Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak zrobić odlew i z czego najlepiej ?

30 Lis 2005 01:41 48442 20
  • Poziom 2  
    Witam!
    Nie wiedziałem gdzie umieścić taki post więc dałem go tu jeśli powinien być gdzieś indziej to sorki :D

Chciałbym zrobić lub choć spróbować zrobić odlew owiewki do motocykla choć trochę podobną do tych na załączonych na zdjęciach
    Jak zrobić odlew i z czego najlepiej ?

Jak zrobić odlew i z czego najlepiej ?

A pytanko moje brzmi:!:
    Jak zrobić taki element :?:
    Jak zrobić odlew i z czego :?:
    Z czego najlepiej wykonać taką owiewkę :?:
    (te są zrobione chyba z włókna szklanego lub carbonu)
    i ostatnie pytanko czy łatwo jest wykonać taki element:?:
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Tego typu elementy robi się (metoda domową) z tak zwanych "komozytów" (laminatów) w skład których wchodzą np. włókno szklane, polimale, epidiany.
    Dorabiając w zakładzie samochodowym tą techniką reanimuje "plstikowe zderzaki" (ćśśśśś, bo się klienci dowiedzą), zrobiłem też parę desek windsurfingowych. Niestety zmartwię Cie zrobienie jednej, lub kilku sztuk to gra nie warta swieczki.

Polecam google i hasła: laminat, polimal, epoksyd, kopyto

Zapraszam na: GG-4488909 i forest(malpa)ska.pl
  • Poziom 20  
    submariner w temacie "Urządzenia do badań podwodnych" zaproponował wykonywanie różnych skorup z włókna szklanego/epoksydu na formie ze styropianiu, ponieważ można ją łatwo ze środka usunąć rozpuszczalnikiem rozpuszczającym styreny. Sposób wydaje się w miarę prosty, bo rzeźbisz ze styropianu kształt, obklejasz go warstwą włókna, a jak spolimeryzuje to wypłukujesz styropian. Niestety przewiduję problemy z gładkością powstałej skorupy. Z gładkością chyba nie byłoby problemu, gdyby zastosować kopyto zewnętrzne (formę), ale to skolei trudniej wykonać. Zapytaj submarinera, może ci coś doradzi, a każda rada cenna jest :)

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Styropipan chyba tu odpada, bo chodzi chyba o "taki" a nie "w stylu".
    Trzeba najpierw zrobić formę - np z wykorzystaniem żywic elastycznych do wykonywania form.
    Zalać orginał (odpowiednio) i otrzyma sie negatyw, czyli gotowa formę.
    potem można robić co się chce.
    Jeszcze by trzeba pomyśleś o rozdzielaczach, aby łatwiej od formy odcjhodziło to co w niej jest.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wszystko zależy od tego, czy masz oryginał i ile chcesz zrobić kopii, bo jeśli oryginału nie masz, to już kosmos, bo musisz go sam wyrzeźbić ;)
  • Poziom 2  
    A więc:
    orginału niestety nie mam (kosztuje on ok 200zł)
    ostateczny kształt nie musi być identyczny (te zdjęcia dałem tylko na wzór żeby było wiadomo o co mi chodzi)

Miałbym jeszcze pytanko!
    ile by mnie wyniosło wykonanie takiej owiewki a konkretniej to ile kosztują materiały do wykonania takiego elementu
    pytam gdyż nigdy nie miałem do czynienia z takimi żeczami i kompletnie nie orientuje sie ile kosztowało by choćby włókno szklane:?:
  • Poziom 2  
    Witam -- trochę czasu mienelo od czasu gdy pojawiał się ten temat ale przez przypadek na to trafiłem i chciałem zadać jeszcze pytanie odnośnie zrobienia formy takich bądź innej owiewki. Jak to wykonać (troszkę dokładniej) czy jest może gdzieś dostępna jakaś literatura na ten temat ?.Biorąc pod uwagę że mam owiewkę pożyczoną od kolegi i chciałem wykonać jej kopie , co mam zrobić , w jaki sposób wykonać formę ? czy używać do tego kauczuku czy czegoś innego.Jakiego materiału użyć potem do robienia kopii (żywic + maty z włókna)czy czegoś co po zaschnięciu przypomina plastik.
    Bardzo proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuje .
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    jest to trudny temat ale ja coś robiłem to ci pomogę najpierw sklejamy duży blok styropianu mało kleju na łączeniach bo żle się szlifuje potem papierem pilnikiem tarką wycinamy kształt owiewki żmudna i dokładna robota następnie kładziemy matę szklaną i smarujemy żywicą epoksydową typu epidian 5 ta żywica nie niszczy styropianu i pędzlem topujemy żywicę tak 4 warstwy po wyschnięciu szpachlujemy i szlifujemy tak ze 4 razy potem lakier podkładowy i samochodowy oraz polerka efekt zależy od dokładności szlifowania na końcu usuwamy styropian rozpuszczalnikiem nitro lub przed lakierowaniem pozdrawiam i życzę wytrwałości
  • Poziom 2  
    Witam --dzięki za podpowiedz --z tym ze to jest jak sie domyślam procedura wykonania owiewki od 0 - a ja mam na wzór owiewkę którą będę musiał oddać za jakiś czas - i nie mam pojęcia jak z niej ściągnąć formę - wiem że to musi się dać zrobić w jakiś szybki sposób ponieważ w zaprzyjaźnionym salonie motocyklowym co poniektórzy "magicy" przychodzą , pożyczają na 1 dzień owiewkę nową i oddają jak sobie z niej w jakiś sposób zrobia formę z której mogą potem wykonywać takie same elementy jak te oryginalne.Problem w tym że to często właściciele serwisów i nie chcą się podzielić wiedzą.
    może ktoś wie w jaki sposób wykonać taką formę z gotowej owiewki (może zalewa się ją jakimś silikonem , kauczukiem)?
    Z góry dziękuje za odp.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Ja bym spróbował w następujący sposób: wysmarował wnętrze owiewki jakimś tłuszczem np.: smalcem , smarem a następnie posłużył się pianką poliuretanową. Po wyschnięciu wyciągacz coś takiego z formy szlifujesz i następnie nakładasz żywicę (ewentualnie można czymś posmarować aby łatwo się później odkleiła ).
  • Poziom 18  
    Potrzebna jest jakakolwiek substancja, która działa jak "rozdzielacz"

