Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Starszy Lapek IBM ThinkPad 600e Tuning

profil22 09 Jun 2008 10:13 64784 174
    toczi16
    Level 10  
    A możecie podać mi parametry tej baterii? Bo znalazłem opis jak ją wymienić ale tam gdzie ma ona być nie ma w ogóle nic, więc nie wiem co tam włożyć. I powiedzcie jak z polaryzacją, bo wystaje tylko z płyty gniazdo na wtyczkę, ale wtyczki też nie ma, a nie chcę przez pomyłkę odwrotnie założyć. A klawiaturę gdzie można kupić? Zostaje tylko allegro?

Dziękuję za pomoc i odpowiedzi
    ergie
    Level 28  
    IBM 600X, patrzę na allegro i są baterie 4000mAH, 4400mAH i 5200mAH, ile taka bateria wytrzymuje pracy w internecie, ms word? bez gierek, filmów (w przybliżeniu)
    MroX
    Level 11  
    4000mAh 4Ah/3,36A=70 minut (na divx z cd)
    4400mAh 80 minut
    5200mAh 90 minut
    na word +30%
    MroX
    Level 11  
    Czy ktoś próbował instalować tuner telewizyjny ma PCMCIA?
    ergie
    Level 28  
    Do laptopa IBM 600X wejdzie dysk 40GB ?
    Odczyta całość, czy utnie do ~32GB?
    joger.js
    Level 23  
    :arrow: Mrox - Myśle ze bez problemu. ostatnio testowałem na nim avermedia i chodziło bez wiekszych problemów prócz tego ze wiele wiecej na kompie nie dało sie zrobic :) zżerało całą pamiec i procek

:arrow: ergie - Z tego co słyszalem i z tego co pamietam jezeli masz najnowszy bios to bez problemu powinno wejść 40Gb ja miałem wsadzony 30Gb i działało pieknie. Ale jezeli nie masz najnowszego biosu to na full baterie i pod porad go i stacja dyskietek i do dzieła :)

:arrow: toczi16- Troche dziwne pytanie. Baterie sie wymienia pod spodem laptopa.
    No chyba ze masz na myli wymianę ogniw w baterii to inna sprawa. muszisz troche poszukac na forum.
    Gdzies opisywałem jak wymieniac ogniwa w takiej baterii.
    A wymieniałem na 2200mAh i trzymały w miare całkiem dobrze ...
    Przy formatowaniu na samym poczatku na DVIX trzymały jakieś 3 godziny, ale z wiekiem i z czasem ten czas sie skracał...
    D_Mrozu
    Level 21  
    toczi16 wrote:
    A możecie podać mi parametry tej baterii?
    Bo znalazłem opis jak ją wymienić ale tam gdzie ma ona być nie ma w ogóle nic, więc nie wiem co tam włożyć. I powiedzcie jak z polaryzacją, bo wystaje tylko z płyty gniazdo na wtyczkę, ale wtyczki też nie ma, a nie chcę przez pomyłkę odwrotnie założyć. A klawiaturę gdzie można kupić?
    Zostaje tylko allegro?
    Dziękuję za pomoc i odpowiedzi

Witam.
    Tu :arrow: Hardware Maintenance Manual (June 1999) - ThinkPad 600 masz instrukcję.
    Pozdrawiam.
    joyrider
    Level 2  
    Temat bardzo ciekawy. Kozystajac z waszych rad zaopatrzony w 600e, procesor PIII 500, 256 mb ramu pc100 przystapilem do przerobki. Efekt jest taki, ze po zmianie procesora komputer nie wstal (czarny ekran i tyle). Powrocilem wiec do poprzedniej konfiguracji - efekt taki sam - czarny ekran nic sie nie dzieje. Pomozcie, bo nie wiem co mam teraz zrobic?
    rotten85
    Level 2  
    Mam ThinkPad'a 600E. I jedno pytanie jaki największy dysk polecilibyście do tego laptopa, ponieważ w temacie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Dodam, że używam Windowsa XP

Pozdrawiam
    Misholotti
    Level 15  
    Do ThinkPad'a da się włożyć prawie każdy dysk twardy!
    Jeżeli od razu laptop sam sobie nie poradzi, wystarczy wejść na stronę producenta (HP/Lenovo), znaleść odpowiedni model dysku i ściągnąć do niego driver.
    Bez potrzeby kombinowania z BIOS'em!
    Dokładnie w taki sposób sam włożyłem (jakieś dwa lata temu) do swojego TP600 dysk 60GB i śmiga do dziś bez problemów.
    D_Mrozu
    Level 21  
    Witam.
    W moim 600 i 600E działał Samsung 40GB - nie obcięło go do 32GB.
    W 600 (w momencie zakupu był 3,2GB) musiałem wgrać bios ze strony producenta i 40GB działał bez problemów.
    Pozdrawiam i miłej zabawy z 600E :)
    AoT_Hunter_PL
    Level 21  
    Witam ja mam laptopa na PIII Gericom Overdose S2/650MP inaczej mówiąc jest to model Celvo 22000s sprzedawany pod marką Ger..

Występuje w nim procesor 650MHz taktowany szyną 100MHz - są to starsze procesory na podstawce 495-pin micro-PGA2
    Mam pytanie czy ktoś ma namiary na temat przerabiania tych procesorów - typu odblokowanie mnożnika itp.
    Chce dokupić do laptopa taki procesor bo są tanie i spróbować go choć o 100 MHz podkręcić.
    pozdrawiam
    AoT_Hunter_PL
    thms
    Level 1  
    Orientujecie sie czy mozna jakos ustawić kolory 32 bit w IBM 600x? W windows 2000 i XP max dostępne jest 24 bit...
    kamil-112
    Level 10  
    Witam, mam thinkpada 600E o którym tutaj mowa :)
    Prosze was o pomoc bo mam problem duży z napędem DVD, mianowicie mam mapęd CD i chciałbym dokupić DVD-RoM albo nagrywarkę, pronlem że nie wiem jaka to ma być i nie moge takiej znaleść!
    Patrzyłem na nagrywarki i napędy DVD na allegro i one mają inne łącze z tyłu(maja takie małe czarne z boku), a thinkpad potrzeuje takie większe na śroku brązowego koloru zazwyczaj (na obrazku jest napęd CD oryginalny z Thinkpada)
    Prosze was o pomoc, wskażcie mi modele albo linki napędów DVD rom które zadziałają w tym thinkpadzie :)

Starszy Lapek IBM ThinkPad 600e TuningStarszy Lapek IBM ThinkPad 600e Tuning
    joger.js
    Level 23  
    Z tego co pamietam, ale na 100% pewny nie jestem jest to złącze ULTRABAY 2000.
    Tak wiec musisz szukać nagrywarki na to. z tego co kiedyś jeszcze patrzyłęm to były pod to DVD nagrywareczki
    MroX
    Level 11  
    Wystarczy na oryginalnej ramce w której teraz masz DVD założyć inny napęd i gotowe!
    ergie
    Level 28  
    Podłączę się pod temat, jak wejść do biosu w 600X ?
    Za każdym razem jak włączę laptopa, to muszę ustawić czas/godzinę - bateria od biosu jest walnięta.
    Jaką baterię (bios) powinienem kupić, by usterkę usunąć?
    Ktoś powie co odkręcić by dostać się do baterii (by ją wymienić?) jak sprawdzić jaki mam procesor?
    Słyszałem, że można mieć procesor 650MHz, ale przez niesprawną baterię bios zniża się do 500MHz, to prawda?
    Dzięki za wszelką pomoc.
    goabroad
    Level 12  
    Witam,

...ja także mam pytanko o wejście do biosu w 600X.... Szczerze mówiąc wchodziłem kiedyś i przypomina mi się że była to sekwencja klawiszy chyba cośz Fn.... ale poprostu zapomniałem :(

Wymieniałem właśnie kiedyś baterię (jest to zwykła bateria, którą dostanie u zgarmistrza -bodajże 3V) która oryginalnie jest zalaminowana i wychodzą z niej dwa kable (czerwony + i czarny -) wpinane do płyty głownej.
    Jesli posiadasz 600X to odkręć klapkę zasłaniającą kości pamięci i powinieneś zobaczyć owe kabelki od baterii które bezpośrednio wpięte są do płyty. Sama bateria (u mnie) jest ulokowana między CDROM-em i zewnętrzną obudową. Jesli mi się uda to podeślę zdjęcie.

