Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter USB do RS232 na nowym układzie FT232R

zasoby 29 Lis 2005 18:55 47153 52
  • FT232R to jeden z ostatnich układów z serii USB UART wyprodukowanych przez znaną firmę FTDI Chip. FT232R jest konwerterem standardu USB na RS232, z wyprowadzeniem zegarowym oraz wbudowanym FTDIChip-ID zabezpieczającym dongle. Samo zastosowanie w roli konwertera jest banalne i wymagana jest bardzo mała ilość elementów zewnętrznych, dzięki wbudowaniu w strukturę układu EEPROM (poprzednio trzeba było dołączać zewnętrznie), zegara a nawet niektórych rezystorów USB.

Wewnętrzny zegar (6MHz, 12MHz, 24MHz oraz 48MHz) z wyprowadzeniem na zewnątrz pozwala w łatwy sposób stworzyć współpracę FT232R z dowolną zewnetrzną logiką lub mikrokontrolerem. Unikalny numer FTDIChip-ID zapisany w FT232R i dostępny do odczytu poprzez USB pozwala na stworzenie dongle - sprzętowego klucza dla programistów zabezpieczających swoje oprogramowanie.

W załączniku przykładowy schemat nowoczesnego konwertera USB na RS232 (warto zwrócić uwagę na jego prostotę)
    Oraz aplikacja PDF - opis w języku angielskim FT232R (dostępny także w internecie: http://www.core.co.kr/down/ft232r.pdf )

Fajne! Ranking DIY
  • #2 29 Lis 2005 22:12
    sarnask8
    Poziom 16  

da sie zamówić darmowe próbki??

• #3 30 Lis 2005 11:14
    yarpen2
    Poziom 22  

na ft232BM zrobiłem w poprzedniej firmie konwerter USB>>RS485 i działał dobrze. nowy układzik też się nieźle zapowiada

• #4 02 Gru 2005 21:08
    kozikron
    Poziom 14  

ok trzeba zrobic, bo port rs332 jest mi potrzebny, a nie mam go na kompie. FT232R ile stoi ?? pewnie gdzies w granicach 30 zlotych.??

• #5 18 Gru 2005 19:30
    invx
    Poziom 25  

ja buduje na FT245BM i przydalby mi sie projekt plytki jednostronnej w eaglu albo protelu, ew. 2 stronnej

• #6 29 Gru 2005 20:25
    Colina2
    Poziom 16  

A mógłby ktoś powiedzieć który to jest port bo ja się nie orientuje w nazwach tych portów :|

• #7 30 Gru 2005 08:15
    invx
    Poziom 25  

USB - takie male prostokatne :P
    RS232 - port szeregowy, tzw COM, takie jak do monitora, tylko nie 3 rzedowe a dwu, teraz to sie coraz zadziej stosuje ... w niektorych komputerach tego portu juz brak, z tad koniecznosc robienie przejsciowek

P.S.
    jak by ktos mogl mi podrzucic projekt plytki do prezjsciowki na FT** bede dardzo wdzieczny :)

• #8 30 Gru 2005 12:43
    kufcio
    Poziom 20  

rs to taki joystikowy z comodore:)

• #9 30 Gru 2005 20:54
    Colina2
    Poziom 16  

Weilkie dzięki już wiem o co chodzi

• #10 06 Mar 2006 16:44
    Dumzdej
    Poziom 1  

Może ktoś sie orientuje jak dobrać ten dławik bo opis w dokumentacji jest bardzo ogólny a części proponowane niezbyt dostępne?

• #11 06 Mar 2006 19:58
    Colina2
    Poziom 16  

Witam jeszcze raz!! (i chyba znowu z głupim pytaniem :lol: )
    Chciałem sobie zrobić wyświetlaczyk do komputera pod port com ale nie wiem czy jak podłącze go przez tą przejściówke to program obsługujący wyświetlaczyk będzie działać poprawnie.
    Czy ktoś się spotkał może już z takim przypadkiem?? Bo ja się szczerze mówiąc mało na tym znam (niestety :| )

• #12 12 Mar 2006 22:24
    daniel93
    Poziom 29  

A ja się podłączam do pytania ile ten układzik stoi.

• #13 19 Kwi 2006 18:15
    albert10
    Poziom 14  

Odp do daniela i innych:
    Pan google ma wszystko!!! http://www.kamami.pl/?id_prod=6747

Pytania do gulsona:
    1.W załączonym przez ciebie schemacie jest takie cos:
    "rs232 level converter"
    Co to jest i skąd to wziaść??
    2. W dokumentacj FT232R pisze ze moze słyzyć jako konwerter USB na RS232. Ale czy moze tez w odwrotnym kierunku tzn. Rs232 do USB??
    Odpisz plis!!

• #14 08 Maj 2006 19:16
    Matejkos
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o rs232 level converter to jest to conwenter z standardu TTL na rs232. Jak wiadomo TTL to 0/5 a rs232 -12/+12.
    Albert10 o ile mi wiadomo z COM na USB to sie przejściówki nie da zrobić.
    Jak w komputerze ci brakuje to kup sobie kontroler USB na PCI. Pozdrawiam Matejkos

• #15 08 Maj 2006 21:18
    albert10
    Poziom 14  

Dzieki, ale dalej nie zupełnie wszystko zrozumialem. Czyli ft232r moze posluzyc do zbudowania urzadenia ktore tworzy ci wirtualny port com na komputerze na ktorym sa tylko portu usb???? Czy dobrze to rozumiem?? prosze odpowiedz szybko!!

• #17 10 Maj 2006 07:45
    albert10
    Poziom 14  

Wielkie dzieki! W takim razie za niedlugo wezme sie do roboty i zrobie taki konwerter:D Jak narazie robie wzmacniacz na 12 v

• #18 06 Cze 2006 12:58
    mmajowicz
    Poziom 2  

hej,
    programował ktoś dziwne predkości ( np. 3Mb/2.375 ) z driverami VCP ( czyli normalny COM ) wg. dokumentacji producenta ma działać a w praktyce za cholerę. Chodzą tylko te podstawowe - jak dla FT8U232AM.

• #19 29 Lip 2006 16:22
    formatyk
    Poziom 13  

A nie ma to przypadkiem dzialać z driverami D2xx, czyli dającymi pełny dostęp do kości w konwerterze, a nie poprzez emulacje rs232 ?

• #20 16 Sie 2006 09:25
    mmajowicz
    Poziom 2  

Problem się rozwišzał po zainstalowaniu nowych driverów

• #21 05 Gru 2007 22:03
    folio
    Poziom 17  

Witam Wszystkich.
    Ten temat mnie zainteresował i schemat konwertera też. Potrzebuję właśnie konwertera USB RS232 ale nie kupowanego który nie bardzo chce działać z laptopem. A miałem już przyjemność z dwoma kupowanymi i w obu przypadkach połączenie z samochodem (obd2) nie obsługiwało wszystkich funkcji albo wręcz nie uruchamiało się.
    Postanowiłem sobie zrobić samemu taki konwerter. Schemat zamieszczony na tej stronie jest schematem z FTDI właśnie konwertera n a układzie FTDI232R. Układ ten już sobie zamówiłem w cenie 15 zł + wysyłka 10 zł. W schemacie widnieje że w/w układ współpracuje w konwerterze z układem MAX213 lub odpowiednikami innych firm. Zapisałem się na próbki w firmie MAXIM ale czy dostanę ...zobaczymy. Inaczej będę musiał załatwić układ gdzie indziej.

Jednak kłopot 1 polega na tym że sciągnąłem sobie rozrysowany układ MAX 213 ze strony producenta a FTDI 232R też mam rozrysowany. Na schemacie są one połączone odpowiednimi pinami ze sobą. JEdnak o ile oznaczenie schematowe pinów FTDI jest zrozumiałe i zgadza się to MAX ma inne oznaczenia na pinach. Czy ktoś mógłby ktoś z Was opisać/ podpowiedzieć jak mają się oznaczenia układów z tym co w schemacie?!

Pytanie też o poprawność i jakość tego konwertera w/g tego schematu.

Pozdrawiam Serdecznie Wszystkich.

• #22 05 Gru 2007 23:50
    kamyczek
    Poziom 34  

ale kolega to zagmatwał z usb na ttl z ttl na rs232 nie problem w tym że fejs jest złożony tylko w tym że interfejsy obd używają transmisji w obie strony i ważne są czasy komunikacji nadawanie odbiór zwykły k-line na max232 nie bedzie poprawnie pracował na tych konwerterach jedynie na adapterze PCMCIA -COM np firmy ARGOSY...

