Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maksymalny prad katody.

01 Gru 2005 11:03 1053 4
  • Poziom 10  
    Czesc mam pytanie odnosnie parametrow podawanych w katalogach.
    Otoz dla przykladu, dla lampy PCL86 maksymalny prad katody wynosi
    Ik (max)=55mA. Chcialem sie dowiedziec czy chodzi tu o wartosc pradu
    dla statycznego punku pracy, czy ogolnie prad katody nie moze przekaraczac
    tej wartosci (takze podczas pracy dynamicznej). Bo zauwazylem ze po wrysowaniu prostej obciazenia (Ra=5100Ohm) i wstawieniu Rk takiego jak
    podaja w katalogu, wartosc pradu katody (jako suma pradu anodu i siatki2)
    bedzie dla napiecia Vs1=0V (ktore bedzie przeciez wystepowalo przy pelnym wysterowaniu lampy) osiagalo wartosc duzo wieksza niz owe 55mA. Ogolnie
    zauwazylem ze dla pentod przy niskich napieciach anody (ktore beda sie pojawialy przy przesuwaniu sie po prostej obciazenia w lewo) rosnie prad anodowy, i jednoczesnie bardzo mocno rosnie tez prad siatki2. Wiec sumaryczna wartosc pradu anody + siatki2 jest w tym obszarze bardzo duza.
    To powoduje ze chcac nie przekraczas dopuszczalnego pradu Ik=Ia+Is2 trzeba by stosowac ociazenia anodowe o duzych wartosciach (duzo wiekszych od katalogowych) tak aby dla malych wartosci napiec anodowych (czyli dla malych napiec siatki) Ikmax nie zostalo przekaraczane. I dla przykladu dla lampy PCL86 ktora ma Wa=9W, moc wyjsciowa ktora moglibysmy uzyskac wyniosla by dziesiate czesci wata. Wiec chcialem sie dowiedziec na czym polega moje bledne rozumowanie bo z pewnoscia jest bledne :(
    PS. Dodam ze czytajac kilka artykulow odnosnie projektowania i zawsze rysuje sie prosta obciazenia na tle charakterystych wyjsciowych, na ktorych nie uwzglednia sie pradow siatek2, a tylko uwzglednia sie prad anody.
    Ja osobiscie narazie tlumacze sobie to tym ze te Ikmax jest to prad maksymalny dla statycznego punktu pracy ;)
  • Pomocny post
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    To dotyczy wartości średniej. Przy typowej pracy jako wzmanciacz.
    W prayadku lam impulsowych podawano to w katalogacz z podanym współczynnikiem wypełnieni impulsów.

55mA ECL86 i PCL to dośc dużo. Katody potrafią sie deformować (łątwiej w ECL86 niż w PCL86). Lepiej dać wyższe napiećie anodowe i zmniejszyć natężenie prądu przepływającego przez katodę.

P.S.

Ale katody dobiera sie tak by z zapasem dały radę zasilić prądem i siatkę drugą i anodę przy wykorzystaniu 100% mocy admisyjnej. Choć czasem jak w przypadku tejże lampy jest o praktycznie na styk. I co ciekawe piszą o tym Niemcy z dawnej RFN.
  • Poziom 10  
    Dzieki Studisat za podpowiedz, ale nadal nie wyczerpuje ona mojego pytania.
    Czy moze ktos jeszcze dozucic cos do tego watku?

Spytam sie wprost:
    Czy ustalenie punktu pracy dla PCL86: Us1=ok. -6.8V, Is2=ok. 6.5mA, Ia=ok. 39mA , Ua=230V (automatyczny minus Rk=150) i obciazeniu Ra=5100Ohm. Nie spowoduje uszkodzenia lampy (z powodu przekroczenia Ikmax) gdy
    napiecie siatki1 bedzie podczas pracy dynamicznej dochodzilo do 0V?
    Bo wtedy wartosci pradu Ik bedzie duzo wiekasza niz owe 55mA.

PS. Dodam ze sam doszedlem do wniosku ze pewnie nie na skutek ujemnego sprzezenia zwrotnego na Rk. :)
    Czy mam racje?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    komar_23 napisał:

Spytam sie wprost:
    Czy ustalenie punktu pracy dla PCL86: Us1=ok. -6.8V, Is2=ok. 6.5mA, Ia=ok. 39mA , Ua=230V (automatyczny minus Rk=150) i obciazeniu Ra=5100Ohm. Nie spowoduje uszkodzenia lampy (z powodu przekroczenia Ikmax) gdy
    napiecie siatki1 bedzie podczas pracy dynamicznej dochodzilo do 0V?

Nie spowoduje, bo wartość Ikmax nie zostanie przekroczona.
    We wzmacniaczach klasy B (AB) wartości szczytowe prądu sięgają setek miliamperów, a prąd katody nie jest przekroczony bo wartość średnia tego prądu jest znacznie mniejsza od wartości szczytowej. Niektóre źródła podają nawet dla wzmacniaczy klasy B z prądem siatki granicę maksymalnego prądu szczytowego katody jako 0.8*In, gdzie In jest prądem (umownego) nasycenia katody i to 0.8 jest tylko z tego powodu, że prąd nasycenia gwałtownie maleje przy nawet małym niedożarzeniu.

Analogiczna sytuacja jest z napięciem anodowym. Zauważ, że maksymalne napięcie anodowe dla np. EL84 wynosi 300V, a wartość chwilowa w typowym układzie w klasie A przekracza 400 a nawet więcej woltów.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Rozumiem.
    Czyli przy analizie nie bierzemy wartosci szczytowych tylko srednie.
    Dzieki o to wlasnie mi chodzilo
    Pozdrawiam