Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A

zasoby 19 Feb 2008 20:24 1387220 3210
Altium Designer Computer Controls
    kaeltaz
    Level 16  
    już wytrawiłem nową płytkę do tego zasilacza i mam kilka pytań:
    1.jaki użyć transformator
    2.w czym wytrawiać najlepiej płytki dru. jeśli nie mam wytrawiarki
    3.ile kosztuje koszt wykonania takiej wytrawiarki
    4.czy ktoś wie jak i ile kosztuje wykonania woltomierza i amperomierza elektronicznego(bez programowania scalaków)

za wszystkie odpowiedzi dziękuję z góry i pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    Uszol 1990
    Level 29  
    Masz podpisany pin nr 1. To co narysowałeś jest źle.
    Skąd masz tego LCD ? bo ja miałem takiego samego i było zasilanie na odwrót (+ z - były zamienione) zmierz jego szerokość, to Ci powiem.
    User removed account
    User removed account  
    kaeltaz
    Level 16  
    Witam
    Wiem że moje pytanie już gdzieś było w tym temacie ale nie chce mi się szukać(w końcu to 46str.)więc poco jest ten trymer i jak go nastawić.(wiem że trochę zaśmiecam ten temat ale potrzebuje szybkiej odpowiedzi)
    (mam 12lat!)
    telemah
    Level 27  
    Z tego co pamiętam to trymer służy do ustawienia 0V przy potencjometrze od regulacji skręconym na minimum. Jeśli masz jakieś konkretne pytania to staraj się zadać je w jednym poście a ja lub ktokolwiek inny odpowiem też w jednym - tym sposobem wilk bedzie syty i owca cała a temat nie będzie się rozrastał do monstrualnych rozmiarów !
  • Altium Designer Computer Controls
    Ficu
    Level 31  
    Witam, mam problem: nie mogę w ogóle regulować V. Co może być nie tak?
    wszystko sprawdzone, wlutowane poprawnie. Cały czas powyżej 32V i brak regulacji.
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Ficu wrote:
    wszystko sprawdzone, wlutowane poprawnie.

Jak jest wszystko sprawdzone i wlutowane poprawnie to musi działać. Coś mi się nie chce wierzyć, że wszystko sprawdziłeś. Wydaje mi się, że nie chce ci się przy zasilaczu posiedzieć tylko czekasz aż ktoś ci wszystko poda na tacy.

Po pierwsze to posprawdzaj wszystkie półprzewodniki (dosłownie wszystkie). Następnie rezystory i kondensatory, a na końcu połączenia. Może zimne luty gdzieś się zrobiły. Najczęstszym objawem braku regulacji jest uszkodzony tranzystor wykonawczy.

Tak w ogóle to miałem napisać to na początku tego postu. Co zrobiłeś, że nie masz teraz regulacji napięcia. Jak jest z regulacją prądu?
    Posprawdzaj czy przewody gdzieś się nie obluzowały.

Ogólnie to ciężko coś konkretnego napisać. W jakich okolicznościach straciłeś możliwość regulacji napięcia.

Jakie masz trafo? Jakie tranzystory (sterujący, wykonawczy)?
    Ficu
    Level 31  
    Wszystko wcześniej działało, po zwarciu zasilacz padł;/ trafo mam ponad 4A 24V, wszystkie elementy standardowe. Wiesz czy ktoś przerysował ten schemat do eagle? Chciałbym zrobić sam płytkę, i zmienić 2N2219 na jakiś bardziej dostępny odpowiednik.
    łuki_mar44
    Level 18  
    Zamiast 2N2219 możesz dać BD139. Ja tak mam i działa aż miło:) Tylko pamiętaj że wyprowadzenia są inne.
    Ficu
    Level 31  
    O tym wiem, ale mam już dosyć tego zasilacza;/ robiłem już do niego płytkę chyba 3 razy.. Dlatego chciałbym nową.
    Mr.K
    Level 23  
    Ficu
    Quote:
    Wszystko wcześniej działało, po zwarciu zasilacz padł;/ trafo mam ponad 4A 24V, wszystkie elementy standardowe. Wiesz czy ktoś przerysował ten schemat do eagle? Chciałbym zrobić sam płytkę, i zmienić 2N2219 na jakiś bardziej dostępny odpowiednik.
    Proszę bardzo
    Ficu
    Level 31  
    Ten schemat na pewno jest poprawny? jakoś dziwnie wygląda..
    ic_735
    Level 15  
    Witam

Odnośnie schematu zamieszczonego przez Mr.K
    zamieszczonym w pliku Zasilacz 0_30V 0.02_3A___e416r2con.rar
    (link powyżej w poście).
    1. Zmieniono oznaczenia elementów (w zasadzie nie przeszkadza)
    2. BŁĄD - brak tranzystora NPN na oryginalnym schemacie oznaczony jako Q1