Posiadam model 600X (tylko z zasilaczem 110 V) z wyjściem TV-OUT (miałem też kabel TV OUT) 10 GB HDD, 192 RAM (64 oryginalnie + 2 x 64 dołożone). Niestety kilka dni temu padło mi gniazdo zasilania... Znalazłem oryginalne po 50 zł.... w najbliższym sklepie elektronicznym zakupiłem podobne gniazdo i wtyczkę za 3 zł :) rozkręciłem całego ThinkPAda, przy okazji poczyściłem :) Znajomi elektronicy odlutowali mi zepsute gniazdo i wyprowadzili po kabelku nowe na zewnątrz (troszkę dziwnie wygląda ale się odpala :). Po poskręcaniu wszystkiego do kupy (bardzo pomocny jest manual podlinkowany wcześniej) wszystko śmiga :).

Chciałbym jednak włożyć większy dysk. Czy w 600X bez problemu będzie widoczny?. Narazie nie mogę wejśc do biosu i nie sprawdzę więc wersji... Jak mi się uda dojść to oczywiście się podzielę.

Baterię mam całkowicie rozładowaną, więc jeśli chodzi o upgrade biosu to także niepowodzenie.... Czy da się go upgradeować bez baterii?

Pozdrawiam,
    goabroad
    Level 12  
    WItam ponownie :)

...udało się wejśc do biosu (jednak klawisz F1 zadziałał ;) Posiadam najaktualniejszą wersję ITET55WW i nie muszę upgradeować :)

Na zagranicznych foravh jest sporo informacji jak zrobić upgrade bez baterii :)

np.

Try this (also workaround for 600x)...

boot a clean DOS diskette
    change diskette to IBM BIOS updatediskette
    then type casesensitive...
    flash2.exe /U

lub przy uzyciu edytora hexadecymalnego:

OK, here we go:
    On the update floppy disk you find a.o. the file updtflsh.exe
    Open that file in a hexeditor, scroll down about 7/8 of the text till you see at the far right column the following 3 lines:

pdtrom /np /prep
    2 updtrom upd
    trom updtrom /np

On the left you have 16 colomns of figures.
    The far most left figure in the line "2 updtrom upd" is 32.
    That figure represents the figure 2 in the above text.
    Now select that figure 2, and replace it by a 1.
    On the far left, 32 has become 31 now.
    That is all!!
    Safe the changes and you are ready to use the hacked floppy to flash the BIOS without a working battery.

This procedure is OK for Thinkpads 770 and 600 series.
    I have used it for 770X 770Z, 600E and 600X.
    Regards, Hans

link: http://forum.thinkpads.com/viewtopic.php?p=94632

========================
    NA stronie:
    http://www.elhvb.com/mobokive/edwin/laptops/IBM/
    jest sporo manuali do różnych ThinkPadów :)
    ========================

W załączeniu posyłam obiecane zdjęcia baterii BIOS :)

Pozdrawiam :)
    kamil-112
    Level 10  
    profil22 wrote:
    Zdobyłem się na napisanie wreszcie niewielkiego opisu przeróbki

A więc tak:

w IBM Thinkpad 600e podstawka pod procesor to MMC2, standardowo montowane byly na niej procesory Pentium I, II oraz Celeron pożniej wprowadzono rowniez na tym złączu trzecią wersje pentiuma...(fabrycznie obsługiwanego dopiero przez 600X) ale standardowo chipset BX (na ktorym oparty jest 600e) miał kłopoty z rozpoznaniem PIII a dokladniej z jego pamięcią L2 i tu jest caly klopot...

modyfikacja polega na wyłączeniu sprawdzania obecności L2 w procesorze, a następnie wymuszenie właczenia L2 w systemie operacyjnym (nie jest to oszukiwanie systemu)

do tej modyfikacji potrzebny będzie laptopik oraz procesor najlepiej PIII 500 (ponieważ wyższe procki mają zastosowaną technologię SpeedSteep która polega na przełączaniu trybów szybkości procesora zależnie od zasilania, czyli kiedy laptop jest podłączony do zasilacza to procesor dziala na pełnych obrotach, a na bateri dziala na zmniejszonych parametrach, ale nasz laptop tego nie obsluguje i np zastosowanie procesora 650mhz da nam 500mhz bo procesor bedzie dzialal zawsze na nizszych ustawieniach, najwiekszy procesor na MMC2 to PIII 850 który po zamontowaniu do naszego lapka bedzie dzialal z bredkoscią 650mhz :/

po zamontowaniu procesora PIII do naszego laptopa na powitanie wyskakuje błąd, z tego co pamiętam chyba 127 (czyli błąd L2)
    aby go wyłączyć należy:
    1. wjeść do biosu (po włączeniu trzymać F1 aż do pokazania sie ekranu konfiguracji biosu)
    2. przejsc do sekcji TEST
    3.EXIT
    4. Wybrać CONFIG i nacisnąć CTRL+D pokaże sie ekran edytowania HEX`a

UWAGA! W TYM MIEJSCU MOZNA ROZWALIC CALEGO LAPTOPA WIEC RADZE NIE BAWIC SIE TYM EDYTOREM!!!