• #23 06 Gru 2007 14:52
    folio
    Poziom 17  

...nie chodzi mi o OBD 2 choć faktem jest że tam podłączałem konwerter a właściwie w interface do aut serii VW, Audi. I na tym miałem kłopoty połączeniowe. Czyli rozumiem że układ był na MAX232??
    Ja mam też zrobiony interface OBD2 wg., jakiegoś schematu (nie pamiętam już) też na MAX232 ale bez konwersji z USB a jedynie RS 232 <> INTERFACE. Nie podłączałem go jeszcze do auta bo nie miałem jak.

Odnośnie jednak tego tematu.
    Chcę zrobić konwerter USB <> RS232 jaki jest tu na stronie i są tam 2 układy FTDI i MAX. Wg rysunków tu zamieszczonych rozpiska układu FTDI I MAX jest inna i nie wiem co z czym połączyć na płytce drukowanej aby było jak w schemacie. I tu prosiłbym o pomoc. Układ FTDI będę miał jutro lub w sobotę.

Pozdrawiam

Jarosław Urbanowicz

• #24 08 Gru 2007 18:50
    chlopek
    Poziom 1  

Czy ten "level converter" to jest jedynie MAX213, czy też są jakieś prostsze układy robiące to samo?

Pozdro

• #25 22 Gru 2007 23:12
    folio
    Poziom 17  

...mam już układ FT 232R oraz MAX 213CAEI... oba już na płytkach połapane... na dniach łączęi buduję układ... dam znać czy działa i jak to wygląda...

• #26 20 Lut 2008 22:13
    Dogu
    Poziom 17  

a moze by ktos zaprojektowal pcb do tego konwertera??

• #27 21 Lut 2008 10:38
    folio
    Poziom 17  

Poskładane ...zwykonałem to tak że 1 część jest rozdzielna z drugą czyli układ podstawoy z FT232R i dodatkami ma złącze na końcu i do niego podłączam końcówkę np. MAX 214. I mam kłopot taki. Podłączam segment 1 komputer go wykrywa, sterowniki i widzi. Podłączam 2 segment do 1 i podłączam do komputera... jak wyżej. Podłączam modem z RS i restartuję komputer... po ponownym uruchomieniu w sterownikach informacja "urządzenie nie znane" z żółtym oczywiście znaczkiem. Odłączę modem > restart i wszystko OK. Ale jak podłączę modem bez restartu do podłączonego już urządzenia to komputer wykryje modem!?!?
    Jak dam "kwarenda modemu" to stestuje modem i napisze wszystko. Ale jak dam połącz z np. ustawionym TPsa 202122 to pisze że port jest zajęty przez inne urządzenie??

Na razie dałem sobie luz przy urządzeniu bo nie mam zbytnio czasu ale chciałbym to dokończyć.

Może jakieś sugestie?

Pozdrawiam

• #28 26 Mar 2008 21:39
    tomek2
    Poziom 15  

Witam widzę ze kolega FOLIO ma taki sam problem jak ja z kablem OBD czy ma ktoś jakiś naprawdę dobry sprawdzony sposób na ta przejściówkę bo ja już wydałem parę złotych na nie i nic z tego nie mam. a co do tego problemu to może w zaawansowanych właściwościach portu com przestawić po prostu numer portu np. z COM2 na COM(x) gdzie X to numer portu.

Pozdrawiam

• #29 18 Kwi 2008 09:21
    bobojad
    Poziom 12  

Sorki że odgrzewam stary temat :). Potrzebuje podłączyć moduł GPS Axiom Swift B2 który ma wyjścia w standardzie TTL do portu USB. Jeśli dobrze rozumiem to właśnie ten FT232R bez "rs232 level converter" przerzuca sygnał na RS232 TTL, a dopiero po dodaniu jakiegoś MAX-a jako level converter na RS232C +-12V? Czyli mogę bezpośrednio do niego podłączyć mój moduł GPS, ten FT232R do USB, poustawiać jak trzeba i będzie działało?

• #30 24 Maj 2008 10:25
    lukaszzk
    Poziom 13  

Witam wszystkich

Mam pytanie do szanownych kolegów jak wygląda sprawa tego konwertera USB -> COM (FT232RL) od strony oprogramowania czy konieczności wykorzystania sterowników ?

Większość tego typu podobnych konwerterów wymaga zainstalowania sterowników, wtedy dopiero mamy dostęp do nowego wirtualnego portu RS232. Dlatego zastanawiam mnie fakt jak to działa w tym przypadku i jakie kroki trzeba poczynić aby w swoim PC mieć dostęp do wirtualnego RS'a zrealizowanego na układzie FT232RL.

Szukaj w 5mln produktów