Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ricoh Aficio 350 czarny (brudny) bęben

Marnet 27 Nov 2005 15:33 2878 17
 • #1
  Marnet
  Level 13  
  Witam
  Kopiarka brudzi bęben na całości. Każda kopia wychodzi prawie z czarnym tłem. Jak się wyjmie butelkę z tonerem to efekt po wykonaniu kilku kopii zanika. Dodam jescze że jak bęben jest brudny to kopiarka zasypuje się tonerem.
 • #2
  clip7
  Level 23  
  witam. Przede wszystkim ile mają materiały eksploatacyjne i jakie są parametry? Kiedyś miałem taki sam problem u klienta. Okazało się, że dosypywał jakiegoś nieoryginalnego tonera. Daj znać co i jak.
  pozdrawiam
 • #3
  Marnet
  Level 13  
  toner jest oryginalny. Cała kopiarka ma około 120 k. Efekt pojawił się po wymianie toneru, ale wcześniejszy był dokładnie taki sam. Jak wkładam do tej kopiarki inną wywoływaczkę efekt jest ten sam
 • #5
  datatomek
  Level 26  
  Jeśli oczywiście materiały mają ok 120tys.i parametry samych ustawień nie odbiegają zbytnio od normy,bo same odczyty pewnie będą złe,to należy sprawdzić możliwą przyczynę zbyt dużej gęstości.W tej maszynie nad tym kontrolę sprawuję wyłącznie TDsensor,więc jeśli dajmy na to deweloper jest zapylony pyłem papierowym,co się zdarza,odczyty będą złe.Sprawdzić jak układa się deweloper na wałku,wysypać i przesiać go,oczyścić też wywoływaczkę.I następnie wybrać toner robiąc czarne kartki,i zainicjować jeszcze raz na poziomie przy którym nie robi tła na bębnie.Poza tym bęben jest na 150K,i czas jego już się kończy.
 • #6
  seatt
  Level 19  
  A co z listwą czyszcząca??? Czy nie przepuszcza ??? Nie siedzę w tych markach zbyt mocno. Sprawa może być prozaiczna. Bęben pewnie będzie już do wymiany.
  pozdrawiam
 • #7
  clip7
  Level 23  
  Jeszcze jedno, sprawdź kod 2-209-1 Zwiększenie tej wartości redukuje (zmniejsza) czas załączania sprzęgła dozowania tonera i odwrotnie. W standardzie jest 30. Spróbuj ustawić np: 100 lub 200 i sprawdź jak maszynka będzie się zachowywać?
  pozdrawiam
 • #8
  Marnet
  Level 13  
  instalowałem w tej kopiarce wywoływaczkę i bęben od innej maszyny i był ten sam efekt, czyli raczej TD sensor odpada i listwa bębna też.
 • #9
  mosquito
  Level 15  
  Witam.
  Wydaje mi się, że 120k to zbyt mało jeżeli chodzi o developer - powinien pociągnąć przynajmniej jeszcze raz tyle. Natomiast często spotykałem się z problemem "ciemnego tła" na kopiach przy końcówce życia OPC -stawiałbym na bęben. Ostrożnie z podmianą wywoływaczek z innej maszyny - dokładnie trzymaj się manuala - trzeba przepisać pewne wartości w trybie serw.!!
  Spróbuj założyć nowy bęben - zawsze można wrócić do starego.
  (A propos, w ARBIKO pojawiły się bębny do tych maszyn po ok. 180 PLN netto!!! Czy ktoś je stosował? Jakie są efekty??)
  Myślę, że nie należy się też przejmować "brudnym" bębnem który widać po otworzeniu maszyny - jest to jeden z patternów używanych w czasie autokalibracji... choć nie powinien on być wtedy całkowicie czarny.
  Napisz jak poszło.
 • #10
  Marnet
  Level 13  
  Co kilka kopii pojawia się błąd 350-1 jak wyłączę i włączę kopiarkę ponownie to znika i za kilka kopii znowu się pojawia. Jak to naprawić?
 • #11
  datajerzy
  Level 12  
  Witam, wtrącę swoje "trzy grosze". Prosząc o poradę w przypadku pokrytego tonerem bebna, należałoby podać przynajmniej odczytane parametry z kodów 3-103 , 2-223 (1-5) i 2-209. Bez znajomości tych wartości prowadzona jest tzw dyskusja akademicka. Proszę odczytać i podać te wartości, może wtedy coś wymyślimy (najlepiej dla stanu: brudny bęben i czysty). Piszę ten post, bo sam często spotykam się z podobnymi problemami w serwisie Ricoha i chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej niż ogólników.
  Z poważaniem dla dyskutantów.
  datajerzy
 • #13
  mosquito
  Level 15  
  ..a po wyczyszczeniu wykonaj 3-001-002. Tę proceduręnależy powtarzać przy każdej podmianie bębna.
 • #14
  Marnet
  Level 13  
  Podaję parametry z kodów o których pisał Datajerzy:
  3-103: 4,00;
  0,07;
  3,78;

  2-223: 1 - 4,11;
  2 - 4,07;
  3 - +6;
  4 - 10;
  5 - 248;

  2-209: 30

  ID sensor jest czysty!
 • #15
  nizy
  Level 12  
  Sprubój wyczyścić dokładnie rolkę ładującą bęben.Miałem taki problem z tłem na kopiach.
 • #16
  nyks
  Level 18  
  wymien beben listwe i rolke ladujaca w 350 i 450 sa na 120000 nic innego nie wykombinujesz, a maszyna bedzie siala bledami id sensora
 • #17
  datajerzy
  Level 12  
  Witam, odczyty są w normie, tak te dotyczące koncentracji w wywoływaczce, jak i te z ID sensora. Niska wartość Vsp 0,07 V wskazuje na tworzenie się bardzo ciemnego pola pomiarowego na bębnie. Albo z powodu wysokiej koncentracji tonera, albo złe ładowanie bębna. Zastanawiający jest stan układu zliczającego piksele obrazu 2-223-5=248! - wartość 255 oznacza czarny oryginał, 0 biały, bez obrazu. Co było przed odczytem robione?
  Moim zdaniem problem tkwi w układzie bęben-rolka ładujaca. Miałem w praktyce taki przypadek i winę ponosił bęben, z wyglądu jak nowy, ale nie potrafił się naładować do wymaganych -950V. Przy odpowiednio "wysokim" (-600 do -700V) napięciu BIAS, na kopii zacznie pojawiać się tło. Wymiana rozwiązała problem.
  Wracając do odczytu 2-223-5 proszę sprawdzić wartości przy kopiowaniu jasnych oryginałów i bardzo ciemnych, czy zależność podana wyżej sprawdza się? Być może zmienione są wartośći progowe w 4-903-34 do 37? Z ciekawością czekam na odpowiedź.
 • #18
  clip7
  Level 23  
  witam. Wynika, że jest nadmiar tonera w wywoływaczce i przedozowuje. Bawiłeś się w efekcie wspomnianym kodem 2-209-1, żeby zobaczyć czy problem jest przy dozowaniu?
  pozdrawiam