Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem ze zrozumieniem żywotności EEprom.

Paros 30 Nov 2005 11:18 1017 2
 • #1
  Paros
  Level 11  
  Cześć.

  Nie rozumiem pewnej sprawy, proszę o podpowiedź.
  Do EEPROM zaszytego w procek (np. Atmega 16) można zapisać 100 000 razy. Oznacza to zapis do konkretnej komórki pamięci, czy w ogóle do EEPROMU danego procka? Co w przypadku znaczenego przekroczenia ilości zapisów - procek przestanie zapisywać czy przestanie działać całkiem (czy EEPROM ma wpływ na Flash?). Czy zadeklarowanie zmiennej jako ERAM spowoduje zapis tej zmiennej do EEPROM przy każdej zmianie danej zmiennej?

  pozdrawiam Leszek
 • #2
  john_t
  Level 29  
  Ilość zapisów dodtyczy konkretnej komórki poddawanej procesowi zapisu. Chyba że programator (a tak bywa najcząściej) bez względu na długość programu i tak "pobudza" wszystkie komórki wtedy, co zrozumiałe, ilość zapisów dotyczy całego EEPROM. Co do Slash i Eeprom, mają podobną budowę komórki pamięciowej a tym samym podobne parametry.
 • #3
  bis
  Level 21  
  Taki parametr trzeba traktowac z dużą uwagą na drobniutkie literki, często na zupełnoe innej stronie dokumentacji danego układu scalonego lub wręcz w zupełnie innej dokumentacji danego producenta( konkretnie metod okreslania jakości i niezawodności) Kruczek tkwi w tym że Producent gwarantuje z reguły że po takiej liczbie kasowań i ponownych zapisów całej pamięci, sektora albo komórki okreslona ilość bitów nadal będzie poprawnie się kasowała i programowała. Prawie nigdy nie jest to 100% a np. 95% albo 97%. Dlatego używając tych pamięci trzeba zawsze stosować jakieś testowanie poprawności(np. sumy kontrolne) i nadmiarowość zapisywanej informacji aby ją odzyskać w przypadku padnięcia poczczególnych bitów (metod jest całe mnóstwo dających różne poziomy niezawodności czyli prawdopodobieństwa odzyskania poprawnej informacji). Pojedyncze bity mogą padać już od początku używania pamięci.