Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać sterownik zastępujacy ręczny wyłacznik.

waljo 30 Lis 2005 11:19 1950 17
 • #1 30 Lis 2005 11:19
  waljo
  Poziom 21  

  Mam serdeczną prośbę czy ktoś wie jak wykonać prosty sterownik za pomocą którego można do jednego przewodu wyjściowego dostarczać, raz napięcie dodatnie, raz ujemne czyli taki rodzaj przełącznika lewo prawo. Chodzi mi o zastąpienie ręcznego wyłącznika mechanicznego, wyłącznikiem sterowanym napięciem 12V. Sterownik musiałby na czas podania napięcia sterującego 12V (około 2s), zewrzeć przewód plusowy do przewodu wyjściowego, a po podaniu ponownie napięcia sterującego, zewrzeć przewód ujemny z przewodem wyjściowym, i tak na przemian.
  Może ktoś wie gdzie taki układ znaleźć, szukałem na forum ale nie znalazłem.
  Układ może być mechaniczny ewentualnie jakiś prosty elektroniczny.

  0 17
 • #2 30 Lis 2005 12:11
  august_
  Poziom 27  

  Może przerzutnik astabilny?

  0
 • #3 30 Lis 2005 12:25
  mac
  Poziom 15  

  Najprostsze rozwiazanie to przekaznik bistabilny. Napisz cos wiecej: czy zasilanie jest symetryczne, jakie prady, czym ma sterowac ten przelacznik

  0
 • #4 30 Lis 2005 13:01
  waljo
  Poziom 21  

  Dzięki za podjęciu tematu oto więcej danych napięcie sterowania to napiecie stałe 12v i chyba 500 mA prąd, pisze, że można sterować małym przekaźnikiem.
  Ten sterownik miałby za zadanie łączyć przewody, jeden jest wyjściem i do niego trzeba raz podłączyć plus, a raz minus, też 12v napiecie stałe.
  Ma to spełniać takie samo zadanie jak mechaniczny wyłącznik lewo - prawo z tym, że załączenie musi trwać około dwóch sekund.
  Algorytm działania byłby taki:

  Napiecie sterujące - czas 2 sek. załączenie przewodów minus z przewodem wyjściowym - 2 sek. nastepnie rozłączenie

  Napięcie sterujace - czas 2 sek. załączenie przewodów plus z przewodem wyjsciowym 2 sek. następnie rozłączenie.

  Chętnie jeszcze mogę coś podać jak będzie potrzeba.

  0
 • #5 30 Lis 2005 14:45
  mac
  Poziom 15  

  Jezeli stan wyjsciowy ma trwac tyle ile impuls sterujacy, to cos takiego powinno wystarczyc.

  Wartości elementow:
  C1 -100nF - 1uF
  R1,R2 - 1-4,7k
  R4 - 10-100k

  tranzystory wlasciwie dowolne, ich tym zalezy od obciazenia na wyjsciu.

  0
 • #6 30 Lis 2005 17:24
  waljo
  Poziom 21  

  Serdeczne dzięki tylko poprosiłbym o jakieś wartości oporników i kondensatora. Sam nie dam rady tego obliczyć.
  Pozdrawiam.

  0
 • #7 01 Gru 2005 07:03
  waljo
  Poziom 21  

  Dięki przystępuje do wykonania układu.

  0
 • #8 03 Gru 2005 11:14
  waljo
  Poziom 21  

  Niestety po starannym wykonaniu układu całość nie działa tak jak trzeba, po doprowadzeniu sygnału wejściowego 12v, na wyjściu układu pojawia sie też +12v po podownym doprowadzeniu syganalu do wejścia tez na wyjściu pojawia się +12v . Próbowałem rozdzielić przewód wyjściowy na dwie części ale wtedy na części "dodatniej" jest +12v na części "ujemnej około +6V. Nie wiem może robię coś nie tak proszę o pomoc. Może byłoby prościej wykonać ten układ gdyby na wyjściu raz załączałaby się część "dodatnia", a raz "ujemna" na zasadzie
  1- sygnał wejściowy - załącza się część "dodatnia", rozłączenie
  2- sygnał wejściowy - załącza się część "ujemna", rozłączenie
  wtedy mógłbym dalej poprzez przekaźniki poprowadzić napięcia dalej.

  0
 • #9 03 Gru 2005 12:29
  jony
  Specjalista elektronik

  Schemat który przedstawił kolega mac nie ma prawa działać. Po pierwsze przerzutnik na wyjściu cały czas daje stan wysoki na wyjściach Q i /Q bo nóżki R i S powinny być zwarte do masy.
  Co gorsze w układzie jest zwarcie. Podanie stanu niskiego na wejście powoduje ze obydwa tranzystory zaczynają przewodzić. Nawet jak by przerzutnik D działał dobrze to i tak występuje stan ze przewodzą dwa tranzystory.

  0
 • #10 03 Gru 2005 12:59
  waljo
  Poziom 21  

  To znaczy że mam uwzględnić te poprawki i będzie wszystko OK czy raczej jakiś inny układ?

  0
 • #11 03 Gru 2005 13:52
  jony
  Specjalista elektronik

  waljo napisał:
  To znaczy że mam uwzględnić te poprawki i będzie wszystko OK czy raczej jakiś inny układ?

  Nie

  Spróbuj zbudować to i zobacz czy to będzie działać tak jak ty chcesz, bo nie rozumiem o co ci dokładnie chodzi. Czyli wciśniecie przycisku zapala diodę wciśniecie przycisku jeszcze raz zapala drugą diodę i tak na zmianę.
  Aha i nie zapomnij podłączyć nóżki 14 do plusa i nóżki 7 do masy.

