Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny!!!!

27 Lis 2005 20:34 4098 9
 • Poziom 11  
  Szukam schematu wzmacniacza odwracającego oraz przykładowych obliczeń do zaprojektowania układu opartego na wzmacniaczu operacyjnym.

  Założenia są takie:
  - wzmocnienie k = 40 dB
  - układ LF 351
  - częstotliwość 5 kHz

  Prosiłbym o schemat jak to ma wyglądać oraz jak się wylicza to wzmocnienie oraz jak jest z tą częstotliwością.:D
 • Poziom 12  
  Wzmocnienie w wzmacniaczu odwracającym liczymy jako stosunek rezystancji wpetli sprzęzenia zwrotnego do rezystancji pomiedzy wejsciem ukladu a wejsciem "-" wzmacniacza. Wynik jest w V/V. Twoje 40 dB to 100 [V/V] A schemat takiego wzmacniacza znajdziesz w każdej książce do elektroniki.
 • Poziom 11  
  Tak to ja wiedziałem, ale jak jest z tą częstotliwością. Od czego ona zależy? Czy jedną rezystanjcję wybiera się dowolnie, a potem przelicza się drugą ze wzmocnienia?
 • Poziom 12  
  Teoretycznie rezystancje wybierasz dowolnie ale wpraktyce nie stosuje się małych wartości ponieważ to obciąża wyjście wzmacniacza ( ten w pętli) i wyjście układu podłączanego do naszego ( ten na wejściu). Co częstotliwości czy ma to być częstotliwość bieguna tego budowanego wzmacniacza ?
 • Poziom 11  
  Co to znaczy:
  Co częstotliwości czy ma to być częstotliwość bieguna tego budowanego wzmacniacza :?:[/quote]
 • Poziom 12  
  Częstotliwość bieguna to częstotliwość dla której przyjmowane jest na wykresach logarytmicznych załamanie się charakterystyki wzmocnienia w dół. Dla której to wzmocnienie wywoływane przez dany biegun wynosi -3dB a przesuniecie fazowe -45 stopni. Znawa także częstotliwościa 3dB.
 • Poziom 11  
  Tak o tą częstotliwość chodzi. Teraz jak spełnić warunki założeń zadania, że f=5kHz.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  W pierwszej fazie musisz obliczyć transmitancję napięciową układu mając schemat tylko z rezystorami ale przyjmując pełny rzeczywisty model wzmacniacza. Parametry ko,gm i gs znajdziesz w katalogu. Stamtąd wyznaczysz dokładne wartości stosunku rezystorów oraz zobaczysz gdzie znajduje sie biegun (punkt dla którego wzmocnienie wynosi 37dB). Jeżeli biegun będzie miał większą częstotliwość niż 5kHz to musisz do pętli sprzężenia wprowadzić kondensator ( równolegle z rezystorem) i policzyc zadanie jeszcze raz wyznaczając wszystkie potrzebne elementy.
 • Poziom 11  
  Na razie dzięki spróbuje to policzyć i przeprowadzić symulację.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Tu nie ma co liczyć wystarczy ze dasz kondensator równolegle do R2 i już problem z głowy Wartość kondensatora obliczasz z wzoru C=1/6.28*F*R2 co dla R1=1K R2=100k daje nam C=318p dajemy najbliższą z szeregu E6 Co da nam 330pF i już mamy zaprojektowany wzmacniacz o ku=100 i Fg=5Hz w praktyce trochę mniejszym wzmocnieniu i mniejszej Fg.
  LF351 ma GMW 4MHz wiec mamy trochę zapasu i nie trzeba przeprowadzać więcej obliczeń.