Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wysterować bramkę triaka?

markomad 30 Nov 2005 09:32 8359 6
Wago
    markomad
    Level 11  
    Witajcie

Mam takie pytanie
    Chciałbym wykorzystać sterownik (od ozdoby świątecznej a dokładniej mówiąc kuli na której zamontowane są różnokolorowe żaróweczki choinkowe) do sterowania kilkoma kolorowymi żarówkami na 220V, może nawet zestawem halogenów). Chciałbym wykorzystać ten "wynalazek" na scenie zespołu muzycznego.

Sterownik ma na wyjściu 5 przewodów (jeden wspólny i 4 przewody sterujące - jeden na każdą sekcję żaróweczek), działa tak, że raz żaróweczki migają, raz przygasają, ogólnie mówiąc jest kilka prostych kombinacji.

Planuję odciąć tą kulę i napięcie z wyjść sterownika podać na bramki triaków (lub tyrystorów) ale nie bardzo wiem jak obniżyć jego wartość z napięcia sieciowego do kilku woltów (bo tylko tyle można podać na bramkę triaka).

Mam prośbę o podpowiedź czy wystarczy zastosować jakiś potencjometr lub rezystor o odpowiedniej mocy, a może jakieś małe transformatorki (ale niestety aż 4 sztuki).

Bardzo proszę o wskazówki

Pozdrwienia
  • Wago
    john_t
    Level 29  
    Nie potrzebyjesz obniżać napięcia. W triaku czy tyrystorze nie ma pojęcia napięcia bramki tylko ważny jest prąd bramki. I tak np: dla BTA16 (triak) max. chwilowy prąd bramki to 4A! nie wolno go przekroczyć. Załóżmy że obciążenie masz podłączone do anody A2 i do N-zasilania. Oraz anodę A1 bezpośrednio do L-faza. to bramka może być wysterowana napięciem fazowym przez rezystor 360Ω co daje prąd bramki w szczycie sinusa 315V/360Ω= poniżej 1A (powoduje pełne otwarciw triaka).
    Aby było jaśniej patrz jak steruje bramką triaka optotriak np: MOC3041.
    Pozdro.
  • Wago
    markomad
    Level 11  
    Sorry, jestem lichym elektronikiem, bardziej zajmuję się instalacjami elektrycznymi niż elektroniką...

Zajrzałem do opisu triaków na www.tme.pl i rzeczywiście podawany jest prąd bramki (ale wartości są rzędu mA do 50mA), nic nie mówi się o napięciu bramki więc mam kolejne pytanie o taki dobór wartości rezystora aby nie uszkodzić strownika (obciążeniem sterownika jest łańcuch żaróweczek choinkowych). Czy jeśli zastosuję przed bramką rezystor o wartości np. 6k8 to uzyskam prąd bramki nieco poniżej 50mA (315V/6k8Ω=46mA ale teraz skąd wziąść rezystor o mocy ponad 10W...

A może jest jakieś inne rozwiązanie...
  • Helpful post
    john_t
    Level 29  
    markomad wrote:
    Sorry, jestem lichym elektronikiem, bardziej zajmuję się instalacjami elektrycznymi niż elektroniką...

Zajrzałem do opisu triaków na www.tme.pl i rzeczywiście podawany jest prąd bramki (ale wartości są rzędu mA do 50mA), nic nie mówi się o napięciu bramki więc mam kolejne pytanie o taki dobór wartości rezystora aby nie uszkodzić strownika (obciążeniem sterownika jest łańcuch żaróweczek choinkowych). Czy jeśli zastosuję przed bramką rezystor o wartości np. 6k8 to uzyskam prąd bramki nieco poniżej 50mA (315V/6k8Ω=46mA ale teraz skąd wziąść rezystor o mocy ponad 10W...

A może jest jakieś inne rozwiązanie...

Nie wiem co jest na wyjściu Twojego sterownika...
    Wracając do triaka, te 50mA to wartość średnia. W opisanym wcześniej podłączeniu prąd bramki ok. 1A trwa tylko do momentu otwarcia triaka (są to mikrosekundy) następnie spada znacznie ponieważ spadek napięcia między anodami triaka w momencie jego przewodzenia to zaledwie 1V. Stosunkowo duży prąd startowy bramki jest pożądany ze względu na ... oh ... dużo by o tym pisać - z wielu względów.
    Pozdro.
    markomad
    Level 11  
    Pozwól, że jeszcze raz wrócę do tematu...

Rozkręciłem ten sterownik, wewnątrz jest mała płytka z układem scalonym zalanym masą z tworzywa lub żywicy (coś podobnego jak w kartkach z pozytywkami), wyjścia z tego układu trafiają bezpośrednio na wejścia (bramki) czterech elementów oznaczonych jako Q407.
    Szukałem w katalogu ale nigdzie nie znalazłem opisu takiego elementu, wyglądem przypominają one tranzystory BC547C.

Te cztery elementy sterują pracą łańcuchów żaróweczek zasilanych napięciem sieciowym.

Podejrzewam, że te Q407 to jakieś tranzystory (ale trochę zastanawia mnie ich praca pod 230V) lub triaki.
    Zapewne sygnał wychodzący z układu scalonego (tego zalanego masą) jest bardzo mały więc zastanawiam się nad możliwością podmiany tych Q407 na jakieś inne elementy, których bramki sterowane są bardzo małym prądem (np. triakiem, którego prąd bramki I=5mA) lub drugie rozwiązanie aby z wyjścia tych Q407 sterować elementem będącym w stanie przenieść większą moc.

Jeśli możesz coś podpowiedzieć lub podać rozwiązanie z konkretnymi elementami to będę bardzo wdzięczny...

Pozdrowienia
    john_t
    Level 29  
    Niestety beż schematu czarno to widzę. Chyba że dasz ten układ do zbadania jakiemuś elektronikowi który pa zmierzeniu wychodzących sygnałów będzie w stanie określić co zasila ten łańcuch żarówek.
    Oznaczenie Q478 (czyli litera "Q" i liczba) jest często używane na schematach do oznaczenia tranzystorów ale nie jest to jego symbol tylko oznaczenie na danym schemacie. Nie koncentruj się tylko na triakach i tyrystorach są przecież tranzystory mocy typu: MOS (polowe) też mają bramkę ale sterowaną napięciem. Taki tranzystor można (prawie) traktować jak sterowany napięciem potencjometr dużej mocy.
    markomad
    Level 11  
    OK, dzięki

Spróbuję pomierzyć napięcia i prądy w gałęziach żaróweczek i wtedy coś "zakombinuję". Jestem dobrej myśli bo to nie jest skomplikowany układ, najwyżej sterownik "pójdzie z dymem" a ja zainwestuję kolejnych kilkanaście złotówek, pobiegnę na rynek i kupię drugą taką sztukę, w okresie przedświątecznym pełno jest tego badziewia.

Dziękuję