Pozdrawiam
    Mr.K
    Level 23  
    Tak zmieniono oznaczenie elementów. Tranzystor Q1 został pominięty (brak w tym schemacie eagle) bez tego tranzystora układ powinien wystartować za pierwszym razem. Odnośnie Q1 proszę prześledzić oryginalną dokumentację i ten temat. Wykonałem już kilka tych zasilaczy i wszystkie działają poprawnie bez tego tranzystora.
    Ficu
    Level 31  
    Czyli mogę śmiało robić płytkę i będzie działało? (nie chcę znowu robić tego kilka razy..)
    dominium
    Level 10  
    Witam

Przymierzam sie do zbudowania tego zasilacza. Sadzac po dlugosci watku, jest bardzo popularny. Jestem na etapie: wlutowane elementy bierne.
    Czekam wciaz na tranzystory i wzm opa.
    Widze, ze niektorzy maja problemy z odpaleniem. Mam nadzieje, ze moje drobe uwagi pomoga, mam nadzieje,ze sam nie bede mial wiekszych problemow. Sa to uwagi w oparciu o schemat ideowy.

1 uruchomienie czesci wstepnej zasilacza (D1-D7,R1-R3,C1-C3)
    - po podlaczeniue trafa, powinny byc napiecia ok 34V za mostkiem i ok -5.5V na diodzie zenera.

2 odpalenie zrodla napiecia referencyjnego (U1 i elementy otaczajace)
    w pkt 5 powinno byc ok 11.2V

3 odpalenie wzmacniacza regulowanego (U2 i elemnty otaczajace, bez tranz. wykonawczych Q2,Q4)
    napiecie na wyjsciu U2 powinno sie dac regulowac przez P1 w granicach 0-30V

4 elementy wykonawcze - Q2,Q4
    tu widze potencjalne zrodlo problemow,
    wg not katalogowych, max prad pobierany wyjscia U2 nie powinien przekraczac 60mA, jest to przy zwarciu wyjsci. sadze, ze to moze byc powod grzania sie u paru osob ukladu U2. Sadze, ze tak duzy prad moze byc niezdrowy na dluzsza mete. Problemem mozga byc niskie wsp. wzmocienia pradowego tranz Q2,Q4. Nalezaloby je pomierzyc.
    Do kolegow, ktorzy odpalili zasilacz. Czy ktos jest w stanie zmierzyc prad wyjsciowy U2 (np napiecie na R15) przy duzych pradach ?
    Jestem ciekaw, jakim pradem sterowny jest Q2.

Co do ogranicznika pradu.
    Nie wiem skad sie wzial dolny zakres ograniczania - 2mA.
    Z analizy ukladu wynika, ze minimalne napiecie jakie da sie ustawic na wejsciu 3(+) U3 to ok 5mv [ (11.2V / (10K+56k))*33Ohm=5.5mV]
    Stad minimalny prad wyczuwany przez U3 to ok : 12mA
    [ R7 * 12mA = 0.47 * 0.012 = 5.6mV ]
    Wynika, ze dolny prog zadzialania ogranicznika pradu to ok 12mA.
    Czy ktos z kolegow, z dzialajacym zasilaczem, moglby to sprawdzic?

