Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Półprzewodnikowa cewka tesli SSTC

Rommillo 29 Lis 2005 19:48 5344 24
  • #1 29 Lis 2005 19:48
    Rommillo
    Poziom 10  

oprócz budowania tradycyjnej tesli pokusiłam się o elektroniczną; mam problem, bo nigdzie nie mogę dostać tranzystorów:
    - ztx 450
    -ztx 550
    -vn10 km
    oraz diód mur 1660 ct;

Mógłby mi ktoś wskazać miejsce, gdzie je dostanę, lub ich zamienniki??

• Megger
  • #2 29 Lis 2005 19:55
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda
  • Megger
  • #3 30 Lis 2005 14:49
    Rommillo
    Poziom 10  

Dzięki za adresy, niestety narazie nic nie mają na magazynie

zabrałem się do budowy!!! Niebawem schemat i pierwsze fotki z montażu. Dorzucajcie swoje pare groszy jak zauważycie coś wymagającego komentarza. Projekt będę na bierząco dokumentował na łamach tego forum

• #4 01 Gru 2005 22:13
    Rommillo
    Poziom 10  

Oto pierwsze widoki na moje osiągnięcia. Nawijać już umiem, dzisiaj uczę się trawić płytki

Temat raportowany przez użytkowników. Scalono posty, dwa zbędne zdjęcia usunięto, pozostałe zmniejszono tak aby nie rozciągały strony. (ob)

• #5 01 Gru 2005 23:43
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Hmm, początek niezły, acz bałagan, i mkf, nie za dużo na raz, 'tajle' (części) z taśmy, to ze sklepu? :D
    Jaśli faktycznię tą cewkę sam nawijałeś to super.
    A tak przy okazji, to foto daj w jednym poście, a nie każde w osobnym, chyba, że lubisz banany :P
    Ogólnie start masz nie zły, a i koledzy na forum pomogą.
    A Tesla już 'iskrzy'?

• #6 02 Gru 2005 06:53
    KeinXor
    Poziom 24  

Witam.
    Uzwojenie nawinięte cudnie, że tak powiem, jak tego dokonałeś ? ręcznie czy nawijarka poszła ruch :> ? Jestem ciekaw dalszych efektów twojej pracy.
    Czekam na fotossy działającej tesli !!!
    Pozdrawiam

• #7 02 Gru 2005 11:13
    Rommillo
    Poziom 10  

dzięki, że oferujecie pomoc, bo jest potrzebna; cewka na focie jest do tradycyjnej tesli, którą buduję jednocześnie; nawijana całkiem ręcznie, ma 274 zwoje; dziś nawijam do elektronicznej 1200 zwojów, ale cieńszym drutem; tak więc dziś wieczorem robótki ręczne, jutro zaprezentuję efekt

• Megger
  • #8 15 Gru 2005 23:52
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Witam
    Kiedyś popełniłem cewkę SSTC. Efekty powiedzmy średnie- powodem może być fatalne zestrojenie a raczej jego brak. Wszystko robione metodą uda się / nie uda z tego, co było pod ręką..
    Jeśli ktoś ma pomysły/wzory/sposoby na dostrojenie tej budowli to proszę o wypowiedź. Rady mile widziane

Kilka szczegółów konstrukcyjnych:
    Uzwojenie wtórne na tubie po sylikonie ;) - długość uzwojenia 20cm. Nie mam pewności, co do grubości użytego drutu, ale coś poniżej 0,15 mm (drut z cewki przekaźnika telefonicznego), ilość zwojów nieznana , rezystancja cewki ponad 300om.
    Uzwojenie pierwotne - 15zw drutu 1,5mm2 w izolacji (chyba przesadziłem z tymi zwojami ;) )
    Mostek tranzystorowy H - 4x IRFPE50 zabezpieczone bramki 2xzenerka 15V , diody BYT12 PI1000
    Mostek zasilany wyprostowanym 220V + kondensator 470uF (jakieś 310V).
    Sterowanie mostka TL494 + TC4428 - częstotliwość ponad 300kHz (więcej mi miernik nie mierzył ;) ).
    Początek uzwojenia wtórnego uziemiony linką 2,5mm2 do futryny drzwi od pokoju ;)
    Całość widoczna na fotkach poniżej

Pozdrawiam SIEKIER'A
    :twisted:

• #9 16 Gru 2005 12:05
    lechoo
    Poziom 39  

@SIEKIERA_666
    Te diody BYT12 włączyłeś antyrównolegle do tranzystorów? Jeśli tak to one nic wtedy nie dają, powinieneś jeszcze w szereg z tranzystorami włączyć diody Schottky'ego.

