Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A

zasoby 22 Sty 2009 18:10 1318883 3173
    vertim
    Poziom 23  
    Witam czy może mi ktoś napisać wymiary do tej płytki z regulatorem lub wstawić gotowy ustwiony obraz , byłbym wdzięczny :D
  • Relpol przekaźniki
    smirgol
    Poziom 14  
    Mój zasilacz przestał działać nie wiem dlaczego. Gdy podłączam obciążenie napięcie spada prawie do zera. Wymieniłem tranzystor 2N3055, 3 układy scalone, sprawdziłem potencjometry, wymieniłem BD139 (zamiennik 2N2219) i dalej jest to samo. Co ciekawe zauważyłem że gdy BD139 jest wlutowany i wtedy gdy jest wylutowany zasilacz działa tak samo. Pomóżcie koledzy.
    augustinho
    Poziom 11  
    smirgol -> Skoro tak zauważyłeś to może źle lutujesz ten BD139? Jego wyprowadzenia są w innej kolejności niż w 2N2219.
    BD139: Link
    smirgol
    Poziom 14  
    Cytat:
    Jego wyprowadzenia są w innej kolejności niż w 2N2219.
    Tak wiem, jest dobrze wlutowany bo zasilacz wcześniej dobrze działał, ale przestał :cry:
  • Relpol przekaźniki
    jacekk232
    Poziom 16  
    A sprawdzałeś diodę D10? Jak w moim zasilaczu uszkodziła się ta dioda to napięcie na wyjściu pod obciążeniem spadało do zera.
    RaQ1911
    Poziom 17  
    Chcę dać bezpieczniki topikowe przed i za trafo. trafo mam 24V 4.1A Jakie wartości dać bezpieczników? I pod jakie napięcie? 250V i 24V?

pzdr,
    vertim
    Poziom 23  
    Ja mam 800 mA na podobnym trafie , różnie tylko tym , że ma 4,5A.
    joozwa
    Poziom 31  
    @ kammill1
    Bezpieczniki zwłoczne na 250V na pierwotnym z 1A, na wtórnym 6,3A, jeżeli planujesz ciągnąć z zasilacza 3A.
    Zapas ok. 50%
    Pozdrawiam
    modano1
    Poziom 10  
    Witam ! Mam takie pytanko czy zamiast podawanych przez electronic lab wzmacniaczy operacyjnych TL081 Mogę użyć LM318 ??
    joozwa
    Poziom 31  
    Niektórzy podobno używali i działało.
    Jednak najlepiej użyć wzmacniaczy typu J-FET in, tak jak w projekcie. Jeżeli będą jakieś problemy, to najwyżej wymienisz.
    Pozdrawiam
    modano1
    Poziom 10  
    Nie wiem sam chciałem użyć LM318. Ale nie wiem czy się nadadzą, a skoro mówisz że niektórzy wkładali i działało więc chyba się zdecyduję na te LM318.
    joozwa
    Poziom 31  
    Witam
    Jeżeli posiadasz LM318, to możesz spróbować. Niektórzy twierdzą, że działało im nawet na uA741 w wersji na +-22V. Jeżeli nie masz jeszcze wzmacniaczy operacyjnych do tego zasilacza i dopiero zamierzasz kupić, to lepiej kup od razu te TL071/081, żeby później nie było kłopotu ... Tylko pamiętaj, że one są na +-18V, dlatego lepiej nie przeholować z napięciem trafa (lepiej, żeby nie dawało więcej niż te 24-25V~).
    Pozdrawiam
    misturek
    Poziom 15  
    Witam,
    wlasnie ukonczylem budowę tego zasilacza i mam pewien problem i kilka pytań.
    I Problem z regulacją napięcia :
    Gdy potencjometr mam ustawiony na max'a w prawo to wskazuje 20V jeżeli powoli będę go okręcał w lewo napięcie maleje do 0 w połowie , gdy jeszcze trochę przekręcę napięcie wynosi 32 V. Czy to jest wina potencjometru , może jest uszkodzony , czy może czegoś innego?

II Czy U1 i U2 powinny sie grzac bo u mnie są na tyle gorące że mogę je dotknac.

III Gdzie dac diodę wskazującą włączenie układu ?

Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź Michał
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Najprawdopodobniej wina potencjometru.
    Nie zastosowałeś przypadkiem logarytmicznego, charakterystyka B?

misturek napisał:
    Czy U1 i U2 powinny sie grzac bo u mnie są na tyle gorące że mogę je dotknac.

Nie powinny się w ogóle grzać.
    Napięcia na nich masz prawidłowe?

misturek napisał:
    Gdzie dac diodę wskazującą włączenie układu ?

Na przykład za mostkiem prostowniczym.
    Dioda z odpowiednim rezystorem.
    luki55
    Poziom 20  
    misturek napisał:
    Czy U1 i U2 powinny sie grzac bo u mnie są na tyle gorące że mogę je dotknac.

