Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar rezystancji za pomoca uP 8051

30 Lis 2005 15:41 2386 8
 • Poziom 10  
  Witam

  Do wykonania mam miernik rezystancji w zakresie od 1 Ω do 1 MΩ na uP 8051 z dokładnością nie mniejszą niż 0.1% . Jak mozna by to wykonac najprościej. Prosze o pomoc .
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 11  
  Cześć!
  Proponuję zastosować do pomiaru klasykę czyli nieśmiertelny układ 555. Zadaniem procesora było by tylko wyzwalanie przetwornika i pomiar czasu trwania generowanego impulsu. Oczywiście przy tak dużym zakresie mierzonych oporności będzie trzeba również uwzględnić możliwość przełączania dołączonej do układu pojemności. Najlepiej by sterował tym procesor (i już mógłbyś chwalić się automatyczną zmianą zakresów). A reszta to już tylko (albo aż) program...
 • Specjalista techniki cyfrowej
  Inna sprawa, że bez przełączania zakresów będzie dość ciężko osiągnąć tak dużą dokładność od 1ohm do 1Mohm.
  Propozycja z mojej strony, to dwa źródła prądowe (a w sumie lepiej jedno + lustro prądowe), jedno zasila rezystor, drugie kondensator, a komparator porównuje napięcia.
  Pomiar zaczyna się od rozładowania kondensatora. Dzięki zasilaniu przez źródło prądowe napięcie na kondensatorze narasta liniowo. W momencie gdy osiągnie wartość taką jak napięcie na rezystorze komparator sygnalizuje ten stan procesorowi (np. przerwanie zewnętrzne) No i w efekcie mamy czas pomiaru proporcjonalny do rezystancji.
  W sumie jest to klasyczny pomiar z pojedynczym całkowaniem. Wady - wymaga kalibracji najlepiej przed każdym pomiarem, jest mało dokładny i wrażliwy na parametry elementów.

  Lepszym wyjściem było by zastosowanie pomiaru z podwójnym całkowaniem.

  No albo przetwornik A/C

  We wszystkich przypadkach wchodzą w grę tylko przełączane zakresy pomiarowe.
 • Poziom 10  
  przetwornik A/D to koniecznosc dla takiego dokladnego pomiaru, ale ja szukam jakiegos źródla pradowego o wystarczajacym zakresie pradów i o mozliwosci podlaczenia tak róznych rezystancji, lub jakiegos innego sposobu niż źródlo prądowe, moze stosuje sie jakies mostki albo inne rozwiazania. Dla mnie problemem jest jak rozwiazac tak dużą dokladnosc pomiaru na takim zakresie pomiarowym.
 • Poziom 19  
  LM334z - precyzyjne żródło prądowe na elektrodzie znalazłem nawet opis po polsku :). Poszukaj a znajdziesz
 • Specjalista techniki cyfrowej
  Nie da się na tak dużym zakresie!

  Jeżeli weźniesz źródło prądowe 1µA, to na rezystancji 1M zmierzysz 1V, ale na rezystancji 1ohm bedzie to już tylko 1µV!
 • Poziom 19  
  ja bym kobinował z kilkoma żródłami prądowymi i multiplekserem analogowym. Przełączanie zakresów ale trzeba by dodać zabezpieczenia żeby nie sfajczyć przetwornika przy zmianie zakresu.
 • Poziom 11  
  Kto ci dał takie zadanie? Nie jest to łatwe a powiedziałbym że jest to bardzo trudne zadanie. Ja robiłem kiedyś miernik rezystancji w zakresie 100ohm - 30kohm. Zrobiłem to wszystko na jednym zakresie i niestety nie udało mi się uzyskać dokładności lepszej niż 0,5%. Jeżeli chcesz zastosować źródło prądowe i pomiar spadku napięcia to koniecznie musisz zastosować przetwornik A/C i to o dużej rozdzielczości oraz zmianę zakresów. Ale mimo wszystko będzie to bardzo trudne. Nie wiem czy nie lepiej poszukać innej metody. Jeżeli weźmiesz prztwornik A/C o zakresie 10V to dla zmierzenia 1MΩ prąd nie może być większy niż 10µA i to bardzo stabilny. Pozatym źródło prądowe musi dawać na wyjściu min. 10V. Do tego trzeba dodać szumy i zakłócenia na poziomie µV czy mV, które będą się nakładały na sygnał mierzony. To co napisałem to tylko początek problemów które trzeba przezwyciężyć w tym zadaniu. A swoją drogą to jestem bardzo ciekaw jak sobie poradzisz z tym problemem. Jak coś wymyślisz to daj znać.
  Pozdrawiam