Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Toshiba Tecra 550CDT - Jak postawić na nim system?

28 Lis 2005 00:00 7606 18
  • Poziom 2  
    Witam! Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę zainstalować system Windows 98 na moim laptopie Toshiba Tecra 550CDT. Nie mam do niego żadnego oprogramowania. Po załączeniu laptopa pojawia się napis powitalny TOSHIBA, a po chwili pojawia się tekst: "Please insert disk in drive. Pres any key when ready". Wkładam płyte z systemem cd-rom poczyta i nic się nie uruchamia. Pomocy!
  • Poziom 18  
    Witam
    Moze masz zla płytke (porysowana) lub zabrudzony czytnik?? Napisz czt probowałes wystartowac instalatora win z dyskietki startowej? (jesli masz fdd)
  • Poziom 26  
    A jaką masz wersję płytki z widows?
    Może nie jest bootowalna.
  • Poziom 20  
    please insert disk drive = niema twarego dysku w tym laptopie niestety
    z plyty ci nie startuje bo cdrom nieczyta plyt "wypalanych" lub tak jak pisza koledzy w biosie nie masz ustwionego bootowania z CD

pozdro
    mancymonek
  • Poziom 23  
    Witam.
    Do Mancymonka - "Please insert disk in drive. Press any key when ready".
    Dysk twardy chyba jest, chodzi o włożenie dyskietki do napędu FDD.

Należałoby utworzyć dyskietkę startową, lub - jak pisze HenryK3 - pomoże płyta bootowalna.

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Nie mam biosu, płyta z systemem jest nowa. Nie posiadam także FDD. Płyta z systemem nie jest bootowana. Jak moge więc wgrać bios i system?
  • Poziom 26  
    O jakim biosie piszesz? Może masz na myśli DOS.
    Jak nie masz FDD to możesz go nagrać na płytę.
  • Poziom 15  
    witam.........zmien butowanie w biosie na cd........we wszystkich opcjach......czyli 1 but cd 2 but cd 3 but cd...i powinno pomoc i odrazu zobacz czy widac dysk w biosie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    jarysss napisał:
    witam.........zmien butowanie w biosie na cd........we wszystkich opcjach......czyli 1 but cd 2 but cd 3 but cd...

Kolega ma coś wspólnego ze sklepem obuwniczym?
  • Poziom 12  
    jankolo napisał:
    Kolega ma coś wspólnego ze sklepem obuwniczym?

...albo jest szewcem :D:?::idea:
  • Poziom 2  
    Orpowiedź dla Henryka: Nie mam wogóle nic zainstalowanego tam, nie ma dos'a, bios'u, flash bios'a też nie ma. Nie chce nic zgrywać na płytke.. Niech mi ktoś poradzi jak zainstalować bios, albo system z płyty nie bootowanej. Przypominam: Na komputerze nie ma żadnego systemu, bios'a etc.
  • Poziom 39  
    nerox napisał:
    Orpowiedź dla Henryka: Nie mam wogóle nic zainstalowanego tam, nie ma dos'a, bios'u, flash bios'a też nie ma. Nie chce nic zgrywać na płytke.. Niech mi ktoś poradzi jak zainstalować bios, albo system z płyty nie bootowanej. Przypominam: Na komputerze nie ma żadnego systemu, bios'a etc.

Bios masz na pewno , bo on Ci wyświetla komunikat : "Please insert disk in drive. Pres any key when ready" . Potrzebujesz dyskietki startowej z windowsa 98 , dzięki niej "zabootujesz" komputer , wybierając opcję z obsługą cdrom będziesz mógł zainstalować system z Twojej płytki na laptopa . Wejdź też na stronę producenta www.toshiba.com pobierz z tamtąd sterowniki i narzędzia do konfiguracji sprzętu i biosu .
  • Poziom 26  
    :arrow: Hucul
    Dlaczego nie czytasz
    nerox napisał:
    Nie posiadam także FDD.
  • Poziom 39  
    Sorry nie doczytałem , że nie masz fdd . W takim wypadku podłączyłbym twardziela przez przejścówkę do zwykłego kompa z win 98 i tam komendą "sys" przerzuciłbym system na niego . Potem skopiować płytkę instalacyjną na hdd i sprawa rozwiązana .
  • Moderator Samochody
    Masz nagrywarkę?
    Ściągnij sobie obraz dyskietki startowej win98 w formacie .img i w nero albo innym programi utwórz płytkę bootowalną z wykorzystaniem obrazu tej dyskietki i dodatkowo nagraj na nią katalog win98 z płyty instalacyjnej windowsa.
  • Poziom 27  
    Kup ( :D ) orginalnego WIN98 on jest bootowalny. Na pewno jak popytasz wśród kolegów to ktoś będzie miał na sprzedaż :D .
  • Poziom 12  
    Możesz też pobrać z netu obraz dyskietki darmowego systemu freedos ze stronki www.freedos.org, ale on raczej nie ma w sobie windowsa. Natomiast każda oryginalna płyta win98 jest bootowalna, a przynajmniej te, którymi ja się spotkałem.
  • Poziom 20  
    Przy uruchomieniu laptopa wciskaj klawisz F1 - wejście do biosu , lub F2(nie wszystkie laptopy Toshiby ale probuj) po uruchomieniu wybór z czego ma bootować i po sprawie .Albo kup Cdroma lub flopa na allegro , bo jak nie masz to znaczy że jest uszkodzony bo firmowo był.

No a jak nie masz ani biosa ani flesha ani cdroma , ani stacji dyskietek , ani klawiatury , ani obudowy , ani matrycyc to znaczy że nie masz laptopa tylko kawałek płyty głownej :)) Bo sam juz nie wiem
  • Poziom 11  
    inaczej.

przejsciówka 2.5 na 3.5 cala, nero, bootdisk od dosa albo 98, i katalog z hm nortonem, disk navigatorem albo vc, narzędziami,sterami itp i windą.
    płyta bootowalna z nero.
    dysk podepnij do kompa dużego, nie lapa jako master lub jedyny oprócz cedeka.
    boot z cd. format c: /s
    po tym z płytki skopiuj win98 katalog na dysk czyli np. c:/win98
    dodatkowo warto nc albo cos takiego na c też wrzucić.
    Myślę, że po tym można odpalać juzż dyzia w lapie.
    Po odpaleniu, jeśli pójdzie, sprawa raczej jasna, cd nc i nc :D, lub jeśli bez nc, to cd win98 enter, setupcor /is i enter. powodzenia

(a może to mój zły sen?...)

metoda działa na Tecrze 510cdt bez boota z cd(nie ma w biosie) i flopa.

Rada: NIE WOLNO uzywać bootflopa od winme. Niesamowite rzeczy się działy z win98 po takim czymś...