Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TRX KF

01 Gru 2005 13:51 4217 16
  • Poziom 11  
    Czy ma ktoś może schemat TRX na KF typu Aquarius czy Taurus ale na wszystkie pasma KF, gdzie miałby zastosowanie filtr kwarcowy PP9..?
  • Poziom 10  
    Z Włodkiem mam kontakt i nie ma on takiego urządzenia. na jego stronie jest tylko Aqarius i Taurus. Tu chodzi o urządzenie na wszystkie pasma.
  • Poziom 26  
    Moim zdaniem koledze chodzilo wlasnie o przerobke, ktoregos z tych urzadzen tak, zeby pracowalo na wszystkich pasmach. Nie wiem czy cos takiego w ogole jest mozliwe, ale najlepiej zapytac o to konstruktora czyli SP5DDJ. Z drugiej strony posiadajac schemat i opis trcv wykonanych oddzielnie na rozne pasma (wlasnie od kontruktora) mozna cos nawet samemu pokombinowac z przelacznikami i uzystac mozliwosc pracy na kilku pasmach.
    Kolega wlasnie szuka pomocy w takim zakresie; zeby mu ktos taki schemat narysowal, a pewnie i pomogl opracowac plytke drukowana.
    Mysle ze byloby znacznie wiecej zainteresowanych takim urzadzeniem a nawet tylko czescia odbiorcza.
  • Poziom 27  
    Włodek stworzył Taurusy na 4 pasma wystarczy je połączyć...

PS a i pewnie na reszte pasm KF nie było by większych problemów :)
  • Poziom 22  
    Skoro juz o Taurusie mowa... Czy ktoś kto go złożył może mi powiedzieć ile go to w przybliżeniu wyniosło? Wiadomo że to w zależności od inwencji składającego i dodanych bajerków :) No ale chciałbym znać choć przybliżony koszt zanim się za niego wezmę
  • Poziom 26  
    ja bym tylko przestrzegal przed dalekosieznymi planmi uzywania takich urzdzen jako sprzetu zasadniczego do uprawiania krotkofalartwa, bo to jest w zasadzie sprzet do zabawy w QRP. Oczywiscie tak tez mozna, ale... moze byc pewien niedosyt, a nawet zawod.
  • Poziom 27  
    Widocznie nie byłeś na stronie Włodka sp5ddj i niewiesz, że QRP to może być sposób na uprawianie krótkofalarstwa.
    Koszt hmmm Włodek twierdzi że całość ok. 100zł, ja narazie kompletuje elemnty i coś czuje że wyjdzie o wiele mniej.... Pozdrawiam Serdecznie
  • Poziom 26  
    gimof napisał:
    niewiesz, że QRP to może być sposób na uprawianie krótkofalarstwa.

No przeciez to napislem.
    Ale po kilku latach pracy na 5W doszedlem do wniosku, ze dla mnie to NIE jest sposob na uprawianie krotkofalarstwa.
    Byc moze inni tez moga byc zawiedzeni.
  • Poziom 14  
    Złożyłem Taurusa, ale używałem część elementów demobilowych i nie orientuję się jaki jest koszt dokładnie wszystkich elementów. Trzeba się zorientować ile teaz kosztuje kit u Kolegi Włodka, na jego stronie jest także specjalny plik .xml sporządzony przez Adama SP1EXB który oblicza koszty wszystkich części automatycznie. Plik ten znajduje się na stronie:

http://turek.no-ip.info/sp5ddj/taurusdziennik.htm

Moim osobistym zdaniem dobrze jest mieć radio fabryczne na pasma KF a jeżeli ktoś lubi konstrukcje to dodatkowo "dłubanina" samemu. Dzięk itemu można sprawdzać sobie własnoręcznie budowane urządzenia na fabrycznym urządzeniu. QRP to jednak fajna sprawa. Jeżeli zrobi się łączność z własoręcznie zbudowanego urządzenia to radochy po pachy.

Mogę także dodać, że odbiornik Taurusa działa wyśmienicie, ma bardzo dobrą czułość, a generator nawet ten orginalny ma bardzo dobrą stabilność. Konstrukcja przemyślana i w razie kłopotów ogromne wsparcie w osobie Kolegi Włodka SP5DDJ i całej grupy dyskusyjnej portalu sp-qrp.

Pzdrawiam! 73!!

Jacek
  • Poziom 26  
    _Ho_in:)ka_ napisał:

Moim osobistym zdaniem dobrze jest mieć radio fabryczne na pasma KF a jeżeli ktoś lubi konstrukcje to dodatkowo "dłubanina" samemu.

Dokladnie tak.
    Moim zdaniem zbudowanie samemu dobrze dzialajacego transcivera wielopasmowego nie jest mozliwe. Zawsze bedzie mial jakies wady i niedorobki. Zawsze nie bedzie chcial dzialac tak jakie sa oczekiwania.
    Pomijajac fakt ze koszt samego czasu przeznaczonego na jego zbudowanie przekroczy wielokrotnie wartosc wysokiej klasy sprzetu fabrycznego. Innymi slowy lepiej zarobic i kupic, a konstrukcje traktowac jako zabawe, ktorej celem nie jest zbudowanie urzadzenia do uprawiania krotkofalarstwa tylko do zabawy czyli...
    Cytat:
    Jeżeli zrobi się łączność z własoręcznie zbudowanego urządzenia to radochy po pachy.
  • Poziom 22  
    No ja nie spodziewam się nie wiadomo czego. Taurusem zainteresowałem się dlatego że ostatnio odczułem potrzebę zabawy z lutownicą a jako że elektronik ze mnie marny, myślę że mając tak dokładną instrukcję jaką napisał Włodek dam sobie radę :)
    Poza tym jestem studentem i nie zarabiam a nie chcę ciągnąć kasy od rodziców, więc takie radyjko jest dla mnie bardzo dobrym rozwiązaniem.
    Co do kosztu to rzeczywiście jest mowa o "stówie" ale to przy Aquariusie, z resztą to zależy jak kto liczy bo ja np. nie mam jeszcze sprzętu typu zasilacz czy też inne akcesoria :) A z tego co doczytałem to Włodek nie ma już KITów, tylko same płytki.
    Ale damy radę ;) Ważne żeby wszyscy byli zdrowi :D
  • Poziom 26  
    Zasilacz mozna miec prawie za darmo- wystarczy zdobyc jakies uszkodzone stare radio (no nie takie stare) albo magetofon kasetowy - tam przewaznie jest sprawny zasilacz, a cena takiego urzadzenia nie przekracza 10 zl, albo wrecz mozna dostac go za darmo. Ja np mam jakies radio kuchenne (nie gra), magnetofon Finezja (gra, ale od lat nikt go nie wlacza) i zepsuty CD - wszedzie sa gotowe dzialajace zasilacze.
  • Poziom 14  
    Jeżeli nawet Włodek miałby kity, to nie ma tam wszystkich części (np. NE612 który niestety jest dość drogi) rezystorów i inneych. Są tylko najcięższe do zdobycia, a faktycznie Kolega Włodek nie robi już kitów, tylko sprzedaje płytki. Części tez można z demobilu niektóre, jest taniej, tylko najlepiej przed wlutowaniem sprawdzić. Powodzenia w budowie!!
  • Poziom 19  
    Podepnę się ze swoim pytaniem.
    Mam zamiar sklecić Taurusa i ostatnie 3 dni poszukiwałem rozsądnej skali cyfrowej.
    Naściagałem kilkanascie projektów i nie trafiłem na taki który by mi podpasował.
    Szukam schematu i wsadu do skali na PIC16F84 i wyświetlaczu LCD 2x16.
    W górnej linii czestotliwość, a w dolnej S-metr w postaci wychylającej się linijki (lub linijka + napis np. S-7).
    Odpadłoby montowanie dodatkowego ustroju udającego S-metr i wskaźnik mocy w czasie nadawania.
  • Poziom 14  
    Na stronie www.sq8gum.prv.pl jest opis miernika na PIC, ale bez s-metra. Sam miernik. Jest tam też opis programatora dla PIC. Można skorzystać :) tylko bez s-metra niestety... Na wszelkie pytania co do tego miernika odpowiem :) bo go zrobiłem i działa..
    Prostą skalę można zrobić też na led-ach. Pośrednia w Taurusie jest tak dobrana, że wystarczy mierzyć tylko "kilocherce" a "megacherce" można ustawić na stałe. Opisów prostych skal częstotliwości jest dożo, jak nie znajdziesz nic to coś postaram się dodać w wątku..
    Powodzenia! 73!
  • Poziom 19  
    Dzięki za odpowiedź.
    Jak napisałem mam tych schematów częstotliwościomierzy kilka ściagniętych i już nawet sobie jeden wybrałem do realizacji, ale wszystkie są na wyświetlacz 1x16 i podają samą czestotliwość.
    A ja bestia wybredna i chciałbym mieć wszystko w jednym ;)
    A może któryś z kolegów biegły w pisaniu na PIC dopisałby parę linijek kodu do obsługi tego S-metra na drugiej linii wyświetlacza?