Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna AK33-system stale się zawiesza

Wlad 30 Lis 2005 11:46 1558 12
  • #1 30 Lis 2005 11:46
    Wlad
    Poziom 12  

Witam!
    Mam w kompie płytę AK33 04/16/2001-8363-686A-6a6LMAWCC-00 wersja biosu R1.19. System nieregularnie zawiesza się, nieraz ukazuje się ekran z ostrzeżeniem że "wystąpił błąd krytyczny systemu i aby nie uszkodzić kompa
    system został zatrzymany" znalazłem firmware r1.19, wgrałem jakis czas było lepiej (żadziej się wieszał) ale po pewnym czasie to samo. Zdiołem partycje , i założyłem na nowo ,wszystko zainstalowane świeżutkie. i nadal to samo.
    Mam prośbe...czy którys z fachowców przypomniał mi strone abym do tej płyty WCC-oo znalazł bios, bo chociaż zmieniłem bios na taki jak był to nic nie pomaga, a powrót do kopi nagranej mam odcięty bo dyskietka coś szwankuje. Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.
    Wlad

PS.
    Przepraszam że zawracam głowe ze znalezieniem tej strony ale tyle juz szukałem i nie moge trafić na te strone Przewaliłem system i dopiero po niewczasie zoriętowałem się że wszystkie zakładki znikneły.

0 12
  • Pomocny post
    #2 30 Lis 2005 11:58
    Kolobos
    Spec od komputerów

Sprawdz ram memtestem, zobacz czy procesor sie nie przegrzewa.
    Bios do plyty znajdziesz na stronie shuttle.

0
  • #3 30 Lis 2005 18:11
    Wlad
    Poziom 12  

Kolobos napisał:
    Sprawdz ram memtestem, zobacz czy procesor sie nie przegrzewa.
    Bios do plyty znajdziesz na stronie shuttle.

Witam!
    Sprawdziłem memtestem na 3284% Coverage, 0 errors, zawiesił się.
    Na stronie shuttle sprawdzałem i tej wersji nie ma najbliższa to AK31.
    Jeszcze jedno spostrzeżenie podczas pracy kompa słychać piszczenie ciche za kazdym razem jak się coś uruchomi i w takt pracy programu- mysle że tego nie powinno być.
    Pozdrawiam
    Wlad

0
  • #5 30 Lis 2005 23:58
    Wlad
    Poziom 12  

Kolobos napisał:
    Zmylilo mnie to oznaczenie, AK33 to oczywisci AOpen, a nie Shuttle :-)
    http://www.aopen.com.tw/products/mb/ak33.htm

Witam!
    Na tej stronie też niedopatrzyłem się właściwego biosu.
    Kolobos mam pytanie, czy właściwy bios chcąc dobrać do mojej płyty mam szukać "WCC-00", jest to końcówka ciagu cyfr i liter podczas uruchamianie się systemu /w lewym dolnym rogu/. Będzie może szybciej jak napisze co wyświetla na początku uruchamiania:
    AWARD MODULAR BIOS
    v6.00PG an Energy Star Ally
    AK33 R1.19 apr. 16.2001 AOpen Inc

Proc. AMD DURON(TM) 800Mhz DRAM CLK \100Mhz

i na samym dole w lewym dolnym rogu:
    04/16/2001-8363-686A-6A6LMAWCC-00
    Czy do tej końcówki "WCC-00" jako właściwej płyty należy dobierać bios?
    Czy....moze v6.00PG
    Pozdrawiam
    Wlad[/quote]

0
  • #8 01 Gru 2005 19:55
    Wlad
    Poziom 12  

Witam ponownie!
    Dziękuję kolegom... mam właściwy bios, ale sprawa się skomplikowała,
    bywało że komp nie chciał się uruchomić... drugi raz włączyłem i szafa grała, ostatnio dopiero po ok 30 -tu razach włączania uruchamiał sie komp. teraz sporadycznie się włącza ...jak mu się zachce po 50 albo po 100 razach włączania ruszy i od czasu jak mam plik przygotowany do uaktualnienia biosu nie mam okazji go wgrać.... czy własciwie to że się zawieszała płyta mogł być bios?... może co innego go boli?
    Pozdrawiam
    Wlad

0
  • Pomocny post
    #9 01 Gru 2005 21:01
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Obejrzyj dokładnie kondensatory na płycie głównej, czy nie są wybrzuszone. Spróbuj uruchomic płytę z innym zasilaczem. Podany przez Ciebie objaw wydaje się wskazywać na wyschnięte kondensatory bądź na płycie głównej bądź w zasilaczu.

0
  • #10 01 Gru 2005 21:44
    Wlad
    Poziom 12  

jankolo napisał:
    Obejrzyj dokładnie kondensatory na płycie głównej, czy nie są wybrzuszone. Spróbuj uruchomic płytę z innym zasilaczem. Podany przez Ciebie objaw wydaje się wskazywać na wyschnięte kondensatory bądź na płycie głównej bądź w zasilaczu.

Witam!
    Probowałem z innym zasilaczem i oglądałem dokładnie kondensatory elektrolityczne, wyjmowałem procesor gniazdo procka od wypadku jeszcze raz odkurzyłem, pamięci wyjołem denaturatem ich wyczyściłem a gniazda odkurzyłem dalej to samo.
    Jak wyjołem procesor chciałem sprawdzić stan pasty na procku, kolor odkrytej płaszczyzny zdawał się być niejednakowy, takjakby jedna strona była ciutke ciemniejsza. Chciałem nadmienić że napięć procka nie zmieniałem /czy taki procesor ma jakieś zabezpieczenie termiczne?/ aby nie doprowadzić do przegrzania i do spalenia?.
    Pozdrawiam.
    Wlad

0
  • #11 02 Gru 2005 20:09
    Wlad
    Poziom 12  

Witam ponownie!
    Dziękuję kolegom za pomoc i za chęci, już rozszyfrowałem usterke i ją usunołem ..... przyczyną była płyta główna (odlutował sie jeden element)
    Proponuję zamknąć temat.
    Pozdrawiam
    Wład

0
  • #12 02 Gru 2005 23:07
    TONI_2003
    Moderator

:arrow: ... to dlaczego go nie zamknąłeś kolego Wlad :?:
    :arrow:ZAMKNIJ MNIEPłyta główna AK33-system stale się zawiesza
    Już możesz to zrobić sam :D ba nawet powinieneś to zrobić sam :!:

0
  • #13 04 Gru 2005 13:02
    Wlad
    Poziom 12  

Witam!
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.
    Usterka usunieta.
    ZAMYKAM TEMAT.
    Pozdrawiam
    Wlad

Dodano po 2 [minuty]:

Usterka usunięta, zamykam temat.

0