Pozdrawiam
    Dominium
    telemah
    Level 27  
    Ja nie widzę problemów jak nic nie pomylisz to odpali z kopa - ja tak miałem :D wystarczy starannie zmontować.Co do dolnego progu ogr. prądowego to nie sprawdzałem .A tak w ogóle to pół roku robię obudowę do mojego zasilacza - chyba kupię gotową i przystosuje - obudowy metalowe - gotowe
    są strasznie wiotkie będę musiał czymś usztwynić mam duże i ciężkie trafo
    - ok 180-200Watt na rdzeniu z blach i obudowa mogła by się giąć :| a plastikowa obudowa wygląda trochę lipnie - ale jest tania - nie wiem sam co wybiorę .....a Kolega jaką obudowę planuje ?
    Mr.K
    Level 23  
    Witam, do kolegi dominium
    Quote:
    1 uruchomienie czesci wstepnej zasilacza (D1-D7,R1-R3,C1-C3)
    - po podlaczeniue trafa, powinny byc napiecia ok 34V za mostkiem i ok -5.5V na diodzie zenera.
    Tak zgadza się za mostkiem ok 34V i -5.5V.
    Quote:
    2 odpalenie zrodla napiecia referencyjnego (U1 i elementy otaczajace)
    w pkt 5 powinno byc ok 11.2V
    Tak zgadza się.
    Quote:
    3 odpalenie wzmacniacza regulowanego (U2 i elemnty otaczajace, bez tranz. wykonawczych Q2,Q4)
    napiecie na wyjsciu U2 powinno sie dac regulowac przez P1 w granicach 0-30V
    Tak zgadza się.
    Quote:
    4 elementy wykonawcze - Q2,Q4
    tu widze potencjalne zrodlo problemow,
    wg not katalogowych, max prad pobierany wyjscia U2 nie powinien przekraczac 60mA, jest to przy zwarciu wyjsci. sadze, ze to moze byc powod grzania sie u paru osob ukladu U2. Sadze, ze tak duzy prad moze byc niezdrowy na dluzsza mete. Problemem mozga byc niskie wsp. wzmocienia pradowego tranz Q2,Q4. Nalezaloby je pomierzyc.
    Do kolegow, ktorzy odpalili zasilacz. Czy ktos jest w stanie zmierzyc prad wyjsciowy U2 (np napiecie na R15) przy duzych pradach ?
    Jestem ciekaw, jakim pradem sterowny jest Q2.
    A tutaj kolega według mnie coś źle kombinuje, bo skoro napięcie wyjściowe na U2 jak kolega zauważył jest w przedziale 0-30V to baza Q2 będzie sterowana prądem ok 35mA i układ U2 nie powinien się grzać w żadnym wypadku. W moim zasilaczu maksymalny prąd pobierany z wyj U2 jest 35mA, Q2 w moim zasilaczu to BC211.
    Quote:
    Co do ogranicznika pradu.
    Nie wiem skad sie wzial dolny zakres ograniczania - 2mA.
    Z analizy ukladu wynika, ze minimalne napiecie jakie da sie ustawic na wejsciu 3(+) U3 to ok 5mv [ (11.2V / (10K+56k))*33Ohm=5.5mV]
    Stad minimalny prad wyczuwany przez U3 to ok : 12mA
    [ R7 * 12mA = 0.47 * 0.012 = 5.6mV ]
    Wynika, ze dolny prog zadzialania ogranicznika pradu to ok 12mA.
    Czy ktos z kolegow, z dzialajacym zasilaczem, moglby to sprawdzic?
    Ja też nie wiem skąd się wziął dolny zakres ograniczenia - 2mA w moim przypadku jest 2,08mA. Minimalne napięcie n3U3 to 0V. Zaciekawiły mnie kolegi pytania i analiza, ale tak jak telemah napisał
    Quote:
    Ja nie widzę problemów jak nic nie pomylisz to odpali z kopa - ja tak miałem wystarczy starannie zmontować.
    A gdy nie odpali to wtedy pomożemy odpalić.
    Pozdrawiam
    markovip
    Level 34  
    Witam.
    Od jakiegos czasu zabieram sie do zrobienia tego zasilacza. I dzisiaj dostalem zasilacz do zasilania uzadzen stosowanych w samochodach:
    Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A
    I mam teraz pytanie czy niedalo by sie go przerobic na zasilacz z tematu?
    Transormator jest symetryczny 2 x 14,4V czyli razem 28,8V.
    Patrzac sie na plytke drukowana schemat wydaje sie bardzo podobny z wyjatkiem ze tu nie ma ukladow scalonych, jest jeden potenciometr do regulowania napiecia lecz nie ma do naterzenia, litery na tranzystorze wykonawczym z czasem sie starly i niewiem jaki to jest ...

Mam tez inny transformator mianowicie:
    Jest to toroid wydaje mi sie ze z jakiego uzadzenia uzywanego na budowach. Na wyjsciu ma prad staly.

Chcial bym rowniez uzyc dwa wyswietlacze LCD z 'multimetrow':
    Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3AZasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A

Bardzo by mi zalezalo na waszych opiniack i sugestiach.
    Pozdrawiam :)
    Marek

Ps. Przepraszam za te duze zdjecia multimetra jednak do zdjec w pionie nie zrobilo miniaturki.
    telemah
    Level 27  
    w skrócie napisałeś :

"
    I mam teraz pytanie czy niedalo by sie go przerobic na zasilacz z tematu?
    Transormator jest symetryczny 2 x 14,4V czyli razem 28,8V.
    Patrzac sie na plytke drukowana schemat wydaje sie bardzo podobny z wyjatkiem ze tu nie ma ukladow scalonych, jest jeden potenciometr do regulowania napiecia lecz nie ma do naterzenia, litery na tranzystorze wykonawczym z czasem sie starly i niewiem jaki to jest ...

Mam tez inny transformator mianowicie:
    Jest to toroid wydaje mi sie ze z jakiego uzadzenia uzywanego na budowach. Na wyjsciu ma prad staly.

Chcial bym rowniez uzyc dwa wyswietlacze LCD z 'multimetrow':

Bardzo by mi zalezalo na waszych opiniack i sugestiach."