Sprawdź czy masz napięcia ujemne ok. 5,6V na nóżkach 4 układów U3 i U2...
    Michal_b1
    Poziom 18  
    Michal_b1 napisał:
    Zbudowałem ten zasilacz. Działał długo do póki nie podłączyłem do niego kondensator o sporej pojemności celem naładowania go (nie od razu pełne napięcie tylko powoli je podkręcałem do maksimum).
    Wtedy napięcie nagle zaczęło spadać do poziomu około 15V. Teraz przy uruchamianiu go przez kilka sekund na początku mogę uzyskać pełne napięcie, potem zaczyna spadać...
    Zauważyłem, że U2 się nagrzewa. Wymieniłem wszystkie scalaki i to samo się dzieje.
    Co innego może być uszkodzone?

Pomoże mi ktoś? Bo już powoli tracę wiarę w ponowne uruchomienie tego ustrojstwa. :cry:
    buru83
    Poziom 12  
    A ja wczoraj skończyłem składanie zasilacza wg.projektu kolegi Szoplera i działa od razu. myślę że można poskładać ten zasilacz bez zadawania żadnego pytania na forum tylko trzeba dokładnie sprawdzić poprawność montażu i przeczytać ten temat(co zajmuje trochę czasu:D). pozdrawiam
    modano1
    Poziom 10  
    Kolego Michal_b1 sprawdz wszytskie tranzystory U2 u mnie tez sie gdzeje wiec zastanawialem sie czy nie zalozyc zamiast tl081 Lm 318 jutro kupie i zaloze lm 318 wiec dam znacz jak sie sprawuja
    ziomek;)
    Poziom 2  
    Witam. Złożyłem ten zasilacz jakiś czas temu, działał poprawnie dopóki przez przypadek zawarłem go na wyjściu przy 33V na parę sekund. Teraz mam regulacje od 21V do 33V przy stanie jałowym, a jak podłącze jakieś obciążenie przy 22V to napięcie spada do 1V jak odłączę to wraca do 22V. Dodam że napięcie na 4 nóżce U2 i U3 jest -2,6V a powinno być -5,6V. Diodę Zenera wymieniłem i nadal to samo. Co mogło się stać?
    buru83
    Poziom 12  
    ziomek;) napisał:
    Witam. Złożyłem ten zasilacz jakiś czas temu, działał poprawnie dopóki przez przypadek zawarłem go na wyjściu przy 33V na parę sekund. Teraz mam regulacje od 21V do 33V przy stanie jałowym, a jak podłącze jakieś obciążenie przy 22V to napięcie spada do 1V jak odłączę to wraca do 22V. Dodam że napięcie na 4 nóżce U2 i U3 jest -2,6V a powinno być -5,6V. Diodę Zenera wymieniłem i nadal to samo. Co mogło się stać?

prawdopodobnie siadł ci tranzystor (tranzystory) mocy.
    ziomek;)
    Poziom 2  
    Sprawdziłem go miernikiem i niby dobry jest. To musi być coś innego spalonego tylko co? Posprawdzałem wszystkie diody oprócz w mostku prostowniczym, scalaki miejscami pozamieniałem i nadal to samo.Tak mi się zdaje że to ma coś wspólnego z tym napięciem ujemnym, ale nie jestem pewien,a nie chce wymieniać na ślepo elementów bo to sensu nie ma ;/
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    ziomek;) napisał:
    Sprawdziłem go miernikiem i niby dobry jest.

Niby?
    Sprawdź do porządku tranzystory.

ziomek;) napisał:
    Tak mi się zdaje że to ma coś wspólnego z tym napięciem ujemnym, ale nie jestem pewien,a nie chce wymieniać na ślepo elementów bo to sensu nie ma ;/

Powinno być -5,6V.
    Sprawdź diody D5 i D6. Kondensator C2, rezystor R3.
    Jaki masz tranzystor Q2?
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    Mi w końcu udało się uruchomić zasilacz :)
    na początku działał, potem coś przestało a winne temu były zimne luty przy podstawkach układów scalonych :)
    bez problemu działa z LM 318, LM741 i TL081
    w każdej podstawce mam inny i chodzi dobrze :)

ogólnie bardzo fajny zasilacz :) i stwierdzam, że można go od kopa uruchomić :P tylko zależy jak się postaramy przy montażu :)

Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A
    ziomek;)
    Poziom 2  
    Wymieniłem D2 i ujemne napięcie wróciło do normy.
    Sprawdziłem ten tranzystor dokładnie i jednak jest coś z nim nie tak. Jak go wymienię to wtedy się okaże czy coś jeszcze się spaliła, mam nadzieje że już nic.

Faces napisał:

Jaki masz tranzystor Q2?