5. Przechodzimy do pozycji 20
    i odnajdujemy wartość 02 i zmieniamy ją na 0A
    6. Naciskamy F2 (jezeli tego nie zrobimy to zadne zmiany w biosie się nie zapiszą)

ponowne uruchomienie powinno obyc sie bez błędu :)

teraz procesor juz chodzi poprawnie ale nie ma włączonej pamięci L2 (co znacznie wpływa na wydajność)

w tym temacie umiescilem program PowerLeap służy on do włączenia (wymuszenia włączenia) L2 w Windowsie nalezy go zainstalować i włączyć funkcję FORCE L2 i od tej pory mam w pełni funkcjonalny procesor PIII w naszym staruszku :)

po tej modyfikacji zmienia sie szyna systemowa (FSB) z 66>100mhz
    więc zostaje jescze mały klopot: RAM również zmienia swoją częstotliwosć z 66>100 więc powinien byc do tego przystosowany (szczerze mówiąc jezeli ram ma napisane ze jest PC66 i jest markowy to nie będzie z nim problemów na PC100) ram mozna zmienic na szybszy, ale w IBM`ach jest 32MB ramu zintegrowanego na płycie głównej ... który niestety nie jst najlepszej jakosci, i przez niego mozemy mieć "przyjemność" oglądac różne błędy, nibieskie ekrany itp - jednym słowem sprzęt bedzie chorował na stabilność...

Ale temu też da się zaradzić:) wyłączając go w biosie
    a więc wracamy do edytora HEX`a (tak jak na początku) i odnajdujemy w trzeciej lini (20) wartość 80 i zminiamy ją na 81
    i teraz juz tylko F2 i Felerny ram jest wyłączony :)

życzę miłego kombinowania z ThinkPadem :)

w miare mozliwosci moge pomoc na gg, ale najlepiej pytajcie na forum, jescze sie komus to przyda :)

Witam, słuchaj robie tak jak mówisz i nie moge wejść do tego HEXA :( wciskam exit i jak mam to config zrobić? CRL + D nei działa. opisz mi jak mam wejsć do HEXA. mam IBM 600E
    kamil-112
    Level 10  
    Witam, mam pytanko, jak zmienić szyne 66 na 100? mam na myśli procka i ram, wiem ze tu kolega pisał ale jak to zmienic nie wyłączajac L2 procesora? poprostu chiałem zeby było na 100PC. prosze o odpowiedz.
    Ewentualnie jeżeli ktoś zna to prosze o jakieś funkce na HEXa np jak co wyłaczac i właczać w Hexie i jakie są tam możliwości :)
    ergie
    Level 28  
    Ile w 600X można załadować max pamięci?
    Włożyłem 256MB + 128MB + 64MB (na płycie) - wszystkie 100MHz i wychwyciło ponad 450MB ramu, ale windows resetował się, pokazywał 'tryb awaryjny, ostatnia dobra konfiguracja, tryb normalny itp) ale reset za resetem, jak zostawiłem jedną pamięć 256MB (w jednym lub drugim slocie), to laptop dziwnie 'zabuczał' na początku i nie włączał się dalej, wiecie w czym problem? Obecnie pracuje na 128MB+128MB+64MB(na płycie) 100MHz i śmiga.

Co to za błędy - co oznaczają 161, 163, 173 w IBM 600X?
    Inkwizycja
    Level 28  
    Witam

161
    Dead battery.
    1. Go to “Checking the
    backup battery” on
    page 12.
    2. Backup battery.
    3. System board.

163
    Time and date were not set.
    1. Set time and date.
    2. System board.

173
    Configuration data was lost.
    1. Select OK in the error
    screen; then set the
    time and date.
    2. Backup battery.
    3. System board.

