Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze analizatora mocy UPM3010

TechEkspert 05 Sep 2023 22:56 1536 3
 • Wnętrze analizatora mocy UPM3010
  W materiale znajdziecie wnętrze panelowego trójfazowego analizatora UPM3010. Analizator został zdemontowany z odłączonej i częściowo rozmontowanej rozdzielnicy. Brakowało przekładników a sądząc po wyposażeniu pomieszczenia rozdzielni urządzenie mogło służyć do kontroli pracy lub sterowania nastawami kompensacji mocy biernej, lub ogólnie do kontrolowania mocy i charakterystyki odbiorników w obiekcie.

  Rzut oka do wewnątrz i widzimy, że jest to urządzenie modułowe z PCB połączonymi w "kanapkę".

  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Na pierwszej warstwie widzimy przekładniki prądowe, dzielniki napięć, wzmacniacze, klucze analogowe. Gniazda kart rozszerzeń z charakterystyczną równoległą magistralą. Płytka zasilacza i optoizolacji interfejsów.

  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Płytka zasilacza posiada sekcję filtrów, prostownika i kondensatora na górnej płycie urządzenia.

  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Pod spodem nie znajdziemy elementów aktywnych. Nie byłem pewien czy to są ślady topnika czy też korozji i wpływu wilgoci.

  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Płytka pod spodem to płytka logiki, widoczny jest mikrokontroler MC68HC16Z1CFC16 + pamięć flash AM29F400, pamięci RAM MX66C102, RTC M6242. Gdzie schowały się przetworniki A/C? Okazuje się, że mikrokontroler posiada wbudowane przetworniki: Link. Superkondensator podtrzymuje zapewne pracę zegara czasu rzeczywistego.

  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Po drugiej stronie znajduje się graficzny monochromatyczny wyświetlacz LCD, dawno takiego nie widziałem.

  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Wnętrze analizatora mocy UPM3010


  Pozostaje zasilenie analizatora i zobaczmy jakie ma możliwości. Urządzenie jest w nieznanym stanie więc aby uniknąć ew. detonacji podłączyłem zasilanie sieciowe przez żarówkę i... nie stało się nic... Żarówka nie błysnęła, podświetlenie i wyświetlacz nie zareagował. Być może urządzenie było nieaktywne od dłuższego czasu w rozdzielnicy i sprawny analizator został już zdemontowany a ten uszkodzony pozostał. Zostaje więc próba naprawy ale to już materiał na kolejny odcinek. Zobaczymy czy uda się ożywić urządzenie.

  Może natrafiliście na taką usterkę? jeżeli tak prośba o podpowiedź.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 4929 posts with rating 4029, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • #2
  jarekgol
  Level 33  
  Te 3 przekładniki są pasywne?