Procedura jest dość prosta:
    1. nanosisz rozdzielacz na oryginał
    2. odlewasz formę
    3. oddzielasz oryginał od formy
    4. cyzelujesz formę

Uwagę należy zwrócić na odlewanie formy - trzeba się zastanowić z ilu części powinna być forma, aby się łatwo dało wyciągnąć oryginał, a potem odlewane kopie.

Co ma być tą substancją rozdzielającą?
    Zależy od przynajmniej dwóch rzeczy:
    1) z jakiego materiału jest zrobiony oryginał
    2) jaki materiał będzie używany do odlania formy

Rozdzielacz nie powinien reagować z oryginałem
    Powinien łatwo odchodzić od formy i ewentualnie dać się łatwo usunąć (pozostałości)
    Nie powinien wpływać na jakość odlewu.

W przypadku form gipsowych dobrym rozdzielaczem może być tłuszcz, pasta do podłóg....
    W profesjonalnych zastosowaniach używa się na formy żywic elastycznych, a jako rozdzielacz specjalnych substancji w formie żelu, płynu, a nawet gazu.

Co i jak byś nie robił, warto najpierw swoje pomysły przetestować.
  • Poziom 2  
    Dzięki !! - teraz juz mogę po eksperymentować . Mam już zarys procedury -- raz jeszcze dzięki !
  • Poziom 19  
    Jako rozdzielacza można użyć starych gazet. Kleimy na mokro kilka warstw porwanych na kawałki gazet a następnie odlewamy formę z gipsu. Gips jest dobrym materiałem na formę bo można później nanieść poprawki i wygładzić powierzchnię
  • Poziom 21  
    najlepszy rozdzielacz to pasta hades do nagrobków wielokrotnie sprawdzona pozdrawiam
  • Poziom 1  
    Jeśli masz oryginał to można wykonać formę z gumosilu metodę opisano na stronie:
    http://www.silikony.pl/?opt=sites&item_id=7
    materiał ten jest konsystencji miodu a po zastygnięciu jest elastyczny, dobrze wypełnia skomplikowane kształty i daje dobre efekty. Tylko przy jednostkowej produkcji jeżeli gotowy produkt kosztuje 200 zł może się okazać że to skórka za wyprawkę.
  • Poziom 2  
    ->Lostmind - dzięki wielkie ! - włąśnie o to mi chodziło -- rewelacja.
  • Poziom 2  
    witam ja tez chce zrobic forme do odlewu i pytanie brzmi:
    mam dostep do dosc sporej ilosci wosk (parafine) taki uzywany w swiecach czy zniczach i czy on nadaje sie do zrobienia formy z zeltonu lub zywicy poliestrowej
  • Poziom 1  
    Koledzy, mam pomysł na małą produkcję a temat jest mi kompletnie obcy. Potrzebuję zrobić odlew małej ( 8 x 8 cm ) trupiej czaszki z zatopioną w środku tuleją stalową z gwintem. Kupiłem kiedyś taki biały proszek, bardzo lekki, oraz żywicę z utwardzaczem. Udało mi się zrobić z tego odlew ale tylko płaski, czyli czacha bez tylnej części. Wykonałem go w silikonie z tuby. Wycisnąłem w nim wzór, wcześniej posmarowany WD40 i po zaschnięciu silikonu spokojnie wyjąłem, następnie wlałem żywicę rozrobioną z tym czymś białym. Po zastygnięciu wyszło OK. Ale teraz potrzebuję zrobić "pełny odlew" i tu powstaje problem formy. Czy ktoś może mi pomóc w tej kwestii?

PS Oczywiście przepraszam za móją nie profesjonalną nomenklaturę i laickie pytania, jak dla niektórych znawców tematu, ale szukam, po prostu szukam pomocy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Wykonałem ze styropianu- naniosłem żywice epoxydową z matą szklaną- po zastygnięciu oderwałem ze styropianu- przeszpachlowałem nierówności- pomalowałem podkładem i ostatecznym kolorem i wyszło prawie jak oryginał- choć prawie robi wielką róznice :)