Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reanimacja kolumn

29 Lis 2005 10:43 1095 1
  • Poziom 10  
    Wpadły w moje ręce kolumny prawdopodobnie produkcji jeszcze NRD o nazwie REMA HiFi :), z uszkodzonymi głośnikami (prawdopodobnie) szerokopasmowymi lub wysokotonowymi. Piszę prawdopodobnie gdyż są to głośniki eliptyczne. Postanowiłem poeksperymentować i spróbować je "reanimować". Od razu zaznaczam, że nie oczekuję audiofilskiego brzmienia, a tylko poprawnego działania. W związku z tym mam kilka pytań (oczywiście wiem, że najlepiej byłoby wszystko pomierzyć, ale nie bardzo mam jak - chodzi mi o zdroworozsądowe podejście):
    1. czy ktoś zna parametry głosnika TGL 200-7081 A30/6-1.0 (???) 25VA 4Ω 20 cm średnicy,
    2. czy zakładając, że uszkodzone głośniki to szerokopasmowe, można przyjąć, że pracuje jako głośnik średnio i wysokotonowy i w związku z tym częstotliwość podziału jest w okolicach 1kHz? Czy w takim przypadku możliwe byłoby zmodyfikowanie zwrotnicy i zastosowanie głośnika średnio i wysokotonowego?
    3. czy też należy traktować, że pracuje on jako wysokotonowy i w związku z tym częstotliwość podziału jest w granicach 5 kHz? Czy w takim przypadku możliwe byłoby zastosowanie głośnika wysokotonowego?
    4. ewentualnie może najrozsądniejsze byłoby wstawienie głośnika szerokopasmowego?
    4. jest to obudowa zamknięta - czy biorąc pod uwagę parametry teoretyczne można zmienić kształt/zwiększyć objętość obudowy (nadal zamkniętej)?
    Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że w czasach kiedy wyprodukowano te kolumny (lata 80) kwitła współpraca między demoludami i może te głośniki to jakiś klon Tesli albo Tonsila???
    Bardzo prosze o poradę
    Artur