Pamięć :

Memory (option) . 32 MB, 64 MB, or 128 MB DIMM card (maximum of 320 MB)

Na podstawie:
    This manual supports:
    ThinkPad 600X (MT 2645)
    ThinkPad 600X (MT 2646)
    Pobranej z adresu :
    ftp://ftp.software.ibm.com/pc/pccbbs/mobiles/09n8608.pdf
    ergie
    Level 28  
    Czyli wszystkie błędy to wina baterii, zgadza się, bo nie trzyma długo, z 5minut max ;-P
    Co do pamięci to szkoda, że nie czyta więcej, tzn bios widzi, ale windows ma problemy z załadowaniem się ;)
    Czas sprzedać 600X :)
    (Dzięki za pomoc)
    Cichy-Misiek
    Level 11  
    kolego zgadza się że wina baterii ale nie tej zasilania tylko od podtrzymywania ustawień biosu iak zademonstrował kolega wyżej!!!

kolejna rada, przycinanie się filmów jest spowodowane grafiką, mnie się tną na 24bitach na 16bitach śmigają aż miło

co do dysku to ja mam 80GB i zero problemów

mam
    pIII 500MHz
    256MB ram PC100
    HDD 80
    600E

co do metody PROFIL22 to jest skuteczna ale dodam że nie wszystkie płyty w 600E obsługują większe procesory niż 400MHz

miałem taki przypadek
    darekd1976
    Level 2  
    mi wyskakuje błąd 163 i 173, wiem że to bateria od biosa. Może to głupie pytanie ale gdzie ona sie znajduje i jak ją wymienić?
    piohal
    Level 10  
    Mam pytanko odnośnie Thinkpad 600E: Czy instalacja XP z SP2 wymaga dorzucania jakiś sterowników ze strony IBM ? Jakoś patrząc na stronę IBM nie mogę tego rozkminić.
    miszkajar
    Level 1  
    Instalowałem u siebie na Thinkpad 600E XP z sp2 i nie były potrzebne żadne dodatkowe sterowniki, chodził bez problemu.

Ja również poproszę o instrukcję wymiany baterii od biosu.
    kamil-112
    Level 10  
    zz44 wrote:
    Witam wszystkich!
    Używam 600x od jakiegoś czasu i wszystko śmiga aż miło - 256 RAM dysk 40GB, nagrywarka dvd, założyłem kartę wi-fi na miniPCI (antenki pod matrycą). Procek miałem 500 i taniutko kupiłem 650 (speed step) no i zaczęło sie! Kiedy startuje na podpiętym zasilaczu i baterii - przechodzi tylko przez bios, potem białą migająca kreseczka i tyle! Kiedy w tym momencie odepnę baterię wszystko startuje i jest oki! Jest w porządku również wtedy, kiedy start odbywa sie z samego zasilacza, a kiedy z baterii to rozpoczyna sie procedura ładowania systemu i co chwila zwiecha. Pomaga pyknięcie przyciskiem zasilania i idzie dalej, ale kiedy system wystartuje całkiem to znowu wisi. Dodam, że jeżeli lapek wystartuje z zasilacza i później podepnie się baterię, to wszystko działa. Mogę wtedy również odpiąć zasilacz i na samej baterii hula aż miło. Problem pojawia się tylko w chwili startu. Dodam także, że kiedy wracam do proca 500 to wszystkie problemy znikają.
    Ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje?

Witaj :idea:
    słuchaj, zrobiłem tak samo jak ty - z PIII 500mhz wymieniłem na 650 z speedstep. i ten sam koszmar co u Ciebie, migająca kreska i tyle, no chyba za jakoś tam na baterii zaskakuje, gdy włożyłem stary procek jest wszystko ok, czy ktoś wie co to może być? Pytam w imieniu swoim i użytkownika "zz44"
    Hmm..
    Ja myśle ze problem leży w modelu i typie. - np. 600X TYPE 2645 EYG (mój) ma fabrycznie załadowane 500mhz , a np 600X TYPE 2645 9FX(inny) ma fabrycznie załadowane 650mhz z speedstep, i gdy my teraz próbujemy zmieniać procki robią sie jaja i błędy bo różnią sie te "podmodele płyt głównych" z których jeden nie był programowany na speedstep a drugi był zaprogramowany na procka PIII 650 z speedstep.
    Wiec jedyne wyjście to kupić płyte 600X jakiegoś danego TYPU który fabrycznie miał procka 650mhz i włożyć do obudowy.
    Też można roztrzaskanego 600X kupić i poprzedkałdać czesci.

Dobrze myśle? :D jak sądzicie? :?:
    piohal
    Level 10  
    Mam problem: włożyłem do 600E dysk IBM Travelstar DARA-206000 i silnik dysku pracuje bardzo głośno. Czy można coś z tym zrobić ?