  0
 • #12 03 Gru 2005 15:33
  waljo
  Poziom 21  

  Chodzi mi o coś takiego jak jest na schemacie z tą różnicą, że zamiast przycisku jest napięcie sterujące 12v, które steruje całym układem na zasadzie jak opisałem w poprzednich postach.
  Dokładnie to urządzenie ma sterować centralnym zamkiem przy samochodzie, jest tam pompa napędzana silnikiem elektrycznym, który musi dostawać raz obroty prawe, a raz lewe. Z przewodów, które sprawdziłem wynika, że jest trzy przewody z których jeden jest głównym a w pozostałych dwóch jest napięcie 12v czyli minus i plus z instalacjii pojazdu. Do głównego przewodu przy uruchomieniu alarmu, dostarczany jest plus, a przy wyłączeniu minus tak aby pompa dawała podciśnienie lub nadciśnienie. Z centralki alarmu zaś wychodzi sygnał 12v i około 300mA, które uruchamia się na około 3 sek. po włączaniu lub wyłączeniu alarmu i chodzi o to aby po podaniu tego napięcia sterującego, na wyjściu tego "sterownika" pojawiało się raz + 12v a raz -12v.
  Wcześmiej było takie urządzenie oryginalne ale "padło".

  0
 • #13 03 Gru 2005 21:49
  jony
  Specjalista elektronik

  Czyli układ ma sterować silnikiem ??
  I ma działać następująco podanie plusa zasilani na wejście układu powoduje ze silnik zaczyna się kręcić np. w prawo przez dwie sekundy czyli tyle ile trwa impuls na wejściu, potem podanie kolejnego impulsu na wejście uruchamia silnik tylko że teraz kreci się w drugą stronę. W czasie jak niema impulsu silnik ma się nie kręcić tak to ma działać??

  0
 • #14 04 Gru 2005 06:39
  mac
  Poziom 15  

  Dobra dalem plame. Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie:cry:

  Uklad Jony'ego tez nie bedzie dzialal zgodnie z Twoimi zalozeniami. Stan jego wyjscia zmienia sie z niskiego na wysoki, bez stanu "martwego".

  Poprawiony schemat ponizej.

  0
 • #15 05 Gru 2005 07:03
  waljo
  Poziom 21  

  Wcześniej nie mogłem odpowiedzieć, właśnie to ma tak działać jak "jony" to sugeruje do tego silnika dochodzą trzy przewody były one łaczone przez poprzedni układ na zasadzie jak podałem wcześniej czyli "główny" i plus z instalacji pojazdu albo "główny" i minus z instalacji, dalej tak jak podaje"jony" w czasie pomiędzy załączeniami silnik nie pracuje. Całość była uruchamiana przy pomocy impulsu z centralki alarmowej trwa on około 2-3 sekundy zarówno przy "obrotach silnika w prawo jak i w lewo".
  Chciałem zrobić taki prosty układ mechaniczny składający sie z samych przekaźników ale nie wyszło.
  Dzieki wszystkim jeszcze raz za zajecie sie tematem myslę, że coś z tego wyjdzie przy pomocy kolegów oczywiście.

  0
 • Pomocny post
  #16 05 Gru 2005 15:17
  jaro03
  Poziom 15  

  Napisz konkretnie co Ci padło - sterowanie z alarmu, czy przekaźniki zmieniające +/-. Załączyłem Ci schemat do przekaźników. Jeśli ten Ci nie pomoże to: opcja szukaj "centralny mercedes". A jeśli jeszcze sobie nie poradzisz to napisz. Jaki to samochód?

  0
 • #17 06 Gru 2005 08:53
  waljo
  Poziom 21  

  Padło urządzenie, które podaje napięcie na przewody od pompy powietrznej chyba to ma symbol AS 197, było ono sterowane napięciem podawanym z centralnego zamka.
  Cała sprwa polega na tym, że chcę zastapić to poprzednie czymś mniej skomplikowanym bo to poprzednie ciągle "siada" i tak wydawało mi się, że jest to proste ale widzę, że jest z tym problem.
  Pojazd to PASSAT 95 rok.
  Poproszę o jakieś bliższe szczegóły odnośnie tego schematu do przekaźników.

  Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

  Jaro03 przepatrzyłem te rzeczy odnośnie zamków do mercedesa ale to niezupełnie o to chodzi u mnie do pompy dochodzi trzy przewody. Na jednym ze schematów znalazłem taki sterownik na dwóch przekaźnikach ale u mnie musi być tak, że musiałby sie załączać te przekaźniki przemiennie na czas trwania impulsu sterującego około 3sek.

  0
 • #18 14 Gru 2005 20:24
  waljo
  Poziom 21  

  Mogę powiedzieć, że problem został rozwiązany, przy pomocy kolegi stwierdzilismy że problem tkwił w centralce alarmowej uszkodzony był tranzystor na wyjściu przewodów podających napiecie sterujace, rzecz w tym, że powinno ono zmieniać polaryzację przewodów, a tak sie nie działo. Po wymianie elementu wszystko wróciło do normy. Jednak sterownik który był zamontowany do sterowania centralnym zamkiem nie nadawał sie do tego typu centralki cały czas nastepuje uszkadzanie elementów elektronicznych tego sterownika. Krótka "walka" z ołówkiem i kartką papieru przyniosła owoc w postaci sterownika opartego na dwóch przekaźnikach, nieco inny niż projekt "JARO03". Rzecz prosta w budowie i praktyczna w eksploatacji.
  Dziekuję wszystkim, szczególnie "Jaro03",za pomoc i cenne rady. Służę w przyszłości sam pomocą.
  Pozdrawiam i uważam temat za zamknięty.

  0