Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 0-30V/2mA-3A

zasoby 10 Lut 2007 10:34 1311902 3167
    Arkadius3
    Poziom 16  
    dwa tranzystory łaczysz ze sobą bazami i kolektorami a na emiter każdego dajesz rezystor i dopiero łaczysz emitery
  • Tektronix
    ginar
    Poziom 21  
    @alfam17
    W jaki sposób robiłeś tą płytkę pod zasilacz - widze że u Ciebie są ostre kanty - ja jak wydrukowałem ją to kanty są postrzępione i nie wyraźne także ciężko będzie zrobić dobra płytkę. Jak ominąłeś ten problem?
    ginar
    Poziom 21  
    dzięki - obrobiłem to w photoshopie i rzeczywiście jest znacznie lepiej.
    Chce sie jeszcze upewnić : rozmiar płytki po wydrukowaniu ma mieć 12,5x8,7cm oraz wydruk (sądząc po napisie na płytce) ma być w opcji lustrzane odbicie?
    etuMath
    Poziom 1  
    auto_alarm napisał:
    Witam,
    gdyby ktoś z was miał problem z zakupem tranzystora 2N2219 (Q4) , to bardzo dobrze sprawuje się Darlington n-p-n BD649 (Uce 100V/ Ic 8A)
    Nie jest potrzebny radiator.
    Ma dużo większe wzmocnienie (ok.700) niż 2N2219 i większą moc (ok.60W)
    Mój zasilacz przy zasilaniu 32V AC, daje 0-34V/max3,5A.
    Pozdrawiam

Witam :)

Tranzystor 2N2219 jest oznaczony na oryginalnym schemacie jako Q2, tak żeby nikogo nie wprowadzac w błąd ;)

W późniejszych postach proponowany jest BD139-16...

Który z nich będzie lepszy?

Pozdrowienia :)
  • Tektronix
    alfam17
    Poziom 19  
    ja użyłem BD139 bo taki akurat znalazłem w swoich rupieciach ;) śmiga elegancko, tylko trzeba pamiętać żeby nie pomylić i dobrze go zamontować tzn baza kolektor emiter żeby znajdowały się na odpowiednich miejscach bo BD a 2N sie różnią obudowami
    Badryk
    Poziom 13  
    Bardzo możliwe że jestem w błędzie ale coś mi nie gra z ograniczeniem prądowym z moich obliczeni wynika że na na wejściu dodatnim U3 może pojawić sie napięcie 5V przy maksymalnym ustawieniu potencjometru jak rozumiem ze schematu zabezpieczenie zaczyna działać kiedy napięcie jeżeli maksymalny spadek przy trzech amperach na rezystorze R7 wynosi ok. 1.5V a zabezpieczenie (jak rozumiem) zaczyna działać kiedy potencjał na wejściu odwracającym jest większy od potencjału na wejściu nie odwracającym to w takim przypadku zabezpieczenie nie zadział. Ja sie na tym tak dobrze nie znam a na pewno nie jak projektanci tego urządzenia (respekt), może ktoś na to rzucić okiem i ewentualnie wyjaśni mi jak dział to zabezpieczenie.
    Badryk
    Poziom 13  
    Już widzę błąd liczyłem dla złego napięcia w gałęzi 33V zamiast 11.2V aczkolwiek w najgorszym przypadku wynikającym z niedokładności wykonania rezystorów napniecie na wejściu nie odwracającym u3 może wynosić 2.5V dlatego radził bym zastosowanie rezystorów o dużej dokładności lub ich sprawdzenie multimetrem przed zainstalowaniem.
    ginar
    Poziom 21  
    witam
    czy te trafo ( z telewizora Neptun)
    będzie nadawało sie do tego zaliczacza (w wersji symetrycznej podobnie jak Quark'a z początku tematu )
    Ma 70W ale nie wiem ile amperów przypada na jedno uzwojenie bo ma odczepy (jak widać na zdjęciach )
    22 i 23 v (w praktyce oba maja po 25 V)
    pzd.
    alfam17
    Poziom 19  
    Ja do uruchomienia zasilacza posłużyłem sie także małym transformatorem, napewno nie ma wymaganej mocy ale chodziło o to żeby miał na wtórnym 24V AC, nie musisz odrazu obciążać zasilacza maksymalnym prądem albo możesz to zrobić tyko chwilowo żeby nie przegrzać trafa do uruchomienia wystarczy a jak będziesz chciał korzystać z pełnej mocy zasilacza to musisz kupić trafo o odpowiedniej mocy pozdrawiam
    <ELEKTRYCZEK>
    Poziom 12  
    Witam

Mam pytanie. Czy ktoś ma może wzór płytki w skali 1;1 np w formacie PDF? Jeśli tak bardzo bym prosił bo chciałem sobie wytrawić płytkę a ta ze strony ma większe wymiary i ni jak mi nie wychodzi :(

Bardzo bym prosił aby ktoś zamieścił na forum lub wysłał mi na meila slawekm8(malpa)o2.pl

Dziękuję i pozdrawiam
    Pirat5
    Poziom 12  
    Wyskalowane pcb masz na 3 stronie, ale w formacie doc, zamieścił Pio_monter.
    alfam17
    Poziom 19  
    Na pierwszej stronie jest link do oryginalnej stronki projektu tak też znajduje się pcb w świetnej jakości, pisałem o tym parę postów wyżej na stronie 16, a pozatym to czy zmniejszenie obrazka do mniejszych rozmiarów to aż taka trudna czynność? pozdrawiam
    brichert
    Poziom 11  
    Witam. Czy po zapaleniu diody informującej o przykroczeniu zadanego prądu odbiornika następuje też odłączenie odbiornika od zasilania?
    badyl00
    Poziom 27  
    Nie. Wtedy prąd nie przekroczy prądu nastawionego przez użytkownika.
    ciomateusz
    Poziom 14  
    wwitam
    tez prubuje zmontowac ten zasilacz tylo chcial bym wyciągnac z niego 4-5A napiszcie jakie elementy trzeba zmienic zeby zwiekszyc regulacje pradu. Mam jeszcze problem z dostaniem tranzystorka 2n2219 jak by ktos wiedzial jakie inne mozna zastosowac zamiast tego byl bym wdzieczny jak by napisal
    z gory dzieki
    pozdro!!
    Arkadius3
    Poziom 16  
    niektórych naprawde chyba cos boli ze ciezko poczytac temat..... 17 stron... wszystko bylo juz opisane nie raz

2n2219--->> BD139-16
    4-5A --->> szukaj w temacie
    adversus
    Poziom 27  
    prosze o uscislenie, bd139-16 ma niby miec 4-5A pradu kolektora??? w datasheet'cie nic takiego nie znalazlem... za to bd437 ma 4A prad kolektora, a w peak'u do 7A

moze jakis odnosnik do bd139-16 o takich parametrach jak podajesz???

pzdr

Dodano po 4 [minuty]:

a co do zwiększenia wydajności zasilacza wystarcza zmniejszyć rezystor pomiarowy prądu R7 do np 0.2 ohma (dwukrotny wzrost pradu wyjsciowego bez przeliczania pozostałych rezystoró), trzeba dostosowac mocowo tranzystor wyjsciowy....
    ja na 2x KD502 osiągnelem 8A oczywiscie z odpowiednim chlodzeniem.... śmiga że aż milusio :))))

Dodano po 5 [minuty]:

siedze właśnie nad budową 3 takich zasilaczy dla kolegów... jak ktoś ma pytanka co do możliwości przebudowy i modernizacji tego zasilacza chętnie służę pomocą...

pzdr
    mleko00
    Poziom 12  
    Witam
    A ja mam inne pytanie, przeszukałem cały temat i nic nie znalazłem.
    Wiec tak, czy można zastosować potencjometr do regulacji napięcia 5kΩ?
    Bo posiadam takowy wieloobrotowy i było by mi to na rękę.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
    mleko00
    krisyo
    Poziom 14  
    mleko00 napisał:
    Witam
    A ja mam inne pytanie, przeszukałem cały temat i nic nie znalazłem.
    Wiec tak, czy można zastosować potencjometr do regulacji napięcia 5kΩ?
    Bo posiadam takowy wieloobrotowy i było by mi to na rękę.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
    mleko00

Połącz go z normalnym 5 kilowym potencjometrem w szereg i będziesz miał regulacje na jednym zgrubną i a na drugim bardzo precyzyjną
    POZDRAWIAM
    adversus
    Poziom 27  
    co do potencjometru 5 Kohm to nie ma problemu , można go spokojnie podlaczyc zamiast 10 Kohm nie bedzie to mialo roznicy, jedynie obciązenie zrodla napięcia odniesienia wzrozsnie orientacyjnie z 2mA do 3mA wiec to nie jest problem, a polaczenie dodatkowego potencjometru 5k z nim w szereg da regulacje zgrubna na nim, ale tylko w polowie napiecia pozniej trzeba poł zakresu przeleciec tym wieloobrotowym co może byc malo wygodne, ale to zalezy juz od indywidualnuch upodoban

pzdr
    mleko00
    Poziom 12  
    Witam
    Właśnie taką odpowiedź chciałem usłyszeć :)
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam ;)
    mariansq
    Poziom 15  
    Witam wszystkich
    Jestem na etapie montażu owego zasilacza. Zbudowałem juz prowizorycznie układ na płytce uniwersalnej celem sprawdzenia poprawności wyliczonych wartości elementów. Mam transformator 13V 3A co po "wyprostowaniu" daje 18V DC i ok 2A idąc dalej i odejmując napięcie saturacji na Q4 osiągam 16,5V i 2A co mnie zadowala gdyż wyższych napięć i prądów na razie nie potrzebuje (choć mając ten zasilacz pokuszę sie o update ale tak na poważnie). Chciałbym się podzielić jedną sprawą o której była już mowa,nie mniej jednak wniosę cosik nowego-otóż oryginalnie Q2 to 2N2219 w sklepie twardo mi powiedzieli, że jego zamiennikiem jest 2N2222. A po jego zamontowaniu efekt jest taki ze nie osiągnie się minimum napięcia na wyjściu (u mnie to było 7V) miał takie wzmocnienie ,że niewielki prąd na wyjściu U2 powodował wysterowanie Q4 i była klapa (wciąż płynął prąd przez R7 a tym samym napięcie minimalne na wyjściu nie było zerem.Myślałem że może uszkodzony, lecz go sprawdziłem i ok.Dla pewności dałem inny i to samo. Poczym pokusiłem sie o eksperyment i użyłem zwykłego BD135 (nie miałem innego na bazie) i od razu jak trzeba-regulacja w pełnym zakresie (w moim przypadku) od 0V do 16,5V,żadnych problemów, chodzi jak powinno. Dodam, że dla moich zastosowań musiałem przeliczyć dzielnik napięcia R17-P2-R18 i zastosowałem zenerke 3.3V co z mnożnikiem x 2 w torze sprzężenia ujemnego daje mi 6,6V (układ źródła odniesienia przebudowałem) celem uzyskania regulacji napięcia na wyjściu od 0V do 16V - dzielnik napięcia w torze ujemnego sprzężenia zwrotnego U2, użyłem jako podział przez 3 napięcia wyjściowego. No to teraz protel i robótka PCB. Jeśli macie pytania to piszcie. Ja cieszę sie, że na forum jest dużo osób chętnych do pomocy-tak trzymajcie-sam przeczytałem temat od deski do deski-pozdrawiam
    mleko00
    Poziom 12  
    Witam ponownie
    Mam teraz pytanie odnośnie regulacji prądu, czy mogę zastosować tutaj również potencjometr 5kΩ ?
    Czy nie wpłynie to na regulacje itp ?
    Pozdrawiam
    dimarco81
    Poziom 11  
    Witam :)

Dzięki waszej pomocy i kilku innych kolegów, zakończyłem budowę zasilacza

- zastosowałem prostownik dwupołówkowy na dwóch diodach 1N5402 z odczepem na środku trafa
    - trafo 2x21V/5A
    - kondensator 6800uF/63V
    - tranzystory mocy 2x2N3055
    - tranzystor sterujący T2 2N2219 ale może i być BD139-16
    - rezystor R7 2x1Ohm/5W połączone równolegle co dało 0.50Ohma/10W
    - potencjometr od reg. napięcia - precyzyjny wieloobrotowy...

Pozdrawiam i dziękuję Wam bardzo

Na mojej stronie więcej zdjęć:

http://www.askls.glt.pl/gallery/
    adversus
    Poziom 27  
    w sprawie regulacji pradu i napiecia potencjometrami 5kohm nie ma zadnego problemu jak wczesniej opisalem, jedynie co to wzrosnie obciazenie zródła napięcia odniesienia, ale tylko dwukrotnie, wiec jak przy 10k bedzie to ok 3mA to w twoim przypadku max moze z 6mA nawet gdyby to bylo 10mA (czyli okolo 2,2kohma) tez nie bedzie problemu poniewaz scalak ma wieksza wydajnosc napewno na poziommie powyzej 15mA albo i nawet wiecej w zależności od użytego scalaka.... możesz zawsze sprawdzić notę katalogową

pzdr
    mariansq
    Poziom 15  
    Witam

Można stosować perek 5kOhm, ale należy zwrócić uwagę na to,że zmieni się podział napięcia w dzielniku R18-perek-R17 co będzie miało wpływ na zakres regulacji ograniczenia prądowego. A konkretnie: W układzie takim jak na 1 str. czyli 30V i 3A zastosowanie tego perka spowoduje ze maksymalne ograniczenie prądowe będzie na poziomie ok 2,1A bierze sie to stąd,że spadek nap. z R7 (dla 3A wynosi 1,41V) które jest porównywane z maks spadkiem nap na perku (w tym wypadku ok 1V co da ok 2,12A ograniczenia prądu) a dalej z tego wynika że się nie uzyska chcianych 3A bo przy 2,12A zadziała ograniczenie i ledek sie zapali i kicha. Aby było dobrze przy zastosowaniu tego perka to należy:
    1. zastosować sie do rad kolegi KRISYO
    2. Przeliczyć dzielnik napięcia R18-perek R17 (ograniczenie dół) co dla 3A daje nam po obliczonkach wartość R18 równa 39kOhm i maksymalny spadek napięcia na perku ok 1,44V co powinno dać ok 3,06A.
    U3 pracuje jako wzmacniacz błędu czyli porównuje wartość zadaną z perka z wartością napięcia na R7 wywołaną przepływem prądu obciążenia. Zatem zgodnie z zasadą działania WO na wejściu porównywane sa napięcia a nie prądy które tu nie mają nic do rzeczy (a oczywistym jest że należy tak dzielniki dobrać by prąd we był w zakresie podanym w DTR).Pozdrawiam
    Koksiarz
    Poziom 10  
    Uff 17 strona, i dołączam sie do tematu, mam trafo 2*30V 2*10A chciałbym z niego zmajstrować zasilacz ok 60V 10A, skrajne wartości, czy jest to możliwe?
    ciomateusz
    Poziom 14  
    no i skaczylem zasilaczyk i odpalil za pierwszym razem
    na wyjsciu bez zadnych przeróbek jest 25V 5A (trafo 21 V 6A przemiennego) jedyna zamiana jak zastosowalem to zmiana tranzystora na BD139-16 bo nie moglem dostac takiego jak w opisie. Mam pytanie co do ograniczenia pradowego. Jesli ustawie np 12V na zasilaczu podlacze zarówke 12V ustawie prad troszke wiekszy niz powinna miec to jest wszystko ok zarówka swieci a dioda ograniczenia nie swieci. lecz jak zmniejsze prad troszke to niby dobze bo dioda sie zapala, prad maleje ale maleje takze napięcie na zasilaczu - identyczny efekt jak bym zmniejszal napiecie tylko ze zapala sie diodka. Moze mi ktos powiedziec czy to dobze dziala bo moim zdaniem powinien malec prad ale napiecie powinno byc takie samo czyba ze sie myle??
    alfam17
    Poziom 19  
    wszystko działa dobrze tak ma być wraz z zwiększaniem zakresu prądu spada napięcie