Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekielne rolety

26 Lis 2005 19:35 12994 18
  • Poziom 2  
    Witam. Montuje u wujka 7 rolet okiennych. koncepcja jest taka: sterowanie z jednego centralnego punktu i każdą roletę z osobna. Problem sterowania rozwiązałem sam- użyłem przekaźnika. Nie mogę poradzić sobie z innym problemem, mianowicie: w momencie opuszczania wszystkich rolet (z punktu centralnego) po opuszczeniu jednej (opuszczają sie z różną prędkością) i zadziałaniu krańcówki w pierwszej rolecie pozostałe stają a ich silniki charakterystycznie buczą (ruch rolet jest minimalny). Zasilanie wszystkich rolet jest równoległe- przełączanie fazą na obroty lewe i prawe. Pierwszy raz spotkałem sie z takim problemem. Co mam robić? Proszę o pomoc. Gregp77
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - systemy grzewcze
    gregp77 napisał:
    Witam. Montuje u wujka 7 rolet okiennych. koncepcja jest taka: sterowanie z jednego centralnego punktu i każdą roletę z osobna. Problem sterowania rozwiązałem sam- użyłem przekaźnika. Nie mogę poradzić sobie z innym problemem, mianowicie: w momencie opuszczania wszystkich rolet (z punktu centralnego) po opuszczeniu jednej (opuszczają sie z różną prędkością) i zadziałaniu krańcówki w pierwszej rolecie pozostałe stają a ich silniki charakterystycznie buczą (ruch rolet jest minimalny). Zasilanie wszystkich rolet jest równoległe- przełączanie fazą na obroty lewe i prawe. Pierwszy raz spotkałem sie z takim problemem. Co mam robić? Proszę o pomoc. Gregp77

Może opisz bardziej co i jak podłączyłeś. Niestety z tego opisu trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.
    1. Jakim napięciem są zasilane ? Prąd satały ze zmiana kierunku polaryzacji czy prąd przemienny ?
    2. Czy używane są tylko i wyłacznie przyciski góra/dół czy też dodatkowy sterownik ?
    3. Czy sterując z punktu centralnego podajesz napięcie jednocześnie na wszystkie rolety z jednego styku czy też poprzez oddzielne przekaźniki.
    4. Czy równolegle z krańcówkami wstawione są diody prostownicze ?
    5. Czy Twoje sterowanie centralne uwzglednia styki krańcówek tzn. czy podane napiecie na silniki jest odcinane krańcówką.

Podejżewam, że to właśnie może być przyczyną, że podajesz napięcie ze styku centralnego na silniki z pominieciem krańcówek, które po prostu nie odłaczają silnika rolety, która dojdzie jako pierwsza. Silnik tej rolety zatrzymuje się ponieważ napotyka na opór i robi tym samym zwarcie w instalacji (obciąża) powodujac zatrzymanie się pozostałych rolet.

Jacek "Plumpi"
  • Poziom 2  
    Witam. Dziękuję że chcesz mi pomóc. Sprawa wygląda tak: z rolet wychodzą 3 przewody (nieb., czarny i bręzowy). Do niebieskiego podłączyłem N a czarny i brązowy to kierunek obrotu- tam podłaczyłem fazę L. We wszystkich roletach zrobiłem tak samo- łacząc je równolegle w punkcie centralnym.
    Rolety sa zaslilane 230 V zmiennym. Sterowanie tylko przy pomocy przycisków (centralny na sterowanie wszystkimi- tu zastosowałem jeden przekaźnik do lewych obr. i jeden do obrotów prawych). Jeśli chodzi o diody to ich nie wstawiałem- chyba że są fabrycznie montowane w rolecie- nie wiem nie zaglądałem bo są jeszcze na gwarancji. Krańcówka działa- sprawdzałem na włączonej jednej rolecie- nie ma problemu z jedną- problem przy połączeniu kilku. Krańcówka chyba rozłącza obwód zasilania L...nie mam pewności. Jeśli to Ci w czymś pomoże mogę dołączyć odręcznie narysowany schemat podłączenia. Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Rozumiem, że zastosowałeś 14 przekaźników tzn. po 2 dla każdej rolety w obydwu kierunkach i dopiero sterujesz z centralnego grupami po 7 sztuk przekaźników ?