• #10 17 Gru 2005 15:56
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Witam
    Dzięki za pierwsze porady. Jakie diody użyć najlepiej - jakie parametry? Prąd podejrzewam minimum, jaki przełącza jeden tranzystor a napięcie? Z tego, co widzę to większość diod Schottky'ego jest na napięcia 100V max. Czy 1N5822 (3A/40V) wystarczy na początek?

Pozdrawiam SIEKIER'A
    :twisted:

• #11 21 Gru 2005 11:05
    Rommillo
    Poziom 10  

Niezły pająk. Ja od razu zrobiłem sobie płytke, ale przy pierwszej próbie kilka ścierzek mi odparowało i jeszcze nie wiem dlaczego. Za niedługo zamieszczę foty i schemat. Bedzie potrzebna pomoc.
    U Ciebie Siekiera nie widzę pojemności w postaci np solenoidu na końcu cewki wn, a to chyba ważne.

Dodano po 56 [sekundy]:

• #13 04 Sty 2006 21:28
    dools
    Poziom 13  

hmmm... wreszcie jakiś porządny temat :D
    mam takie pytanie... moglibyście podać linki opisu do tego sterowania schematu, i ogólnie Elektronicznej Cewki tesli :?: Jak wpisuję w google SSTC to otrzymuję wyniki generatora WN :|

---------
    zapomnialem powiedziec ze generatorek WN juz dawno zrobiony... nigdy sie nie spotkałem z koncepcją utworzenia CT z generatora WN... ma ktoś coś o tym :!:

• #15 19 Sty 2006 14:05
    Rommillo
    Poziom 10  

Blok sterujący już chula. Pomogło włożenie wiekszych tranzystorów BD 139i 140. Teraz walczą z dalszą częścią.
    Póki co, tak kończą ścieżki w częsci wykonawczej.

Skasowałem obrazek co tu pasował jak pięść do oka, jesli masz cos ciekawego; to podziel się tym na Na wesoło. po za tym mogła byc pomyłka - uwaznie ogladaj to co wysyłasz.

3molo

• #18 27 Sty 2006 22:47
    =Tesla=
    Poziom 19  

ja bym bardzo prosił o schematy płytek jak mozna

będę bardzo wdzięczny

adres: paulo206(malpa)wp.pl

• #20 30 Sty 2006 12:18
    Rommillo
    Poziom 10  

Fajnie Lechoo, tylko,że chodzi o schematy płytek, a nie ideowe obwodu. Narazie proszę o trochę cierpliwości, bo wykryłem kilka błedów w moim projekcie i muszę troszkę przeprojektować płytki. Jak wszystko będzie ok to wtedy zamieszczę tutaj.

• #21 11 Maj 2006 11:53
    michal2666
    Poziom 20  

Witam szanownych forumowiczów !
    Ja juz od dawna chciałem zbudować elektroniczną wersję cewki tesli, nigdy mi się nie udało za nią zabrać, ostatnio trafiłem na stronę http://www.ctc-labs.de/html/mini_sstc.html i tę cewkę planuję w najbliższej przyszłości wykonać i w związku z tym mam pytanie w sprawie diod schottky-ego, których na schemacie niema. Czy są one konieczne i jaką pełnia funkcję. Na innych schematach widziałem że są montowane szeregowo z tranzystorami mocy.

Wielkie dzięki za odpowiedzi.

• #22 11 Maj 2006 17:47
    lechoo
    Poziom 39  

Diody Schottky'ego mają za zadanie wyeliminowanie przepływu prądu przez (niezbyt szybkie) diody zwrotne mosfetów. Ich funkcję przejmują dodatkowe szybkie diody włączone w gałąź mostka.

• #23 15 Maj 2006 09:36
    michal2666
    Poziom 20  

Jestem bardzo początkującym elektronikiem - samoukiem, czy ktoś w wolnej chwili czasu mógł by opisać zasadę działania mostkowych układów zasilających - full-bridge, half-bridge, jakie są cykle pracy, jak przepływają prądy przez poszczególne elementy?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME