Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zerowanie gniazdka elektrycznego

filque 27 Lis 2005 15:57 41458 7
 • #1 27 Lis 2005 15:57
  filque
  Poziom 10  

  Witam, mieszkam w bloku ze starą instalacją energetyczną (TN)
  Ze w zględu na to że obudowa mojego komputera "kopie" prądem, postanowiłem zaistalować sobie gniazdko z bolcem zerującym, który połączę oczywiście mostkiem z przewodem zero w gniazdku.
  Wtyczka z otworem na bolec uziemiający/zerujący może być podłączona do gniazdka tylko w jeden sposób, więc zapewne ma znaczenie podłączenie zera i fazy w gniazdku.
  Mam pytanie - w której "dziurce" w gniazdku należy podłączyć fazę a w której zero?

 • Pomocny post
  #2 27 Lis 2005 16:02
  Aleksander_01
  Poziom 39  

  wITAM
  W gniazdku podłączasz :
  z lewej strony (patrząc na przednią stronę) - faza.
  Bolec u góry.
  Pozdrawiam

 • #4 27 Lis 2005 18:30
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Aleksander_01 napisał:
  wITAM
  W gniazdku podłączasz :
  z lewej strony (patrząc na przednią stronę) - faza.
  Bolec u góry.
  Pozdrawiam


  Witam

  Taki układ jest obecnie przyjęty, i wszędzie tak właśnie obecnie wykonuje się instalacje (o ile elektryk to przestrzega) - jednak musisz się upewnić, ponieważ w starych instalacjach było to robione dowolnie - dla Twojego sprzętu - także nie ma to znaczenia. Np.: w podwójne gniazdka - wkładasz wtyczkę do góry lub na dół - czyli zamieniasz zero z fazą.

  Pzdr

  Jeszcze jedna sprawa - musiałbyś sprawdzić, jakie napięcie jest między obudową kompa a zerem w gniazdku - jeżeli te "kopanie" jest na prawdę mocne - może być tam nawet pełne napięcie sieci - będzie to świadczyć o uszkodzonym zasilaczu w kompie.

  Pzdr

 • #5 29 Lis 2005 16:19
  newDJ
  Poziom 17  

  Witam.W zasadzie jest to ogólnie przyjęty sposób ochrony w starych instalacjach lecz co będzie jeżeli nawiedzony(wypity) fachman ze spółdzielni mieszkaniowej lub MPGKiM zamieni przewody w RG?Jakie mogą być tego konsekwencje?Był taki przypadek że tak się stało w blokach spółdzielczych- dureń nie sprawdził i nie oznaczył sobie przewodu N i po skończonej pracy zamienił przewód N z którymś z fazowych(R,S lub T)Sąsiadka poszła zapalić papierosa do łazienki,siadła na brzegu wanny i oparła się o pralkę automatyczną,długo musiało ją trząść zanim wpadła do wanny i przerwała obwód elektryczny.Pozostał jej na zawsze stały skurcz twarzy,dobrze że przeżyła.Dlatego nie radzę tego robić w blokach spółdzielczych i komunalnych,lepiej szukać innych wyjść.Może trochę droższych ale bezpieczniejszych.Pozdrawiam.

 • #6 01 Mar 2008 18:00
  sztefek
  Poziom 9  

  Stało się tak dlatego że sąsiadka miała instalacje bez przewodu ochronnego (uziemienia) a w gniazdku było zrobione zerowanie - i dlatego ja "popieściło" - podobny efekt może wystąpić w momencie upalenia przewodu neutralnego np: przy liczniku. Następuje wtedy zamkniecie obwodu przez najbliższy punkt połączony z ziemią np: wannę. Jedynym wyjściem jest przerobienie instalacji i zainstalowanie "różnicówki".

 • #7 01 Mar 2008 18:38
  stomat
  Specjalista elektryk

  Instalacja wykonana w taki czy inny sposób nie jest panaceum na wszelkie bolączki. Nie ma ochrony przed "durniem z ZGM". Jeżeli pomyli przewód ochronny z fazowym to też może kogoś porazić ! Pamiętajmy o tym.

 • #8 02 Mar 2008 00:02
  HeSz
  Specjalista elektryk

  A jeżeli jest gniazdo podwójne, to w górnym gniazdku liczyć lewą stronę według bolca ( na górze) czy całego gniazda. No a gniazdo w poziomie?
  Normy i przepisy nic nie mówią o tym gdzie ma być faza. Przytoczone zasady to tylko zwyczaj. Zawsze należy sprawdzać wskaźnikiem gdzie jest faza.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME