Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A

zasoby 06 Sty 2009 18:24 1325336 3173
    AMON86
    Poziom 22  
    Kolego "kammill" układy będziesz musiał przylutować od strony ścieżek bo inaczej nic z tego nie będzie. :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
    gonzalo
    Poziom 30  
    Scalaki z tego co widzę masz włożone poprawnie. Ale brakuje jeszcze kilku elementów. Dlaczego nie zrobiłeś lustrzanego odbicia ścieżek?
    AMON86
    Poziom 22  
    Kolego "tomekmmt" powiedz mi jak mogą być włożone poprawnie układy skoro płytka jest źle zrobiona...zobacz jak będą się łączyć końcówki scalaków na takiej płytce jaką ma kolega kammill...
  • IGE-XAOIGE-XAO
    RaQ1911
    Poziom 17  
    Nie wiem dlaczego nie zrobiłem, nie pamiętam już ;/ To w końcu jak ma być z tymi scalakami? Przełożyć na 2 strone czy nie? A jak tranzystory, dobrze?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    blantozaur
    Poziom 24  
    Witam a oto co u mnie powstało :

Jak widać na przednim panelu jest miejsce na wyświetlacz 2x8 jednak się nad tym zastanawiam . Bazarowy miernik za 5 zł mi wystarcza ;D .
    Mostek 8A kondensator 4700/35 , bd 139 β 160 . Trafo 18v 0,5a , 12v 10a i 16v 10a (przełączane z tyłu obudowy) generalnie chodzi na niższym bo do napraw radioodbiorników samochodowych używam 12-14v . Tr. mocy to dwa KSE13007 które sprawują się świetnie . Niewielki radiator na razie wystarcza (box z durona) . Bez wentylatora przy prądzie 4 a jest bardzo gorący , moje zapotrzebowanie nie przekracza z reguły 1-2a . Przy prądzie 1A i napięciu 14,4V radiator jest letni . W obudowie jak widać jest porządek ! Kabelki pospinane trytami , łączenia w termo koszulkach , zasilanie i moduły na samiczki . Budowa nie jest przypadkowa , w razie chęci modernizacji łatwo zdemontować poszczególne segmenty (zasilanie na dole , moduł góra) . Panel przedni wygląda tak aby był dla mnie wygodny i aby zminimalizować ilość kabli przebiegających z góry na dół między modułami. Co do regulacji 1 pot. wystarcza w zupełności bez problemu ustawiam napięcie z dokładnością do 0,1V co dla mnie w zupełności wystarcza.

Koszta ? Wszystko znalazłem u siebie . Szacuje , że płytka z gratami na pokładzie -tr. końcowym , potencjometrami to we Wrocławiu koszt około 20-25zł na giełdzie.

:arrow: A teraz do Kolegi co nie zrobił odbicia ;D Bez paniki - Ja też go nie zrobiłem przez zwykły pośpiech ! Jak widać bez problemu uruchomiłem zasilacz ! Doradzę abyś uważał przy przeginaniu nóżek w scalakach - łatwo pękają .
    AMON86
    Poziom 22  
    Jak zrobisz tak jak na tym zdjęciu to będzie wszystko w porządku i zasilacz będzie działał jak się należy.
    ciapciok
    Poziom 20  
    Przeczytałbym cały topic, ale nia mam sił, a żeby przeszukać potrzebuję jakieś słowa kluczowe.

Mój problem jest taki, że regulację napięcia mam od 9v do 23V, a powinna być od zera. Zastosowałem transformator TS50/11 (2x7,5V). Specjalnie taki dałem, aby mieć mniejsze napięcie maksymalne. Wszystkie napięcia w układzie mam prawidłowe, ujemne wynosi -5,6V. Wzmacniacze operacyjne to 741. Tranzystor mocy 2N3055, a sterujacy nim to BD139.

Pozdrawiam
    Michal_b1
    Poziom 18  
    Zbudowałem ten zasilacz. Działał długo do póki nie podłączyłem do niego kondensator o sporej pojemności celem naładowania go (nie od razu pełne napięcie tylko powoli je podkręcałem do maksimum).
    Wtedy napięcie nagle zaczęło spadać do poziomu około 15V. Teraz przy uruchamianiu go przez kilka sekund na początku mogę uzyskać pełne napięcie, potem zaczyna spadać...
    Zauważyłem, że U2 się nagrzewa. Wymieniłem wszystkie scalaki i to samo się dzieje.
    Co innego może być uszkodzone?
    blantozaur
    Poziom 24  
    ciapciok napisał:
    Przeczytałbym cały topic, ale nia mam sił, a żeby przeszukać potrzebuję jakieś słowa kluczowe.

Mój problem jest taki, że regulację napięcia mam od 9v do 23V, a powinna być od zera. Zastosowałem transformator TS50/11 (2x7,5V). Specjalnie taki dałem, aby mieć mniejsze napięcie maksymalne. Wszystkie napięcia w układzie mam prawidłowe, ujemne wynosi -5,6V. Wzmacniacze operacyjne to 741. Tranzystor mocy 2N3055, a sterujacy nim to BD139.

Wygląda na zbyt małą β BD139.
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Było o tym pisane w tym temacie.
    Minimalna β tranzystora sterującego Q2 powinna być 200.
    Potwierdziłem to praktycznie, przy zastosowaniu tranzystora Q2, który miał współczynnik wzmocnienia poniżej 200, zasilacz nie chciał działać poprawnie.
    ciapciok
    Poziom 20  
    Zastosowałem tranzystor 2SD468 zamiast BD139, wzmocnienie 240 (zmierzone multimetrem). W dalszym ciągu nie działa.

Pozdrawiam
    ciapciok
    Poziom 20  
    Faktycznie, Uceo=20V :) Wymieniłem go na 2SD438, wzmocnienie 230, dalej nie działa.

Pozdrawiam
    joozwa
    Poziom 31  
    Nie wiem, czy jest gdzieś opis tego układu przetłumaczony na polski? Bo jeżeli nie, to będę się starał taki tu umieścić.
    Myślę, że powinien się przydać. Będzie to lepsze niż doradzanie komuś po raz kolejny, by sprawdził wszystkie elementy :|
    Bo przyczyn może być kilka. Do myślenia daje prąd polaryzacji wejść zastosowanych przez Ciebie uA741, w zestawieniu z prądem polaryzacji TL081/071 (zerknij w opisy).
    Pozdrawiam
    ciapciok
    Poziom 20  
    Opis w języku polskim znajduje się na pierwszej stronie tego tematu :)

Bezpośredni link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=140196

Pozdrawiam

-Edit----------------------
    Problem rozwiązany, uszkodzony potencjometr P1, zamiast regulować od 0 do 10k, regulował od 20 do 47k :( Szkoda, bo to nowy TELPOD za 4,2zł :( Możliwe, że ja go uszkodziłem, bo na płytce była też uszkodzona dioda D10, ale wymieniłem ją przed napisaniem pierwszego posta w tym temacie.

P.
    RaQ1911
    Poziom 17  
    Jeszcze wróce do swojego pytania, jeśli powyginałem nóżki w scalakach na 2 stronę i je podpinam normalnie (czyli nie od spodu) to będzie wszystko ok? Cały czas mnie gryzie podpięcie tranzystorów ;/
    vertim
    Poziom 23  
    Witam mam problem z tym zasilaczem.Mam transforamtor 23V 100W.Napięcie regulej mi od 0-29.8V.Problem jest z natężeniem , gdyż moje Imax~1A.
    Płytke zrobiłem w mirror , nie wiem sam jak to sie satło ale dorbra. :?
    Wlutowałem odwrotnie scalaki i tranzystory.Jeśli będzie potrzeba załącze zdjęcie.
    elektronik999
    Poziom 26  
    Witam. Mam takie pytanie. Ma ktoś płytke do tego zaprojektowana w eagle lub zeby była w pdf (najlepiej już w odbiciu lustrzanym przygotowanym do termotransferu) dam 30 pkt jak będą 2 płytki na jednej stronie a4 w pdf temu co to zrobi ;)
    bluered
    Poziom 9  
    witam wszystkich po raz pierwszy.

zbudowałem sobie już jakiś czas temu ten zasilacz działał świetnie, ale mam mały problem z diodą LED od zabezpieczenia zgasła i już nie chcę się zapalić, walczę dziś ponad 6 godzin i nic,

poprawiłem ścieżki cyną, sprawdziłem led, rezystory R19,20,22, nowy Q1,2,3,4. wzmacniacze operacyjne też.

mam trafo 12v

proszę o jakieś propozycję
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Jeżeli 12V zmiennego, to nie jest za mało.
    Po prostu będzie mniejszy zakres regulacji napięcia.
    bluered napisał:
    le mam mały problem z diodą LED od zabezpieczenia zgasła i już nie chcę się zapalić

W jakich okolicznościach dioda przestała działać?
    joozwa
    Poziom 31  
    Witam
    12V~ z transformatora to niebezpiecznie blisko wartości napięcia odniesienia w układzie równej nieco ponad 11V - przy większych obciążeniach mogą być kłopoty. Dobrze byłoby w tym przypadku zmniejszyć napięcie na P1, zmniejszając wartość rezystora R6 - przy okazji zmniejszymy też zakres regulacji U.
    Pozdrawiam
    bluered
    Poziom 9  
    edit: zaklęta dioda LED, na samym początku ją sprawdzałem ze trzy razy, świeciła, teraz też świeci ale jak ją podłącze do innego zasilania.
    Jest sprawna ale w zasilaczu nie zaskakuje, jej pobór U=3V I=0.04A.

Włożyłem drugą i śmiga wszystko

fakt że ta pierwsza jest f10 duża, bo mi się u jednego kolegi z elki z podobała ale czy to aż tak miało by wpływać na pracę, tym bardziej że wcześniej normalnie świeciła
    kondzio98
    Poziom 13  
    Witam.
    Mój problem z zasilaczem wygląda tak :
    Regulacja napięcia jest pełna ,natomiast prądowa działa w zakresie 0-200mA.Trafo to toroid 120VA 24V 5A(nówka).Podczas przekręcenia regulacji prądowej na minimum dioda od przeciążenia zaczyna się swiecic. Co zrobic żeby wycisnąc z niego conajmniej 4A ???
    joozwa
    Poziom 31  
    Sprawdź omomierzem potencjometr P2, a zwłaszcza jego skrajne wyprowadzenia, czy kontaktują ze ścieżką oporową (połączenia tam nie są lutowane, lecz "na ścisk" więc wszystko się może zdarzyć). Czy zastosowałeś potencjometr o wartości 10kOhm, jak na schemacie? Za mało informacji, przy takiej ich ilości nikt nie podpowie Ci nic konkretnego.