2N2219
    Patrycjusz93
    Poziom 12  
    Witam!
    Złożyłem sobie ten zasilacz. Jednak nie zrobiłem lustra i nie odpalił za pierwszym lecz za 5 razem xD. Musiałem się pobawić z przekładaniem układów scalonych na drugą stronę płytki by pasowały tak jak wg. schematu. Później były problemy z 2n2219. Wymieniłem na BD139 i wielka ulga dalej działa. Na początku nie działa tez dioda. Jestem początkującym elektronikiem, ale jakoś doczytałem schemat i nie zadawałem pytań. Napięcie reguluje dobrze, niestety z prądem mam problem, ale jeszcze nie dawałem tam żadnej mocniejszej żarówki by sprawdzić. Patrzyłem czy to 2n3055 ale nie. Nie zadaje żadnego pytania gdyż to bez sensu. Tu jest wszystko napisane. Myślę, że jeszcze mogę mieć kłopot z tym że trafo mam słabe, bo wyjąłem z lutownicy całkiem dobrej kolbowej by sprawdzić projekt. Ale się tym nie przejmuje gdyż jak musi działać to musi, zrobię to później.

Właśnie zaczynam robić projekt miernika z www.elfly.pl . Płytkę już mam, jutro po części i resztę bajerów do zasilacza.

Pozdrowienia Elektromaniaki

Patryk
    Moderowany przez Faces:

Część wypowiedzi skasowałem.
    To jest temat o zasilaczu, a nie o piłkarzach ręcznych.
    Scaliłem.

Edit:

Witam po raz kolejny!

Tak jak wyżej napisałem złożyłem sobie ten zasilacz. Wszystko okej, cacy napięcie reguluje sobie i zgrubnie jak i dokładnie, normalnie aż się dziwie że tak ładnie wyszło, ale jest jedno ale:

1. Mam problem z regulacja prądu. Reguluje tylko od 0,002A do 0,050A a w teorii winno być do 3 ;/. Widziałem już w tym temacie były takie problemy i że udało się je zlikwidować (czytałem te 65 str 2 razy) ale nikt dokładnie nie wyjaśnił jak ten problem rozwiązać. Widziałem tylko, że może być 2n3055 źle wpięty, scalaki źle wsadzone i BD139 źle włożony. Wszystko sprawdzałem jest dobrze, 2n3055 sprawny BD139 też, nawet wymieniłem potencjometr i nic. Rozumiem, że może być to wina mojego trafa gdyż mam tylko 24V 75W ale do pewnej mocy około 2A powinna ta regulacja działać.

Czy może mi ktoś odpowiedzieć jak taki problem rozwiązać, bądź sam miał taki problem i jak to naprawił?

2. LED od ograniczenia świeci się tylko w przypadku niskiego prądu, chodzi tu o te nieszczęsne 0,002A gdy chce dać więcej prądu dioda gaśnie.

Czy jest jakieś rozwiązanie świecenia tej diody?

P.S. Najbardziej zależy mi na odpowiedzi odnośnie pytania pierwszego.
    łuki_mar44
    Poziom 18  
    Do Patrycjusz93 sprawdzałeś czy masz sprawne wzmacniacze operacyjne zwłaszcza U3?

To nie jest wina transformatora ja swój układ testowałem na mniejszym i nie miało to wpływu. Po za tym 75 W transformator na pewno wyciągnie więcej niż 50mA
    Patrycjusz93
    Poziom 12  
    "Po swojemu" sprawdzalem i teoretycznie sa dobre, nie wiem tylko czy na jednym z nich nie ma zlych napiec,gdyz wczesniej sie doczytalem jakie winny byc napiecia. Bede zmuszony sprawdzic jescze raz ,lub wymienic. Dzieki za odpowiedz. Sprawdze ten wzmacniacz.

Tez tak myslalem ze jednak "trafo" powinno byc dobre i wyciagac mniej od 3A ale napewno wiecej niz 50mA. No ale nie dokonca bylem pewien czy uklad nie potrzebuje wiekszego pradu.

Pozdro
    łuki_mar44
    Poziom 18  
    Jeśli chcesz sprawdzić wzmacniacz operacyjny to jest fajny schemat do tego, znajduje się gdzieś w postach w temacie.
    Jeśli nie dasz rady go odszukać w tak wielu postach to mogę ci go wysłać na PW.

Daj znać czy po wymianie coś się zmieniło. Ewentualnie posprawdzaj jeszcze raz poprawny montaż płytki.
    max_117
    Poziom 10  
    Chciałbym się poradzić jak zrobić jakiś woltomierz wbudowany do zasilacza.
    Tylko chodzi mi tez o to żeby było to łatwe do zrobienia ponieważ jestem początkujący w takich sprawach i nie za bardzo się orientuje.

Zastanawiałem się nad takim najtańszym multimetrze i wyświetlacz jakoś umocować na obudowie a ten cały środek dać obok tylko jest mały problem ponieważ wyświetlacz jest połączony jakaś przewodzącą gumką i nie wiem jak tą gumkę zastąpić.