Jacek "Plumpi"
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Witam.
    Popełniłeś podstawowy błąd- silników rolet jak i innych tzw. dwufazowych nie można łączyć równolegle!
    W każdym napędzie znajduje się kondensator, który jak wiadomo przepuszcza prąd zmienny i mimo że zadziała krańcówka to przez kondensator i tak prąd przepływa z drugiego napędu który jest jeszcze w ruchu.Aby temu zapobiec należy zastosować układ przekaźników- w twoim przypadku polecałbym 4 sztuki R-4 (producent RELPOL) z cewkami na 230V~. Są to przekaźniki czterostykowe, więc jedna para steruje czterema roletami, gdzie wyjścia jednego przekaźnika podłączamy tylko pod przewody silników odpowiadających za otwieranie, a drugiego za zamykanie. Przewody zerowe - niebieskie łączymy ze sobą i podłączamy do zera N zasilania.
    Pozdrawiam Marek J.

Dodano po 1 [minuty]:

Witam.
    Popełniłeś podstawowy błąd- silników rolet jak i innych tzw. dwufazowych nie można łączyć równolegle!
    W każdym napędzie znajduje się kondensator, który jak wiadomo przepuszcza prąd zmienny i mimo że zadziała krańcówka to przez kondensator i tak prąd przepływa z drugiego napędu który jest jeszcze w ruchu.Aby temu zapobiec należy zastosować układ przekaźników- w twoim przypadku polecałbym 4 sztuki R-4 (producent RELPOL) z cewkami na 230V~. Są to przekaźniki czterostykowe, więc jedna para steruje czterema roletami, gdzie wyjścia jednego przekaźnika podłączamy tylko pod przewody silników odpowiadających za otwieranie, a drugiego za zamykanie. Przewody zerowe - niebieskie łączymy ze sobą i podłączamy do zera N zasilania.
    Pozdrawiam Marek J.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Kolego Marek J. jestem ciekawy jak Zamierzasz przy pomocy 4 przekaźników sterować siedmioma roletami. Przypomnę założena:
    Cytat:
    koncepcja jest taka: sterowanie z jednego centralnego punktu i każdą roletę z osobna.

Pozdrawiam.
    Tak jak pisałem przekaźnik posiada cztery styki , czyli gdy zastosujemy dwa przekaźniki - jeden do otwierania , a drugi do zamykania ,to możemy sterować grupą czterech rolet.
    Przy czterech przekaźnikach grupą do 8-miu rolet itd.
    Sterowanie centralne uzyskujemy poprzez podanie na cewki przekażników napięcia - jak podamy na pierwszy przekaźnik rolety będą się podnosiły, a jak na drugi - będą się opuszczały.
    Napięcie na indywidualne przełlączniki G/D powinno się pobrać również ze styków przekaźników tylko z tych NC, gdyż zabezpieczymy się przed przypadkowym podaniem napięcia na np. uzwojenie podnoszenia gdy w tym czasie ktoś naciśnie na przełączniku centralnym opuszczanie.
    Pozdrowienia!!
  • Poziom 35  
    Witam.
    Marek J. dzięki za rozważana teoretyczne, teraz poproszę o konkretny schemat.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektronik
    Niestety do każdej rolety jest potrzebny odrębny przekaźnik do wyłączania jej silnika
    kiedy wyłącznik krańcowy zasygnalizuje, że już doszła do końca. A oprócz tego
    dwa przekaźniki do włączania kierunków - dopiero z tym można coś kombinować.
    Moje rozważania nie są teoretyczne!
    Montuję rolety i robię do nich automatykę od wielu lat.
    Układ który opisywałem wymaga położenia okablowania w następujący sposób:
    -przewód od napędu przeważnie czterożyłowy doprowadzamy do puszki gdzie ma być przełącznik indywidualny G/D.
    -od tejże puszki ciągniemy przewód pięciożyłowy(najlepiej linka 5x0,75) do miejsca gdzie znajduje się centrala z przekaźnikami
    - w puszce pod przełącznikiem łączymy zero - niebieski przewód od napędu z przewodem zerowym N który będzie w centrali podłączony do zera N zasilania.
    - to samo robimy z przewodem żółto-zielonym PE (czyli tzw uziemieniem)
    - przewód odpowiadający za podnoszenie - wyjście z jednego styku NO przekaźnika"podnoszenia" - łączymy z przewodem silnika od kierunku podnoszenia oczywiście i wpinamy do przełącznika G/D pod klawisz podnoszenia
    - przewód odpowiadający za opuszczanie -wyjście z jednego styku NO przekaźnika "opuszczania"- łączymy z przewodem silnika od kierunku opuszczania i wpinamy pod klawisz opuszczania przełącznika G/D
    - pozostały przewód to wyjście fazy ze styku NC przekaźnika , który podpinamy pod wejście fazy L przełącznika G/D. Gdy przkaźniki są w stanie spoczynkowym można wówczas obsługiwać roletę przełącznikiem, a gdy przekaźnik zadziała wówczas styki NC się rozwierają i nie jest możliwa obsługa przy rolecie.
    WAŻNE!
    Przekaźnik podnoszenia należy połączyć z przekaźnikem opuszczania w "szeregu"- wykorzystując styki NC , tak aby faza nie przechodziła do przekaźnika opuszczania gdy zadziała przekaźnik podnoszenia.

Istnieje drugi sposób taki aby przekaźniki były stosowane przy każdej rolecie i wtedy faktycznie potrzebnych będzie 2 x więcej przekaźników niż napędów, ale ten powyższy jest bardziej ekonomiczny, a i tak trzeba prowadzić kabel do magistrali centralnego sterowania.
    Pozdrawiam Marek J.
    Schemat instalacji elektrycznej pod centralne sterowanie roletami.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Kolego Marek J. pozwól że przypomnę, kolega gregp77 napisał:
    Cytat:
    Sprawa wygląda tak: z rolet wychodzą 3 przewody (nieb., czarny i bręzowy).

Czyli mamy do każdej rolety doprowadzone są tylko 3 przewody.
    Cytat:
    koncepcja jest taka: sterowanie z jednego centralnego punktu i każdą roletę z osobna.

I tutaj jest sposobność do wykazania swoich umiejętności.
    Niestety Przesłałeś schemat blokowy i nie mam możliwości sprawdzenia jak to wyszło na tych 4 przekaźnikach.
    Pozdrawiam.
    W niektórych rodzajach napędów stosowane są trzy przewdy :
    - zero N- w kolorze niebieskim
    - faza podnoszenia kolor brązowy lub czarny
    - faza opuszczania kolor czarny lub brazowy
    Są one pozbawione przewodu koloru żółto - zielonego czyli PE (tzw.uziemienia), który nie ma wpływu na pracę silnika.
    Czyli trochę wyobraźni i wiadomo, że w instalacji wystarczy o jeden przewód mniej.
    A narysowałem instalację z PE gdyż w naszych przepisach jest ona obowiązkowa.
    Co do gotowego schematu sterowania centralnego to tyle już napisałem, że osoba mająca nawet ogólnikowe pojęcie da sobie radę- wystarczy rozrysować sobie dwa przekaźniki ze stykami NO i NC i trochę pomyśleć.
    Pozdrawiam Marek J.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Może brakuje mi wyobraźni a może jestem zbyt dociekliwy jak rozwiązać zadanie według założeń kolegi gregp77.
    Jedno jest pewne że przewodu zółto-zielonego nie będziemy używali jako ochronnego.
    Tak na marginesie to na Twoim schemacie jest napisane:
    Cytat:
    Przewód od puszek przeł. G/D do centrali 5x 0,75 linka

A my mówimy tu o trzech przewodach.
    Pozdrawiam.
    Czyli bez żółto zielonego po 4 przewody od puszek przełączników do centrali, a po trzy od silników do puszek przełączników.
    Założenie pytającego jest spełnione, gdyż :
    -każda roleta ma swój przełącznik G/D-czyli sterwanie indywidualne, gdzie przełącznik jest odcinany w momencie zadziałania centralnego
    -silniki są od siebie odseparowane poprzez odrębne styki przekaźników(brak zakłóceń jednego napędu poprzez inny który skończył swój bieg)
    - możliwość sterowania centralnego poprzez podanie zasilania na cewkę(i) przekaźnika(ów) podnoszenia lub opuszczania przez przełącznik centralny G/D,sterowanie radiowe lub zegar sterujący.
    Pozdrawiam Marek J.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Wyszedłem z założenia że wszędzie są tylko trzy przewody.
    Pozdrawiam.
    Autor napisał, że z rolet(w domyśle silników) wychodzą trzy przewody, a sprawa dalszej instalacji pozostala otwarta.
    Pozdrawiam Marek J.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Kolego Marek J. ale teraz załóżmy że jest instalacja wykonana przewodem 3 żyłowym począwszy od zasilania poprzez "centralkę" następnie do 1 rolety, 2 rolety itd.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Ja to widze tak.
    A tak na marginesie to co z rególy wydaje sie proste, zawsze robi najięcej problemu :)
    Mi wyszło dopiero po pół godziny.
    Przy każdej rolecie jest włacznik G/D.
    Od każdej rolety idzie do centralki 4 przewodowa instalacja.

Narysowałem schemat dla jednego silnika, przy kolejnym trzeba zdublowac obwody przekaznika G,B i LP.
    Dla każdego silnika 2 styk NC dla LP i po jednym NO dla G i D.
    Sorry za jakość schematu, orbiony odręcznie.
    Dokładnie tak jak napisał (narysował) kolega Samuraj.
    Dla przejrzystości trochę pozmieniałem rysunek (sorki)
    Pozdrawiam Marek J.