Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrolux EW814F - problem ze sterownikiem

krza 27 Lis 2005 10:16 3606 4
  • #1 27 Lis 2005 10:16
    krza
    Poziom 2  

Witam
    Jestem tu poraz pierwszy i na wstepie zaznaczam że nie zajmuje się zawodowo naprawą sprzetu AGD licze jednak na jakieś wskazówki.

Mam pralkę Elektrolux EW814F. W trakcie prania pralka zatrzymała nie na etapie wypompowywania wody, tzn pompa wypompowała wodę ale nie przestawała pracować i programator nie przechodził do nastepnego etapu.
    Wywnioskowałem że może nie działa silnik i dlatego bęben nie kreci. Sprawdziłem i wymieniłem szczotki bo były już starte do minimun i jedna nawet okopcona. Nietety pralka nadal zachowuje się tak samo - nabiera wody i cisza nie kreci się, po przekreceniu programatora zaczyna wypompowywać i już nie chce się wyłaczyć.
    Przy kręceniu programatorem przy właczonej pralce silnik ruszył na kilka sekund bębnem więc wnioskuje że jest dobry, żadnych osmoleń itp.
    W programatorze cisza, nic się nie dzieje. Po wymontowaniu programatora podałem napięcie na silnik programatora - kręci.

Na płytce programatora w okolicach czterech rezystorów i diody jakby ślady okopcenia (czarny kurz)

Mam nadzieje że to co napisałem jest w miarę czytelne
    Boję się że czeka mnie wymiana programetora i tu kolejne pytanie - ile może kosztować i gdzie w Warszawie to można kupić bo jeszcze kilka dni a brudne ciuchy mnie zasypią.

Pozdrawiam Adam:cry:

0 4
  • #2 27 Lis 2005 19:59
    skryn
    Admin grupy AGD

Objawy wskazują na uszkodzenie programatora (elektronika bądź styki).
    Cena nie jest aż tak wysoka (o dziwo) ok. 300- 350PLN; zależy od serwisu.

0
  • #3 29 Lis 2005 00:36
    PBK
    Specjalista AGD

wyczyść dokładnie filtr ale w tym celu musisz go wymontowac z pralki i dokładnie przepłukac pod wysokim cisnieniem
    zwłaszcza tam gdzie biegna 2 czarne weżyki
    i bedzie dobrze
    przy okazji sprawdź dokładnie działanie 2 hydrostatów

0
  • #4 21 Gru 2005 09:58
    krza
    Poziom 2  

Witam

No i pralka naprawiona, dzięki za rady, co do hydrostatów to sprawdziłem je już wcześniej tylko zapomniałem o tym napisać.

Programator kosztował 240 zł i tu ciekawostka bo pralek EW 814 jest co najmniej 6 typów a programatorów do nich 8, dlatego same numery z programatora nie wystarczą (tak przynajmniej twierdzą w serwisie) konieczne jest również spisanie numeru PNC z pralki aby nie było kłopotów przy zamawianiu części. Wiem że praktycy, którzy są na tym forum doskonale to wiedzą ale piszę to dla takich jak ja próbujących samodzielnie naprawić sprzęt i zaoszczędzić parę groszy.

Mając do dyspozycji stary programator po wymianie, spróbowałem wybadać co tak naprawdę jest w nim uszkodzone. Porobiłem kilka pomiarów i prób, porównałem z nowym i wszystko wskazuje że uszkodzony jest triak sterujący silnikiem. Jak pisałem w pierwszym swoim poście szczotki na silniku były starte, jedna nawet już osmolona i jak sądzę nadmierne iskrzenie w obwodzie komutatora spowodowało spalenie triaka. Niestety nie ma na nim żadnych oznaczeń więc mój początkowy zapał że uda mi się naprawić programator wygasł. Może jeszcze jak znajdę trochę czasu to poeksperymentuję.

Jeszcze jedna rzecz dotycząca szczotek, a mianowicie komplet do pralki elektroluxa kosztuje 110 zł!!!! (obłęd) jednak kiedy próboałem dobrać jakieś inne okazało się, że identyczne szczotki (ten sam numer) są do pralki Indesit i kosztują 50 zł.

To tyle mam nadzieję, że te informacje przydadzą się komuś w starciu z pralką

Adam

0
  • #5 21 Gru 2005 22:25
    skryn
    Admin grupy AGD

Właśnie o ten numer PNC chodziło...

0