    mateuszg napisał:
    mam spawarke 240V 120A transformatorową czy jest sens przerabiać ja na prostownikową słyszałem ze one lepiej spawają

Witaj.

Jak jest to spawarka typu ,,China - Supermarket", nie za bardzo. Ponieważ te urządzenia mają trochę niskie napięcia na wyjściu. Można jednak pokusić się o dodanie mostka prostowniczego na wyjściu zakładając, że uda się kupić tanio diody mocy. Dobrze słyszałeś - spawają lepiej. Podaj typ transformatora, zmierz napięcie na wyjściu; rozważymy problem.

Pozdrawiam. :D

Dodano po 17 [minuty]:

lechoo napisał:
    Diody dużej mocy mają spory prąd wsteczny, nic dziwnego, że miernik o Rwej=10Mom głupoty pokazuje. Podłącz jakieś obciążenie, chociażby żarówkę i dopiero wtedy zmierz.

Witam.

W miernikach elektronicznych są problemy z pomiarem półprzewodników, ze względu na niskie napięcie w obwodzie omomierza. Zwykłą diodę najprościej zmierzysz za pomocą płaskiej baterii(4,5V) i żaróweczki od latarki. Łączysz w szereg; diodę plusem do minusa baterii i żarówkę jak zaświeci - wtedy dioda dobra. Podłącz diodę odwrotnie - wtedy nie zaświeci, czyli też dobra. Jeżeli świeci cały czas, obojętnie jak ją podłączysz - dioda ma zwarcie. Jak nie zaświeci w żadnym kierunku względem baterii - dioda jest uszkodzona ma przerwę. W ten prosty sposób zmierzysz sobie diody od 1A do 1000A.
    Oczywiście są mierniki, które mają opcję pomiaru półprzewodników lub tester zwarcia, albo stare poczciwe wychyłowe, które poradzą sobie z pomiarem. W domu jak nie ma żadnego przyrządu ta metoda wystarcza mimo prostoty.

Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

dj_stopa napisał:
    Witam. co do tej spawarki to oprócz diod trzeba dać tez dławik bo bez dławika nie bedzie zmian z / bez diod.

Pozdrawiam!
    Filip

P.S. Mam do sprzedania 4 diody D-161-200 czyli albo 160A 200V albo 200A 160V :) cena 35zł

Witaj.

Masz 160 Amperowe diody na 200 Voltów; cena za komplet czy sztukę?

Pozdrawiam Sochaczew - byłem w Bielicach w wojsku.

Hej trzymaj się.