Po pierwsze :

nie da się przerobić tego zasilacza korzystając ze starej płytki drukowanej gdyż z tego co widzę
    najpewniej jest zbudowany z użyciem regulowanego stabilizatora napięcia
    z włączonym równolegle tranzystorem dużej mocy - tym co jest na radiatorze, z tym że użyto kilku prostych zabezpieczeń samego stabilizatora dlatego jest kilka dodatkowych elementów niż w klasycznej aplikacji regulatora liniowego.Zasilacz który chcesz zbudować to zupełnie inna konstrukcja,nie wiem jak porównywałeś te zasilacze - przecież one ze sobą nie mają niemal nic wspólnego ! Ze starego zasilacz możesz wykorzystać : obudowę z zaciskami, transformator, radiator , tranzystor końcowy - jeśli się nada , nie wiem tylko czy obudowa nie jest za mała , gdyż jak dodasz wskaźniki prądu i napięcia jakiś układ monitorujący temp., to będzie drastycznie mało miejsca , nie mówiąc że dobrze by było znaleść miejsce na conajmniej 3 potencjometry - 2 od napięcia zgrubny i precyzyjny oraz jeden - lub dwa od regulacji prądu.

Co do tych wyświetlaczy z multimetrów - możesz rozebrać dwa najtańsze multimetry miejsce przełącznika zakresów zewrzeć na stałe na określonym zakresie -ew wmontować mały przełącznik którym będzie można wybrać ze 2-3 zakresy z każdego multimetru , i wmontować je jako wskaźniki prądu i napięcia - tylko że wieczorem bez odp. podświetlenia
    ciężko jest na takich lcd odczytywać wyniki - ale i na to jest rada :D

Co do transformatora to ten który po zszeregowaniu uzwojeń daje napięcie 28,8v - proponuje odwinąć trochę z uzwojeń tak aby zszeregowane uzwojenia dawały napięcie 23-25v .Ew możesz wykorzystać
    tego toroida lecz wtedy napięcie wyjściowe zasilacza nie przekroczy ok 19-20v a pod pełnym obciążeniem 17v
    kondzio98
    Level 13  
    Witam.Czy mógłbym tranzystor mocy 2N3055 zastąpic tym:

Wykręciłem go z takiego dziwnego urządzenia(nie potrafie go opisac), a w tym urządzeniu pracowało jeszcze trafo (20V i 5A)Mam jeszcze jedno pytanie bo w spisie elementów jest wiele rezystorów o mocy 1/4 wata, i kupiłem rezystory 2W (bo nie mieli 1/4)no i wogóle czy mógłbym takie zastosowac, i te"moje rezystory" to są dużo większe od tych które wy stosujecie.Czy zasilacz z takimi rezystorami będzie poprawnie działał???
    kondzio98
    Level 13  
    Czy napewno jest to stabilizator ????Na odwrocie nóżki mają oznaczenia "E" ,przy jednej nóżce i "B" przy drugiej ,a na obudowie pisze "T".
    telemah
    Level 27  
    MA7812 nie wytrzymuje wcale większych prądów niż zwyczajne L7812 :!: , to i to wytrzymuje 1,5A.Na obudowie są wybite litery E i B , czyli Emiter i Baza , dlatego że nikomu nie chciało by się robić specjalnie obudowy pod stabilizator więc korzystano z obudów produkowanych dla tranzystorów stąd takie oznaczenia.

Dodano po 3 [minuty]:

kondzio98 wrote:
    Mam jeszcze jedno pytanie bo w spisie elementów jest wiele rezystorów o mocy 1/4 wata, i kupiłem rezystory 2W (bo nie mieli 1/4)no i wogóle czy mógłbym takie zastosowac, i te"moje rezystory" to są dużo większe od tych które wy stosujecie.Czy zasilacz z takimi rezystorami będzie poprawnie działał???

Możesz i będzie działać normalnie , ale wątpie czy zdołasz poupychać te rezystory , jeśli wlutujesz je w pozycji "stojącej" to na upartego się zmieszczą , pamiętaj że musisz powiercić większe otwory pod rezystory gdyż takie duże rezystory mają wyprowadzenia średnicy 0,7-0,8mm czyli grubsze o 0,2-0,3mm niż wyprowadzenia rezystorów 0,25W.
    telemah
    Level 27  
    paBls16 wrote:
    Czy mogę wstawić tam transformator na 12V??

Na upartego można :D ale co Ci po zasilaczu który pod pełnym obciążeniem
    będzie dysponował napięciem ok 10-10,5v :?:
    kondzio98
    Level 13  
    Czy trafo 18-19V i 5A mógłbym wykorzystac do budowy zasilacza 0-20V oraz 2mA-4A(akurat takie mam i szkoda mi nowego kupowac) takiego jak z tematu bez większej ingerencji w wymianę elementów??

I jeszcze jedno, czy ktoś mógłby podac zamienik diody(1N4001-D11 na spisie)bo w elektroniku nie mają i nie będą miec.:cry: